+3 oy
690 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
düzenlendi
Bir kari koca iliskisinde 

, ilişkileri nasıl olduğu birbirlerinin isteklerini hesabı alıp alınmadığı konusunda farzedelim kadın daha bilinçli daha farkında. Yine farz edelim ki kadın erkekten daha çok ilgiyi daha çok duygusal yakınlık bekliyor. Ama erkeğin şöyle dediğini düşünelim 

-erkek olduğum için ilişkinin bütün boyutlarına senin kadar duyarlı değilim böyle yetiştirilmemişim. Sen ilişkiye daha derin bir farkında oluş getiriyorsun çünkü kadın olarak bunu yapabilmek senin için kolay. 

Ben bunu yapamıyorum benden senin kadar duyarlılık bekleme. 

Dediğini düşünelim. 

Bu noktada şunu diyebilir miyiz?

bu erkek kendini biliyor kendini tanıyor ve bildiği bu gerçeği karısı ile paylaşıyor. 

bu insan kendini bilen biri olarak kabul edilebilir mi?   

Diye Arif bey, Doğan Cüceloğlu'na sormuş. 

Dogan hocanın cevabi :  

Şimdi belki sana tuhaf gelecek belki tuhaf gelmeyecek ama ilk duyduğum zaman beni bayağı sarsan bir kavram bir farkındalık söyleyeceğim. 

Kişi bir ortama değişik derecelerde bilinç farklı bir oluş getirebilir. 

Bilinci farkında oluşu bir ampule benzetecek olursak 25 watt'lık ampul ışığı ile bir ortami aydınlattığın gibi, 

150 watt'lık bir ışıkla da aydınlatabilirsin. 

Ve birey hangi ortama ne derece bilinç getireceğini seçebilir işte beni sarsan hayrete düşüren kavram buydu. 

Yani anlattığım durumda koca,  

ilişkimizi  aydınlatmak üzere senin ampulün daha parlak Ne yapayım benim ampulün seninki kadar ışık vermiyor  ?!

diyeceği yerde  

-Eğer isterse- ki  anahtar fikir (eger isterse) 

Kendi ampulünün WAtt'ini arttırabilir. 

Evet temel fikir bu. 

Peki koca neden sönük ampul ile ilişkiye bakıyor neden ampulünü daha çok ışık veren bir ampule değiştirmiyor? 

Bunu sana bir örnek anlatarak cevap vereceğim tanıdığım bir genç bayan çok savruk ve unutkan biriydi. 

ay ne yapayım çok unutkanım elimde değil der ve kendisinin değişmeyeceğine inanırdı. 

Daha sonra evlendiği kocası onu unutkan ve savruk bir insan olduğunu kabul ederek sürekli onun bıraktıklarını unuttuklarını toplamaya başladı. 

Bir süre sonra çocukları oldu şimdi çocuk 5 yaşında. 

Geçenlerde bu çifti gördüğünde yine konu unutkanlığa ve savrukluğa geldi. 

genç hanım  yine 

ne yapayım ya işte böyleyim elimde değil gibi laflar etti. 

Kendisine inanmadığımı, 

Söylediği açıklamaların hiçbirinin temelinin olmadığını söyledim.  

Ama Doğan bey beni biliyorsunuz unutkan biriyim diye itiraz etti.  

Ona şu soruyu sordum çocuğun şimdi 5 yaşında kaç defa onu arabada unuttun ya da alışverişe gittiği mağazada kaç defa kaybettin veya komşudan getirmeyi kaç defa unuttun? 

Ama Doğanbey diye hemen itiraz etti o benim çocuğum bir anne çocuğunu nasıl unutabilir. 

görüyorsun Arif bey  

Anne kendi çocuğu ile ilişkisine 150 watt'lık bir ışık getiriyor ve bundan tümü ile sorumluluk alıyor. 

sizin anlattığınız olay da kritik soru: 

koca bu ilişkiye ne gibi güdülerle giriyor 

ilişkiye getirdiği bilinçler ne kadar sorumluluk alıyor karısı ile ilişkisini anneni çocuğu ile ilişkisi kadar önemli görmeye başlasa o ilişkiye getirdiği farkında oluş derecesi artar. 

yani temelde yine niyet var.  

