0 oy
392 göst.
Diğer kategorisinde (176 puan) tarafından
Reklamları izliyo sadece geçen birinden duydum tv izlemek bebeklerde otizme yol açıyomul 17 aylık olacak doğru mu 

22 Cevaplar

+2 oy
(11,505 puan) tarafından

Direkt otizm yapmaz var olan otizmi tetikler

(9,617 puan) tarafından
++++ otizm doğuştan gelen bir hastalıktır sonradan olmaz sadece varsa tetikler dediğiniz gibi
-Reklam-
+1 oy
(564 puan) tarafından

https://www.instagram.com/p/CVpmNLwtI4-/?utm_medium=copy_link

Otizm doğuştan gelir canım otizm yapmaz ama ona benzer belirtiler ortaya çıkar 

0 oy
tarafından
Algıları yavaşlatıyor 
0 oy
(1,028 puan) tarafından
Evet canım benim dayımın kızı hep TV izletti çocuk otizm diğer akrabam izletti çocuk otizm amcamın eşi çocuğa tablet TV verdi otizm değil ama onun gibi 3 yaşında konuşamıyor yürüyemiyor hala düşün. 
0 oy
(13,022 puan) tarafından
Sürekli değil de günlük limiti olmalı mesela reklam çıktı diye o kanalda durmasın farklı bir yer aç 
0 oy
(6,191 puan) tarafından
Sakın izletme bende çok izlettim 1 aydır kestim 17 aylık oğlum konuşmuyo bazi komutları yerine getiremiyo randevu aldık doktora gosterecez kesinlikle reklam dahi izletmeyin
(163 puan) tarafından
Canım yorumunu gördüm de şimdi bende oğluma çok TV izlettim ve komutları anlamıyor kelimesi yok babildama var sadece ne gibi belirtiler var acaba doktor ne derse bana da bilgi verir misin ben doktora gidemiyorum oğlum çok ağlıyor kalabalık yerlerde asla ama asla Durmaz
(6,191 puan) tarafından
bizim belirtiler şöyle göz teması tv yi kapattıktan sonra çok iyi ismine eğer oyuncaklarla oynuyosa dalginsa kesinlikle dönüp bakmiyo ama normalde bakiyo istediği seyi isaret ederek gösteremiyo ağzın burnun nerde diye sordugumda anlamiyo gösteremiyo şarkı çalınca kendi etrafinda dönmeye basliyo kırmızı mavi ışığa çok duyarlı ellemek dokunmak istiyo sürekli hiç bir kelimesi yok Kendi kendine sürekli konusuyo hiç susmuyo ama kendi dilince konuşuyo kimseden kaçmaz cocuklarla oynar sosyal bi çocuk oyuncaklariylada oynaması gibi oynar öyle dönen şeylere fln meragi yoktu oturup çamaşır makinesi fln izlemez bizimkiler böyle eger sizinde şüphe varsa içinizde mutlaka götürün erken teşhis te çocuklar hayata kazandırılabilir otizmin çok fazla dalı var iletişim bozukluğu anlama bozukluğu vs.bunlsr tedavi edilebiliyo
0 oy
tarafından
Ben kendim de izlemem çocuklarda izlemiyor fazla. Yani bebek şarkıları açık durur bazen ama kizimin 10 dakika dan sonra ilgisini çekmez çok aktif ve hareketli. Bazen telefonumu alır 10 dakikaya atar uzun süre biseyin basinda duramıyor kurtlu. Hiç kismadim kota koymadım istediği zaman açtım istediği zaman da verdim ama hiç abartmadi
0 oy
tarafından
Hayır izletme kesinlikle 
0 oy
(10 puan) tarafından
Hemde reklam en tehlikelisi. Çünkü görüntüler çok hızlı hareket ediyor. Beyin hücreleri ölüyor çocuğunun farkında değilsin. Ben tvyi tamamen kaldırdım 2 çocuğum var. Sadece leptopa onayladigim birkaç çizgi film yükledim  arada onları izliyorlar. YouTube filan tamamen yasak. Asla YouTube açıp ellerine vermem. Genel olarak gün içinde birlikte oyun oynayıp boyama filan yapıyorlar. İkiside okulda başarılı. Yeni bilgiler dersler öğrenmeye çok hevesliler. Ödevlerini severek yapıyorlar. Asla peşlerinde kosmuyorum bişey öğretmek yada ödev yaptırmak için. Çünkü bebeklikten itibaren TV'ye mahkum etmedim. Beyin hücrelerini öldürüp kalanına da gereksiz bilgiler dolmasına müsade etmedim. Hep zeka geliştirici oyuncaklar ve oyunlara teşvik ettim. 

