0 oy
955 göst.
Aile kategorisinde tarafından
Kızlar ben 4 yıllık evliyim bir kızım var şimdi de ikizlere hamileyim eşimin işi yok ben çalışıyorum kamuda çok şükür kadroluyum.  Az çok kendimize yetiyoruz ama ablamin 5 tane çocuğu var her gün bize geliyorlar durumları kötü iki gün için yemek yapıyorum hamileyim yemek yapmim yarın da aynı yemeği yeriz diye ama bir bakıyorum pat kapı çalıyor  her şey silip süpürüluyor meyve alıyorum aynı gün her biri bir tane aliyo ertesi güne hiçbir şey kalmıyor  yani nerdeyse iki aileye bakıyorum gibi. Yani benim durumumda iyi değil ki     Demek istediğim yiyeceğe para harcamaktan ay sonunu getiremiyorum eve bir şey almaya korkuyorum artık ama bir şey diyemiyorum kendilerine ne varsa çıkarıyorum. Bazen ben ona gideyim diyorum orda da bir şekilde cebimden bir sürü para çıkıyor biraz kendimi enayi gibi hissediyorum sizce kırmadan nasıl uzaklaşabilirim  durumum iyiyken her türlü yardımcı oluyordum Zaten çocuklarina simdi bile her fırsatta  harçlık veriyorum  ama gerçekten çok zorlanıyorum bu gidişle kendi çocuklarıma bir şey alamayacağım. Hem üzülüyorum durumlarina ama benimde kendi ailemi düşünmem gerekmiyo mu bencil mi davraniyorum sizce:((((

41 Cevaplar

0 oy
(261 puan) tarafından
seçilmiş

En İyi Cevap
Hergün asla tahammül edemem. Esimde dayanamaz o kalabaliga. Ayrica özel vakitte geciremez insan bu sekilde. Buna mutlaka bi dur demelisin. Gerekirse sk sk disari cik evde olmadigini gördüklerinde dönerler sende eve gecersin. Ayriyeten 1-2 defa isten sonra abla sana gelcez müsaitsen de. Yavas yavas mesafe koymalisn. Cocuklarin davranislarindan rahatsiz oluyorsan teyzesi olarak bunu belirtebilirsin. Evinde kurallar belirleyebilirsin yigenlerin icin. Sana geldikleri zaman ertesi günün planini söyle onlara „ay bugün cok yoruldum isten gelir gelmez uyumak istiyorum“ yada „uzun zamandir disari cikmadim, yarin isten gelir gelmez disari cikicam“ misafir agirlamak istediginide söyleyebilirsin „arkadasimla konustum yarin belki bana gelir“

Yegenine baktigini yazmissin, sizinlemi yasiyor? Kac yasinda ve ne zamandan beri
-Reklam-
+2 oy
(220 puan) tarafından
Eşim istemiyor rahatsız oluyor falan de bence. Eşinden çekinip gelmezler belki. Durumu kötü olup o kadar çok çocuk yaptıysa kendisi baksın, senin bi yükümlülüğün yok ki. 
tarafından
Ya yeğenlerimi çok seviyorum  çok da yardımda bulundum ama bana dün KYK borcu ödeme tebligatı geldi e ayriyeten kredi borcumu ödüyorum anneme her ah harcjk yolluyorum  6 aydır da nerdeyse hergün bize gelince ben artık mamddi manevî yoruldum keşke olsa yardım edebilecem ama artık ay sonunu getiremiyorum:(((
+2 oy
(1,343 puan) tarafından
Durumları kotu yazmıssın niye 5 cocuk? Sen calısırken ablan uyuyor dikkatini cekeyim. Boyle yazınca gaddar diyebilirsiniz ama valla cok yufka yurekliyim kocası yada anne baba yok mu? 
tarafından
Kocası asgarî ücretle çalışıyor günlük alıyor parayı oda çocukların harçlığınna ancak yetiyo bir tane kızlarını ben aldım zaten liseye gidiyo her şeyi benden ama o da kızı var diye bizde hergün geliyor :( haklısınız vala hamile hamile essek gibi çalıyorum  anneme her ay harçlık yolluyorum Kredi borcum var ev için çekmiştik şimdi de KYK borcum çıktı ödemem gelmiş  iyice kötüleşti durumum ya maddi manevi yetişemiyorum artık inşallah doğrudan bir şekilde kendimi ona ifade edebilirim kırmadan
(1,343 puan) tarafından
İnsallah kusmez canım işin zor alısmıslar ama once kendini psikolojini bebeklerini ve aileni dusunmek zorundasın sende multimilyarder degilsin neticede Asyanın malı deniz yemeyen... Olmuş canım kusura bakma. Annen cocuklara baksın ablan da calıssın ustunden geciniyorlar canım hakkınızda hayırlısı
tarafından
Çok teşekkür ederim çok sağ olun
+1 oy
(14,428 puan) tarafından
Valla kocan sesini çıkarmıyor bu duruma helal olsun 

