+5 oy
1,095 göst.
Kültür-Sanat kategorisinde (2,132 puan) tarafından
Arkadaşlar kimsenin kalbini kırmak istemiyorum. O yüzden herhangi bir postun altına yazmak yerine böyle bir post açmak istedim. Niyetim sizi rencide etmek değil. 

Okuduğum kadarıyla buradaki bazı arkadaşlarımızın Türkçesi çok zayıf. Kitap okuyor olsalar kelimelerin doğru yazılışlarını bilirler. Bazen sinirli veya dikkatsizlik ile yapılan imla hatalarından bahsetmiyorum çok basit kelimelerin yanlış yazılması dikkatimi çekiyor. 

Bizler önce kendimiz sonra eğer anne isek evlatlarımız için kendimizi geliştirmeliyiz. Günlük koşturmanın içine kitap okumayı ekleyebiliriz. Evet yoğun ve yorgun oluyoruz ancak okuduğum kadarıyla elti, kayinvalide, komşu, görümce vs ile uğraşacağımıza veya onların bizimle uğraşmasını kafaya takacağımıza okuyalım. Okuyalım ki çocuklarımıza da örnek olalım. Hiçbir şey okuyamıyorsak çocuklarımıza kitap okuyalım bu hem onların gelişimi için hem bizlerin kelime dağarcığı için faydalı olacaktır. 

Tekrar söylemek isterim ki niyetim sizleri kırmak değil bir öğretmen olarak beni çok üzen bir durumu sizlerle paylaşmaktır. Teşekkür ederim

57 Cevaplar

+10 oy
(22,070 puan) tarafından
Nerden biliyon okumadığımizi
(2,460 puan) tarafından
Bazen şımarıklık şirinlik olsun diye farklı yazılıyor :) yoksa herkes biliyordur nasıl yazıldığını söylendiğini. Yani inşallah :D
(1,950 puan) tarafından
Kiz ne şımarıklığı dun bi post vardi giriş gelişme sonuc yok giriş sonuc yine giriş gelişme giriş sonuc şeklinde yazmis. :d
(2,460 puan) tarafından
Hahah o derece :)
(1,950 puan) tarafından
Dedim ben mi anlayamadım ama yorumlari görünce tek olmadığımı anladim :D
(3,162 puan) tarafından
Kuzum ya kız dilbigisi anlamında sınıfta kalanlara yazmıs bu postu sen niye üzerine alındın ki senin öyle bir sorunun yok ki
-Reklam-
+7 oy
(7,447 puan) tarafından

Çok haklısınız biz anneler ne kadar çok bilgiye ( doğru bilgiye ) sahip olursak çocuklarımıza o kadar faydalı oluruz.Fırsat buldukça kitap okumalıyız üniversite mezunu olmak yetmiyor kitap okumalıyız ne kadar kelime öğrensek bize kâr aslında kendimize ne katarsak çocuklarımıza yapmış oluyoruz ben elimden geldiğince araştırma yapar kitap okurum yeni bişey öğrendiğimde sevinirim ve bilgilerimi paylaşmayı da severim :)

(2,132 puan) tarafından
Yazılanları üzüntü ile okuyorum. Keşke sizin gibi anlayabilseler beni
(7,447 puan) tarafından
Keşke ama maalesef herkes aynı düşünmüyor üzülmeyin siz sizi anlayanlar var benim gibi
tarafından
Saçma sapan aşağılık kompleskiyle yapılmış yorumların arasında buldum seni ve artilayip gidiyorum.  Kadın ne demiş ne anlamışlar
tarafından
yeniden gösterildi
Bu posta bile linç gelmişler hayret birşey..okumadıkları çok açık
(7,447 puan) tarafından
Teşekkür ederim :)  aynen valla kadını anlamamak için çabalamışlar baya
+4 oy
tarafından
Telefon klavyelerinden yazılan yazılardan mı anladın okuyup okumadığını.

