0 oy
247 göst.
Diğer kategorisinde (1,012 puan) tarafından
Amacım başka çocuklarla kıyaslama yapmak değil. Acaba normal mi yoksa daha fazla mı ilgilenmeliyim endişelenmeli miyim bunu merak ediyorum. Çünkü çevremdekiler daha konuşmuyor mu dedikçe üzülüyorum... 20 aylık oğlum söylediğim her şeyi anlıyor. Oyuncağını yada herhangi bir eşyasını istediğimde getirip veriyor söylediğim komutları yerine getiriyor.. Vücudundaki duyu organlarını sorduğumda gösterir. Zıpla dediğimde zıplar, sar sar makarayı şarkısının hareketlerini yapar. Bultak oyuncakları var ordaki nesneleri getirir takar vs vs... Yaninbunlardan yana sıkıntımız yok fakat dil gelişimine gelince; herhangi hayva n gördüğünde GEL GEL diyor, birşeyin kapağını açmam için AÇ der. babasına BABA ,dedesine DEDE, suya BUU, hapşurulduğunda HAPŞU, birşey elinden düştüğünde GİTTİ.. Parmaklarını göstererek BİR İKİ diyor.  arabasını sürerken vınnvınn diye ses çıkartır bu kadar. Başkada kelime söylemiyor. Çok mu normalde daha fazlasını söylemesi gerekmiyor mu yada baba geldi baba gitti gibi basit cümleler... Anne bile dedirtemiyorum. Çevremdekiler öyle dedikçe bende endişe duydum

