0 oy
533 göst.
Aile kategorisinde (211 puan) tarafından
Kızlar bu sene fitre veremedik ramazanda kocamla cok kavgalıydık kime verilck flan derkn son zmna kaldı sonra küstük fitre veremedk. Şimdi versem olur mu bıde 10 aylık kızım esım ben 150 tl vermemz gerek dımı

22 Cevaplar

0 oy
tarafından
Bahane bu. Verseniz olmaz çünkü vakti geçti 
tarafından
Hadsizlik yapan sensin ergen gibi laf sokmaya çalışan da sensin. Post açmışsın normal bir şekilde yorum yaptım. Ne hakaret ettim ne başka bir şey banane naparsanız yapın
(211 puan) tarafından
Pekte normal degıl de sana normal gelmesi normal.  Hem oluyo mu olmuyomu dıye soruyorum sen bahane dıyosun. Bilmeden de oluyo dedn hem oluyomus
tarafından
Fitre sadece ramazan ayında verilir. Sadaka olarak verirsin. Ben bilmeden konuşmam
(211 puan) tarafından
Oku buradaki yorumları.
tarafından
Ayy banane ya senin yorumlarından ondan bundan sen oku soruyu sen sormuşsun sanki umrumda
-Reklam-
0 oy
(4,639 puan) tarafından

Bütün ibadetlerde olduğu gibi sadaka-i fıtır yükümlülüğü de geciktirilmeyip zamanında yerine getirilmelidir. Bununla birlikte zamanında ödenmemişse, bu fitrelerin mümkün olan ilk fırsatta ödenmesi gerekir.

Fitre yükümlülüğü, İmam Şâfiî, Ahmed b. Hanbel ve bir rivayette İmam Mâlik’e göre Ramazan’ın son günü güneşin batmasıyla, Ebû Hanîfe’ye ve diğer bazı müctehid imamlara göre ise bayram günü tan yerinin ağarmasıyla gerçekleşir. Böyle olmakla birlikte fitre Ramazan ayı içinde de verilebilir. Hatta fakirlerin bayram ihtiyaçlarını karşılamaları için, bayramdan önce verilmesi daha iyidir. Ancak bayram sabahına kadar sadaka-i fıtır verilmemiş ise, bayram günlerinde ödenmesi gerekir. Zamanında ödenmeyip sonraya kalan fitreler ise, mümkün olan ilk fırsatta ödenmelidir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 312, 322).

Şâfiî mezhebinde fitreyi, Ramazan’ın ilk günlerinde vermek caiz; meşru bir mazeret bulunmadıkça bayramın birinci gününün gün batımından sonraya ertelemek ise haramdır (Nevevî, el-Mecmû’, VI, 128).

Fakihlerin çoğunluğuna göre fitrenin ödenmesinin bayramdan sonraya bırakılması mekruh olmakla birlikte yapılan ödeme kaza değil edadır. Bazı fakihler ise fitreyi bayram sonrasına bırakmayı haram sayar ve yapılan ödemeyi kaza olarak nitelendirir (Cezîrî, el-Mezâhibü’l-erbe‘a, I, 570

(211 puan) tarafından
Saol canım. Bnde verıcem zaten kabul olmasa da olsada
(4,639 puan) tarafından
Rica ederim
(4,639 puan) tarafından
Birde fıkıh konularını buraya değil de alo fetva hattı falan var ya oralara sorsan daha iyi olur bence burada bilen de yazıyor bilmeyen de. "Bence" ler ile olmuyor o da :)
(211 puan) tarafından
Aynen yazmamk lazım millet cok bilmişlik yapıyo bahane yazms cogu vermk istemesem boyle bıs7 hıc sormam. Bılmıyodm oyle bı sayfa olduğunu tesekkurler tekrardan

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 103 göst.
7 Nisan 2022 Diğer kategorisinde ilayda4646 (854 puan) tarafından soruldu
0 oy
20 cevap 610 göst.
9 Nisan 2022 Diğer kategorisinde Gencanne456 (312 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 347 göst.
20 Nisan 2021 Diğer kategorisinde emelilter.45 (3 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 136 göst.
3 Nisan 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Mldnz (479 puan) tarafından soruldu

396,380 soru

11,856,739 cevap

35,951 kullanıcı

...