0 oy
382 göst.
Diğer kategorisinde (46 puan) tarafından

Hamilelikten önce çalışıyordum, riskli bir hamileliğim olduğu için ayrılmak zorunda kaldım. Şimdi sadece eşimin maaşı ile geçinmeye çalışıyoruz. Geçiniyoruz diyemiyorum maalesef geçinmeye çalışıyoruz.. Her şey inanılmaz pahalı. Kira, fatura, mutfak gideri, otomobil gideri, bebeğin ihtiyaçları... Üstümüze başımıza aldığımız hiçbir şey yok. 10 kilo fazlam olmasına rağmen eski kıyafetlerime girmeye çalışıyorum. Bazen çok fazla moralim bozuluyor, dayanamıyorum. Eşim memur benim ama memurluğun sadece adı kaldı artık. Etrafımda para pul mevzusu geçince "e senln eşin memur ama" muhabbetinin dönmesinden de artık çok sıkıldım. Olmuyo abi olmuyo işte tek maaşla geçim olmuyo. Şu an dişlerim de problem var, daha önce devletin diş hastanesine gittim mahvettiler diş etlerimi. Özele gittiğimde en az 5000 tl masraf çıkıyor. Kredi çekelim tüm borçları kapatalım, diş sorunumu da halledeyim diyorum kredi faiz oranları almış başını gitmiş :( işe girsem bebeğimi bırakacağım hiç kimse yok. Ne yapcam bilmiyorum Allah sonumuzu hayır etsin 