Bu kadar kibirli olmayın burda üniversite mezunları da var belki hiç okul yüzü görmemiş anneler de var ne yani kitap okumadi diye kötü anne mi oldu.. 

Mutsuzluklarınızı başkalarını ezerek geçiştiremez siniz hanımefendi.
(2,613 puan) tarafından
Artı bebikom sana
tarafından
Kitap okumakla  sadece çocuklara iyi örnek olunmaz öğretmen hanım.. televizyon izliyorsanız katiller sapıklar gaspçılar eğitimsizi olduğu kadar eğitimlisi hatta mesleki açıdan bir yerlere gelmiş insanlarda var ... Kim bilir bu insanlar ne kitaplar okudu.. kitap okumak tabi ki iyi birşey ama telefon klavyelerinden yazılan yazılara Bakarak böyle bir tespitte bulunamaz sınız bende öğretmenim çocuğuma doğduğu günden beri kitap okuyorum..

Ama mesaj yazarken yanlış da yazıyorum. Random da atıyorum.
(1,170 puan) tarafından
Zaten bazı şeyleri tek bir şeye indirgeyemeyiz. Kitap okudun o süper annesin dememiş hanımefendi. Kendimizi geliştirelim ki çocuklarımızda bizden görsün vesaire demiş. Okul okumadın cahil falan da dememiş. Farkındalık yapmaya çalışmış ki katılıyorum .
tarafından
Valla ben bazen gelişigüzel yazıyorum Allah'a şükür üniversite okudum kitapta çok okudum üşengeçlikten bazen kısa yazıyorum ne var bunda?
(3,162 puan) tarafından
Ezme mahiyetinde ne gördünüz pardon da postta. Yarası olan gocunur derler doğrudur o iş de burda öyle bir durum yok. Çok kötü Türkçe ile yazılmış postlara istinaden bir öneri sunmuş arkadaş. Çok da aklı selim buldum.
+3 oy
tarafından
Şimdi gelir linçler.ama o kadar haklısın ki
(2,132 puan) tarafından
Saygı duyarım herkese, umarım beni anlarlar ve ona göre yorum yaparlar
tarafından
Umarım
(3,162 puan) tarafından
Gelmiş bile, bende şaşırdım böylesi güzel. Bir öneriye bu kadar sataşmalarına.
tarafından
Buluttan nem kapıyorlar,çok güzel bir dille anlatmış oysa ki
+2 oy
tarafından
Hak veriyorum sana. Bazen kendi okumamdan şüphe ediyorum. Çünkü 3 kez okuyorum acaba ne demek istemiş diye. (Sinirle yazılanlar ayrı) 
+2 oy
(4,889 puan) tarafından

Yorumlara baktım da dar düşünceli kadınlar azımsanmayacak kadar  çok.

Post sahibi güzel bişeye değinmiş. 
Okuyarak, araştırarak hiçbirini yapamıyorsanız iç âleminizi, kalbinizi, maneviyatınızı toplayın, toplayın ki dış alem sizi bu kadar çabuk yıkamasın. Anca bu şekilde  ilerlersiniz ve ancak o zaman mutlu çocuklar büyütürsünüz. 
(2,132 puan) tarafından
Teşekkür ederim. Gerçekten çok üzüldüm yorumları okuyunca çünkü niyetim kimseyi incitmek değildi. Kadınlarımızın bu düşüncelerine de saygı duyuyorum ancak beni anlamamaları gerçekten üzücü
+1 oy
(3,599 puan) tarafından
Tatlım eltiysiyle yada kaynanasiyla kavga eden birinin kitap okuyarak sakinlesicegini dusunmuyorun kaldiki herşey öyle kolay tatlis olmuyo yani 

