Bebeklere Aynı İbuprofen Şurubu Verilebilir mi?

0 oy
316 göst.
3 Ocak 2024 24-36 ay arası bebekler kategorisinde (1 puan) tarafından soruldu
Kizlar 2 yaşında bebeğim grip evde iburamin cold zero vardı yarım ölçek verdim zaten icirirken döktü bi saat sonra çok ağlayarak uyandı burunları tıkalı biyeri falan agriyo herelde dedim elim ayağıma dolaştı ağrı kesici verim dedim pedifen vardı bide evde gene yarım ölçek onu verdim sonra şans eseri baktım aynı ise yariyomus bişey olurmu ya çok korktum 

3 Cevaplar

0 oy
3 Ocak 2024 (691 puan) tarafından cevaplandı
Zaten yarim olcek vermissiniz bisey olmaz 
-Reklam-
0 oy
3 Ocak 2024 (1,232 puan) tarafından cevaplandı
Bir defada olmaya bilir ama ilaçların arası en az 4 saat olmalı 
0 oy
3 Ocak 2024 (9,782 puan) tarafından cevaplandı
Pedifen sadece ağrı kesici ve ateş düşürücü, iburamin zero soğuk algınlığı ilacı, ağrı kesici ve ateş düşürücünün yanı sıra öksürük ve hapşırmada etkili etken maddeler içeriyor. Bebeğinizin yaşı değil kilosu önemli. Verdiğiniz ilaçlar toplamda kilox0,5 ml'yi geçmiyorsa sorun yok. Mesela bebeğiniz 15 kg ise şurubu 15 X 0.5 ml =7,5 ml vermeniz gerekir. 7,5 ml ise normalde 1,5 ölçeği denk gelir

💡 Bu Konuda En Sık Sorulan Sorular

2 yaş bebeğe aynı etken maddeli iki farklı şurup verilebilir mi?
Hayır, 2 yaşındaki bebeğinize aynı etken maddeli (ibuprofen) iki farklı şurubu üst üste vermek önerilmez. Bu durum, doz aşımına ve olası yan etkilere yol açabilir.
Bu yanıt faydalı oldu mu?
İburamin Cold Zero ve Pedifen aynı etken madde mi içerir?
Evet, İburamin Cold Zero ve Pedifen şuruplarının etken maddesi ibuprofendir. Bu nedenle aynı anda veya kısa aralıklarla kullanımları riskli olabilir.
Bu yanıt faydalı oldu mu?
Bebeklere ağrı kesici ve soğuk algınlığı şurubu aynı anda verilir mi?
Bebeklere ağrı kesici ve soğuk algınlığı şurubu aynı anda verilmeden önce mutlaka doktora danışılmalıdır. İçeriklerinin benzer olması doz aşımına neden olabilir.
Bu yanıt faydalı oldu mu?
Çocuklarda ibuprofen doz aşımı belirtileri nelerdir?
Çocuklarda ibuprofen doz aşımı belirtileri arasında mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, uyku hali, baş dönmesi, kulak çınlaması ve nadiren nöbetler görülebilir.
Bu yanıt faydalı oldu mu?
Bebeğime yanlışlıkla iki farklı şurup verdim, ne yapmalıyım?
Bebeğinize yanlışlıkla iki farklı şurup verdiyseniz, hemen bir sağlık kuruluşuna başvurarak doktor kontrolünden geçirmelisiniz. Panik yapmadan profesyonel yardım almak en doğrusudur.
Bu yanıt faydalı oldu mu?

Yukarıdaki kısa yanıtlar bilgilendirme amaçlı editöryal özetlerdir.Bilgilerin doğruluğu süzgecimizden geçirilmiş olsa da, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz. Tıbbi Doğrulama ve Yayın Sürecimizi İnceleyin.

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 372 göst.
0 oy
3 cevap 296 göst.
0 oy
2 cevap 369 göst.
28 Aralık 2025 3-6 ay arası bebekler kategorisinde Bebek_annesi (8 puan) tarafından soruldu

1,508,351 soru

24,617,522 cevap

364,427 kullanıcı

...