0 oy
989 göst.
Diğer kategorisinde (3,136 puan) tarafından
Kız çocuğunun altını babasının değiştirmesi sizce dinen uygun mudur? Veya başını yıkaması? 

Diğer tarafta bi postta  bazı yorumları okudum çok şaşırdım. Bakalıl burda neler çıkacak. Haydi tartışma konusu olsun. 

33 Cevaplar

+10 oy
tarafından
Madem çocuğunuzun altını değiştirecek kadar güvenmiyorsunuz ne diye evlisiniz o insanla 
tarafından
Valla ya yok degistirmez yok bilmem ne hep.kafada soru isareti ile yasiyorlar madem öyle niye evlendin ? Veya kötü bi hareketine şahit oldun niye gelişin hala ? Dimi ama
(866 puan) tarafından
Güvenmemek degil yani bu eşle ilgisi yok cocuk acısından düşünürsek belki utanıyor ama belli etmiyor sonucta onlarda bir birey degil mi ..belki büyüdüğünde hatirlamayack ama bu şekilde utanma duygusunu kaybedecek belki zamanla bilemeyiz ..bir çoğumuz evdeyiz ve bebeğinizle ilgileniyoruz zaten alt değiştirmek zor değil onu da erkekler yapmasın bence erkek çocuk olsa bile yapmasınlar..en azindan ben yaptırmam herkesin kendi cocugu tabi  istediği gibu yeyistirebilir
(3,136 puan) tarafından
Çok doğru konuştun canakkalem. Tutturmuşlar güvenmiyorsan neden evlendin diye. Normalde de uzmanların dediğine göre alt açma üst değiştirme gibi işlemleri kimsenin yanında yapmayın ki ilerde rahata alışıp her ortamda yapılır düşüncesiyle üstünü falan değiştirmesin diyorlar.
tarafından
Oğlunun altını kocan değiştirsin ozman pipisi fln var günah:D güvenmiyorsun iste kocana ne uzatıyorsun hala tartışmaya açık diyorsun gelen yorumlar zoruna gidiyor :D
(3,136 puan) tarafından
Gelen yorumlar zoruma gitmiyor zoruma gitseydi postu kapatırdım burda kalmazdı :)  herkesin düşüncesine saygım var. İstediği gibi yetiştirebilirler ben müdahale edemem. Ve yine söylüyorum bunun güvenle alakası yok. Ben dini boyutunu sordum. Bu konuda eşinize güveniyor musunuz diye sormadım. Bunu size anlatamadımbi türlü ya da anlamak istemediniz :)
-Reklam-
+6 oy
tarafından

Bende ozaman oğlumun altını açmayayım :D çok saçma babası bu babası altınıda açar banyosunda ettirir belli bir yaşa kadar 

