+1 oy
530 göst.
Aile kategorisinde (2,170 puan) tarafından
Oğlum daha 20 aylıkken  kuzenimin oğlunda gördüğü bi tır vardı daha eve geldiğim gibi spariş verdim oğlumun gözü kaldı diye yani. Markete her gidişi mutlaka bi oyuncak almadan çıkmaz. Şimdi 29 aylık evde 5 6 tane bineceği araba biaiklet ne arasan var. Dün markete gitmiştik. Oğluma aldığım tırı büyük bi çocuk almıştı 10 yaşlarında. Annesine küçükken hayalini kuruyodum artık aldım bunu arkadaşlarımın yanına da götürcem dedi anneside hayır götüremezsin diye kızdı. Yani ne biliyim ne kadar kıymetsiz benim oğlum için başkasına ne kadar kıymetli. Eşimin çocukluğundan fazla oyuncağı olmamış şimdi onun acısını çıkarıyo resmen. Görümcemde aynı şekilde kızı daha 13 aylık ama evlerindeki oyuncakla bi okul açılır. :/ bu israfın önüne nasıl geçicez bilmiyorum alma dedikçe alıyo adam 

19 Cevaplar

+8 oy
(2,348 puan) tarafından
Bende esimde oyuncak nedır bilmeden büyüdük ama sırf biz görmedik diye çocuklarımıza sınırsızlık yapmadık alınması gerektigi yerde zamanda oyuncaklar aldık 3 çocuğum büyüdü mutlaka

İçlerinde kalan biseyler olmuştur ama şimdiki nesile dünyaları alsan illaki gözü biseyde kalıyor o yüzden fazla dert etmiyoruz gelecekleri şu zamanın şartlarına göre daha öncelikli bizim için eşim yatırımlar yapıyor onlar için büyüdüklerinde kiralarda sürünmesinler kimsenin emri altına girmeden çalışsınlar diye çabalıyor 

Sizede tavsiye ederim 
(2,348 puan) tarafından
Tek çocuk olunca insan rahat oluyor bizde 4 tane var
(118 puan) tarafından
Eşin önce bir can sağlığı versin bence maddiyat olmasasa olur böyle bireylerin çocukları doyumsuz ve ileride anne babasını sadece ihtiyaçini gideren birey olarak görüyor kezâ asla doymak bilmez yoktan anlamayan insanlar oluyo
(2,170 puan) tarafından
2 çocuk var canm kızım var oda 9 aylık bu büyüyünce bunada aynı doldururuz heralde oyuncağı abisinin arabalarıyla oynamasını istemem aslında. Valla rabbim hayırlı evlat etsin canım ne deyim inşallah öyle olmaz gözlerinin içine bakıyoruz çokların
(118 puan) tarafından
Bnmde ilk oğlum ikinici kızım bütün herşeyi bırakıp abisinin arabasıyla topuyla oynuyor ben mutlu oluyorum nedeni ikisi ayrı şeylerle ilgilenince ayrı ayrı odalara gidiyorlar ama küçük abisi ne yaparsa oda onu yapıyor bir sebeklik yapıyorlar herşeyi bırakıp onları izliyoruz eşimle ben seviyorum ya 1yasinda kızım boyu kadar konuşan bebeği var abisini tutup götürüyor bebeği konuştursn diye :))
(2,170 puan) tarafından
:D maşallah valla benim kızds öyle önüne ne koyarsak kabul etmiyo ille abisinim oynununa müdahale etcek oğlanda istemiyo itiyo sürekli kızı :D büyüyünce ne olacak bakalım
-Reklam-
+3 oy
(3,362 puan) tarafından
Nesillerimiz ne yazikki ben yaşayamadım kızım yaşasın ben giyemedim kızım giysin ben yapamadım oğlum yapsın hataları yüzünden doyumsuz ve kanaatsiz yetişiyor önüne geçmeliyiz.
(2,170 puan) tarafından
Aynen öyle gerçekten
0 oy
(33 puan) tarafından
Her insan çocukluğunda yaşamadığı şeyi evladına gösteriyor bu böyledir canım kimisi aileden sevgi görmez çok sevgi gösterir kimisi okul okumaz çocuğunu okutmak için elinden geleni yapar vs vs vs
(2,170 puan) tarafından
Aynen öyle canm mesela kayınbabam sürekli kahbeye gidermiş daha hağla kahveden çıkmaz. Eşim sürekli ben babam gibi olmıcam der. Hatta babaı çok oyuncak alıyon derse senin kahveye harcadığını ben oğluma harcıyorum bişey olmaz der
(33 puan) tarafından
Her insanın yaşanmışlıkları farklı
0 oy
(194 puan) tarafından
Cocuklar iyilik değil bu  doyumsuz oluyorşr
(2,170 puan) tarafından
Bilmiyorum canm önceden ağlardı mağazada ama artık ağlamıyo onu fark ettim. Dün mesela 2 3 oyuncak istedi hayır dedik hemen döndü gitti hiç ağlamadı bile. Ona rağmen oyuncak bölümünü geçince eşim gidip almış gelmiş bi tane tövbe ya
0 oy
(1,780 puan) tarafından
Çocuğuna hayır diyebilmelisin canım bunu öğrenmeli yoksa ilerde herşeye zorlar sizi 