13 Cevaplar

+3 oy
(968 puan) tarafından
Valla pahali diyip yakiniyoruz ama millet gene aliyor gene aliyor benm bildigim zam gelince pahalininca millet alamaz ucuzken 1 aliyosa zam gelince 2 3 aliyor aycicek yagi zamani millet yaglari bitirmis 1 lt cok pahali valla margarinle suda patates hasladim almadim boyle oldukca duzelmez millet 4 5 lt yag aliuor bi seferde bende veremem o parayi ama alan aliyor anlamadim bende mi sorun var. Ev kiralari 2.500dan asa yok esim 5.800 aliyor 1100. Kira 1000 faturalar 1000 kredi cocuk bez mama derken bsey kalmiyor evden tasinmam lazim 2.500 asa ev yok artik bzde 900den 1100e cikti daha da cikarmistida veremem dedim anlastik yani nolacak bilmem
(46 puan) tarafından
Bu durumu anlamamalarını anlamıyorum. Yapmayın abi stok, diğer insanları da düşünün. Onlarınki can, geçim derdi de bizimkisi ne? Ben de sizin gibi her ay farklı şeyler alıyorum. Önceden ne güzel toplu alışverişimi yapar 3-5 ay bir şey almazdım
(968 puan) tarafından
Ulkenin hali ileride daha kotu olacak ama insanlarimiz hizlandiriyor kendi kendimize yokluk kitlik yasayacagiz
(46 puan) tarafından
Amerika 2025 yılını kıtlık yılı olarak açıklamış. Bakalım yaşarsak neler göreceğiz
(968 puan) tarafından
Olabilir yani smdi bile yeni alisveris yapiuoruz 3 gun snra bakiyorum dolapta bsey yok yemek yapmaya.. ben mi bsey alamiyorum anlamadm :))
(46 puan) tarafından
Ay bu durumu sadece ben yaşıyorum sanıyordum :) pazara gidiyorum meyve sebze alıyorum o da alabildiğim kadar işte.. 3,4 gün sonra bakıyorum yemk yapacak bir şey yok
-Reklam-
0 oy
tarafından
Bu pahalılık ölene kadar canm maalesef bizi bu duruma düşürenler utansın 
(46 puan) tarafından
Kimsenin utandığı yok.. Meyve sebze almış başını gitmiş. Et fiyatına hiç değinmiyorum bile
(561 puan) tarafından
Et artik satin alinabilecek bişey olmaktan çıktı ya valla . Çok büyük lüks yani et yemek bayramdan bayrama
(46 puan) tarafından
Yazık.. Çok yazık
0 oy
tarafından
Gittiği yere kadar 
0 oy
tarafından
yeniden gösterildi
Pahalı diyoruz ama geçen haftalarda gördük..bir yağ meselesi çıktı pahalanacak diye millet üçer beşer götürdü sorsan paramız yok geçinemiyoruz diyorlar ki bir tane bir ay gider zaten bir ay sonra bttiğinde pahalanmış haliyle alıyorsun yine bir farkı yok..kendileri çıkarttı fiyatını talep oluşturarak..sebze kışın uygunken buzluğa atıyorum menemen yapıyorum fasulye yapıyorum..kışın yiyoruz nisandan önce de düzelmez kolay kolay..kiralar da arttı biz de çıkmak istedik ama uygun yok çıktığımız an ev sahibi daha pahalı verir kaldık..fatura çok gelmiyor neyse ki..geçiniyoruz çok şükür..Allah herkesin yardımcısı olsun 
(46 puan) tarafından
Şükürler olsun ki bir ayağımız köyde. Yazın köyden alıyoruz kışlıklarımız, bide onlara para verecek olsak hep yandık.. Yağ olayında da o kadar haklısınız ki.. Millet olarak bencilleşmeye doğru gidiyoruz. komşusu açken tok yatan bizden değildir diyen peygamberden, kim ne yaparsa yapsın ben başımın çaresine bakarım nesle evrildik. Bu ayıp da hepimize yeter
tarafından
Aynen cnm bize de tereyağ çökelek yaprak turşu vs büyüklerimiz veriyor sağolsunlar..tek maaş giriyor eve..2 çocuk biri okullu daha 1.sınıf her dönem kitap seti alınıyor hikaye kitapları alınıyor..ihtiyaç dışı birşey almıyoruz kıyafet dahil yani. Yaz geliyor üst baş almamız lazım ama ona yetmiyor onlar da pahalanmış
(46 puan) tarafından
Evet maalesef öyle. Bennde üstbaş almıyorum eskilerle idare etmeye çalışıyorum. İşe girersem belki o zaman kendim için alışveriş yaparım
0 oy
(3,181 puan) tarafından
