0 oy
202 göst.
Diğer kategorisinde (401 puan) tarafından
Kızlar merhaba malum ramazan geliyor. Oğlum 10 aylık bu aralar diş uyku gerilmesi atak hepsini bi arada yaşıyorz birşey yemiyor sürekli meme de hâliyle eşimde bunları görünce oruç tutma çocuğun vebalini alıcaksın ac kalacak diyo benim içime sinmiyor geçen yıl hamileydm son ay di diye tutmadım kefaletini ödedik bu senede ödeyelim diyor bilgisi olan beni bilgilendirsin lütfen ne yapmalıyım tutmasam kefaret ödesek olur mu yoksa herşeyi göze alıp tutmalı mıyım

18 Cevaplar

+1 oy
(589 puan) tarafından
Hamilelik ve emzirme oruçlarını sonradan tutuyorsunuz kefaret olmuyor onlarda. Mesela emzirme dönemin bitti hepsini toptan tutarsın. Emzirirken oruca gelirsek bünyeme bağlı mesela ben yemezsem sütüm gelmez zaten çok az oluyor o yüzden emzirirken tutamam ama arkadaşım oruç da olsa sütğ taşıyor o tutuyor bünye meselesi yani sütün gidiyorsa tutma bebeği aç bırakma kışın tut hepsini
(401 puan) tarafından
Sütüm yok gibi bişey uyku yok dinlenme yok nasıl süt olsun
(589 puan) tarafından
Tutma ozaman hem sana hem bebeğe yazık sonra tutarsın inşallah
(401 puan) tarafından
İnşallah canım bı denicem bakcam sütüm yok sonra tutucam
-Reklam-
0 oy
(519 puan) tarafından
Canım kefareti ödedinde sonra tutman lazım ama 
(401 puan) tarafından
Çok kötü çok herşeye ağlıyor emeklemiyor da emeklese belki oyalanirdi
tarafından
O kötü olmuş biraz bir aydır emekliyor ama direk yürümesi daha iyi şimdi ben durduramiyorum her yere gidiyor sehpaya tutunup kalkıyor koltuklara tırmanıyor çıkmak istiyo çok zor böylede
(401 puan) tarafından
Böyle de sürekli kucakta yere koymamla çığlığı basıyor lavaboya bile eşim gelince yada uyursa gidiyorum
tarafından
Senin daha zormuş canım ya Allah yardımcımız olsun
(401 puan) tarafından
Amin hepimizin canim
0 oy
(2,405 puan) tarafından
Kefaret ödedikten sonra da tutman gerekiyor cnm 

Benim kız da beş aylık Ramazan'a kadar beş buçuk olacak nasıl yapicam bilmiyorum olmazsa bı gün tutup bir gün tutmiycam belki 
(401 puan) tarafından
Seninki küçükmüş canım Allah yardımcın olsun
(2,405 puan) tarafından
Âmin cümlemize
0 oy
tarafından
Sütüm zaten gıdım gıdım geliyor bebeğin rıskını da kesemeyiz oda günah yani biliyorsun tuttuğun zmn sütün gelmeyecek tutmayacak sın canım sadece borcunu ödersin tutmadığın günlerin
(401 puan) tarafından
Eşim de onu söylüyo çocuğu ac bırakacaksn o daha günah diyor tutmasam borç tutucam artık
0 oy
(4,259 puan) tarafından
Emzirme ve hamilelim doneminde kefaret olmuyo diye biliyorum,borclu olunuyo daha sonra tutmak gerekiyo
(401 puan) tarafından
Hem ödedik hem tutucam borç olmuyorms
0 oy
(14,428 puan) tarafından
Sağlığın yerinde kefaret olmaz canım 
(401 puan) tarafından
Öyleymiş canım sağolun
0 oy
tarafından
Kefaret olmaz sağlığın yerindeyse eğer...

Mecbur yediğin kadar tutacaksın.

