0 oy
600 göst.
Diğer kategorisinde tarafından

Merhaba arkadaşlar :) 

Beni merak etmişsiniz teşekkür ederim. 

25 aylık oğlumun telefon bağımlılığı olduğunu fark ettim. Yemek yedirirken yesin diye açmakla başladı her şey, şimdi her canın sıkıldığında yapacak bir şey bulamadın da telefonu istiyordu, 

Ben sadece yemek yedirirken, 

Bir misafir geldiği zaman, 

Ve temizlik yapacağım zaman 

Telefon veriyordum Ama baktım ki, onun gelişimine kötü etkiliyorum. 

Eşimle hemen bir karar aldık, 

Sadece oğlum uyuduğunda günde 3 saat öğlen uykusu uyuyor, 

Ya da oyun oynadığı zaman telefonla ilgileneceğiz. 

İki gündür hiç çizgi filme maruz kalmadı. 

İki gündür neredeyse 2 veya 3 defa ağladı (normal kendince sebebpler icin). 

Gece hiç sıçrayarak uyanmadı aglamadi. 

Bu iki gün içinde yaSitii  bir çocuk eve geldi onunla hiç oynarken kavga etmedi Ve ağlamadı. 

Ve bu iki gündür yemeklerini telefonsuz veriyorum yemiyorsa kaldırıyorum Daha sonra iyice acıktığında yine veriyorum.  Telefonsuz yemek yemeye de alıştırdım. 

Zaten benim evimde 2 senedir televizyon yok. 

Telefonu da böylelikle hayatindan cikarmaya calisiyorum. 

Su yazi beni cok etkiledi : 

image

Şu an her şey gayet iyi olunda ve ben çok huzurluyum :) 

Umarım başarabilirim size de durumu paylasmak istedim :)   

Kendim telefonda çok vakit geçirerek çocuğuma telefonun zararıni ogretemeyecegim icin ,

Kendim de az vakit geçirmeye çalışıyorum o yüzden yoktum teşekkür ederim :) 

19 Cevaplar

0 oy
(8,581 puan) tarafından
seçilmiş

En İyi Cevap
O kadar yerinde bir paylaşım olmus kiii
tarafından
Ben bu yanlışım dan döndüm İnşallah arkadaşlara da faydası olur
-Reklam-
0 oy
tarafından
Huzur veren kadin opuyorum seni  ☺️
tarafından
Ben de seni opuyorummmm :)
0 oy
(6,859 puan) tarafından
Çok iyi cnm çok haklısın devam kee
tarafından
Saolasin canim inşaallah
0 oy
(12,991 puan) tarafından
Benim de asmam lazım televizyon. İşini yemek yemiyor yoksa ☹️
tarafından
Bizim evimizde televizyon 2 yıldır yok zaten.

Telefonla da yiyor diye müsaade ediyordum,
Ama bırak aç kalsın kesinlikle telefonla yedirmeye ceğim artık
0 oy
(3,233 puan) tarafından
Ben de burada defalarca yazdım çoğu zaman ne var her çocuk tv bakıyor bizde öyle büyüdük diyen çok oldu. Oğlum da yemek yemiyor en son gittiğim doktor bile ver eline baka baka yesin dedi ama hiçbir zaman böyle bi girişimde bulunmadım kimseye de tavsiye etmem 2 yaşına kadar tv tablet telefon önerilmiyor gelişim geriliği konuşma geriliği huzursuz uyku vs vs. Çok doğru yerinde bi paylaşım olmuş teşekkürler 
tarafından
Bunu hep biliyordum zararlı olduğunu biliyordum ama hiç birebir gözlemleme şansım olmamıştı.

Çalışan bir anne Oğuzhan iki çocuğum olsa yetişemezsem hadi belki anlayacağım.

Ama tek bir çocuğum var işim yok, evimde çok bir yapılacak işim yok öyle olunca yine telefonu hapsetmek bana birazcık ihmal gibi geldi.