Oğlumun oyuncağı kararında elbet istediklerini alıcam ama hep alıcam diye bişey yok çocuk yoklığuda bilicek varlığıda 
(2,170 puan) tarafından
Artık eskisi gibi değil canm yok alma deyimce bırakmayı öğrenmiş bu hoşuma gitti şaşırdımda. Ama eşim geri gidip bi oyuncak almış gelmiş oğlanı ikna ettimiz halde
0 oy
(1,780 puan) tarafından

Ve o cocuğa çok üzüldüm 

Çok üzülüyorum gözü bişeyde kalan çocuğa 

Çok üzülüyorum isteyipte alamayanlara :'(

(2,170 puan) tarafından
Bende çok üzüldüm aklımdan çıkmıyo hiç :(
0 oy
(350 puan) tarafından

Her insan benim olmadı yavrumun olsun der. Şahsen benim bir hurç oyuncaklarım var ve hala dururlar. Barbie bebeklerim kıyafetleri ayakkabıları öylece sanki kutusundan yeni açılmış gibi durur çok temiz kullanmışım. Annem de saklamis. O zaman şartlar altında o kadar oyuncak gerceten cok ve baya para demek. Şimdi o bebekelri alsan 2 binden aşağı değildir. Bende annem gibi yetiştirmek istiyorum çocugumu  ve ileride olacak çocuklarımı. Mesela ben salfinaz bez bebekler vardı çok çok istiyrdum annem meğerse almış o bebeği ve saklamış. Beni 1-2 ay oyaladı.. paramiz yok şuan. Bu ihtiyaçları giderdigimiz için paramız kalmadı harçlıklarını biriktir bakalım alabiliriz belki falan diye beni oyalardi. Aslında bana her istedihin o an olmak zorunda değil i anlatmaya çalışırdı. Ve ben es kaza o bebeği görmüştüm dolapta ve asla ağzımı açmadım :D 1 hafta sonra yine aklıma vurdu bir de oynamak istiyorum onla artık yeter yani ver.. :) ağladım sızladım annem yine hayır falan dedi bende çocuk aklı.hrmen dolaptan alıp geldim annemin yanına annem de güldü falan filan. Babamla alışveriş yapmayı çok severdim çünkü bir iki etmeden neyi elime atiyorsam alırdı. Annem bı o kafaf tutucuydu neyi giyip neyi giymeyecegime kadar anlardı yani. Gerceten babamla gittiğimde aldığım hiçbir şeyi giymezdim. Ben beğendigim halde giymezdim. Neyse. Gel gelelim konuya. Çocuğun her istediğine evet her eline alttigini almak ağlamasın sussun diye almak yapmak bence o çocuğa zarar.. evliyim 7 aylık çocuğum var hâlâ bir şey isteyip alamadığım zaman yüzüm düşer modum olmaz. Konuşmam gibi gibi. Benim evladımın öyle olmasını istemiyorum. Yokluğu ve varlığı bilmesi lazım. 