Az önce bı posta kadın diyoki kocam bana oru.... Dedi diyo şimdi bu kadına ne okumasını tasviye edelim 
tarafından
Hahaha çok doğru jdjdjdj ruh sağlığı kitabı versinler o arada okur onu jdjdj
(3,599 puan) tarafından
Valla kız ne diceklerini şaşırdılar artık bari diyinki  içiniz  sıkıldığında Kuran okuyun içiniz ferahlar  analrim ☺️
+1 oy
(92 puan) tarafından
Çok güzel uyarı yapmışsınız.  Hata yapmakta ısrarlı olan arkadaşlar geri bildirimi pek güzel algılamamışlar.  Geri bildirimler insanlar kendilerinin gelişmeye açik yönlerini görmeleri için vardır,  savunma yapmaları için değil. Bunları anlayan milet olursak gelişimlerimiz de peş  peşe gelir.  

Eskiden okullarda güzel konuşma ve yazma dersleri olurdu. O dersler bazı öğrenciler için  etkili olmamış belli ki. Türkçemizi güzel kullanırsak daha da güzelleşir 
(2,132 puan) tarafından
Teşekkür ederim, yorumların bazıları gerçekten çok üzücü. Beni anlamanıza sevindim :)
+1 oy
(1,685 puan) tarafından
Çok sevindim bu postu görünce. Türkçe öğretmeni olarak sonuna kadar katılıyorum :)
0 oy
(7,606 puan) tarafından

Hoca camide Hoca camide:)

0 oy
tarafından
Okeyyyy mennn
0 oy
(1,785 puan) tarafından

Benim yanlış yazdığımı falan gördün mü canm merak ettim yanlış anlama :D 

Bu arada söylediklerine katılıyorum :)

(2,132 puan) tarafından
Kişisel olarak ismen dikkat etmedim canım :)
(1,785 puan) tarafından
Canm söylediklerin doğru insanın kendisi için evladı için kendini geliştirmesi gerek tabi, ama burda yanlış veya doğru yazmalariyla okuyup okumamanın bı bağlantısı yok bence klavye hatası olabilir insanlar sinirden yanlış yazıyor olabilir
0 oy
tarafından
Bir milletin nasıl yazdığına karismadiginiz kalmıştı
(2,132 puan) tarafından
Niyetim kimseye karışmak değil sadece bir tavsiye
0 oy
tarafından
Kitap okuyup okumadığımızı böyle bi platformda anlayamazsın bence insanlar bazen sinirden bazen samimiyetten bazen de kendi şiveleriyle konuşmak için öyle yazıyo olabilir 
(2,132 puan) tarafından
O tarz hatalardan bahsetmiyorum, hepimizin başına gelebilir. Benim bahsettiğim bazı kelimelerin nasıl yazıldığını bilmiyorum olmak
tarafından
Emin olun burda kitap okuyupta insanlarla nasıl konuşması gerektiğini bilmeyen o kadar çok insan var ki onların yanında sizin bahsettiğiniz insanlar bana çok tatlı geliyo
0 oy
(15,682 puan) tarafından

Yani şunu belirteyim bende herkes için olmasa da klavye bazen yalnis yazıyor doğru yazdığım halde napam :D

(15,682 puan) tarafından
Kavga etmeyin benim için nolor:D asjjajsjsj
(2,471 puan) tarafından
Ahahah yok yok arkadaş üstüne lazım olmayan yoruma gelmiş de ondan birazcık laf atışması diyelim kavga değil
(7,606 puan) tarafından
Fatoma laf soyletmem sakada olsa .d
(15,682 puan) tarafından
Valla ben hep klavye acizligine uğruyorum yani çok yalnis yazarım yapacak bişey yok hızlı da yazınca dikkat etmiyorum :))
Filizcim muck canım
tarafından
Kız yalnış yazmışsın işte yanlış olacak o :D evet bazen klavye yanlış yazıyor doğru canım TDK gibi olduk yeminle :D
0 oy
(3,552 puan) tarafından
Çocuk annenin aynasıdır. Çok doğru bir noktaya deginmissiniz. Ben yazım yanlışlarına pek takılmıyorum ama okumanın önemi tabi ki kucumsenemez. Daha bilinçli, daha bilgili bireyler yetiştirmek için çocuğumuza küçük yaşta okuma ve kitap sevgisi aşılamak çok önemli bence de.
0 oy
tarafından

