0 oy
348 göst.
Aile kategorisinde (25 puan) tarafından

Merhaba hanımlar 4 yaşında oğlum var. Eskiden ufak tefek yalan söylerdi kızardım. Şuan git gide yalan yüzdesi arttı..bazen kızıyorum da güzellikle de söylüyorum ama baş edemiyorum. Çok üzülüyoruz babasıyla. Nerde hata yaptık diye :( ne yapmamız lazım bundan sonra, bilgisi olan var mi

6 Cevaplar

0 oy
tarafından
Bu yaşlarda hayal güçleri çok geniş olan çocuklar gerçekle hayali karistirabiliyo ne tür yalanlar söylediği önemli bu konuda
(25 puan) tarafından
Gozumuzle gördüğümüz şeyi Yapmadım der yapmıştır. Kırmadım Dr kırmıştır gibi gibi.
tarafından
Sert tepki gosterdiyseniz ya da baska bi yerde gösteren olduysa ondan çekiniyo olabilir mi ki
(25 puan) tarafından
Olabilir her ne kadar sabır göstersem de bazen Santeller atıyor tabi :) tepki veriyoruz çünkü yalan kötü böyle büyürse kötü sonuçlar çıkar
tarafından
Siz vi pedagoga görünün sadece çocukla olmaz seninde sinirlerin yıpranmış ikiniz ortaklaşa ilerleyin bu konuda
(25 puan) tarafından
Teşekkür ederim cnm düşünürüm
-Reklam-
0 oy
tarafından
Çok üstüne varmayin canım ne kadar çok ustelersen kizarsan yine yapar 

Şaka mı yapıyorsun oğlum sen böyle şakalar yapınca biz endişeleniyoruz gibi konuşun düzelir belki 

Bu yaşlarda hayal gücü çok geniş olur çocukların nasıl yalanlar söylüyor ki
(25 puan) tarafından
Evet üstünde çok duruyoruz babasıyla kızıyoruz da .azalmıyor aksine çoğalıyor davranisi.. dediğiniz gibi yalan söyleme demiyoruz seni şakacı seni biliyorum sen yapmazsın, etmezsin kirmazsin, dökmezsin vs vs diyoruz da
0 oy
(3,586 puan) tarafından
Kıskançlık korku yalana iter çocuğu kesinlikle korkutmayin yalan söyleme cümlesi yerine doğruyu söyle cümlesini kullanın 
(25 puan) tarafından
Hmm kıskançlık  olabilir Kardeşi doğduğundan beri arttı
0 oy
(308 puan) tarafından
Bi videoda gördüm uyguladım işe yaradı canım, de ki alnında Bi yıldız var her yalan söylediğinde mavi renkte yıldız ışık veriyor, bunu sadece anneler görebilir sen bile göremezsin ve her bişi söylediğinde alnına bak, bir iki öyle artık yalan konuşmaz oluşumda işe yaradı 
(308 puan) tarafından
Haklısın o tarafı ı düşünmemiştim hiç..  Bende Bi fikrimi paylaş iyim yanlış anlamayın :) çocuğunuza yalan kötü bişey arkadaşların olmaz sevmez değilde, doğruyu konuşursan herzaman insanlar sana inanır güvenir, herkes seninle arkadaş olmak ister falan deseniz çünkü çocukların bilincini kötü şeylerle doldurmak yerine biraz gerçekçi ama güzel Bi yoldan söylesek daha iyi bence. Dediğim gibi yanlış anlamayın çocuğunuzla iletişimini Tabiki karışamam her annenin yöntemi farklı her çocuğun anlama dili farklıdır tabikide
(308 puan) tarafından
Ve yalan olduğunu öğrenince aslında gözlerinde yalan konuştuğunda farklılık oluyor deyip kapatırım heralde
(3,151 puan) tarafından
Tabiki ama en azinda yalan konuşarak değil de gerçekleri soyleyerek gösteriyorum. Kötü bişey olduğunu düşünüyorum sonuçta arkadaşlarına vurursa yalan söylerse kimsenin onunla oynamak istemeyecegini söylüyorum sadece ki bu doğru olacak olan bişey. Empati kurmasını sağlıyorum sana yalan söyleyen vuran kötü davranan birisiyle oynamak ister misin dediğimde kendisi de hayır diyor zaten. Olumlu konuşmak tabiki daha iyi her zaman ama olumlu konuşursak bu konuda zaten beni seviyorlar bu defa yalan konuşsam da oynarlar benimle diye düşünebilir çocuk dünyası çok farklı. İyi akıllı kibar çocuk olursa zaten sevilecegini tembih ediyoruz ama yalan söylediği durumlarda kızmak yerine bu şekilde davranırsa insanların ondan uzaklasacagini bilmesini gerekiyor ki tekrarlamasin. Çocuklar neden ve sonuca odaklı çünkü. Sonucunun ne olacağını bilirse ona göre yapar veya yapmaz biseyleri
(25 puan) tarafından
Haklısın cnm bende senin gibi arkadaşlar vuruyorum bazen .doğruyu söylüyor o zamn
(3,151 puan) tarafından
Allah yardımcımız olsun çocuk yetiştirmek çok zor vallahi aslında söylenenden çok gördüklerini yapıyorlar. Ailede olmasa bile arkadaş çevresi okul vs görüyorlar birilerini bilgisayar gibi hemen kaydedip yapıyorlar
0 oy
(158 puan) tarafından
Oglunuza bana yalan soyleme degil, oglum bana dogruyu soyler misin deyin kii dogruya teşviklensin 
(25 puan) tarafından
Öyle söylüyorum genelde. Ama önüne geçemiyorum
0 oy
(91 puan) tarafından
Canm benimde oğlum bazen yalan söylüyor ve ben bu gün farketdimki yalanı neden meyil eddiini nasıl yöneldini bişey dokdunde bı hata yapdinda çok fazla kizldinda ileri derece tepki gösterdnde istemeden bişey yapdysa çocuk hemen yalan söylüyor benm oğlum balkondan bebek arabasını gördü yani yuruteci almak istedi hayr dedim kırılır dedm izin vermedim ısrarla oda ısrarla almak istedi hafif yksekdi alamaz diye oralı olmadım almak isterken düşürmüş kuzeni vardı yanında ama ondan uzakdi biliyorum ki oğlum almak isterken düşürdü bana geldi anne Eymen düşürdü dedi ve ben hemen anladım gitdim aldım içeri verdim al oyna dedim annecim Eymen yapmadı sen yapdın dedim ama olsun olur öle dedim ve birdaha dikkat edmeye çalışıcam bişey oldunda tepki göstermek yerine anlatıcam evt braz snirli bir anneyim ama bilincliym çok şükür onu çok seviyorum 
(25 puan) tarafından
Tabi ki ne yapsa da çok seviyoruz da .:) Bazen çok tepki veriyorum onun için olabilir. Daha sakin olurum artık. Teşekkür ederim size

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 352 göst.
26 Mayıs 2023 Aile kategorisinde Sonsuzlugum.33 (16 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 327 göst.
0 oy
23 cevap 608 göst.
3 Nisan 2024 Diğer kategorisinde Guzelle123 (253 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 148 göst.
27 Mart 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde NSYhO (281 puan) tarafından soruldu

380,332 soru

11,387,937 cevap

34,891 kullanıcı

...