Bu ilişkinin benim için anlamı ne ne için bu ilişki içindeyim bu sorulara verilen cevabı uygun farkında oluş bilinç derecesi ortama gelir. 

Gerçekten bu önemli bir kavram bir insanın gerçekten bir şeye ne kadar önem verdiğinin en belirgin göstergesi bu galiba.  

Evet farzet ki benimle buluşmaya geldiğini ve buna önem verdiğini söylüyorsun ama her buluştuğumuzda 10-15 dakika geç kalıyorsun Daha sonra ben konuşurken gözlerinin çevrede güzel kızları süzmekle meşgul ve hep etrafta gördüğün tanıdıklara selam vermek için fırsat kolluyor sun. 

Böyle bir davranış bana neyi ifade eder? 

Sizinle buluşmaya ve konuşmaya çok istekli olmadığımı. 

Evet bir insanın herhangi bir konuyla gerçekten ilgilenip ilgilenmediğini o konu konuşulurken ortama getirdi farkında oluşun bilincin derecesi gösterir. 

bunun savaşçı konusu ile ilgisi ne? 

bunun savaşçı konusu ile ilgisi şu : 

savaşçı ortama getirdiği bilincini derecesinde %100 sorumluluk almasını bilir.  

niyetini saflığı içinde kendini %100 ilgilendiği konuya verir ilgilenmiyorsa Muş gibi ilgilenmez dürüsttür. 

Çok etkilendiğim bir yazı sizinle paylaşmak istedim. 

18 Cevaplar

+4 oy
(4,290 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

En İyi Cevap
Posta girip de okuyamadim demek de bana çok saygisizca geliyor açıkçası neyse. Hepsini okudum çok da haklı bir konuyu bizimle paylasmissin  tesekkurler
tarafından
Yani döverek okutmuyorum sonucta dimi :))

Ben bir yazı paylaşmışım bu sana denk gelmis,
Belki okuduğun zaman yaptığın bir yanlışı fark edeceksin belki kocana attığın zaman kocan sana karşı yaptığı bir yanlışı fark edecek ne kadar büyük şeyler kaçırıyoruz sanki atom parçalıyoruz evde :)
(4,290 puan) tarafından
Her postunu okudum çalıştığım için posta girip yorum yapmamis olabilirim lakin hepsini güzel güzel ozumseyerek okudum ki burda koca kaynana derdini 2636382 satır yazmayi veya okumayi üşenmeyen hanımlarının sorunlarin çözümünü bu tür postlar kişisel gelişim kitaplarına ayırsa mutlu erkek mutlu kadın mutlu evlilik temellerini olusturabilcekler ama işin özü niyet dedik ya bu da buna benzer bisey niyeti okumamak ama bahanesi ay çok uzun canim okuyamadim demek :)
tarafından
Kimsenin ince seyleri durup dusunmeye vakti yok, kosuyorlar nereye kostuklarini bile bilmeden.
(4,290 puan) tarafından
Cok üzücü bu durum gerçekten , ben kendi adıma teşekkür ediyorum daha önce de burda olduğunda hatirliyordum seni iyi ki geldin tekrar vaktine emeğine sağlık canim♥️
-Reklam-
+2 oy
tarafından