(407 puan) tarafından
Kız mualime senin mezhep hangisi kuzum   ona grede degsyo
(3,136 puan) tarafından
Mezhebim Hanifi canım
(407 puan) tarafından
tarafından yeniden gösterildi
Asko Hanifi mezhepbinden bende aynen çocuk 4yasina kadar cinsel organını ancak tanıdığı için 4yasina kadar bi gunaahi yok  çünkü sebebi şu
bebeklerin ve çocukların ozamna kadar cinsel organı yok  4yasindan sonra günah cnm  ama safilerde bu dogdugu andan basliyo cnm oyuzden canını sıkma bu konuda bu böyle balım için rahat olsn
(3,136 puan) tarafından
4 yaşından sonra günah tamam ama çocuk anlayacak yaşta oluyor o zaman. 2 yaşından itibaren herşeyi anlıyorlar.  Bu arada çok teşekkür ederim canım
(407 puan) tarafından
Rica edrm canm  ben tskr edrm
+1 oy
(2,039 puan) tarafından
Dini boyutu ne tam olarak bilmiyorum ama mecbur kalmadıkça ne ben izin veririm nede babası kabul etmez iki kızım var bezlerini değiştirirken babası odadan bile çıkar banyosuna yardım edecek olsa mutlaka altına külot giydiririm başkasına göre doğru veya yanlış olabilir ama bence olması gereken bu 
(3,136 puan) tarafından
Vardır muhakkak canım :)
(424 puan) tarafından
Kesinlikle katıldığım tek yorum bunlar olucak sanırım saygı duyarım diğerlerine ama uygun bulmam ilerde kızım olursa da istemem annemden de böyle görmedim
tarafından
Cok haklisin arkadaşim +++++
(3,136 puan) tarafından
Bende saygı duyarım her yoruma. Babanın görevi ve annenin görevleri neden aynı değil. Bunu düşünemiyor mu her insan anlayamıyorum.
 Herkesin düşüncesi tabi farklı. Ben doğrum kimisine yanlış gelir. Kimisinin doğrusuda bana yanlış gelebilir. Her insan aynı şeyi düşünecek diye bir şey yok. Ama yapılan her yorum kırıcı olmadan yapılsa daha uygun olur.
(42 puan) tarafından
Cocuk alışır demişsiniz de , çocuğa zaten böyle alıştırmak lazım:anne,Baba, doktor dışında hiç kimse yapamaz.Babasıyla yabancı aynı şey değil . Çocuk görüyor zaten anne,Baba dışında kimsenin bunu yapmadığını.
+1 oy
tarafından
Mecbur kalmadıkça değiştirmez ki 2 kızım var biri 6.5 yaşında diğeri 20 aylık ikisinde de bir kere değiştirmedi anne varken babanın yapması gerekmez
(3,136 puan) tarafından
Bende aynısını düşünüyorum. Sonuçta sağlığımız yerinde elimiz ayağımız tutuyor çok şükür çocuğumuzum altını değiştiremeyeceksek...bilemiyorum yaa kafa karıştırıcı. Kızım 14 aylık bir gün babası altını falan değişmedi. İlk ay zorlanıyordum annem yardım ediyordu. Eşimde uyhun görmüyordu zaten
+1 oy
(6,825 puan) tarafından
Detay hatırlamıyorum ama annem kanser oldu iki erkek bı de bn üç kardeşiz en küçük dört yaşında..bnde sanırım 8abim 9.babam bize banyo yaptırdı..

Napalim pok . mu götürsün babam olmasa kimsem yoktu bnm akrabalardan slm veren olmadı hastalığı duyan borç ister korkusuna  vınnnn...