Ama bence tutma ben tutmuycam 18 günlük bebeğim var şu an
(401 puan) tarafından
Seninki çok çok küçük tutma
0 oy
(245 puan) tarafından
Bebeğin küçük değilki ek bisiler yedirebilirsin 
(401 puan) tarafından
Bebeğim küçük mü demişim canım bişey yemiyor memede avutuyor kendini
(245 puan) tarafından
Bende senin için diyorum nasıl alistirirsan öyle gidiyor
0 oy
(1,730 puan) tarafından
Canım benim bebeğim 3 aylıktı bir de prematüre idi sadece anne sütü vermeme rağmen hepsini tuttum emin ol rabbim güç veriyor senin bebeğin 10 aylık olmuş ek gıdada veririsin daha iyi olur ama gebeyken ben de tutamadım benim bazı kronik rahatsizliklarim var doktorum tutma demişti . 
(401 puan) tarafından
Benim guatrm var tutamamistim ayrıca son ayimdi şimdi tutmak istiyorum eşim kızıyor bebek ac kalacak diyo oğlum hiç bir şey yemiyor hiç sütüm de var sayılmaz tutucam Allah yardım eder
(1,730 puan) tarafından
Bende guatr hastasıyım canım
0 oy
(5,534 puan) tarafından
İftardan sahura kadar kendini güzelce beslersen ve bol su tüketimi yaparsan hemen hemen iftar saatine kadar birşey olmiyo canım süt geliyor tabi sen durumunu daha iyi bilirsin 15 güne kadar belki düzelir o zaman durumuna göre hareket edersin 10 aylikta küçük bir bebek değil bence 
(401 puan) tarafından
Tutucam canım gerçekten tutmayı istiyorum nasıl hissediliyor bilmiyorum ama eşim vebaline gireceksin diyo vicdan yapıyorm anne olarak
(5,534 puan) tarafından
Rabbim onun kolaylığını veriyor canım büyük kızım da 3 aylık felandi oruca denk geldiğinde tuttum çok şükür ama suyu bol içtim ne süt yapıyorsa onu yemeye çalıştım bana öyle diyen çok oldu ama sütüm azalmadi çok şükür şimdi yine 9 aylık kızım var onda da tutarım Allah'ın izniyle Rabbim onun kolaylığını veriyor birde şimdi günler kısa şimdi bizler normal insanda tutan dah çok sevap alacaz inşallah
0 oy
(827 puan) tarafından
Benim oglum 6 aylikken tutmustum ben memeye yapisik bi bebek cokta huysuzdu hic uyumazdi. Allah yardim ediyo orucunu actiktan sonra yemeni iyi yemelisin ben oyle yaprdim birde suyu cok icerdim
0 oy
(15,286 puan) tarafından
Ben de geçen sene oruç tuttugumda oğlum 10 aylık falandı. Artık sütünün miktarı bence o kadar önemli değil diye düşünüyorum. Süt az olursa ek gıdaya daha çok düşer belki acikip da. Bilemiyorum. Ben sütünde azalma oldu mu bilmiyorum. Hiç bakmam sütümun miktarına. Kafana takmazsan süt sıkıntısı da yaşamazsın hem . 
0 oy
(15,286 puan) tarafından

image

Ben de geçen sene oruç tuttugumda oğlum 10 aylık falandı. Artık sütünün miktarı bence o kadar önemli değil diye düşünüyorum. Süt az olursa ek gıdaya daha çok düşer belki acikip da. Bilemiyorum. Ben sütünde azalma oldu mu bilmiyorum. Hiç bakmam sütümun miktarına. Kafana takmazsan süt sıkıntısı da yaşamazsın hem . 
0 oy
(6,859 puan) tarafından
9 aylıktı sanırım cnm tuttum rabbim rızkını verdi bide ben sagiyordum akşam az gelirdi bi
0 oy
tarafından
Ramazanda tutmadıginız hamile diye kefaretolmaz tutmanız gerekir. Evet yine tutmaya bilirsiniz dinimiz bu hakkı size veriyor yeterki vicdanın rahat olsun hak sahibine tutma ama ramazandan sonra tutman gerekir kefaret olmaz
0 oy
(142 puan) tarafından
kizim bir aylik canim bebegin 10 aylik ek gıda iyi aliyorsa tut bence ben denicem bebegim duymuyorsa ac kalirsa tutmicam
0 oy
(2,132 puan) tarafından
Canım kazasını tutamayacak bir hastalık vs varsa kefaret oluyor. Sen sonradan tutabilecek durumda olduğun için kaza olur. Ben de hamile iken tutamadım, kazasını tutacağım inşallah. Ben de emziriyorum, ilk gün denemeyi düşünüyorum. 
0 oy
(1,315 puan) tarafından
Hamileyken bende tutmadım. 8 aylık kızım var tek göğüsum de süt var ek gıda da yemiyor pek . Gene tutmayacagim. Ama kefalet olmadığı için emzirmeden sonra 2 sini bir tutacagim artık. 

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 64 göst.
23 Şubat 2021 Diğer kategorisinde Duruuu (367 puan) tarafından soruldu
0 oy
16 cevap 194 göst.
23 Mart 2024 Aile kategorisinde Papatya0000 (99 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 61 göst.

381,011 soru

11,406,705 cevap

34,944 kullanıcı