0 oy
226 göst.
Aile kategorisinde (195 puan) tarafından
Kızlar 9 aylık hamileyim ikinci çocuğum ilk gebeligimde tayin gereği doğudaydik doğuma memlekete geldim sadece annem yanımdaydı. Kaynanam bir kez olsun gel kızım birkaç günde bizde kal demedi yarı kırkı çıkana kadar hep annemde durdum bide üstüne el gibi ara ara gelip bebeği sevip gidiyorlardı annem de onlara hizmet ediyordu. Velhasıl kelam şimdi ikinci bebeğim olacak memleketteyiz artık kendi evimdeyim son günlerim yine bir gün arayipta birşeye ihtiyacin var mı iyi misin doğum ne zaman diye sormadı bile aramızda bir problem yok görüştüğümüzde de yakın davranır ama sanki hiç torunu olmayacakmış gibi. Bu süreçte yine annem hep yanımda iki kez geldi evimizi temizledi doğumdan önce yine gelecek doğumdan sonra yine kalacak yanımda. Bütün yüküm yine onun omuzlarında severek yapıyor benden daha heyecanlı Allah razi olsun ama üzülüyorum niye sadece annem onunda evladı onunda torunu geçenlerde dayanamadım eşime söyledim annen bu konularda ne kadar soğuk biri insan bu zamanda evlatlarının yanında olmak istemez de ne zaman ister diye annem öyle yaşlı mizacı soğuk diyip geçiştirdi.

Ben böyle bir k. Valideye nasıl davranmalıyım sizce gün gelir Allah düşürmesin ama onunda ihtiyacı olur hicbirsey olmamış gibi mi yoksa onun gibi mesafeli mi?

12 Cevaplar

+1 oy
(9,661 puan) tarafından
Bu kaynanalar gelseler burunlarını soksalar dert,gelmeseler ayrı dert. Ne güzel gelmiyormuş işte ben takılmam ki, gelmedi de gelseydi işime karışırdı eminim lohusalık zehir olurdu 
(195 puan) tarafından
Gelmesini geçtim zaten gelsin bana iş güç yapsın demiyorum insan bir telefon eder ya da gördüğünde sorar bu kadarı tuhafıma gidiyor bide ister istemez kendini dahi sorguluyosun yoksa zaten onun iyiliğine yardımına ihtiyacım yok
(9,661 puan) tarafından
O zaman boşver canım bak benimki bi doğduğu gün görmeye geldi bir de 1 yaş doğum gününe 10 dk yolda
-Reklam-
0 oy
(581 puan) tarafından
İnsanoğlu hep olmayanı istiyor çok istekli olup bizde kal dese sende bu defa diyeceksin ki ben doğum yaptım kendi anne evim de daha rahat ederim kalmak istemiyorum falan dersin bırak kim nasıl içinden geliyorsa öyle davransın sende yanındayken iyi davranıyorsa öyle davran uzaktayken soğuksa sende uzaklaşınca soğuk ol 
(195 puan) tarafından
Canım ben kalsın etsin demiyorum zaten en azından birşeye ihtiyacin var mı ya da nasılsın diye sorarsın ya ele sorarsın ya komşun bile olsa gördüğünde doğum ne zaman nasılsın vs dersin bu benim tuhafıma gidiyor
0 oy
tarafından
Mesafeni koru derim bak annen yanında en güzeli. Ben olsam mesafeli olurum 
(195 puan) tarafından
Zaten öyle yapmaya mecbur kalıyorum inan işimi gücümü yapsın beklentisinde değilim insan böyle zamanlarda açılan bir telefonla bile düşünüldüğünü değerli olduğunu hisseder ya ya da bekler sadece şu 9 ayda onu bekledim
tarafından
Çok haklısın
0 oy
(13,338 puan) tarafından
Aslında gelmediği için Allah'ın şanslı kulusun çok çok istisnadır gelipte fayda sağlayan ya hizmet bekler ya çocuğu sahiplenir ya anneliği eleştirir ne kadar uzak o kadar iyi 
(195 puan) tarafından
Haklısın olsa belki dediğin şeyleri yaşayacaktım
0 oy
(680 puan) tarafından
Aman boşver benm kaynanada öyle ben doğum yaptım geldi bebeği gördü gitcem sana çorba yapıp getirecem dedi kız kardeşinin evine oda hastaneye yakın ev gitti akşama doğru cikiş yapacağım saate geldi mercimek çorbası bide yapmiş gerisi sen düşün faydaları asla olmaz katmanların kendi kızları olsa herşeyi yapar 