Bn bu tarz durumlarda babayı dışlamayi çok saçmaaaa buluyorm 

Allah korusun da başınıza gelse anlarsınız da uzaktan kimse anlamaz ki işte .nasıl Zor günlerdi filmi yazılır ahh ah.....
(6,825 puan) tarafından
Neden uygun olmasın BABASI O YA..
kızından zevk mi duyacak..neden yanlış olsun..ha zor durumda ha normalde tabi ki yapar... dediğim gibi başa gelmeyen bilmez...
Öyle ise anne neden oğlunu yıkıyor altını değişip yıkıyor oda onu yapmasın o zaman..
(3,136 puan) tarafından
Annelik görevi ile babalık görevi farklı bence. Öyleyse baba da doğum yapsın.
Zevk duymasından dolayı değil. Bence zor durumda olmadığı süréce babanın alt açması doğru değildir
tarafından
Annene cok gecmis olsun ...
:(
(6,825 puan) tarafından
Allah razı olsun meleğim yaşıyor Elhamdülillah ❤️ ins bizi uzun süre bırakmaz Allah ne muradın varsa versin ☺️❤️❤️❤️
tarafından
Insallah  cok sevindim Allah size bagislasin
+1 oy
tarafından
Zor zamanlar da tamam anne saglikliysa bende çok normal bakmıyorum..şuan  bir aylık biz kız bebegim var..geçen gün babaannesi altını değiştirdi..o arada dedesi geldi yanında seviyodu kızımı konusuyordu..istemsiz şekilde rahatsız oldum utandım..dedim bir daha dedesinin yanında değiştirme utandim.dedim..bi kız büyüyecek sonuçta neler neler.duyuyoruz..zaman kötü zaman erkek çocukları içinde geçerli bence artık..
(3,136 puan) tarafından
Aynen zor zamanlarda tamam olur ama keyfi doğru birşey değil.  Hoş bir durum değil tabi.
0 oy
tarafından
Benim eşim yikarda altini da degisir o onun melegi ya niye gunah olsun aamiyorum.
(3,136 puan) tarafından
Meleği tamam ama zor durumda olduğunda değiştirebilir de keyfi değiştirmek doğru mu
tarafından
Zor durumdan kastiniz nedir anlamadim. Zaten 24 saatin 20 sinde cocuk anneyle anne soyledigi zaman baba degisebilir. Zaten cocugun akli ermeye baslayip mahrem bilinci olusturulmaya baslandiginda babanin degismesini istemez. Ben  erkek kardesimi 12 yasina kadar yikadim her hangi bir psikolojik sorunda yasamadi yani. Isteyen  degistirtmesin erkek bebege annesi bakiyorsa kiza da babasi bakip altini degistirebilir gerektiginde
(3,136 puan) tarafından
Anne hasta olur bakacak durumda değildir veya o an yanında değildir babasının yanındadır açmak zorundadır ama onun dışında anne sağlıklıysa ve bakacak durumdayken babanın altını açması doğru değildir bence.
tarafından
Ben çalışmaya baslayacagim babasi evde olacak bazi gunler i bakacak o alacak tabiki. Bir bebege en guzel annesi bakar ama ikincisi babadi baba her zaman alabilir altini. Yav bebek ve babaaindan bahsediyoruz bence herkes bildigini yaosin konu kapansin
(3,136 puan) tarafından
Çalışacağın zaman mecbur eşin değiştirecek bakacak senin eve gelmeni bekleyemez beklerse çpcuk mahvolur. Tabi anne en iyi bakar. Babası bile annesi kadar bakamaz.
0 oy
(1,808 puan) tarafından
Belli bi süreden sonra degistirmemeli gerekmedikçe diye düşünüyorum 
(3,136 puan) tarafından
Zor durumda olmadığı sürece değiştirmemeli
0 oy
(2,393 puan) tarafından
Yorumlara bak.. Hey Allahım sen sabır ver DEĞİŞTİREBİLİR KARDEŞİM YIKAYABİLİR O ONUN BABASI ONA KARŞI BÜYÜSE DE BİŞEY HİSSETMEZ. 
(2,393 puan) tarafından
Çok saçma ya olur mu öyle şey erkek olursa da anne yerine baba değişsin o zmana
(3,136 puan) tarafından
Annelik duygusu çok farklı birşey babakık farklı. Anne doğum yapıyor baba değil. Anne emzirir baba değil. Öyleyse baba emzirsinde.
(2,393 puan) tarafından
Sen soruyu niye sordun anlatsana biraz ee sen tarafını seçmişsin zaten benim tarafım da bu yönde boşuna tartışmaya gerek yok o zmaan
(1,808 puan) tarafından
Ben yinede diorum gerekmedikce degistirmemeli benim görüşüm
(3,136 puan) tarafından
Merak ettiğim için sordum. Ama bana göre zor durumda olunmadığı sürece baba değiştirmemeli
0 oy
tarafından
Buluğa erene kadar tabiki ilgilenebilir ama buluğa erdikten sonra kişisel mahremini anlaması bilmesi açısından rızası olmadığı sürece gerek kız gerek erkek çocuğu için anne Baba nin mudahele etmemesi lazım benim büyük kızım şuan beş yaşında olmasına rağmen babası heves ettim kızım gel seni bici yaptırayım der olmaz babacığım ayıp olur ben utanırım diyo 

Bana bile sen gelme görme beni der poposunu kendi temizler banyo da da kendini yıkamayı becerse orayada almaz beni :) 
(3,136 puan) tarafından
Ne güzel o şekilde alışması. Çok doğru yapıyor kızınız. Bunda sizin rolünüz büyük iyi alıştırmışsınız.
tarafından
Ortalık artık çok bozuk her türlü şer orta yerde ana baba olarak tabiki biz kötü şey düşünmez yapmayız ama çocuklar o kadar masum ki iyi kötü ayırt edemiyorlar her kadın inmesi gibi her erkeği babası gibi sanmamasi lazım o yüzüden mesafe mahremiyet her daim iyidir rabbim cümlemizin evladını korusun
(3,136 puan) tarafından
Aynen öyle ortalık çok pis olmuş. Hangi anne baba evladı için kötü düşünür ki. Düşünen varsa ruh hastasıdır normal biri değildir. Ayırt edemedikleri için üstünü dahi herkesin yanında değiştirmeyin yalnız değiştirin ki ayıbı bilsin diyorlat
tarafından
Kesinlikle oyle cocuk yetistirirken cok cok cok dikkatli olmak lazım
(3,136 puan) tarafından
Hem de fazlasıyla dikkatli olmak gerekiyor
0 oy
(12,776 puan) tarafından
Kız çocuğunu babası değiştirip yikayamaz ise (belli yaşa kadar ) o zaman erkek çocuğu olan anneler de çocuğun altına bakmasın benim için aynı sey babası yapsın hep 