Herşeyden önce alnından öp sen kocan beyi
(14,428 puan) tarafından
Mahçup yani
Olsun yinede ne adamlar var elinde yok,dilinde çok :)
tarafından
Valla helal olsun dıyorum dahada bısı dıyemıyorum valla helal olsun bır cocuk ıkız hamılelık ustune calısmak ve calısmayan bı kocaya bakmak artı anneye destek olmal hergun mısafır agırlamak 5 yegene destek olmak valla helal olsun peygamber sabrı var sende
(1,343 puan) tarafından
Canım bu adamlar artık işte begenmiyolar yanlıs anlamayın benim kocamda dahil. Biz bu sebeple ev sattık. 4 yıl markette kasiyerlik olur tezgahtarlık olur illa pazarlamacı olacak değil ya.
tarafından
Kızımız olunca bakıcı yerine eşim baksın dedik canım kimseye guvenemedim Allah razı olsun çok güzel baktı  eşim el bebek gül bebek büyümüş bir insan kaynanam çocuk bakamaz dedi ama ben çocuğumuzu kimseye vermek istemedim 1 yaşındayken işe başlamak zorunda kaldım   ama Allah razı olsun eşim kendini pedagojik açıdan da kendini çok geliştirdi  çok güzel ilgilendi bende en az kreşe verene kadar  çalışma dedim.
(7,791 puan) tarafından
E ne alaka evde yardimci oluyodur. Ev hanimi kadinlarin da evde söz hakki var ev adami erkeklerin de evlilik iki kisilik kim calisiyo denilmez.
Ha evde yardimci olmuyosa yorumum yok.
+1 oy
(4,430 puan) tarafından
Zaten patlamaya hazır bomba gibiyim hele konusmucam dedim duramadim kardeş olmayla sende yoldan toolamiyorsun bizde m.ö bilmem kaclarda yaşamıyoruz korunma diye birşey var bu hayatta rabbim ona da versin çok çok sanada orası ayrı ama ablan olarak kendi dusunmesi lazim ben babamın evine gittiğimde bile gidip lambur lumbur yiyemem cekinirim çünkü oda tek calisiyo iki çocuk okutuyor üstelik anne hasta büyük oğlan hasta ki doyamam valla evimden başka bı yerde restoran bile olsa sıkılıyorum ben aman biri görür aman canı çeker diye bence az sıksın kendini evde birşeyler yapsın valla bizim burda kadınlar çatır çatır çalışıyor çocuklar eteklerinde kimisi fermuar işi almış oturmuş kapıya kimisi tezgah kurmuş yazma kesiyi onların ki can değil mi anam bende çektim yeni evlendigimde yalan yok baya borç vardı e çocukta oldu çıktım işten küçücük çocukla evde iş çevirdim aylarca haftalarca pazara gitmezdim annem inatla sorardı ne lazım herşey var derdim ne bulursan onu yicem öyle bacimmis babammis diye oraya oraya gitmek çok yanlış 
0 oy
tarafından
Kıyamam ablana da ya Allah'ım yardimcilaru olsun çok zor durumdasin 
tarafından
Ya vala çok üzülüyorum ama ben nereye kadar böyle devam edebilirim ki  :(( ay sonunu getiremiyorum her şey her gün artıyor daha bebeklerime hiçbir şey alamadim  :(((
tarafından
Sende haklısın canım tek maaşla ev geçindirmek çok zor herşey ateş pahası olmuşken. Valla akıl veremicem bilemiom onlara da kiyamadim
0 oy
(27,352 puan) tarafından