Usenmedin mi bunu yazarken :ermm:

tarafından
Üşenmedim birilerine faydalı olmak amacı ile Ve ben bunu konuşarak Google üzerinden sesle yazıyorum.
Belki okuduğun zaman hayatında çok büyük bir farkındalık geliştirebilirsin okumak isteyip istememek sana kalmış benim yorumlarım genelde hep uzun olur zaten canim.
tarafından
Okudum kızzzz❤️
0 oy
(1,032 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Çok uzun yazmışsınız helal olsun
tarafından
:) ne kusuru.
Şu an savaşçı kitabından okudum okur okumaz paylaşmak istedim belki faydali olur diye :)
(1,032 puan) tarafından
Okucam ama canim
0 oy
tarafından
Bunları adama okuyana kadar adam çoktan dışarı çıkmış olur :-D
tarafından
Ahahahhahahaha
tarafından
Sen bilirsin sonra bu adam neden sorumluluk almiyor demeyin cevabi burda :))
0 oy
(5,012 puan) tarafından
Tatlım eşim hayatta bu kadar uzun okuyamaz isingeregide vakit harcamaz o kdr ama eline yüreğine sağlık bn okudum ama yarısını çok uzun gldi ;)
0 oy
(16,153 puan) tarafından

Ben atarım da acaba kocam okur mu :ermm:

tarafından
Sen kendin icin okuyabilirsin canim
(16,153 puan) tarafından
Kendim için okuyabilirim aslında. Çünkü genelde ben değişmem buyum kabul et artık cümlesini hep ben kullanırım  :D
tarafından
Sen bilirsin zorla da okutamam ki yazdim iste :)
0 oy
(1,389 puan) tarafından
Biçoğu bu yazıyı okumaz bunu çok iyi biliyoruz iki dk sonra skılıp tmm anladım deyip başından atmak için kapatır e sorumluluğu olsa ztn okumasına gerek kalmaz bunu okuyacak olsa da sorumlu olurdu yanii özetle uğraşmışsın saol ama bizim odunlara fazla bu bilgi :) 
tarafından
Sen okudun mu canım :)
(1,389 puan) tarafından
tarafından yeniden gösterildi
Evt okudum ben severim bu tarz yazıları ayrıca Doğan Cüceloğlu da svdiğim ve bilgilerine güvendiğim bi karakter o yüzden ayrıca hoşuma gtti :)
(7,791 puan) tarafından
Ozetle anlat kuzum anne ve ampul kismini ozet gecsen ve olayi anlatsan yeterli aslinda :)
tarafından
Evet, ampul kismi yeterli bencede
  İsteyen degisir.  Msjini vermeye yeterli :)
(7,791 puan) tarafından
Ampul tek basina anlaşılmıyor anne ornegi cok guzel acikliyor ikisi ile daha anlasilir geldi bana :) yada bende var anlamama sorunu :D
0 oy
tarafından
Benim eşim bu kadar uzun yazıyı okumaz 
tarafından
Tamam aynen devam :)
0 oy
(1,439 puan) tarafından
Ahh canim havam ahh bizim Türk erkeği ya bu deveyi gudecen ya bu diyardan gidecen kıvamında çoğu 
tarafından
Okudun mu canım
0 oy
(2,593 puan) tarafından
Canım imkanın varsa bunu bana özelden atar mısın şuan okuyamıyorum işteyim odaklanamıyorum ama eve gidince okumak istiyorum postu da kaybederim
tarafından
Gonderiyorum canimm
(2,593 puan) tarafından
sağol canım favoriye de alma varmış onuda favoriledim
0 oy
(2,981 puan) tarafından
Postlarını severek okuyorum. Paylaşımların güzel ve anlamlı. Bence bunu kârı-koca olarak kısıtlamamak lazım. Herkeste ben böyleyim kafası var. Kendilerini öyle kabul ettirmeye çalışıyorlar. Yıllardır hiç sevemedigim ve kabullenemedigim bir durum bu savunma türü.
tarafından
Çok haklısın.
Herkes birbirine Ben böyleyim kabul edersen böyle diyor.
Artık biri bana böyle söylediğinde demek ki bana 150 voltluk bir enerji ile yaklaşmıyor diye düşüneceğim:)
(2,981 puan) tarafından
Düşünmekte haklısın. Ben anında seni böyle kabullenmiyorum. Böyle saçma bir savunma yok diyorum biraz düşünüp haklısın diyenler de oluyor. Bir daha hayatıma girmemek üzere çıkanlar da :)
0 oy
tarafından
Canım postunu yeni gördüm ve okudum bu güzel paylaşımın için çok teşekkür ederim ❤️❤️❤️ ve devamını bekliyorum ❤️☺️☺️ 
tarafından
Rica ederimm :) okudukca ogrendikce insaallah :)
0 oy
tarafından
Hemen atıyorum eşime  :)) 
tarafından
Bunu istersen sohbet arasında kendin oku :)