Tabiki anne ve baba kız erkek çocuğun eltini alması gerekiyor başkası değil 
(3,136 puan) tarafından
Sonuçta anne 2 dk alt açmayla yorulmaz baba da yardım etmiş olmaz. Yemek yedirme ilgilenme oyun oynama gezdirme kısacası her konuda yardımcı olsun ama alt açmada yardımcı olmasa da olur.
Anne tek başına getirmedi bunu herkes biliyor. Babanın görevi sadece alt açmak değil onun dışında herşeyi yapabilir
(12,776 puan) tarafından
O senin düşüncen bu da benim ben sana saygı duyuyorum sende bana duymalisin benim için sorun değil ve baba da değiştirmeli bu Kadar benim için
(1,885 puan) tarafından
Olay sadece yorulmak değil ki. Anneniz hasta iken hiç mi babanız bakmadı size. Ben çok hatrliyorm  babamın bize kahvaltı hazırladığını yemeğimizi yaptığını, annem bı kaç ameliyat gecirdi. E yarn ben de aynısını yaşasam bebeğimin altını açması için kadın nerden bulucam? Şimdi herkes anasının dizinin dibinde yaşamıyor tayinciyiz mesela biz. Eşim bilsin ki yarn en başta bebeğim zorda kalmasin
(3,136 puan) tarafından
Azamelia ben hepinizin düşüncesine saygı duyuyorum düncenizi de değiştiremem. Bende kendi düşüncelerimi söylüyorum. Bana ters olan sana doğrudur sana ters olan bana doğrudur bilemeyiz.
(3,136 puan) tarafından
Sevgicim bende aynısını diyorum zor durumdayken her erkek yapmalı. Benim annem defalarca ameliyat oldu hasta oldu ölümden döndü babam bize baktı yemek yapmayo bilmeyen babam yemekte yaptı temizlikte.
Aynı şeyler allah korusun başımıza gelse eşlerimizde mecbur öğrenirler alt açmayı. O zaman yaparlar. Ama ben oturayım eşim değiştirsin o bana göre ters. Ben oturayım eşim oynasın uyutsun doyursun falan o olabilir ama alt açma olmaz
0 oy
(5,272 puan) tarafından
Kizim dogdugundan beri esimle yikiyoruz suan 18 aylik altinida yapamiyor yaoabilsen emin onuda yapar sacma geliyor bana bu dusunce 
(3,136 puan) tarafından
Kızım 14 aylık eşim birgün bile yıkamadı ve yıkamasını da istemiyordum. Yapamayacak durumda olsam görümceme anneme ya da eltime söylerdim ama çok şükür yapabilecek durumdaydım sadece ilk aylarda zorlanıyordum annem yardım ediyordu
(5,272 puan) tarafından
Saygi duyarim canm
(3,136 puan) tarafından
Sağolasın canım. Bende senin ve diğer arkadaşların düşüncelerine saygı duyuyorum herkesin yetiştirme bakma şekli faklı
0 oy
tarafından
Bence değiştirebilir ve yıkayabilirde. Tabi kızım kendi istemezse o başka. 
(3,136 puan) tarafından
Ama çoğu kişi ihtiyaç olmasa da değiştirebilir diyor
tarafından
Herkesin kendi düşüncesi canım yani bunun haklısı haksızı yok tercih meselesi. İsteyen değiştirir isteyen değiştirmez ikiside normal
(3,136 puan) tarafından
Tabi herkesin kendi düşüncesi ona diyecek lafım yok. Ben dinen uygun olup olmadığını sordum. Konu nerelere geldi
tarafından
E burası öyle canım sen "a" yazsan yine tartışma çıkar :D
(3,136 puan) tarafından
Ne yazık ki öyle :)
0 oy
(1,697 puan) tarafından
Ben tercih etmem. Mecbur kalınırsa yapılabilir. O da babası sonuçta. Ama benim olduğum yerde gerek yok. Çocuk bi kişiye alışsa daha sağlıklı
(3,136 puan) tarafından
