0 oy
296 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Anne dürüstlük üzerine çocuğu ile önemli bir konuşma yapar. 

Daha sonra misafirler gelir anne misafirlere bir şey anlatır çocuk bu olayın doğru olmadığını bilmektedir ama annesi olayı doğruymuş gibi üstelik abartarak anlatır bu tutarsızlığın açıklamasını bulmak üzere çocuk annesinin yüzüne bakar annesinin yüzünde hiçbir değişiklik yoktur suçluluk duymadan doğru bir şey anlatıyormuş gibi olayı anlatmaya devam eder.  

Bir başka örnek de anne masada çocuklara hoş bir şey anlatmaktadır o sırada Baba sarhoş olarak eve gelir ayakta Zor durmaktadır anne dönüp bakmaz bile çocuklarla aynı şekilde konuşmaya devam eder baba daha fazla ayakta kalamaz yıkılır anne konuşmasına devam eder çocuk yerdeki babaya bakar konuşmaya devam eden annesine bakar gözleri bu ikisi arasında gider gelir olumsuz şeylerden hiç söz etmemi alışkanlığı olan anne çocuklarla konuşmasına devam eden çocuk ortamdaki mesajı alır 

Eğer bir olayı görmemezlik gelirsen o gerçekte olmamış gibidir çocuk görmemeyi öğrenir. 

Çevresinde gerçekle ilişkisini açık seçik kurmayan insanlar olduğu zaman çocuğun kafasında birçok soru açıkta kalır bu soruların en önemlilerinden biri ben bu dünyayı da nasıl yaşayacağım? 

Çocuk yalan söylemeye, gerçekte var olan şeyi yokmuş gibi davranmaya, gerçekleri görmemeye bu şekilde ailede öğrenir. 

(Yazarken üsenmedim arkadaslar dip not:)))))

7 Cevaplar

0 oy
tarafından

En İyi Cevap
Sjsjjsjsjs yaaaaa dipnotunu yesinler 
tarafından
Senin icin yazdim :))))) :d
tarafından
Tahmin ettim güzelim ✨❤️
Evet çocuk aileden neyi görürse o olur
(1,032 puan) tarafından
Sana dedi kizz :))
tarafından
Çünkü bir önceki posta usenmedin mi demiştim sjs
-Reklam-
0 oy
tarafından
Erkeklerdeki aşırı kıskançlığa bir çözümün önerin varmı bacii
tarafından
Okurum kız sana onu yazarken hepsini okudum okumayı severim ❤️✨
tarafından
Aynn yaaa kiskançligaa bir cözüm olsa cok iyj olur
tarafından
Kaynanam diyordu çocuk olunca kıskançlığını bırakır benimki iyice azdı sjj
tarafından
Skksjsjssjsj allah iyiligi versinn yaaa cocuk geldiginden beri esimin kiskancligi biraz düstü eee herkes ayni degil beee esmoşş
tarafından
Benimki demiyorki karım tektir iyice delirdi pazartesi kavga ettik bak bugün de doğum günü saolsun tüm dakikayı bitirdiği için diğer pazartesi arıcak ☹️
0 oy
(1,032 puan) tarafından
Malasefki canim çocuk kar anne babasını örnek alıyorlar ve buda gelecketeki yasiminda aynısını  yapacaktır 
tarafından
Görmezden gelmeye gerçekleri yok saymaya başlamaya çocuk ailede öğreniyor
 Yalana yada tutarsiz davranmaya
0 oy
tarafından
Sarhoş bi aileden uzam cocuk cikarken,

Uzman bi aileden nankor ayyaş cikiyor.

Bence hersey cocuga bagli. Burda kac anneler var, diyolar ki, biz annemizden sevgi gormedik o yuzden cocugumuza daha iyi anne olma cabasindayiz.
tarafından
Çocuk ailede nasıl bir tutum görürse o tutumu gerçek zannederek hayata baslar.  
 Dürüst olalım diyen annenin kendinin dürüst olmaması ile tutarsızlığı öğrenir.

Sigara sağlığa zararlıdır diyen babanın sigara içmesi ile  
İnsanların konuştukları ile söyledikleri ile davranışları farklı diyerek insanlara güvenmemeyi öğrenir.

Çocuk bu tür şeyleri hep 3 ve 7 yaş arasında ailede öğrenir
(1,032 puan) tarafından
Kız  bn gördüklerimden dolayı dedimm
(1,032 puan) tarafından
Her çocuk öyle olcak diye bir kayde yok
tarafından
Aynen
tarafından
Şu an Doğan cüceloğlu'nun kitabından alıntı yaparak bu yazıyı paylaştım.
Her çocuğun öyle olup olmaması zaten robot değildir tabii ki de,
Ama tutumlar ve davranışlar ailede öğrenilir.

Çocuk yetişkin olduğunda eğer bunun yanlış olduğunu farkına varır ve kendini geliştirebilir s ne ala,
Ancak yetiştiremezse o da Mış gibi yasayanlar arasina katilir.

Mutsuzken mutlu Ymus gibi, davrananlar arasina.
0 oy
tarafından
Huzurlu biri olamanızı attıgın yazıları hayatinıza uygulamanıza bağlayabilir miyiz?
tarafından
Tamamen uyguluyorum diyemem. Sadece kendimi tanimaya caliyorum yanlislarimi farketmeye çalışıyorum daha cok sorumluluk almaya, daha az sikayet etmeye calisiyorum.  
Huzurlubiri olmami : (farkinda olmama) baglayabiliriz. :) Yoksa mukemmel falan degilim. Farkinda oldugum kadar huzurluyum :)
0 oy
(30 puan) tarafından
Çok sağol canım önceki postunu da okudum ellerine emeğine sağlık 

Bide benim kızım beni başkalarının yaninda aşırı yalanlıyor kendimi savunmak zorunda kalıyorm ben nasıl ogreticem bilmiyorm valla 
(30 puan) tarafından
Kız birşey dicem adın değişmiş ben fotonu görünce tanıdım eskilerdensin sen dimi hani kedi bakiyodun hamileydin o zamanlar çok sonradan bebeğini de görmüştüm ama doğru hatirladim dimi
tarafından
Evet canimm benim :)
(30 puan) tarafından
Aaa havva :))) merhaba canım nasılsın bebegin nasıl ben bayadir aktif değilim de
(30 puan) tarafından
Yanlış demedim dimi havva diye hatirliyorm
0 oy
(509 puan) tarafından
Kız sebin postların çok hoşuma gidiyor kitap yaz okuyalım☺️☺️

İlgili sorular

0 oy
49 cevap 1,445 göst.
21 Şubat 2022 Diğer kategorisinde ssudesarg (3 puan) tarafından soruldu
0 oy
21 cevap 500 göst.
9 Şubat 2022 Diğer kategorisinde Mevlanaa (4,858 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 557 göst.
6 Eylül 2023 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 196 göst.
6 Eylül 2023 Diğer kategorisinde ozgecangursoybursa (11,013 puan) tarafından soruldu

385,249 soru

11,520,827 cevap

35,184 kullanıcı

...