Aksam konuştuk esimle bu yaziyi okudum

Bundan sonra 25 watt yok 150 watt var diyor :)))
Aramizda bi sifre  olduu :))
tarafından
Ben kızımı uyuturken o okusun üzerine konusuruz :)
0 oy
tarafından
Cok guzelmis gercekten de. Fark ettim de hep Dogan Cuceloglu ndan sozler ya da kitaplarindan alintilar paylasiyosun. Hayranisin galiba, Allah rahmet eylesin. Sevginin acamayacagi kapı yoktur özellikle ebeveynler(istisnalar haric) evladini kosulsuz sever onlar icin yapmayacaklari sey yoktur. Ben bir anneyim ve anne olduktan sonra ne kadar fedakar merhametli vicdanli sabirli yanımı fark ettim. Bütün kötülükleri ardımda birakip evladim icin en iyisi olmaya calistim/calisiyorum da. Ayni seyleri esim icin soyleyemicm malesef.. Ona karsi her zaman gururlu inatci ve tek bir hatasinda arkami dönüp gidebilecek yapıdayım. Sevmiyor muyum? Tabi ki seviyorum ama evlat sevgisiyle eş sevgisi asla bir tutulamaz. Dunyanin bin bir turlu hali var sonradan yikilmaktansa baştan duvarlarımı örüp kendimi sağlama aldım.
tarafından
Evet canim , sirf onun sozlerini paylaşmak üzere bi sayfa actim Instagramdan.

Annenin sevgisi ile es bir olmaz derken,
Cocuguna gosterdigin 150 watt lik ampul enerjisi ile  

Esine gösterdiğin 25 wattlik isigin bir olamayacağını soyluyorsun bu yaziya gore.

Senin kalbin kocaman, icinde kocana da cocugu da ayni buyuklukte gosterecek sevgiye yer var.  Sen yeter ki bunu iste.
(Eger isterse)

Tek fark : esine sehvetle, cocuguna sefkatle goster bu sevgini

Dunyanin bin turlu hali var sonradan yikilmaktansa...... (Asiri kaygilibir ruh hali gozlemledim)

Birgun kotu bisey yaşarım diye 1000 gün kaygı ile yaşanmaz.   
Tek bir hayat vardir: o da simdi burada bu an yasadigin hayattır.
Nekadar farkinda olursan, okadar yasamis sayilacaksin.

Kotu bisey olursa onu ozaman dusunursun.

Kendini korurken alanini korurken sınırlarını korurken (bunu kadinsi sekilde fitratina uygun bisekilde yap) erkeksi bi koruma ile kendini koruma (guclu gorunmek adi altında kendini isteklerini baskilama)

Guclu gorunen kadinlar genelde yalniz kalir . Erkek şöyle dusunur :
Bu kadinin bana ihtiyaci yok . Burda ben lazim degilim. Bu kadin kendi kendine yetiyor.
Ben kurtarıcı bir fitrat uzerine gucumu gosterebilecegim kahraman hissedebilecegim bi kadinla olmaliyim.  (Fitrat bu)  

Kendini korumak adi altinda guclu gorunecegim diye erkeksi tavir içine girmemeye calis. Bu cok onemli
0 oy
tarafından
Canim 22 yıllık evliyim esim istedigi konuda 125  vatt istemegigi konuda 25  boyleyim deyismem diyor .ben ustume duseni aldim bu yazidan teşekkür ediyorum ama esimi boyle arti ve eksileriyle cok seviyorum 
tarafından
Evet (eger isterse) degisebilir ancak degismek masrafli iştir. Sorumluluk gerektirir.