(2,170 puan) tarafından
Maşallah annen ne güzel yapıyormuş benimde babam öyleydi hağlada öyle geçenlerde kahve makinası istiyorum dedim nerden baksan 500 milyar borcu var adam hağla bana makina alma derdine düştü çocuklarımızın sonu hayır olsun ne diyelim
0 oy
(157 puan) tarafından
Benim hiç oyuncağım yoktu eşimde aynı şekilde. Oğlumun bir sürü iyuncagi var ama hiçbirini biz almadık hep gelen getirdi. Oyuncaklarla arası yoktur zaten kaldırıyorum unutuyor sonra biraz çıkarıyorum yeniymis gibi seviniyor. Ben yaşamadım çocuğum yasasin gibi düşünceler bence doğru değil ama çoğu ebeveyn bunu yapiyor. Çocuk yoklukla terbiyeli edilmeli ki yetişkin bir birey olduğu zaman bunu bilsin 
(2,170 puan) tarafından
Ay valla yok canım evde yok yok yani aklına ne gelirse hepsi var evde oyuncaklardan bize yer kalmadı. Bu çocuk nasıl terbiye olcak bilmiyorum. Eşimde diyo ki herşeyi olsun ki gözü kalmasın doysun yanlış tercihler yapmasın diyo
0 oy
(690 puan) tarafından
Bende eşimde kızıma ne alsak doymuyoruz. Ben daha çok giyim alirim oda oyuncak alır:) elimden geldiğince istediği herşeyi alabilmeyi istiyorum bu yüzden de tek çocuk düşünüyorum.
(2,170 puan) tarafından
Ya adam sürekli oyuncak alıyo ben bişey almak istediğimde kavga ediyoruz para harcıyon diyo bana kendi alınca bişey yok ben alınca kavga
0 oy
(3,438 puan) tarafından
Evet israf oluyor biraz ki çoğu kişiye görede doyumsuz olur şımarık olur çocuk diyorlar ama ben tam tersi düşünce deyim açıkçası kızım yakında 4 yaş olacak aklına gelebilecek herşey var depremde hepsi gitti istediklerini baştan aldım ama asla doyumsuz bir çocuk olmadı oyuncak mağazasına ben gel girelim derim anne evde var var der geri çıkar birgün bile oyuncak için ağlamadı kendini yerlere atmadı çocuk doymalı bence 
(2,170 puan) tarafından
Hah bak işte benim adamda böyle düşünüyo aynen öyle. Mesela benim babam çalışıyodu 4 kardeştik ona rağmen babam hep kaliteli markalı şeyler alırdı bize ablamla biz tok gözlüyüz ama abimle kardeşim asla doymuyolar kendi arabamız yoktu hep gözleri başkalarında kaldı ne biliyim. Eşim 16 yaşından beri araba tepesinde gezmiş abin 30 yaşında ama hağla yanlışları var diyo mesela eşim kendini baya düzeltti gençlikte doyasıya yaşamış hevesini almış herşeyden şimdi tam bi aile babası.
0 oy
(48,735 puan) tarafından
bende o sekilde büyüdüm hicte doyumsuz değilim kişilik meselesi bu bazi insanlarda baba evinde görmüyor gittigi yerde ne oldum delisi oluyor 
(2,170 puan) tarafından
Ay demiiii çok doğru dedin bak neyse oynasın napıyım bidaha mı çocuk olacak çok takmayım bari bende
(48,735 puan) tarafından
kiz niye takiyon cuval çuval oyuncaklarım oldu maddi de hep param olurdi dedem babannem.halam babam ayri ayri verirlerdi büyük halam belcikada hep değişik oyuncaklar getirirdi ben kucukken avm yaygin değildi halam sık sık bursaya goturur gezdirir cesit çeşit seyler alırdı
baba evinde bir arabamiz yoktu çok şükür evlendim arabamizda oldu ama hiç sonradan görme olmadim mesela bir yere mi gidiyoruz ön takintim yok gecer bagajda da giderim kalabaliksa eglenceli eglenceli maddi yeri geliyo sıkıştıgimiz oluyor cok sukur bugunumuze deyip eski harcamalarimi aramıyorum bile kendimi met etmis gibi oldu ama açıklamak icin dedim
(2,170 puan) tarafından
Hahah yok canm güzel açıkladın bakalım herkesin karakteri farklı işte inşallah bizimkilerde coZUTmadan yerini bilirler teşekkür ederim:)
(48,735 puan) tarafından
bilirler bilirler kizima cok oyuncak almicam dedim bak halam yine almis bebek siparişi vermis ☺️
0 oy
(4,420 puan) tarafından
Benim eşim de öyle. Ev oyuncak müzesi oldu. İsrafın önüne geçmek için çocuğun büyüdüğünde bağışlayabilirsin onları. Ben israf gibi görmüyorum. Kızımla birlikte kocam da yaşamadığı çocukluğu yaşıyor :(
(2,170 puan) tarafından
Aynen zaten oğlanın kırma huyu yok allahtan oyuncaklar sağlam hep güzel güzel oynasında bari dediğin gibi veririm artık büyüyünce. Valla evde akülü araba bisikletler at araba ne ararsan var. Eşim eve gelen oyuncakları önce kendi biniyo geziyo bi :D hahahah
0 oy
(13,109 puan) tarafından
Görümcemin kızının da bir sürü oyuncağı vardı Ufacık oyuncaklar vardı miniş bir şey diyordu zamanında kaç para vermişti 

