0 oy
1,087 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
tarafından düzenlendi

Kafam çok karışık gerçekten bu konudan anlayan biri yazsın lütfen

Benim eşim sürekli evlilikte erkeğin herşeyden üstün olduğunu savunuyor yani erkekten habersiz kadın kesinlikle bı yere gidemez erkek annene babana gitmeyecen derse gidemez erkek kendi anne babasına yakın olup bakmak zorunda erkek kadını dışarı çıkartırsa kadın çıkar kadın susmayı bilecek erkeğin üstüne gitmeyecek erkek karısına sormadan tatile de gider gezmeye de nereye gittiğini söylemese kadın bişey diyemez susup otursun vs vs ya sürekli bu kafada ve ben internetten tek tek araştırıyorum ki gerçekten böyle bişey var kadınlar kocaniza itaat edin izin almadan bı yere gitmeyin kocanız bı akrabanizi istemiyorrsa evinize sokmayın erkeğin ailesine iyi hoş davranın vs vs diyor ben asla isyan etmiyorum ama çok bunaldim gerçekten Allah'ım neden erkeklere bu derece hak tanıdın da bu derece bizi onlara muhtaç kıldın diye düşünüyorum sürekli kötü şeyler düşünüyorum tövbe hâşâ Allah'ım ne kadar kötü kurallar koyulmuş diyip kötü düşüncelere sevk olunuyorim lütfen bişey diyin neden erkeğe bu kadar hak tanınmış neden kadın izinsiz bı yere gidemez neden kadın susmak zorunda 
Kızlar bana.dini açıdan açıklama yapin lütfen başka.konuda bişey duymak.istemiyorum

40 Cevaplar

0 oy
tarafından

Kafasına göre baskı yapamaz mis 

image

-Reklam-
0 oy
(874 puan) tarafından
Canım bunlar doğru sende kocanın vazifelerini araştır kadının kocası üstündeki haklarını araştır biraz mesela o çok Müslüman ya peygamberimizin ümmetinden ya çok sevdiğimiz peygamberimizi araştır nasıl bir esmis onu ona anlat. Herşeyi dosdoğru ise öyle adamın ayağını da yıkar karisi üstüne de titrer sen kendini vesveseye verme böyle günaha sokarsın kadın bunları erkek için değil Allah için yaparsa kazanır. İşi yanlis anlamissiniz kadın hiç birşey yapmak zorunda degil yaparsa sevap yapmazsa günahı yok kadın çocuğunu emzirme karşılığı para bile isteyebilir ona dahi mecbur değil peygamberimiz eşine nasil sadikmis bir araştır Ayşe validemiz küçükmus evlendiğinde onunla bebekleriyle bile oynamış Hatice validemiz öldükten sonra bile onu Haticem diye anarmis eşlerine yük olmaz kendi sökugunu dikermis sende onu müslüman erkeğin vasıflarıyla kıyasla yok tatile gidermiş ne tatili Allah aşkına Müslüman erkek gozunu tesetturlemeli yok sormak zorunda değilmiş peygamberimiz eşlerine devamlı danışır fikirlerini sorarmis bilmediğinden bunaliyorsun önce öğren
0 oy
tarafından

image

bbu şekilde zulm edemezmis
0 oy
tarafından
Yorumda okudum sıkıntını evet sözünü dinleyin saygılı olun eşe eş ailesine karşı ama kölesi olun dememiş esin bunu fırsata çevirmesin önce o hadisteki büyüklerimiz gibi kocalik yapsın sonra senden öyle karılik beklesin 
0 oy
tarafından

image

sana iyi davranıp hoş tutmak onun görevi
0 oy
tarafından
Canım kendi haklarını  isteklerini bilmek için hacı hoca olmaya gerek yok.

Eşinin söylediklerine gelince gelin istemediği zaman Eşinin anne ve babasına bakma zorunluluğu yoktur. 

Dışarı çıkma konusuna gelince eger esin sana sormadan çıkıyorsa sende çık ama iyi kotu bisey olur diye haber verilebilir.