İnşallah devamını getirebilirim şu an 2 gün ve hiç sorun yaşamadan ilerledim sukurler olsun
0 oy
tarafından
Gerçektende güzel ve yerinde bir karar 
tarafından
Rahatsızlığım vardı giremiyordum buraya
(1,277 puan) tarafından
Şimdi nasıl oldun canım geçmiş olsun
tarafından
Tamamen düzelmedim normal hayata dönmedim daha ama bu günüme de şükür
(1,277 puan) tarafından
Rabbim şafi adıyla şifanı versin inşallah canım
tarafından
Inşallah Allah razı olsun
0 oy
tarafından
Ne güzel canım ne mutlu sana 
tarafından
Saolasinnnn canim benim
0 oy
(1,950 puan) tarafından

Psikolojiyle cok ilgiliyim dedin ya bende senin cocuk ne güzel bi duzen oturtmus diye içimden geçiriyordum :angel:

tarafından
Hata yapmayan insan hiçbir şey yapmayan insandır :)
Kimse dört dörtlük ve mükemmel falan değildir.
Öyle gözüken biri varsa kesinlikle ya yalan söylüyordur, ya da olduğundan farklı görünmeye çalışıyordur.

Hayatın içinde deneme yanılma ve okuyarak kendimizi geliştirmeye çalışan anneleriz.

Düşündüm misafirim varken telefonu çocuğuma neden veriyorum altında yatan sebep ne (misafirin rahat etmesi)

Peki misafirim benim evimde çocuğumun olduğunu bilmiyor mu?
Biliyor ve bilerek geliyor.  

Peki misafirim rahatsız olursa ne olur ?

(Yaramaz bir çocuğu var kadın çocuğunu durdurmayı susturmayı bilmiyor der)
Dese ne olur kaç gün konuşur ?  

Bu baktım ki bu duygunun altında elalem baskısı toplum baskısı yatıyor .

Dedim ki benim için misafir değil çocuğumun gelişimi daha önemli.

Ben bunu öncesinde hayatımda gözlemleme seydim,
Ve etkilerini fark etmeseydin bu benim için sadece bir bilgiden öteye gitmezdi.  

Telefon çocuğun gelişimine zararlıdır. Nokta.

Cümle bu kadar basit ve sade olurdu.  

Ama ben bunu önce gözlemledim yaşadım zararlarını ortaya çıkardım Daha sonra da hemen yeni bir davranış ile onu değiştirdim çok şükür .

Şimdi elalemin ve evime gelen misafirin rahat etmesi değil çocuğumla olan bağımlın daha kuvvetli olması için ona daha güzel yönlendirmek için çaba göstermeye karar verdim.

Doğan Cüceloğlu Amerika'da çocuklarını bırakıp Türkiye'ye kariyeri için geri döndüğünde,
Kariyerinde o kadar yol almış ve başarılı olmuş ama

Çocuklarına iyi bir babalık yapamadığı için kendini hep huzursuz ve mutsuz hissetmiş

Demiş ki Ben ne yaparsam yapayım
 Ne kadar başarılı olursam olayım çocuğuma iyi bir baba olamadıktan sonra ben mutlu olamayacağım demis

(Bu hatayı yapıp, bu hatayı kendi hayatında gözlemleyip ve duzeltmeye calistiginda )

Bu hatanın hata olduğunun farkına varmış.  

Biz de oyle iste :)
Bazen okuyarak bazen deneyerek :)
Ama kesinlikle farkederek :)
(1,950 puan) tarafından
Ben 20  dk kendj elimde izletiyorum telefon. Meslek gereği onceden bildiğimiz için belki de. Gec kalinmamis iyi ki senin açından sevindim.
Misafir gelince de oda yaptim cocuk odasi onlar orada oynar annesi rahat eder çocuğumun gelisimi dediğin gibi daha önemli.
tarafından
Çok şükür gerçekten canimm
0 oy
(3,599 puan) tarafından
Çok yerinde bişey kuzum bazı anneler var çocuklara yasak koyup kendi gün içinde saatlerce telefondalar ve çocuğa da yapma diyolar önce bizim onlara örnek olmamız lazım ☺️
tarafından
Çok haklısın canım.
Şimdi babası biraz dışarı götürdü Ben de telefonuma kavuştum :))
(3,599 puan) tarafından
Ee gözün aydın☺️
0 oy
(1,277 puan) tarafından
Bizimki de telefonla hiç ilgilenmez bi oyun var sabahları falan 10 dakika anca oynar TV de twiylwoors diye bi çizgi film var arada bi ona bakar o kadar acaba bunlar çok mu diye kendi kendime düşünmeden edemiyorum
tarafından
Ben hiç oyun oynamayı telefondan öğretmendim.

