+1 oy
117 göst.
Diğer kategorisinde (2,872 puan) tarafından
Kızlar bebeğimizle kırkımız bugün çıkıyor herkes kafadan ayrı bir şey söylüyor. Bebn sadece dualarla kızımı yıkayıp kendimde abdestimi alıp yıkansam olmuyor mu ?  kırk tas altını, makası falan diyorlar siz nasıl 40 çıkardınız?  Bir de öğlen ezanından önce diyorlar öyle bir şey var mı ?

12 Cevaplar

+1 oy
(827 puan) tarafından
Hiç kırk çıkarma banyosu yapmadım. Kızım normal banyo etti, ben normal banyo ettim :D
(2,872 puan) tarafından
İnanır mısın bu 4 çocuğum ben diğer üç üstünde de normal abdest aldım banyomu yaptım bunda kafamı çok bullandırdılar
(827 puan) tarafından
Yani ben pek inanmıyorum öyle şeylere
-Reklam-
0 oy
(710 puan) tarafından
Canım sen lohusa olduğun için dua okuyanazsin birinin okuması lazım benim eşim 40 defa hatırlamıyorum bir dua okumuştu tesbih çekerek abdest alacağım suyun içine koymuştu aslında 40 denen birşey yok normal abdest alıp çıkacaksın bu gelenek nerden geldi bilmiyorum 
(2,872 puan) tarafından
Vallahi canım ben bilmiyorum ki ben de normalde kırkımı normal abdestle banyo ile çıkarıyordum ama geçen bütün komşuların toplanmıştı şöyle yap böyle yap dediler kafamı karıştırdılar Bir de benim kanamam Durmuş dua falan okuyorum canım namazda kalıyorum ben iki gündür çünkü kanamam tamamen kesildi
(710 puan) tarafından
Boy abdesti aldıysanız sorun yok kilabilirsin herkes farklı yapıyor sana mantıklı gelen neysr onu yap bana tesbih daha kolay gelmişti
0 oy
(4,420 puan) tarafından
Kırk kaşık su aldık tasa kafasından döktük normal yıkadıktan bebegi . Bnde gusül aldım. Bitti gitti
(2,872 puan) tarafından
Anladım canım sağ ol ben de güsulumu alırım kızımı yikarım
0 oy
(10,091 puan) tarafından
zaten 40 diye bir şey yok. eski adet. ister yap ister yapma
(2,872 puan) tarafından
Sağ ol canım teşekkür ederim ben de dua falan okur abdestimiz alırız.
(10,091 puan) tarafından
canın ne istiyorsa onu yap. bu olmazsa olmaz gibi bir şey yok sonuçta
0 oy
(822 puan) tarafından
Bizim komşumuz da kirkini çıkarırız diyor. Ne yapacak onu bile bilmiyorum ve çokta ilgilenmiyorum. Absürt bir şey yaparsa müdahale ederim o kadar. 

Çocuğum ve ben riskli ameliyat geçirdik. Mahalleye çikolata dağıtacam o kadar. 
(2,872 puan) tarafından
Aslında güzel mantıklı bir fikir benimle bir şey daha dagitabilirim. Abdestimizi alıp banyo yaparız
(822 puan) tarafından
Nenem evde yemek yapıp dagitirdi. Ayıptır söylemesi pilav tavuk but şeklinde. Yapabilirim dersen o da fikir olur. Ama öyle 40 tas olayından öte evine samimi komşularını davet edip hem kuran okur hem yer içersiniz. O benim için daha mantıklı ama enfeksiyon riski var o yüzden ondan vazgeçtim ben.
(2,872 puan) tarafından
Yemek yapıp evde ağirlayamam o kadar misafir ama bir şeyler yapıp dağıtabilirim bebeğim gazdan dolayı huysuz misafirler zaten epey gidip geliyor çok zorlanıyorm tşk ederim bu arada
0 oy
(1,342 puan) tarafından
Dinimizde böyle birşey yok aslında bu bize eskilerden gelme eskiden aile büyükleriyle yaşandığı için lohusalık büyüklerin yanında söylenmesi ayıp karşılanması sebebiyle anne lohusalığını sorana çocuğun 40 ı olarak lanse etmiş ve süregelmiş dinimizde 40 banyosu vs gibi şeyler yok regl biter abdestini alır duşunu yapar bitirirsin meseleyi çocuğu da istersen yıka ister yarın yıka farketmiyor
0 oy
(542 puan) tarafından
40 diye bişey yok dedi doktorumuz hepsi hurafe normal banyo yaptırdık bebeğime kendim keza öyle o kadar saçma sapan şeyler yapılıyor 40 adı altinda hepsi saçma 
0 oy
(2,816 puan) tarafından
Eşim tesbihe Ayetel Kürsi Fatiha İhlas nas Felak 7 kere okudu suyun içine attım o suyla hem ben hemde bebegim banyo yaptı.
0 oy
(6,227 puan) tarafından
Benim bi kaç gün önce çıktı normal yıkanıp abdest aldım başka bişey yapmadım :) 
0 oy
(8,385 puan) tarafından
Gusül alıp bebisi yıka canım 
0 oy
(4,683 puan) tarafından
40 taş topladık iyice yikadik su kovasinin icine attik once.oglumu.yikadik kırk tasla birde.ben yıkandim gusul aldım sonra baska birsey yapmadik biz hatta babaannem bebegi tuzlayin dedi kayinvalidem de bende yapmadik suyuna bir tutam tuz attik sadece
0 oy
(375 puan) tarafından
hic gerek yok banyonu yap duani et gec 

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 70 göst.
16 Ocak 2024 Aile kategorisinde Sevinc1990 (3 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 75 göst.
25 Kasım 2023 Diğer kategorisinde Eda123456789 (45 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 86 göst.
28 Nisan 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Eva190 (16 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 91 göst.
14 Haziran 2022 Diğer kategorisinde Mirayin annesi (2,816 puan) tarafından soruldu

399,730 soru

11,956,851 cevap

36,123 kullanıcı

...