Olduğu gibi sevmeniz cok guzel.  
Masaallah bunu diyebilmek cok guzel.

Ozman benimde sizden ogrenecegim bisey mutlaka vardir:

Ne ogrendiniz bu zaman zarfinda evlilikten ?

Bana bir tavsiye verecek olsaniz ne soylerdiniz?

En cok yaptığımiz hata neydi?
tarafından
Esim cok sorumluluk sahibi biri oyleki tek eksik yani bu belkide bize yansitmamak icin herseyi tek basina halletmek icin ugrasir durur .     

Olduğu gibi sevmek derken benimde eksik yanlarim var illaki oda bana bu sekilde yaklasir  bende dört dörtlük deyilim   hatta ben benle gecinemezdim o derece sadece ben her zaman törpülemeye hazirim o deyil ben boyleyim derr.

Evlikte kesinlikle biz olmak sart olmaz ise olmaz mi olur ama eksik olur gitmez mi gider ama hep bi tarafta sıkıntı olur benlikten gecicen biz olucan es olucannn

Bir tavsiye versem .esini es gör sana denk senden ne eksik ne fazla gör saygını yap sevginide yap  ben hep fazla gördüm cok guvendim maddi manevî şimdiki aklim olsa maddiyat konusunda daha cok deserdim bu kadar ipleri ona vermezdim çünkü bize yansitmamak icin baya direniyo bu yükü tek ona vermezdim.

En cok yaptigim hata simdiki aklim olsa madiyatta daha cok sorumluluk alirdim benim de fikirlerim var derdim duygusal anlamdada bağımlı deyil esine bagli bi bayan olmak isterdim bir baba sıcaklığı deyil de esinin sirtina yaslanmak deyilde ona sarilip butun olmak isterdimm burda yanlış yaptim .benim fikirlerime saygi duyulmadığın da sorundan kacmak yerine ustune giderdim yani bazen bazi ipler bizimde elimizde olmaliymis bunu anladim cunku evlilik bunu gerektirirmis benle sevgisini yatagini ekmegini paylaştığı gibi is para sıkıntısı vs paylasa bilirmiş bu konuda eksik kaldik biz bu sene pandemide iş yerini batırdı ve bir dunya borcla geldi  
Bize yansitmamak icin bir dunya borc cok isterdim benle paylaşsin zor zamanlarinidaa
tarafından
Böyle bir uzun soru soruyorsunuz bir cok kisi okumamış bile sonra cevap alıyorsunuz sonra bana yine soru soruyorsunuz bana gore ozel ve uzun cevaplarla anlatim  ama cevap vermiyorsunuz sebeb
0 oy
(119,651 puan) tarafından
hepsini okudum sana ve durunun kralicesi cankusuma artimi verdim
tarafından
Canim ❤️❤️
Bu posta 150 watt enerji ayirdigin icin onemsedigin icin teşekkür ederim :) ❤️
ahahahaha yaa havva
tarafından
Kocam elektrikci olunca mesleki defarmasyon :))
☺❤☺❤☺❤
0 oy
(7,791 puan) tarafından
Yani insan degisebilir tabi isterse. 

Kesinlikle katılıyorum ama bende asiri inatciydim misal bu huyumu dahi yendim cok uykucuydum cocugum uyaninca gözüm mecbur aciliyir vs vs .. 

Hepsini okudum bu arada gzl bi yazi :)
tarafından
Evet insan isterse değişebilir.

Cocugumuz soz konusu olunca 150 watt hariciyorsak,
Kocamiz icinde 150 watt harcayabiliriz :))
(7,791 puan) tarafından
Canim ben direttigim konularda -genelde-hakliyim ve ne desem cikar. Esimi beni dinlemeye ikna edemezdim ama su aralar öyle değil çok şükür :)

İlgili sorular

0 oy
38 cevap 668 göst.
9 Temmuz 2021 Diğer kategorisinde Selo De Bana (25,224 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 380 göst.
23 Ocak 2020 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 435 göst.
0 oy
13 cevap 563 göst.

382,070 soru