Yapa yapa insanın anası yapar kaynanadan fayda yoktur
(195 puan) tarafından
Kendi kızlarına da diğer iki gelinlerine de yapıyor zaten ben birşey beklemiyorum ama bu kadar da kendini geri çekmesi bende mi sıkıntı var düşüncesini doğuruyor insanda
0 oy
(6,448 puan) tarafından
Benim kaynanamda aynı ve üst katımda oturuyor. Eltimde altımda. Hamileligin de de doğumdan sonrada bir yardımlarını görmedim. Anca sevmek için geldiler dediğin gibi benim annemde hizmet etti. Ama ben ilk doğum yaptığım zamandi herkesin içinde anneme demiştim anne sen buraya bizlere hizmet et diye gelmedin herkes kalksın kendi ne yiyecekse alsın demiştim. Sende lafını esirgeme. 
(195 puan) tarafından
Haklısın. Aslında anneme kıyamıyorum işte inan ilk hamileliğimde o kadar mahcup oldum ki anneme annemin evindeyim kadın zaten bize bakıyor sezeryan oldum ve zor bir süreçti sürü gibi sürekli geliyorlardi bide eş dost akraba getiriyordu kendiyle haliyle annem bide onlara hizmet ediyordu çok üzülmüştüm hâlâ çıkmıyor aklımdan ama bu sefer müsade etmeyeceğim dediğin gibi
(6,448 puan) tarafından
Evet canım kimin misafiri geliyorsa o kalsın yapsın. Kaynananin tarafiysa kaynanan inan hiç çekinme ayıp denen bir şey var.
0 oy
(2,316 puan) tarafından
Keşke benimde annem bana baksaydı da, kaynana ile muhatap olmasaydım. Kaynanam o kadar kötü bir kadın ki, annem ondan daha kötü düşün. Yat kalk dua et, mis gibi annen var. Bu konuyuda eşine hiç açma. Yardımı düşersede yapma, evladı yapsın deyip çekil. 
0 oy
(245 puan) tarafından
Kaynana gelse ne yapar ki sizde herkese bel bağlıyorsunuz sanki ikinci çocuğu onlar istedi diye yapıyorsunuz benm de ikinci gebeliğim kaynanam gelsene gelmeseler umrumda değil ki ben kendimede bebeğimle cocugumada bakarım kimse gelmeseler olur sizlerde ne diyeceğinize sasirmissiniz gelse bu seferde gitse diye uğraşacaksınz 
(195 puan) tarafından
Benim ondan gelsin işimi gücümü yapsın diye beklentim yok yazılanları hangi kafayla okuyorsunuz hani doğacak olan torunu ya evladının evladı ya bir telefon etmek merak etmek doğum tarihini sormak gerekmez mi bu bir değerdir insanlıktır. İnsan olan dusunur de bekler de siz baya soguksunuz anlaşılan size de normal geliyor.
(245 puan) tarafından
Bnm kimseden Bi beklentim olmadigi için öyleyim cnm
0 oy
(1,987 puan) tarafından
Gelmemiş daha ne istiyorsun bizimki geldi bizim eve yerleşti ,iki ay kendini baktırdı gitti , bir kere bebeği kucağına almamıştır ,benim dikişli karnimla geldi ,bizim evde birde gözlerimden ameliyat Olcam diye tutturdu ,ameliyat oldu ben ona baktım birde sezaryanli iken yani ben bile tavır almadım o kadar zorluk çektim, bebek amelyta kaynvalde kayınpeder bak , annenin yanında rahatmissin rahatsız etmek istememiştir ne güzel düşünceli kayinvalden var daha ne istiyorsun 
(195 puan) tarafından
Ya siz iyi misiniz niye herkes gelsin bana baksın işimi yapsın olarak algıladı. Ben umursamıyor diyorum hani arayıp nasılsın ağrın sizin var mı doğuma ne kadar kaldı demiyor diyorum düşük riski yaşadım hastane de yattım gelmedi bile hemde sebepsiz sadece bana böyle.Benim annem sadece bana bakmaya geliyor ona ve çocuklarına hizmet etmek zorunda değil.Umursamazlık düşünceli olmak olmuş pes
(1,987 puan) tarafından
Valla benimki beni umursamasa hiç dert edinmem yani gelmesin mutlu olurum hatta
(195 puan) tarafından
Sen çektiğin için böyle düşünmen normal canım tabiki faydadan çok zararı olacaksa bende istemezdim
(1,987 puan) tarafından
Olabilir canım benim eşim bile o dönem ,çok sinirlendi annesine nerdeyse evden kovacakti ben sakinleştirdim. yarın birgün yaşlılar ölürler içinde kalır evden kovdun diye pişmanlık çekersin dedim ,şehir dışında yaşıyor Kaynamlar ,eşim laf söyledi durdu dayanamadı çünkü ,ben ameliyatlı olunca , bir çocuğuda mi tutamiyorsun bari çocuğu tuttuver anne dedi ,neyse kayinvaldem korkuyormus bebek çok küçükmüş birşey olur diye tutmaya korkuyormuş bebeğimi kucaklamaya yeni doğum yapınca , neyse bari onu yapmıyorsun bir yemek yap ev süpür falan dedi eşim ,kimsenin evinin duzenine karışmam ,ben kimsenin , evini karistiramam,  nerde nesi var ne bileyim dedi. Hiç bir işede karışmadı,eşime en sonunda niye geldin o zaman doğum yapmış bakmayacaksın diye kovacakti, eşime ben dedim yapma aranızda kırgınlık küslük olmasın annenle dedim ,Allah'tan eşim farkındalığı yüksek bir erkek o yüzden idare ettim gidene kadar şimdide kalmaya gelemiyor artık kaynanam ,şehir dışındalar torun sevmeye geleceğiz dediğinde, eşim biz geliriz  diyor ,yatılı misafir kabul etmiyor ,biz gidiyoruz ,o zaman yaptıklarından dolayı, eşimle beraber biz gidiyoruz iki güç gün kalıp dönüyoruz, yoksa onlar gelse aylarca gitmez 2-3 ay kalır hizmet bekler , o yüzden sormasa bile aynen umrunda değil