Oteki sorularına gelince Eşinin destek alması şart. Bu denli bi insan tedavi görmeli 
0 oy
tarafından

image

seninde seçme söz gakkin var
0 oy
tarafından

image

seni ailene göndermek zorunda ! Madem çok dine önem veriyor Rabbime karşı çıkmadan seni göndersin ailene 
0 oy
(49 puan) tarafından
Sorularla İslamiyet sitesine gir bak canım orada cevaplarını bulabilirsin. Hadis ayet herşeyi kaynağıyla açıklıyorlar. 
0 oy
(399 puan) tarafından
Canm Müslümanız elhamdülillah Rabbim emretmiş bizde emirlerine uymak zorundayiz erkek kadından üstün değil ama her iki tarafında kendine göre ağırlığı var hiç öyle düşünme sen evine eşine bağlan zaten zamanla alışıyor herşey düzeliyor sıkma canını dua et kuran oku inşirah oku için ferahlasin
0 oy
(1,790 puan) tarafından
Hoca filan değilim ama kadının da eş üzerine hakları var onlarada bir bak istersen canım 
0 oy
(395 puan) tarafından
Hoca değilim ama bende çok araştırdım bunları dinimizde bunlar yazıyor ama o zamana göre bu zamana göre tercüme edip okumamız lazım bunu erkek kocasına bunu istemiyorum derse erkek yaparsa erkek haram günah işler kadın kocasından habersiz iş yapar biyere giderse günah işler olay bu akraba konusunda şöyle senin kuzenin var yaşıtın nikah düşüyor mesela ondan esin rahatsız istemiyorsa görüşmezsin yani tek kuzen değil diğer dayı amca vs ama annesi babasına erkek izin vermez ise kadın gizli konuşur görüşür ise bu günah değil bunu diyen erkeğe günah evet erkeklere itaat edin de deniliyor ama erkeğin yemeğini çayını gönlünü yap deniliyor temizlik zaten imandan daha ne olsun adam sana küfür etse vursa vs olsa peygamber efendimiz asla kadınlara vurulmasını istemez kadınları hoş tutmanızı tavsiye ederdi erkek karısından izinsiz tatile gidemez hatta ve hatta karısı gidersen boşarım der ise kocası gider ise boşanmış olurlar kadın erkeğin üzerine gitmeyecek diyor erkek kendini üstün gören varlıklardan olduğu için üzerine giderek kışkırtıp kendinize vurdurtmayın siz zarara uğramayın tarzı birşey bu susmak da psikoloji kitabını aç oku aynı şeyi anlatıyor olay anında 10 saniye uzaklaşın sessiz olun susun sağlıklı düşününce konuşun vs deniliyor genelde dinimiz de bunu anlatmaya çalışıyor kadın erkeği boşayabildiğine göre erkeğe cevap verip kışkırtıp kavgaya sebep oldunuz diyelim tabi koca da aynı şekilde o kavga anında boşanabilirsiniz bunu önlemek adına böyle birşey denilmiş hatta Nisa süresi 34.ayette kadınları dövün bile yazıyor ama suan tüm hocalar bunun günümüzdeki anlamını evden uzaklaştırın anlamında meal ediyorlar 
0 oy
tarafından
 bende ayni dertten muzdaribim cozum bulursan bana da yolla
0 oy
(2,383 puan) tarafından
Bu pandemi doneminde 200 liraya bakarim canim :) ayy gecen youtubede gordum kadini dolandirmislar hocayim diye tovbe yarabbim ama su konuya gelirsek nikah altinda tabiki kadin kocasina sorar bisey yapicagi zaman ama erkek kadindan ustun degil herkes esit bu dinende boyle allah erkegi kadina eziyet yada ondan ustun gormesi icin yaratmamis 
0 oy
(69 puan) tarafından
Herkes hacımı hocamı bilmem ama biraz dini arastıran herkez biraz bu konuda bilgisi vardır yorum yapan arkadaslar Bı kere esin izin versede vermesede annen ve babana gitmeye karısamaz o erkege emanetlerinizı ıncıltmeyın onlar sizin Rabbınızın emaneti buyuruyor Allah teala evet esin izin vermedik e kimseyi eve alamazsın dinen ama bunları soylersen kendisinde dinini bu kadar iyi yasıyo mu mesela peygamber efendimiz eslerıne yardım edermıs hatta bıgun hz ayse annemiz dısarda olan eglenceyı goremıyo diye sırta alıp baktırmıs kendisi aynı hassasiyeti gosterıyosa amenna yok gosterıyosa saydıklarını ona yedırt bence
0 oy
tarafından
Veda Hutbesini aç oku canım birde biz onlara Allahı emateyiz bize kötülük değil sahip çıkıp koruyup kollamak için harama gözümüz kaymasın diye evlilik var yani kimse kimsenin kölesi değil bunu güzel bir dille anlat konuş 
0 oy
tarafından

Veda Hutbesi Hz. Muhammedin halka seslenişi

Ey insanlar! Kadınların haklarına riayet etmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allah’ın emaneti olarak aldınız. Onların namus ve iffetini Allah adına söz vererek helâl edindiniz. Dikkat edin! Sizin kadınlar üzerinde hakkınız olduğu gibi onların da sizin üzerinizde hakları vardır. Sizin onlar üzerindeki hakkınız iffet ve namuslarını korumalarıdır. Kadınların sizin üzerinizdeki hakları geleneklere uygun biçimde yiyecek ve giyeceklerini sağlamanızdır. Kadınlar hususunda Allah’tan korkun ve onlara en iyi şekilde davranın.