Çizgi film izleme bağımlılığından oyun bağımlılığı daha fazla daha kötü diye düşünüyorum. Büyüdüğünde önüne geçemem diye şimdiden unutturmaya çalışıyorum

Yerine yeni ve daha eglenceli bi etkinlik koymadikca o alışkanlığı unutması zor olacak
0 oy
tarafından
Çok iyi yapmışsın canım maşallah çocuğun da kararlı olduğunuz için hemen adapte olmuş. Benim 4 yaş oğlumda son zamanlarda aşırı bağımlı olmuştu ve saçma sapan kavga dövüş minecraft falan izliyordu son 1 aydır eline telefonu almıyor alsa da YouTube Kids indirdim ondan izliyor en fazla yarım saat o da. Eğitici oyunlar indirdim onu oynuyoruz sonra lego oynamaya falan geçiyoruz. Geceleri kabus görmeye başlamıştı ve huyu değişmişti aksi hırçın bir çocuk olmuştu düzeldi şimdi. YouTube 'u bir uygulama aracılığıyla kaldırdım telefonumdan kafam rahat çok şükür yeterki oynasın dağıtsın ama öyle telefona saatlerce bakmasın.. 
tarafından
Evet çok şükür iki gündür çok net bir şekilde karar verdik o da bizi zorlamadı çok şükür.  

Evde alsın misafirler ne düşünürse düşünsün Yeter ki çocuğumu sağlıklı olsun inşallah
tarafından
Aminnn inşallah
0 oy
(3,888 puan) tarafından
En iyisi başarabilirsin inşallah, çoğu anneye de örnek olur paylaşımın 
tarafından
İnşallah canım benim bugün iki gün zorlanmadım diretmedi hiç çok şükür İnşallah böyle devam eder
0 oy
tarafından
Aynı şeyi anda yapmış gibi olmusuz bu kadar olur benim oğlumda 3 yaşında bende 2 gündür vermiyorum tlf yemek az yiyor evet eskisi gibi yemiyor ama dediğin gibi acıkınca yiyor ama tek farkımız evde TV var bizim oda arada bir bakıyor önceden oyun oynamayan çocuk artık oyuncakalr her yerde dağınık duruyor böyle dağılmaya can kurban çok mutlu oluyorum onu öyle oynarken gördükçe bizde birde yalnız oynamama sorunu var hep beni yanind istiyor buda çok yorucu oluyor inşallah bunuda çözebiliriz bizde eşimle tlfnu unuttuk sakladık bir köşeye ☺️
tarafından
Çok sevindim aynı şeyleri yaptığımıza :)