Bende tercih etmiyorum pek uygunda bulmuyorum. İnternetten araştırdım mecburi durumda olur ama keyfi yapılmaması daha iyi diyordu.
(1,697 puan) tarafından
Yani çocuğun yalnızca annesine mahremini açabileceğini bilmesi ve 2.bi kişiye açmaması gerektiğini öğrenmesi gerek bence
(3,136 puan) tarafından
Tabi canım bunları bilmesi lazım. Altını açan babalat muhakkak vardır ve onlar bu bilinçle büyümüyor demiyoruz ama mahremiyet farklı birşey
0 oy
(120,057 puan) tarafından
bence babasi sonucta no problem
(3,136 puan) tarafından
Babası sonuçta. Ama internette okudum belli bir yaşa kadar sorun değil. Mecburi durumlarda yapabilir ama ne kadar altını değiştirmese daha iyi diyordu. Kafam karıştı baya
0 oy
(397 puan) tarafından
İlk doğduğunda değiştirirdi yıkardırda şimdi değiştirmiyor bezini sen değiştirir misin dediğimde değiştirir tabi kıyafetlerini giydirir banyo yaptıralımmı desem yaptırır ama ben artık demiyorum ben kendim yapıyorum herşeyini 
(3,136 puan) tarafından
İlk doğduğunda insan yalnız olunca zor olur hem yeni doğum yapmışsın hem de yıkamak temizlemek zor olur. Ama keyfi olması ne kadar uygun olur? Bu kafa karıştırıyor.
Eşim yapmazdı. Uygun görmüyorum diyordu. Tabi annem yanımdaydı ve çok yakınımda oturuyor. Annem vardı diye belki yapmıyordu.
0 oy
(3,108 puan) tarafından
Bız eşimle yıkıyoruz
(3,136 puan) tarafından
Olabilir canım
0 oy
tarafından
Mecburiyet olmadığı sürece ben istemem oğlumun altını bile değiştirmez kocam
(3,136 puan) tarafından
Bende bunu diyorum mecburiyet olmadığı sürece değiştirmemeli. Ama arkadaşlar güvenmiyorsun eşine herhalde diyorlar. Saçma bir düşünce bence. Bunun güvenle alakası yok dini boyutunu merak ediyorum ve edep haya takva diye birşey var
tarafından
Aynen öyle canım biz iki kız kardeşiz annem biz küçükken hastaydı babam yıkadı bizi hep ama annem hasta olduğu için böyleydi
(3,136 puan) tarafından
Olabilir canım mecbur kalmıştır yıkamıştır
0 oy
(10,636 puan) tarafından
Oglumuda kızımıda değiştirmedi kızım 2 yaşında çok zorunda olur evt ama durup dururken değiştirtmedim bu bnm doğrum cnm bnm düşüncem 
(3,136 puan) tarafından
Benim de doğrum ve düşüncem seninle aynı canım.
(10,636 puan) tarafından
Aynen cnm en iyisi
0 oy
tarafından
Ben esimle bazen cocugumu yıkiyorum ve yeri gelecek ben hasta olcam veya baska bişey mecbur degiscek altını yani ben annesiyim o da babası 
(3,136 puan) tarafından
Bazı mecburi durumlarda zaten eşin yapmak zorunda. Babasıdır değişirde yıkarda ama keyfi olarak anne otursun baba yıkasın değiştirsin bu dinen doğru mu onu merak ediyorum

İlgili sorular

0 oy
19 cevap 322 göst.
14 Mayıs 2024 Aile kategorisinde hayrullahkubra (640 puan) tarafından soruldu
+1 oy
10 cevap 236 göst.
14 Nisan 2024 Aile kategorisinde ikde03 (85 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 152 göst.
7 Nisan 2024 Alışveriş-Hediye kategorisinde elif2011 (297 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 62 göst.
9 Mart 2024 Diğer kategorisinde Neslis (757 puan) tarafından soruldu

384,953 soru

11,513,638 cevap

35,174 kullanıcı

...