0 oy
(50 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Canım öncelikle şunu belirteyim ben ne hoca nede hacı değilim kendi halinde yaşayan bir Müslümanım ve Müslüman olduğum için de rabbimin emir ve yasaklarından haberdarım öncelikle eşinin dedikleri doğrudur. Bu seni neden bukadar rahatsız ediyor ki bu denli yanlış konuşuyorsun şimdi diniz bunları emretmiş diyede eşin de kendini birşey zannedip başına kalkmasın diyorsunki Allah kadına değer vermemiş. Bu nedemek yaa tövbe et günaha girecek cümleler kullanma senin eşini doğuran da bir kadın unutma Allah kadına değer vermişki dünya kadınların üzerine kurulu kadın annedir kadın eştir kadın rabbimizin cennet annelerin ayakları altındadır diye buyurmuştur babarın değil annelerin diyor. Peygamberi doğuran da kadındır evlenince eşinin imanının yarısını tamamlayan da kadındır çocuk doğurunca cennet ayaklarının altında olanda kadındır. Örtününce ALLAHIN ayetini başında taşıyan da kadındır bir kız çocuğu doğurduğu için müjdesi Allaha ulaşanda kadındır. Kadınlar benim emanetimdir bir erkeğin zulmünden dolayı ağlayan kadının gözyaşının damlasını sayan ve bunun hesabını sorarım diyen rabbim dir.  Şimdi soruyorum sana haşa rabbim kadına bunca şeyi layık görmüşken sen hangi hakla isyan eder ve böyle yanlış konuşursun.tabiki eşine itat edeceksin bunda kötü birşey yok evi çekip çekiştiren kadın çoluk çocuğu için gidip akşama kadar çalışıp onların rızkını getiren de erkektir her ikinin de kendine göre görevleri var. Allahu teala sanki sana sen çocuk doğur evi çekip çekiştir eşinde yan gelip yan yatsın dememişki. Şimdi sana soruyorum eşinin ailesine iyi davranman için kocana ihtiyacın yok sen ne yaparsan yap ALLAHIN rızasını kazanmak için yaparsın zaten onun dışında bir yere giderken eşinden izin almak ta kölelik değil bunun adı tavazu ve hoşgörüdür eşinin senin üzerinde hakkı olduğu gibi seninde eşinin üzerinde hakların vardır eşitsizlik olsaydı sadece onun senin üzerinde hakları olurdu. Rabbim hakkıyla iman edip ve hakkıyla kulluk edenlerden eylesin güzel kardeşim lütfen İslamı insanlara yanlış lanse etmeyelim diğer dinlerin kadınlarını nakadar değersizleştirdiğini bilseydin asla böyle düşümmezdin. 
0 oy
(594 puan) tarafından
Aynı benm eşimin kafası... Bende cok yoruldum. Ama bana geri kafalılık geliyor böle seyler. Bende baktım internetten dediğin gibi dogru. Cok üzülüyorum artık bende :((( karısı cıkıyorum her seferinde kavga ediyoruz
0 oy
(2,566 puan) tarafından

Bencede çok yanlış düşünüyorsun canım kalk kuran falan oku için deki kötü düşüncelerden kurtul

Bazen bazı şeyleri biz erkekler gibi düşünemiyoruz canım mesela onlar gezerler ve dışarıda türlü türlü şey ile karsılasırlar bu yüzden korumacı bi tavır alırlar
Bende eşim izin vermeden bi yere gitmem annesi gile bile giderken sorarım gitme derse annesine dahi gitmem bu yanlış bişey değil ama sen genede eşinle otur sakin sakin konuş tatlı dille 

İlgili sorular

0 oy
31 cevap 1,831 göst.
18 Ekim 2019 Aile kategorisinde ☻ Bi_Bakıp_Çıkıcam ☻ (747 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 240 göst.
30 Mart 2021 Aile kategorisinde Kirsehirli (597 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 180 göst.
20 Nisan 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 204 göst.
9 Nisan 2022 Diğer kategorisinde Senajhkl (930 puan) tarafından soruldu

383,601 soru

11,478,543 cevap

35,093 kullanıcı