Şimdi 12 yaşında önüne oyuncak versen oynamayacak 

Çocukluğunu oyuncaklarla doya doya yaşadı 

Maşaallahı var hiç de doyumsuz değil 
(2,170 puan) tarafından
Ay dmi eşimde böyle düşünüyo işte aslında ama her çocukta aynı etkiyi yapar mı bilmiyorum
0 oy
(5,410 puan) tarafından
Ben önüne geçemiyorum. Başta herşeyi aldım oğlumda alıştı hergün oyuncak alıyor almayınca orayı başımıza yıkıyor resmen

Bu gecede ben10 saati diye tutturdu eşim mecbur yarın alacak ona söz verdi :/
(2,170 puan) tarafından
Kaç yaşında sizinki. Bilmiyorum o gün oyuncaklara sarıldı bizde ev oyuncak dolu yeter bu kadar dedik oyuncağı bıraktı geldi artık aklı eriyo mu niye öyle sakin karşıladı bende anlamadım :D
(5,410 puan) tarafından
5 yaşında benimki. Daha şimdi eşim okula götürdü saati almadan gitmiyoruz dedi eşime
(2,170 puan) tarafından
Vay arkadaş :D
0 oy
tarafından
Çok oyuncağn zararlı olduğuna inandır
tarafından
Lego var bizde 2 yıldır oynarız beraber takviye yaparız arada
(2,170 puan) tarafından
İnanmıyo ay napıyım bide eğitici oyuncak alıyım diyorum onuda istemiyo ev arabayla doldu oğlan araba delisi oldu paylaşmayıda bilmiyo sıpa
0 oy
(680 puan) tarafından
Ben çocuğun oyuncak ve eğitimi ile ilgili hiçbir şeyin israf olduğunu dusunmuyorum kaldiki paylaşmak ne güzel şey etrafında alacak gücü olmayan ya da anne babası oyuncak almayan bir çocuğu sevindirebilidsin
(2,170 puan) tarafından
Ay evet bende böyle düşünüyorum paylaşıyım etrafla diye ama oğlanında aklı eriyo artık geçen 1 poşet oyuncak gönderdim babannesinin orda oynar diye 2 gündür büyük tır diye dolandı evin içinde dün gittiler alıp getirdiler de gönlü oldu biliyoda 3 haftadır yüzüne bakmıyodu o tırın bende oynamıyo diye göndermiştim. Olmadık yerden aklına geliyo
0 oy
(5,536 puan) tarafından
Çocuk büyütmedeki anne babaların en büyük hatası zaten benim olmadı çocuğumun olsun bende öyle çok oyuncak giysi vs almam hayiri bilsin diyorum eşime biri 3e girecek biri 4.5 doğru düzgün oyuncak almadık biraz alt komşumuz verdi bir iki halası getirdi bir kaç biz aldık kızım şimdi Barbie istiyo alabilecek durumum var ama bekletiyoruz istediğinin hemen olmayacağını bilsin diye 
(2,170 puan) tarafından