Ama sen anladığım kadariyla umursamaz tavrına kizmissin kaynanin yani boşver canım gelip zararı olacağına gelmesin daha iyi  hiç takılma ya ne güzel annen bakiyormus ,boşver kaynani gelmesin varsın daha iyi
0 oy
(290 puan) tarafından
Bence sen belanı arıyorsun canım kusura bakma da :D
(195 puan) tarafından
Bacım yok ya valla ben derdimi anlatamadım gelsin kalsın bana baksın değil derdim böyle herkese iyilik meleği bize ve eşime gelince yedi kat el ama biz et bekler iş bekler kendi umursamaz zor zamanımızda yanımızda olmaz. Yoksa tabiki annem olsun sadece bana yeter hatta sağolsun eşimin desteği bile yeter . Bir telefon etmek iyi misin demek zor olmamalı
(290 puan) tarafından
Canı istemiyordur canlarının istediğine öyle davranmazlar. Birinci doğumda annem geldi varlıpı bile yeter. İkincide kaynanam geldi ben daha 3 günlük sezeryanlı eşyalarımı topladım gidiyordum. Hem hastanede hem evde bakmadı resmen sürüne sürüne baktım kendime bebeğime kızıma. Eşim de annesini tuttu. Ben hangi odaya gitsem kalkıp gidiyorlardı düşün. İki cihanda da hakkımı helal etmiyorum. Travma oldu artık çocuk yapmak istemiyorum
(195 puan) tarafından
Çok zor bir durum. Faydan olmuyorsa zararın da olmasın değil mi. İnsanları gerçekten anlamıyorum eşin de büyük ayıp etmiş zaten empati yapamadıkları için böyle oluyor genelde.
0 oy
(8,359 puan) tarafından
Gelmediği daha iyi canım gercekten. Benim annem yaşlı maalesef daha dogrusu canı içinde bir kadın değil öyle soyleyım. Kayınvalidem işi gücü yapar ama yinede tercih etmek istemem kayınpederim cok konusur dengesiz konusur o sebebten istemem ama mecbur kalırsam gelirlerse gelecekler. Yapacak bişey yok. Cokta takılma ama yeri gelirse de söyle içinde kalmasın anne niye hic cagırmadın felan diye
(195 puan) tarafından
Yok canım gelmesin çağırmasın ama sorsun sadece en azından torununu nasıl olduğumuzu ne zaman doğum yapacağımi bilmiyor mesela doğurdum doğuracam eşim torunun oldu diye aramasın asla aramaz acaba ne yaptılar diye. Ben bu zamana kadar bir faydasını zaten görmedim beklemem de  en azından sormasını bekledim açıkçası su 9 ayda
(8,359 puan) tarafından
Hmm valla ne desem bilemedim
0 oy
(223 puan) tarafından
Arkanda böyle annen olduğu sürece kimseye muhtaç olmazsın canım benim bırak gelmezse gelmesin aramazsa aramasın en iyisi ben olsam yeni doğum yapmış olsam kayınvalidemin yanında rahat olamam annem olsun isterim. Ama hani bir ihtiyacın varmı vs gibisine aramasını beklerdim aramıyorsa hiççç morelimi bozmazdım bende ona ona öyle davranırdım
(195 puan) tarafından
Bana şuan deseler annen mi k.validen mi kalsın bu süreçte tabiki annemi isterim canım ondan zaten fazlasını istemiyorum sadece 9 ayda hele ki şu son zamanlarimda bir şeye ihtiyacın var mı nasıl olacak ne zaman olacak demesini bir telefon açmasını ne bileyim bekledim insan olarak. Çünkü yedi eli bile düşünen kolu incinse koşa koşa giden bir insan normalde genel huyu budur desem öyle de değil. Şimdi doğum yapacağım gelecek köşede el gibi oturacak annem hizmet edecek çayını çorbasını içecek kalkıp gidecek senaryo belli

İlgili sorular

0 oy
29 cevap 341 göst.
0 oy
43 cevap 1,016 göst.
4 Temmuz 2020 Diğer kategorisinde Selo De Bana (25,224 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 446 göst.
31 Mart 2020 Alışveriş-Hediye kategorisinde Ruya55080 (23 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 206 göst.
2 Şubat 2024 Aile kategorisinde Balkaymakannesi (18 puan) tarafından soruldu

381,355 soru

11,416,942 cevap

34,968 kullanıcı

...