11 Cevaplar

0 oy
tarafından
Normal cnm, bnm kız 18 aylık seninkinden farklı olarak ver var hav hav pisi anne meme mama ,koyunlara kecilerie ineklere mee der.
(1,012 puan) tarafından
Hav havı ve miyavı diyordu şimdi onları da söylemiyor. Evde tek başımayım yani çevresinde çocuk da yok kendim ne kadar ilgilenebilirsem konuşabilirsem o kadar oluyor. Babamız geç geliyor işten çünkü. Bende endişelendim:(
tarafından
Yok cnm.bn de tek başıma büyütüyorum.kocam yok.bnden başka kimseyi görmüyor kızım.
(1,012 puan) tarafından
O zaman çevreye çok takılmamalıyım tamam canım çok teşekkürler
-Reklam-
0 oy
tarafından
Benim 3 yaşında konuşmaya başladı her çocuk aynı yaşta konusucak diye bir şey yok benimkinede bu konuşamaz dediler ama masaallah kızım çok akilli güzel konuşuyor
(1,012 puan) tarafından
Sadece cümle mi kurmuyordu yoksa kelimeleri de mi söylemiyordu canım.
tarafından
Söylediği kelimeler anlaşılıyordu zaten 3 yaşına kadar  3 yas öncesinde sadece işaret ediyordu getir ver al suu  diye tek tük kelimeleri söylerdi cümle kurardi ama anlaşılmaz dı ne söylediği  konuşmazdı pek
0 oy
(14,039 puan) tarafından
19 aylık oğlumun senin bebeğinle farkı bir iki demiyor sekiz altı diyor :D kulağını burnunu ağzını dişlerini parmaklarini saçlarını hepsini biliyor gösteriyor söylediğim herşeyi anlar ve yerine getirir öpücük atmayı biliyor yalandan kahkaha atmayı gidiklamayi biliyor vs vs gidiyor bu böyle bence senin bebeğinin gelişimi de gayet güzel maşallah 
(14,039 puan) tarafından
İneklere mo der kediye pisi pisi der ördekleri horozları kazları tanıyor
(1,012 puan) tarafından
Aynen canım benim oğlumda öpücük atar gıdı gıdı diye yapar, yalandan hahaha diyor, bide balona bomm topa bop diyor. Demekki normal senin bebişle aramızda çok fark yok bizde 19buçuk aylığız bu aylarda bunları biliyorlar demekki valla içim rahatladı ya çok teşekkürler
(1,012 puan) tarafından
Hani şu bime filan gelen halka oyuncak varya büyükten küçüğe sıralanan. O var mı canım sende onu büyükten küçüğe yapabiliyor mu. Bi o oyuncağımızı öğretmeyi beceremedim :)
(14,039 puan) tarafından
Yok canım ondan almadım ama büyükten küçüğe yapabileceklerini sanmıyorum ya :D
(1,012 puan) tarafından
Haklısın ben baya uğraştım da beceremedim ııı ıı diyor  olmadığını anlıyor :)
0 oy
(9,024 puan) tarafından
Millet istiyoki kundakta koşsun yürüsün konuşsun bebek bu canım hiç takma kimseyi hepsinin gelişimi farkli. TV telefon çok izlemesin bol bol konuş bir iki aya zaten hiç susmaz. He çok içine dert oluyoda al bı çocuk gelişim uzmanına göster etraftaki boş beleş insanlara bakma
(1,012 puan) tarafından
İnanır mısın annemde öyle söylüyor. Daha çocuk ne konuşsunda herşeyi anlıyor her dediğini yapıyor söylediği bu kelimelerde şuan için normal diyor. Oğlum 14 aylıkken yürüdü o zamanda böyle demişlerdi çok geç yürümeyecek mi diye. Ay valla takmayacam cidden ya. Bide erken doğum yaptım 36 haftalıkken sonuçta normaldir hepsi
(9,024 puan) tarafından
Bende bir ara kafaya çok takmıştım 8 10 aylıkken parmak işareti yapmasi lazım falan diye okumuştum yapmıyodu otizm mi acaba diye düşündüm çok okudum araştırdım en son doktora götürdüm bana resmen bir tarafıyla güldü sne bu kadar zeki gelişimi iyi bı çocukta nasıl bundan suphelenirsin herkesin lafına kulak asma internetten çok bakıp kendini de çocuğunda darlama demişti. Görümcemin oğlu 2 yaşındayken dede bile demiyodu benim oğlum 18 aylık baba dede düt düt hann hann düştü benim gibi birçok kelimesi var ama kaynanam bana bu çocuk niye konuşmuyo diyo :D bende size çekmiş dedim kuzeni 3 yaşında anca konuşuyor dedim yani demem o ki bazıları çekememezlik tende öyle der sen objektif gözle bakıp çocuğunda bir sorun görmüyosan hiç kendine dert etme
0 oy
(1,399 puan) tarafından
Benimkide 19 aylık her söyleneni yapar anlar anlamadığı zaman durur düşünür anlamaya çalışır keçiye mee ineğe moo köpek hav hav miyav anne baba suya duu vs kelimeyi yerine göre kullanır ama cümle kurmuyor bizimkide iki kelimeyi yan yana söyleyemiyor bence normal ben sorun etmiyorum 1 yaşındayken pisikiytariye götürmüştüm ordan dan gelisim testi yapıldı normal çıktı yani
(1,012 puan) tarafından
Gelişim testini nasıl yapıyorlar ki canım
(1,399 puan) tarafından
Bebegime sağlık raporu çıkarmamız gerekiyordu kalıtsal cilt rahatsızlığı var işte doktor yönlendirdi devlet hastanesinde cocuk pisikiyatriye gittik oda gelişim testi yaptırdı o şekilde
0 oy
tarafından
Canim evde bir tek seni gorduyu icin normal.sende ne kadar konusa bilirsin.benim kizda boyleydi.ne zaman krese verdim basladi konusmaya.amma 2 kizim evde ablasi var diye cabuk konusdu.merak etme zamani geldiyinde susduramiyicaqsin bile.
0 oy
tarafından
Benim oglumda öyleydi canım kelimeler vardı ama cümle kurmuyordu doktora götürdüm bende çevreden dolayı hiç bi sıkıntısı yok sadece çocukların içine girmesi gerek dedi sosyalleşmesi lazım memlekete gittim orda yiyenlerim vardı öyle 1 ay kaldım gerçekten dili gelişti şimdi kendini ifade edebiliyor Elhamdülillah yani seninde çocukların içine götürme imkanın varsa götür inşaAllah
0 oy
(200 puan) tarafından
Canm 2 yaşındaki cocugun gelişiminde en az 50 kelime söylemesi lazım diyor tüm doktorlar. 
0 oy
tarafından
Normal bnimkide yeni iki yaşına girdi arada cümle kuruyo normal yni
0 oy
(13,150 puan) tarafından
Ayy benjm kızım da buu buu diyor insanlara garip geliyor 

Senjn etrafıdakilere geliyor mu
0 oy
(4,853 puan) tarafından
Gayet iyi herseyi daha erken her çocuk bir değil bazısı cümle kırar bazısı kelimeleri söyler cok şey bekleme yavaş yavaş olur hepsi ben anormal bisey görmedim milleti takma laf bulamadıklarında konu açıyorlar işte 

İlgili sorular

0 oy
12 cevap 264 göst.
0 oy
8 cevap 239 göst.
21 Nisan 2021 Diğer kategorisinde GizemAsel (492 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 116 göst.
16 Kasım 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Mihra (385 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 40 göst.
5 Eylül 2023 Diğer kategorisinde _Davudun annesi_ (12 puan) tarafından soruldu

381,730 soru

11,428,087 cevap

34,988 kullanıcı

...