Bunları kendimi övmek için anlatmıyorum örnek olması için anlatıyorum.

Şuan sana rahat geliyor çocuğun TV'ye takılıp kalması. Ama ileride otizimi ile ayrı ugrasacaksin. Okuluyla odeviyle ayrı. O yüzden kaldır tvyi interneti. Çocuğuda ziyan etme kendi hayatını da zehir etme 
(176 puan) tarafından
Çok haklısın canım duyunca zaten tv olayını bitirdim 17 aylık ona ne oyuncaklar alayım ne yapayım onun için fikir verir misin
(10 puan) tarafından
Çok iyi yapmışsın sevindim adına
Şuan çocuklarım büyük olduğu için ne oynanır sana çok yardımcı olamam fazla hatırlamıyorum ama internetten arastir yaşına göre neler yapılabilir diye. Ben araştırıyordum hep
0 oy
(7,376 puan) tarafından
Dikkat eksikliği yapıyor sürekli baktığı ve pür dikkat orayı verdiği için otizm doğuştan gelen bir şeydir otizmli olan çocuk üstüne tv izlerse bu otizm ini daha çok tetikliyor 
0 oy
(683 puan) tarafından
Yatkınlığı olmayan bir çocuğu otizm yapmaz ancak,  ortaya çıkmasında ki en büyük etken otizm yapmasa bile dikkat dağınıklığı uyaran eksikliği konusma gecikmesine sebebiyet verir benim oğlum otizm 9 yaşnda malesef 1-3 yaş dönemi çalıştım ve oğlum tv izledi hep. 0-3 yaş arası lütfen izletmeyin. Hele ki reklam daha zararlı 
0 oy
(9,617 puan) tarafından
Otizim yapar diyenler var otizm doğuştan olan bir hastalıktır ama sürekli TV izlerse dikkat eksikliğine yol açar 
0 oy
(25 puan) tarafından
3 yaşına kadar telefon televizyon yasak edin bakin  ben o hataya düştüm oğluma cek telefon televizyon verdim yemek yedirirken bile telefonla yiyordu oğlumda otizim belirtileri var dedi doktor 3 4 defa gittik dün oğluma rapor çıkarıp eğitime göndermemi söyledi o kadar dünyam başıma yıkıldı ki :( oğlum 27 nisanda iki yaşına girecek
0 oy
(119,343 puan) tarafından
otizim dogustan olan bisi sonradan olmaz
0 oy
(15,232 puan) tarafından
Otizm yelpazesinde olan çocukları iletişim.kopukligundan, tek taraflı iletisimden dolayi etkiler. Ortaya çıkmasına sebep olabilir. 
0 oy
(104 puan) tarafından
maalesef bende izlettim oğluma  çok şükür otizm degil ma gözleri bozuldu gözlük verdi doktor daha 2.5 yaşında  çok pişmanm
0 oy
(848 puan) tarafından
ben TV'ye ev internetini bağladım YouTube kids den eğitici videolar açıyorum 20 aylık oldu oğlum ve Ordan çok şey öğrendi el şıklatmayı sus yapmayı dans etmeyi bile. Napsın çocuk evde sıkılıyor sürekli benimle oynamak istemiyor benimde ev işlerim oluyor. bence yararlı ve dozunda olursa bir sorun olmaz ki zaten Otizm doğustandır tv sadece tetikler 
0 oy
tarafından
Otizm doğuştan gelen bir rahatsızlık çok televizyon izlerse sadece onun gibi belirtiler gösterir otizm zannedilirse hastanelerde git gel canınızı okurlar izletmemeye çalış izlerse de sessiz izletme 
0 oy
(1,928 puan) tarafından
Çok sakıncalı.. Hele sürekli reklam izlemesi. 
0 oy
(355 puan) tarafından
yeni dıgum yaptıysanız, tüm teknolojik aletleri kaldırın

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 239 göst.
7 Ekim 2022 Diğer kategorisinde Hersey-nasip (368 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 60 göst.
2 Aralık 2022 Diğer kategorisinde Merveruzgar (1,030 puan) tarafından soruldu
+1 oy
14 cevap 342 göst.