Tamam sen okumuş bir öğretmensin:angel:

Okumayanlar ise yazım yanlışı yapanlar 

Tavsiyeniz bitti mi 

Herkes okumayabilir kimisi hiç okula gitmeden kendi halinde öğrenmeye çalışabilir 

Başka dil bilip yazarken karıştırıyor olabilir herkesin farklı durumu 

(2,062 puan) tarafından
Başka dil konusunda haklısınız. Doğma büyüme Fransa'dayım Türkçe'yi ise bı kaç senedir öğrendim. Bu tarz sitelerden de pratik yaptım.
(2,062 puan) tarafından
Ha bazen benim postlarima Türkçe öğren diye linç edenler çok olurdu.  Bilmeden konuşmak umumi konuşmak doğru değil
tarafından
Marsilyadan evet kuzum dil konusunda istesen de olmuyor mesela çok denk geldim
Sonuçta ona alışmış.dili kürt bir arkadaşım var kız sürekli Kürtçe konuşmak zorunda ve yazarken düşünüyor yani kalkıp da yazarken soyle yapmış böyle yapmış demek doğru bulmuyorum

O Türkçe öğren diyenler egosuna yenik düşenler güzelim sen aldırma
0 oy
(348 puan) tarafından
Telefon klavyesi kullanıyoruz ondan yazım hataları gayet normal degilmi??

Ayrica burasi birileri ile maillesme ortamı değil imla kurallarına hatası yapalım??

Kitap okumaya gelince üstün zekanızı anlıyoruz ki siz kitap okuduğunuzda dolayı üniversite dekan falan olmalısınız ??

Mesleginiz nedir bu arada sayın hanfendi??
tarafından
Ne güzel demişsin ya
(348 puan) tarafından
Herkese cevap vermiş şu soruma cevap beklerdim :)
0 oy
(2,613 puan) tarafından
Valla biz okuyoruz ama tlfon ve klavye okumamış kafasına göre yazıyor herseyi 
0 oy
(13,852 puan) tarafından
Klavyemde Türkce karakterlerin hepsi yok. Dogrusunu bilmeme ragmen cogu zaman yanlis yaziyorum. Telefonun azizligine ugruyorum desem daha dogru olur. 
(2,132 puan) tarafından
Klavye hatalarından bahsetmiyorum. Mesela doğru yerine dogru yazmak değil, bu olabilir klavye ile ilgili ama aile yerine ayle yazmak kelimeyi bilmemekle ilgili
(13,852 puan) tarafından
Maalesef o konuda da kimseye bisey diyemiyorum. Herkesin egitim seviyesi ayni degil. Sen ögretmen oldugun icin gördügünü yanlislara katlanamiyorsun bence. Haklisin.
(2,132 puan) tarafından
Katlanamamak değil canım öğrensinler, okusunlar, çocukları da okusun. Niyetim sadece bu :)
(13,852 puan) tarafından
Yapilan yorumlara bakarak bile insanlarin Kitaba ve okumaya bakis acisini anlayabilirsin. Maalesef bir önyargi var. Kitap okuyun dedigin zaman hakaret ettin saniyorlar :D

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 59 göst.
5 Ekim 2022 Kültür-Sanat kategorisinde hll_66 (125 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 262 göst.
0 oy
21 cevap 301 göst.
19 Kasım 2023 Diğer kategorisinde Fatma1112 (286 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 154 göst.
21 Ekim 2023 Aile kategorisinde Melisakay67474 (150 puan) tarafından soruldu