0 oy
288 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (1,719 puan) tarafından

image

Maske ve HES kodu şartı kalktı Salgınla mücadelede gelinen nokta ve kısıtlamaların tekrar değerlendirilmesi gündemiyle toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Covid 19 ile mücadelede kısıtlamaların büyük ölçüde terk edileceğini, mücadelenin bireysel olarak sürdürülmeye devam edeceğini açıkladı. DSÖ'nün 11 Mart 2020'de ilan ettiği pandemi ilanının ardından getirilen maske zorunluluğu açık alanlarda kaldırılırken kapalı alanlarda havalandırma ve mesafe gibi şartlara göre uygulanacak. Ayrıca HES kodu zorunluluğu ilgili uygulama da sona erecek. Okullardaki durum da pozitif çıkanın izolasyona alınması şeklinde eğitim aksatılmadan devam edecek. İŞTE YENİ KARARLAR Bilim insanlarımızdan henüz erken diyen, bekleme taraftarı olanlar da var. Birçok bilim adamı ise bizlerin sosyal gerçekleri dünyadaki benzer gelişmeleri dikkate alarak salgın baskısından kurtulmuş hayata dönüş için aldığımız inisiyatifi destekliyor. Bakanlık olarak aldığımız kararları açıklıyorum:

1) Artık açık havada maske kullanmak zorunda değiliz. 

2) Kapalı ortamlarda havalandırma yeterliyse mesafe kuralına uyum gösteriliyorsa maske şart değil 

3) Yeni dönemde HES kodu uygulaması kaldırıldı. Hiçbir kurum ya da kuruluşa girişte HES kodu kontrolü yapılmayacak.. 

4) Hastalık şüphesi olmayan kişilerde test istenmeyecek. 

5) Okullarda 2 vaka çıkması halinde sınıfın kapatılması şeklindeki uygulamaya gerek görülmemektedir. Pozitif çıkan öğrenci izole edilecek ve eğitim devam edecek. Birbirimizin yüzünü, gülüşünü özledik. Az değil 2 yıl. Normale dönüşün son aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Yaşam tek duygu ve tek konu ile sürdürülemez. Alınan kararlar salgının düşüşe geçtiği realitesine dayanmakta, hayatımızın ihtiyaç duyduğu psikolojik rehabilitasyonu amaçlamaktadır. Bakanlık adına en iyisini yapmayı, en doğru kararı vermeyi amaçladığımızdan kimsenin kuşkusu olmayacaktır. "Özellikle mesafenin korunmadığı kapalı alanlarda; yani mesafe korunamıyorsa uçak, otobüs, tiyatro, sinema gibi sağlık kuruluşları gibi alanlarda, okulların kapalı alanlarında maskeleri kullanmaya devam ediyoruz.

5 Cevaplar

+1 oy
tarafından

Ne olursa olsun ben yine de takacam canım vallahi :D

tarafından
Aynen canım benimde daha küçük Allah korusun hiç olmadık çok şükür bu zamana kadar da bu saatten sonra da inşallah olmayız inşallah bir an öncede gider bu illet
(2,438 puan) tarafından
Yazın korona falan kalmayacak zaten inşallah
tarafından
Vallahi canım yazında takarım bebeğim var onu düşünüyorum kendim için değil
tarafından
İnşallah canım İnşallah bir an önce gider
(1,719 puan) tarafından
Ya bitsin artık su corona rahat edelim
-Reklam-
0 oy
tarafından
Her gün okula gidip geliriz cnm..etrafımda kimse olmuyor  gidene kadar..o zaman takmam ama yanımda oluyor kapıda beklerken takıyorum çocuğu alıp dönüyorum gücenliğe gelince çıkartıyorum..yine yanımda maske olur
(1,719 puan) tarafından
Maske hayatımızdan tamamen çıkmaz zaten
0 oy
tarafından
Maske zorunluluğu yoktu ki zaten..kimse takmiyodu..ben de takarım halada takıyorum hiç cikarmadim dışarda..herkez kendi önlemini alacak iş başa düştü..ama kovidli biri HES kodu sorulmadan gezinirse vakaalr daha çok artacak..bu toplantıdan maske zorunluğu gelir takmayan ceza gelir diye düşünmüştüm..ama tam tersi oldu..normalleşme imiş..zaten normaldik..yasak.mi vardı ..ben mi bilmiyorum.....
(1,719 puan) tarafından
Geçen gece cocuk acilde kimse takmıyordu neredeyse hemşire uyardı adam takmadı bile
0 oy
(119,055 puan) tarafından
covid vakalari artck
(1,719 puan) tarafından
%100 artacak

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 179 göst.
13 Nisan 2024 Diğer kategorisinde Ozlemyy (986 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 146 göst.
27 Mart 2024 Diğer kategorisinde Nurse34 (1,313 puan) tarafından soruldu