Benim eşimde mühendis ama memur değil özelde çalışıyor çalıltıgı İn hakkını almıyo az alıyor bebek olucak 1 ay sonra onun masrafları var bir sürü şey aldık mecbur ilk bebeğim kıyafet siz mi kalsın yetmiyor zar zor yetiyor Yani bu zamanda barınma için yaşıyoruz doğalgaz elektrik su mutfak masrafı apartman aidatı yol parası vs eşe avuca para kalmıyo bende almadım bieşy kendime 8 aydayım allahtan elbiselerim boldu benim salaş eşimden istesem alır ama evin durumunu bildiğim içinde istemiyorum ailemde güllük gülistanlık geciniyor uz sanıyor bu ada şükür 
(46 puan) tarafından
Ben yeğenimin kıyafetlerini giydirdim hep bebeğime. Çok az kendim aldım bir şeyler. Annemler aldı hep yatağını yorganını. Çünkü onlara ayıracak para kalmadı çok sıkıştı her şey. Önceden olsa bu konuları konuşmaya çekinir utanırdım ama artık bıçak kemiğe dayandı daha gitmiyor hiçbir şekilde
0 oy
(2,259 puan) tarafından
Maalesef geçinmek çok zor, dün alışveriş yaptık. 1600 tuttu, bu ay sonuna yetmez. Ne yapacağız bilmiyorum, tepki bile vermiyoruz.. 3,700 ev kredisi ödüyoruz, 1500 faturalar tutuyor dogalgaz dahil, kızım mama içiyor bezi var evin masrafı birde ben altın yapıyorum. 1 tane kaldı borcum onuda önümüzde ki ay yapıp  vecerecegim de rahatlayacağız biraz 
(46 puan) tarafından
Ben samsunda yaşıyorum, az doğru düzgün bir ev alayım desen 750 bin.. Allah cezasını versin fırsatçılık yapanların. Bu artışlar da neden denetlenmiyor o da ayrı bir soru işareti
(369 puan) tarafından
Bende samsundayım gerçekten her şey çok pahalı geçim zor
(46 puan) tarafından
Allah yardımcımız olsun
(369 puan) tarafından
Bebek olunca daha zor bezi maması kremi ıslak mendili kıyafeti Allah yardımcımız olsun
(46 puan) tarafından
Neyse ki mama kullanmıyoruz. Bez ve ıslak mendil almıştım önceden ayına göre onu kullanıyoruz ama elbet bitecek her şey çok zamlı bakalım ne yapacaz ne edecez. Hayırlısı ile bi işe girebilseydim az da olsa rahatlardık
0 oy
(1,002 puan) tarafından
Valla aynen öyle canım bizde de aynı sülalem diyor senin eşin memur git sipariş ver ne yemek yapıcan diyorum memur ama keşke düşündüğünüz gibi olsa bende yaşasam ev kira doğalgaz elektrik su 1000i geçiyor zaten taksitlerimiz var hala mobilya beyaz eşya çocuğumuz olucak nerde nasıl uyguna birşey bulayım diyorum kendimizi de es geçtik zaten rabbim sonumuzu hayır etsin birde ailelerin de beklentisi var bizden bize şunu bunu yaptırın diyorlar millet gelin gelir rahat görür ben ilk evlediğim ay 15 gün çay şeker yüzü bile göremedim borçtan düşün. 
(46 puan) tarafından
Valla inanırım doğrudur.. Biz 1 buçuk yıllık evliyiz hala borç ödüyoruz. Bebeğin yatağını, nevresiminş vs benim ailem aldı. Onlar da el atmasa kalıyorduk ortada.
(1,002 puan) tarafından
Bizimkilerde yapıyor hem ailem hem kayınvalidem gil o da açıklarını kapatsınlar diye  üstelik eşimde tek çocuk ve durumları çok iyi  ama gel gör düğünü eşim yaptı kredi çekerek altınları eşim taktı bana 1 tane bile iğne almışlıkları yokturdur acımaları bile yoktu düğünde takılan çeyrekleri hep kendi aldı kavga çıkararak bende yüz göz olmadım kendime mutfak dolabı için para biriktiriyorum dedi birde birşey yapmadığı halde torunum olucak ismi annemin ismi olsun diyor beklersin.
(46 puan) tarafından
Ya madem durumları iyi hem de tek çocukları var afedersin ama bu açlık niye? Bu kadar zor bi dönemde onlar da destek olsun ne var sanki.. Ama sorsan senden benden daha kötüdür durumu daha çok ağlarlar.
0 oy
(561 puan) tarafından
Benimkide memur sadece adı var gerisi yok valla bizimde ilk cocugumuz hasta epilepsisi var dirençli epilepsi hemde her ay tokattan samsuna git gel git gel ikincinin dogumunada 4 hafta kaldı sonumuz hayrolsun hakkaten benim ilk gebelik preeklamsi oldugu icin bundada ozele gidiyoruz o da 500 lira aliyo ya canimdan can gidiyo valla verirken Allah tan kadin insafli da muayeneden snra bir ay icinde kendi cagirirsa ucret almiyo bi sonraki gidisimise oduyoruz 
(46 puan) tarafından
Geçmiş olsun ben de samsun da yaşıyorum hangi hastaneye gidiyorsunuz
(561 puan) tarafından
Tıp fakültesine gidiyoruz çocuk nörolojiye sagol canim :)