İnşallah başarılı olabiliriz bugün 2. gün bitti  telefonsuz. Şimdi babası biraz dışarıya çıkardı Ben de telefonuma kavuştum :))
tarafından
Bende uyuyunca aldım elime şuan dışarı çıktık arabada yolu izliyor beni görmüyor bizimde 2. Günümuz☺️
tarafından
Hadi bakalim ikimize de bol sans :))
tarafından
Bol şans canım ☺️
0 oy
tarafından
tarafından
Gordum canimm saolasin :)
0 oy
(416 puan) tarafından
Onu bizde 4 ay önce farkettik biri 8 biri 4.5 yaşında cocuklarin bu sene çok düştüler telefona ve dur demek gerekiyordu yasakladik bizde işten güçten çok alamıyoruz zaten elimize 4 aydır telefonlarımız çalsa bile getirmiyorlar biz istemediğimiz surece ortada duruyo telefon şifresini de biliyolar ama hiç açmazlar şükür kurtulduk biz misafir gelince de yaramazlik yapıyorlarsa yapsınlar ne yapalım  hiç birşey çocuğumun gelisiminden sağlığından önemli değil 
tarafından
Aynen öyle benim evime gelen misafir çocuğu mu bilerek kabul ederek gelsin.
0 oy
(2,244 puan) tarafından
Benimde kızım epilepsi hastası yedi aylıkken nöbet geçirdi ve aman ağlamasın aman kızmasın diye telefondan çizgi film gibi videolar açıyordum ve kızım 14 aylıkken ismine bakmıyor bizimle iletişime geçmiyordu gelişim uzmanına gittik hemen TV ve ekran yasak kesinlikle dedi zaten evimde televizyon yok çok şükür bizde uyguladık dediği herşey ilk hafta çok zor geçti yemek yemiyor devamlı ağlıyor telefon gördüğü gibi getirip açmaya çalışıyor uyumuyor  ailece çok zorlandık ve kayınvalidemi,eltimi, çocuklarını çağırdım on gün boyunca yapmadığımız etkinlik oyun kalmadı bir dahaki kontrolde doktor bizi tebrik etti bu kadar değişimi beklemiyordum dedi çok şükür kızım şimdi 21 aylık ve yaşıtlarıyla herşeyi aynı ilerliyor Elhamdülillah 

Sizide tebrik ediyorum fark edip karar verip uyguladığıniz için çünkü çoğu anne olmuyor deyip yarıda bırakıyorlar diyeti 
tarafından
Çok geçmiş olsun.
Ne güzel ilerleme kat etmişsiniz çok sevindim.

Evet zararın neresinden dönsem kardır diyorum
(2,244 puan) tarafından
Amin Allah razı olsun aynen öyle çok şükür düzeldi
0 oy
tarafından
Çok güzel bir paylaşım olmuş canım teşekkür ederim kendi adıma. Daha anne olmadan bir çok şeyi öğrenmiş oluyorum.
tarafından
Rica ederim ne dmeek
0 oy
(909 puan) tarafından
0 2 yaş arası çocuğun 3 T uzak olması gerek. 2 yaş sonrası evebeyn tarafından günde en az yarım saat eğitici çizgi flim vs açabilir. Oğlum 22 aylık olacak evde TV açmam. Anneme yada kaynanam gidince aynı kural devam eder. Birgün deneme yaptık evde 5 kişi telefon elimizde oğlum elimizden telefon çekmeye çalıştı. Sonra telefon kaldırdık hepimiz kitap aldık elimize baktım oğlum kitap almış eline. Demem oki biz ANNE BABA OLARAK ÇOCUĞUMUZA YA İYİ ÖRNEK OLUP İYİ BİREYLER YETİŞTİRECEZ YADA KÖTÜ ÖRNEK OLUP ÇOCUĞUN GELECEĞİNİ ÇALICAZ. ÇOCUKLARIMIZA İYİ BİR MODEL OLMAK DİLEĞİYLE. 37 YAŞINDAYIM BEN BEBEK İKEN TV İZLEMEDİM KÖYDE TOPRAK ÇAMUR İLE OYNADIM. 
tarafından
Evet bu hep bildiğin bir şeydi nasıl sigaranın zararlı olduğunu bildiğim gibi.

Ama hiç bu zararı birebir gözlemleme şansım olmamıştı. Telefon olunca ne oldu telefon olmayınca Ne oldu ikisinin farkını gördüm o yüzden böyle bir karar aldım umarım hepimiz bir gün bunun farkına vardığımızda çok geç olmaz :)
(909 puan) tarafından
İnşallah kuzum. Aslında çocuğa zarar verdiğimiz gibi, bizede ne kadar zarar verdiğini görüyoruz okadar bağımı olmuşuz ki şu telefon lara.ben arada oğlum uyuyunca kitap okurdum. Şimdi yine okumaya başlıyacam eve geçince. Boş sanal dünya.
0 oy
(119,249 puan) tarafından
bak cok guzel bi paylasim
tarafından
Sen daha guzelsin :)

İlgili sorular

0 oy
27 cevap 695 göst.
7 Şubat 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
16 cevap 444 göst.
29 Aralık 2020 Diğer kategorisinde Kedimekimm (604 puan) tarafından soruldu