Yani bizde böyle yapalım diyoduk doğmadan önce ama hatta 1 yaşına gelene kadar doğru düzgün bişey almadık bile sonradan aklı yetttikçe eşim doldurdu taşırdı bende aldım tabi ama eşim ayrı bi şuursuz alıyo nolcak bu gidişin sonu bakalım. 9 aylık da kızım var daha onun aklı yetince ne yapcaz bakalım
(5,536 puan) tarafından
Hayırlısı olsun canım
0 oy
(311 puan) tarafından
Ben kucukken oyuncaklarm hep vardi hep deger goren bi cocuktum benim babam hep alirdi .simdi 2 kizim vr esim hc deger gormemis cocuklarada cok almaz ama bn dozunda egitici oyuncaklar yasllarna uygun gelisimi icin gerekenler .ara ara alirim yine bi oda dolusu oyuncklari vr o ayri ama kim aldi :) babam ve erkek kardesim haftada 2 oyunckla gelirler .babam kizlarima 2 bisiklet akulu araba stocker yani akliniza gelebilecek butun buyuk oyuncklari almistir .kardesimjn aldigi oyuncklar tumunun %80nidir bekli 50 bebek almistir kzlara .oda evli cocuklu cocklarinada cok alir biz babadan ole gorduk buyuk .ama esim gormemis ben gormedm alayimda demez naslsa alan vr die herhlde :) bn de aldklarimin egitici olmasna ozen gosteririrm
(2,170 puan) tarafından
Bende eğitici almak istiyorum ama ben harcayınca eşim sen para harcıyon diye bana kızıyo saçma sapan oyuncaklara  dünya para gidiyo eğitici oyuncağa gelince para kıymete biniyo.
0 oy
(4,266 puan) tarafından
Bizde yoklukla buyuduk. İstedigim cogu sey olmadi alinmadi. Ama cocugumun onune herseyi sermiyorum. Evde cok az oyuncagimiz yok. Suan 30 aylik. Markete gidince falan oyuncak almayi bilmez yani bunu illa alalim demez. Bakar inceler birakir. Bazi seyler cok ilgisini ceker bizim degil alamayiz derim birakir. Hatta hic bi yerden bisey almayi bilmez yani markete gidince sadece bakar inceler. O sekil yetistirdim. Alim satim olayini ne kadar gec ogrenirse o kadar iyi. Hoslanmiyorum ben her disari cikildiginda alisverise gidildiginde illa bisey almak isteyenlerden. Dogru da bulmuyorum. Evden her cikildiginda bisey alincagini dusunuyo cocuklar bu tutumla. 

Sadece bogazindan kismam. 

Zamaninda herseyin kiymetini bilen nesil  suan gozu doymayan ,gozu ac cocuklar yetistirdi.
(2,170 puan) tarafından
Valla öyle niye öyle oldu cidden ya

İlgili sorular

0 oy
32 cevap 702 göst.
12 Mayıs 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
32 cevap 887 göst.
25 Şubat 2023 Aile kategorisinde Rabiafule2 (331 puan) tarafından soruldu
+12 oy
41 cevap 1,272 göst.
10 Şubat 2023 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu