0 oy
542 göst.
Diğer kategorisinde (19 puan) tarafından
Eşimin babası emekli Tek yasiyo. Bundan 5 6yil önce bi karıya para kaptırmış ondan buyana bi  türlü kendini toplayamadı . Ben anlayamıyorum aklım almiyoya tmm kredi çekmiş bankalrdan ozamn ihtiyaç kredisi bile 4yil yani ne bitmedik borcmus bu ya .eşime dese.m sanane der hemen başlar babasını korumaya. Maaşını alıyor eline para kalmiyo bu nasi bi adam ben anlamadım başkasının eline bakmak hoşuna gdiyo heralde esimdede alışkanlık oldu zaten her geliş para verir .toplasan ayda 1500 falan veriyordur ama artık sinir oloyuom 5 6yildir buneyaa bıktım valla bu adamdan yani ne yapcami şaşırdım gerçi bisey değişmiyor ben naparsan yapiyim esimde baba yalakasi

19 Cevaplar

+10 oy
(10,420 puan) tarafından
Kaç etti senin bu post. 1500 lira para mı diye her defasında yazacağım, hata yaptıysa yaptı aç mı kalsın. Adam çalışıyor 1500 de babasına veriyor aç değilsen giyimin ihtiyacın görülüyor ise e Bi zahmet adamın alın teri ile kazandığı parada o kadarlık bir hakkı olsun nereye vereceğini size sormasın 
(19 puan) tarafından
Yaa tmm sende haklısın ama yaa yıllardır böyle insan hicmi toplama z kndini
(8,937 puan) tarafından
Varsayalım ki toplamadi yinede buna karışmaya hakkin yok gerçekten yaptigin vicdansızlık yarin Bi gün senin gelinin veya damadın aynisi sana yaparsa sakın oturup aglama bugünlerini hatirla
(10,420 puan) tarafından
Anlatmaya gerek yok yağmur kaç kez yazdım ben bu arkadaşa kafa yapısı değişmiyor belli aralıklarla bunu açıyor buraya
(3,756 puan) tarafından
Benim babam zengin. Bu sabah ekmek almaya gittik para uzattım aldı evladın parası tatlı oluyormuş, helali hoş olsun babalarımıza anlarımıza . :))
(8,937 puan) tarafından
Kendi ana babaları olsa kocaları destek çıkmasa yapmadıkları çirkeflik kalmaz ama konu eş anne babası olunca iş değişiyor ben ilahi adalete çok inanırım elbet bunun dönüşü olcak zamanı geldiginde
-Reklam-
+2 oy
(2,315 puan) tarafından
Durumunuz iyiyse versin. O yaşa getirmiş, zorsa kalınca yardım etsin. Bizde evlat yetiştiriyoruz. Her hatalarında yanında oluyoruz. Adamcağız da hata yapmış, zorlanıyor. Evlatlar bu günde olmayacaksa, iyi günde gereği var mı ? 
(19 puan) tarafından
Çok şükür var durumumuz cnm ama niye biturlu toplayamuyo kendini ben ona kiziyom
(10,420 puan) tarafından
Kız kaç etti bu postu, hep aynı şeyi duyuyor yine aynı şeyleri yazıyor
(19 puan) tarafından
Benim postlarimi takip édion
(2,315 puan) tarafından
O halde çok konuşmaya hakkınız yok. Yaptığınız vicdansızlık.
(10,420 puan) tarafından
Aynı şeyi bin kez yazarsan takibe gerek kalmaz içerik ve verilen meblağ bile aynı
+2 oy
(4 puan) tarafından
Benim kayınbabamın üç oğlu çalışır kimseye ihtiyacı yok buna rağmen eşim hiç sormadan her ay harçlık gönderir, bir ihtiyacı olduğunda kimseden beklemeden karşılar. Yıllardır bu böyle. Biz kiradayız eşimin de sabit bir işi yok ama bir gün bile aklıma bu gelmedi, niye para veriyorsun çocukları çalışıyor bizim ihtiyacımız var demedim buna hakkımın olduğunu da düşünmüyorum. Çünkü onun babası. Allah razı olsun eşimden, benim aileme de aynı şekilde davranır. 1500 TL lik parayı bile dert ediyorsunuz ya bazen gerçekten hiç vicdanınızın olmadığını düşünüyorum. Ya biz tuhafız ya da siz. Allah bizleri her zaman kalbi temiz olanlardan eylesin. 
(19 puan) tarafından
Sen calisiyomusun peki vede eşin senin ailen için ne ywpiyor
(4 puan) tarafından
Ben çalışmıyorum atanamamış öğretmenim. Babam da çoğu zaman çalışamıyor okuyan kardeşlerim var sürekli onlara harçlık gönderir arar sorar. Ayrımcılık yapmaz hatta benim aileme daha düşkündür. Bu da benden kaynaklı diye düşünüyorum eğer ben ona bir şeyleri çok görürsem o da bana görür. İnanın her şey karşılıklı.
(19 puan) tarafından
Anladım.
+1 oy
(3,457 puan) tarafından
Tam tersini düşün canım senin baban aynı durumda olsa kardesin yardım etemsinmi baba canım yaa yapmayin Allah aşkına 
(19 puan) tarafından
Haklısın cnm öyle olur ama bu durum yıllardır böyle değişen bisey olmayınca insan sinirleniyo
(3,457 puan) tarafından
Yıllardır babası canm o yüzden evlendi diye babalikdan ihraç edilmiyor
+1 oy
(1,945 puan) tarafından
Durumunuz iyiyse aylık 1500 hiçbir şey. 
(19 puan) tarafından
Öylede yıllardır böyle değişen bisey yok
+1 oy
(3,588 puan) tarafından
1500 TL çok para değil sizin çocuğunuz ihtiyaçlarını gidermeyip veriyor kıt kanaat geçiniyorsaniz  oturup konuşun ama durumunuz iyiyse hiç yüz göz olmayın oğlu babasına aylık 1500 TL vermiş çok değil 
(19 puan) tarafından
Öylede yıllardır değişmedi bu durum kızdığım bu
+1 oy
(259 puan) tarafından
Verecek tabii ki babası yanlış düşünüyorsunuz 
(19 puan) tarafından
Yaa yıllardır böyle değişen bisey yok insan hicmi toplamaz kendini
(259 puan) tarafından
Toplamak istemediği için toplamiyo
+1 oy
(4,697 puan) tarafından
Cok agrina gidiyorsa gir ise kendi parani kazan kendin ye esininkine tamah etme 
(19 puan) tarafından
Evlenince eşinin parasında seninde hakkın oluyo zaten
+1 oy
(13,093 puan) tarafından
Babasını seviyorsa baba yalakası mı oluyor 

Çok yanlış düşünce 
(19 puan) tarafından
Yaa ama aşırı tapiyo
(884 puan) tarafından
ayda 1500 verdi diye tapmış mı oluyor?
+1 oy
(8,937 puan) tarafından
Eğer senden çocuğundan kismiyorsa her ihtiyacinizi karsilayip sizleri eksik birakmiyorsa buna karismamalisin babası sonuçta elbette yardım edecek 
(19 puan) tarafından
Öylede yıllardır böyle değişen bisey yok
(8,937 puan) tarafından
Yıllardır olsa bile buna karışmaya asla hakkin yok
+1 oy
(2,903 puan) tarafından
Canım çok yanlış düşünüyorsun 

Babasıdır kalkıp yüz bin lira vermiyor ya

Alt üst 1500 lira

Niye bu kadar gözüne batıyor 

Bu devirde para bile değildir 

Babasıdır ne yapsın ampati yap

Senin baban aynı durumda olsa ben vermem yalaka değilim mı dersin

Yazık günah adam tek başına evde kalıyor Muş 

İnsan en çok yaşlı olduğunda yanında birini ister

Ne yapsın adamda istemez di

Bu yaşta kandırılsın borca girsin

Üç kuruş paraya taktın kafayı 

Durum tersine olsaydı 

Eşim babama para vermiyor derdin

Yapma gözünü seveyim 

Bunları yaparak eşinin gözünden gönlünden düşersin 
(19 puan) tarafından
Zaten ben böyle yaptıkça eşim kızıyor ama benim kızdığım yıllardır böyle cnm değişen yok
+1 oy
(1,419 puan) tarafından
Yani eğer maddi durumunuz iyiyse versin ya babası ama maddi geçiminiz zor sa vermesin 
(19 puan) tarafından
Yaa beni bi türlü yıllardır borcunun bitmemesi kizdryo
0 oy
(809 puan) tarafından
Bîr adam, "Ya Resûlallah! Benim (biraz) malım ve çocuğum vardır. Babam da cidden benim malımı kökünden tüketmek ister." dedi. Bunun üzerine Resûl-i Ekrem (a.s.m.) şöyle buyurdu: “Sen babanın (kazancı)sın, malın da babana (helal) dır.” (İbn Mace, Ticaret 64)

Diğer bir rivayette ise: “Sen ve malın babana aitsiniz. Şunu bilin ki, evlatlarınız kazançlarınızın en temizlerindendir. Öyleyse evlatlarınızın kazançlarından yiyin.” (Ebû Davud, Büyû, 79) buyurulmuştur.

Nitekim bir başka hadisi şerifte; Hz. Peygamber (asm)'e babası ile birlikte bir adam geldi ve şöyle dedi: "Ey Allah´ın elçisi! Benim kendime ait malım var; bir de malı olan babam var. Babam benim malımı almak istiyor."

Rasûl-i Ekrem (s.a.s) şöyle buyurdu: "Sen ve malın babana aittir." (es-Serahsî, el-Mebsût, V, 222-229; el-Kâsânî, Bedâyiu´s-Sanâyi, IV / 30; İbnül-Hümam, Fethul Kadir, III / 349 vd.)

Eğer malın kâfi geliyorsa, baban senin malından ihtiyacı kadarını alır.

Ama senin malın yoksa veya kâfi gelmiyorsa o zaman çalışacaksın ve babanın nafakasını vereceksin.

Baban kendi malı gibi senin malını da ihtiyacı nisbetinde alır.

Senin malın bulunmadığında çalışarak mal kazanabilirsen, çalışıp babanın nafakasını ödemen gerekir.

(bk. Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi: 13/97

Ana-babanın çocuktan nafaka almalarının şartları şunlardır: 1. Bunların yoksul olması gerekir. Aksi halde ihtiyaçları kendi mallarından karşılanır.

2. Nafaka yükümlüsü olan çocuk veya torunun, bunu vermeğe muktedir olması gerekir. Bu kudret ya zengin olmakla, ya da çalışıp kazanmaya gücü yetmekle gerçekleşir.

Tabi ki bu, baba evladının malını israf ve haksız yere gasp etsin anlamına gelmez. Burada evladın ana babaya zaten bakmakla yükümlü olduğu ve bu hususta bir vefasızlığın kabul edilmeyeceği beyan ediliyor.

Çünkü anne-babanın bakımından bütün çocuklar sorumludur. Ancak öncelikle maddi durumu iyi olan erkek çocukların bakma mecburiyeti vardır. Eğer onlar bakmıyorsa kız çocukları da bakmak zorunda olurlar.

Ana-baba yoksul düşer veya yaşlanıp çalışamaz olursa, ilgi ve bakım yükümlülüğü çocuklara aittir.

Ayet-i kerimelerde şöyle buyurulur: "Bana ve ana-babana şükret..." (Lokmân, 31/14).

"Ana-babana İslâm'a aykırı emirlerinde itaat etme. Onlara dünyada ma'ruf şekilde dostluk göster." (Lokmân, 31/15)

Burada sizi ve evlatlarını zora sokmaması ve önce ailesinin ihtiyaçlarını gidermesi elzem kabul edilmiştir. Zira; "Sizden biriniz yoksul düşerse, önce kendi ihtiyaçlarını karşılasın. Bundan artarsa aile fertlerinin ihtiyacına sarfetsin, yine artarsa diğer hısımlarına harcasın." (Ebû Dâvud, Itâk, 9; Nesâî, Büyû´, 84; Ahmed b. Hanbel, III / 205)

Hülasa-i kelam; ana baba düşkün ve muhtaç duruma gelmişse, evlatları da zengin VEYA çalışıp para kazanabilecek durumdaysa, vefasızlığa müsade olmaz. O evlatlar, kendi ehli olan karısı ve çocuklarını müşkül duruma düşürmeden ana babalarına bakmakla YÜKÜMLÜDÜRLER. Ana babanın da bu durumu suistimal etmeyip alması helal olandan fazlasına göz koymaması ve durumu evlatlarına zor etmemesi gerekir.
(19 puan) tarafından
Okudum hepsini teşekkür ederim
0 oy
(13,257 puan) tarafından
Umarım anne baba kayınvalide kayınpeder olduğunuzda da aynı şeyi düşünürsünüz sadece o adam çalışıp evi geçindiriyor ise ve senin bir şeyini eksik etmiyor ise anasına babasına verdiğine de karışma bir zahmet sen bir markete girip çıksan harcarsın o parayı duyanda 50 100 bin veriyor sanar 
(13,257 puan) tarafından
Ben kendimde çalışıyorum kendi ailemde maaşı olmayan sadece annem var gittiğimde para da veririm evlerine veya üstüne başına bir şeyler de alırım veya burdan para gönderirim eşimde çıkıp neden diyemez eşimde aynı şekilde gittiğinde annesigile para harcar bizde evlat yetiştiriyoruz hep bana hep bana ile ömür geçmez
(19 puan) tarafından
Haklısın ama beni rahatsız eden yıllardır aynı değişen bisey yok yani borç borç hiç mi bitmez artık.
0 oy
(390 puan) tarafından
Bence vermesinde bir sakınca yok babası netice de 1500 TL de çok bişey değil huzurunuzu boşa bozmayın derim :))
(19 puan) tarafından
Öylede yıllardır böyle değişen bisey yok ki
(390 puan) tarafından
Bence bir sakınca yok sizi ihmal etmediği sürece
0 oy
(314 puan) tarafından
Adamın babası verir İhtiyacı olsun olmasin 1500₺ile kahvaltılık bile alınmıyor tam olarak. Bende çalışıyorum annem bir ogrenci okutuyor çalışıyor tek başına eve yetişmeye çalışıyor ben her ay anneme 5000₺veririm kardeşime harçlık veririm eşimde bu konuda bana hiç bişey söyleyemez daha çok olsa daha çok veririm 
(19 puan) tarafından
Öylede yıllardır böyle değişen bisey yok hep borç hep borç insan bi düze çıkmaz mı.
0 oy
(446 puan) tarafından
1500 lira para mı bu devirde ya bir yemek parası.Benim ailemin hiç ihtiyacı yok ama o kadar yıl büyütüp okuttular onlara hediye almak için resmen bahane arıyorum.Mutlu oluyorum onlara bir şeyler alınca.Eşime bile söyleme gereği duymuyorum benim param benim ailem.Babası yani elâlem değil para verdiği kişi.Çok görmeyin.
(19 puan) tarafından
Öylede yıllardır böyle değişen bisey yok  sinir oluyorum bu duruma hep borç hep borç
0 oy
(6,000 puan) tarafından
Yorumlarda durumumuz iyi demişsin o zaman niye bunu dert ettin ki hani sizden kısar ona verir derim ki sizi mağdur ediyor haklısın ama durumunuz da varmış madem insan kötü gününde babasına destek olmayacaksa niye var. Zaten anne baba duası almak çok önemli . 1500 liran gider ama o babanın duasıyla ne kapılar açar rabbim size öyle düşün
(19 puan) tarafından
Haklısın  cnm ama yıllardır böyle değişen bisey yok ki benisinir ede n bu
0 oy
(2,390 puan) tarafından
Senin gene iyi taksit taksit veriyor aylık benm daha beter :D altın yaptık 20 gram kadar kendini hazırla destek ver bana  demiş kaynıma trilyonluk ev alacak bize bir çöp almadı benm safoş da hemen vrmeye hazir emek emek biriktirdik gidecek hep 
(19 puan) tarafından
Sen ne dyosu n kabul ettinmi peki
(2,390 puan) tarafından
Etmedim ama bana soran yokda zaten ben kendi altinlarima bakarım gerisini eşim bilir sonuçta o kazanıyor onun içinde huzurumu bozup hiç çenemi yoramam
(19 puan) tarafından
Anladım.

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 255 göst.
11 Mart 2021 Diğer kategorisinde Ozgen (923 puan) tarafından soruldu
0 oy
16 cevap 682 göst.
31 Ekim 2022 Aile kategorisinde Hilalkz (267 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 366 göst.
9 Haziran 2023 Diğer kategorisinde Glstanbeste (261 puan) tarafından soruldu