0 oy
(422 puan) tarafından
Al benden de o kadar gerçekten hayat çok zor geçim çok zor dediğin gibi gecinemiyoruz geçinmeye çalışıyoruz gene halimize bin şükür diyelim bizden beterlerdide vardir Allah'ım bundan aşağı dusurmesin
(422 puan) tarafından
Aynen canım ya geçen çok güldüm ağlanacak halimize 1+1 kiralık ev geldi eline eşimin amerikan mutfak mutfak dolaplarını sokmusler mutfak dolabı denen bişey yok 1100 TL istiyor eşimde kapattı yüzüne adamla dalgamı geçiyon diye
(46 puan) tarafından
Tuhaflar cidden çok Tuhaflar
(422 puan) tarafından
Gerçekten öyle canım tasincam evim sobalı ama bakalım hayat ne gösterir herşey aldı başını gidiyor
(46 puan) tarafından
Allah yardımcın olsun, sobalı da çok zor. Hem uğraşması zor hem kömüre de çok zam geldi
(422 puan) tarafından
Aynen canm bakalım hakkımızda hayırlısı demekten başka bişey gelmiyor
0 oy
tarafından
Ya pahalı herşey evet bizde öyle zar zor geçiniyoruz ama millete bakıyorum 3 er 5er aliyo gecen burda o kadar yok böyle söyle resmen ağıt yakanlar eşim bunu aldı şunu aldı diye boy boy rsim paylaşıyor madem öyle biraz boykot edelim de neymiş anlasın bu usttekiler ama yok daha çok zam gelmeden stok yapalım diye 10 tane alalım ki daha da zamlansin
(46 puan) tarafından
Öyle bir güruh da var. Ağlaya ağlaya iş götürüyorlar demek ki. Ya da gerçek yaşantıları ile internet yaşantıları aynı değil, anlamıyorum.. O 10ar tane alıp stok yapanları da Allah bildiği gibi yapsın ne diyim. Tek mide onlarda var sanki
tarafından
Aynen öyle ihtiyaç fazlası aliniyo bı almayın da a101 bim şok akyurt carfoursa migros bı zarar etsinler bakın nasıl dusurecekler fiyatları ama nerdeee
(46 puan) tarafından
İnsanımız akıllanmadıkça zor..
0 oy
(1,122 puan) tarafından
Valla millet her sefernde stok yapmayı bıraksa bu kadar pahalı olmaz herşey 
(46 puan) tarafından
Ama bırakacak gibi değiller
(1,122 puan) tarafından
Bırakmazlar biraz zor birakirlar valla
0 oy
(2,593 puan) tarafından
eşimle bende çalışıyoruz ama kira faturalar yol masrafı bez mama vs derken elde avuçta birşey kalmıyor yapabildiğimiz tek şey oğlumun bireysel emeklilik hesabı var 2 yıldır onu ödüyoruz oğlumuza kar kalacak tek şey şuan.. ev almaya kalksan 700 den aşağı ev yok araba desen onlarda el yakıyor Rabbim yardımcısı olsun hepimizin
(46 puan) tarafından
Evin artık imkanını yok. Hayal bile kurmuyorum ben artık evimiz olur mu diye. 2000 model bir arabamız var o da durduğu yerde masraf. Bebeğimiz için tutuyorum elimde yoksa hiç de gerek yok
(2,593 puan) tarafından
Bizde sattık arabamızı yenisini alacaktık ama sattıktan sonra bir anda arabalar tavan yapınca kaldı alamadık bebekli olunca araba gerçekten çok lazım oluyor geçen ay oğlum iki kere acillik oldu araba yok Allahtan kaynımın arabası var gece yarısı geldi verdi arabayı götürdük
0 oy
(355 puan) tarafından
seçime kadar
(46 puan) tarafından
Yeni gelenler de biz borçlu devraldık deyip zam yaparlar bu kez de.. Olan yine halka olur
(46 puan) tarafından
İnşaAllah gelmezler.. Particilik değil amacım ama değişmesi lazım artık yenilik iyidir
tarafından
Aynen öyle yıllardır bu biraz degisim.sart Tansu Çiller dönemi de böyleydi sonra değişti düzeldi ve yine aynı o yüzden değişme şart
(46 puan) tarafından
İnşaAllah bu dönem de değişir geride kalır kötü günler
tarafından
İnşallah canım

İlgili sorular

+1 oy
15 cevap 395 göst.
6 Ocak 2022 Alışveriş-Hediye kategorisinde Zoze49maho67 (1,233 puan) tarafından soruldu
+1 oy
25 cevap 895 göst.
11 Ocak 2024 Kültür-Sanat kategorisinde Tekcocuk (1,215 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 271 göst.
2 Ekim 2022 Diğer kategorisinde Hwuain90 (455 puan) tarafından soruldu
0 oy
15 cevap 542 göst.
2 Ağustos 2022 Diğer kategorisinde Mevah (1,471 puan) tarafından soruldu

379,059 soru

11,346,316 cevap

34,812 kullanıcı

...