Hayır o kadarı çok fazla 

Konuşmayı dene seninde evin yuvan çocuğun var herkes sorumluluğunu bilmeli kardeşin çok yanlış yapıyor

tarafından
İşte nasıl ne diyebilirim :(((
(3,551 puan) tarafından
Öyle direk yüzüne söyle. Bu devirde kardeşlik mi var. Aynı durumda sen olsan o sana bakarmıydo.sen yapacagın en iyi şeyi kızını okutmayı yapıyorsun daha senden ne beklicek. Kendisinin düşünmesi lazım. Çok ayıp ya.
0 oy
(2,562 puan) tarafından
Bence haklısın canım evlat basda gelir
tarafından
Yani hiç birikimim yok aileme de aylık para gönderiyorum ablamlar da her gün üzerimizden geçiniyorlar resmen ama bu kadari beni maddi manevi yoruyor okulda zaten çok yoruluyorum bir eve geliyorum pat geliyorlar 5 tane çocukla ev curcuna ve dolap boşalıyor  yetişemiyorum  ve çok rahatlar kafasına göre çay demliyo dolabi açıp bir şeyler hazırlıyorlar keşke olsa vala kendimize yetmez olduk çocuğumun istediklerini alamaz oldum hele ikizlere daha hiçbir şey yapmadım :((( yani yemekten kızdan biraz hazırlık yapabilirim doğuma  kredim ayrı var anneme aylık ayrı harçlık gönderiyorum offfff:((((
0 oy
(4,040 puan) tarafından
Bence bencillik değil kocalarimiz yapsa hoslanmayiz yiyeceğin hesabı yapılmaz belki ama bu devirde pazara gidip de ikiyuz lira harcamadan çıkan var mi
tarafından
Ya haftada bir olsa yine başım gözün üstüne aama hergün bizdeler ve ben böyle rahat olmalarına da sinir oluyorum büyük oğlu yatak odasına gidiyor  sonuçta orda iç çamaşırlarım olabilir değil mi yatağın üstünde ya  bir de kredim var ödüyorum ev için çekmiştik KYK borcu çıktı simid de onu ödeyeceğim annemde her ay harçlık yolluyorum  bu yüzden yetmiyoruz artık kendimize onlarda çok kalabalık nasıl yetişecem nasıl uygun bir dille söyleyecem hiç bilemiyorjm:((((
(4,040 puan) tarafından
Annene niye harçlık yolluyorum çok mi zor durumda
0 oy
tarafından
Ben olsam ses etmezdim keşke benim de elimde olsa da yardım edebilsem allah kat kat fazlasını verir canım ama yşne de sen bilirsin allah yardımcınız olsun 
tarafından
Canım ben çok yardım ediyordum zaten çocuklarına kıyafet  harçlık. Ama benimde kredim var KYK borcum çıktı dün artık ödemem gerekiyor annneme her ay harçlık yolluyorum aama ablamlarda kalabalık mesela geliyor aynı gün dolap boşalıyor  yemeği her şeyi normalde iki kişilik yapıyorum ama  onlar olunca mecbur 8 kişilik yapıyorum hâliyle hiçbir şey yetmiyor maaşa son 10 gün kala 5 kurusum kalmiho bazen :(((
0 oy
(2,226 puan) tarafından
Haklısın tabi ki her zaman her zaman olmaz şu devirde 

Birğne giderken düşünceli olmak lazım biraz 

Hadi çaya kahveye gidilir yemek işi düşünceli olmak lazım biraz da şu zaman da 
tarafından
Ya ben zaten hep yardım ediyordum çocuklarına harçlık kıyafet  alırdım ama benimde kredim var KYK borcnu ödemeye başladım anneme her ay harçlık yolluyorum ablamlarda 6 aydir bize yakın bir eve taşındılar yani çocukları okuldan çıkıp eve gitmiyor doğru bize geliyorlar akşam üstü.  Gerçekten maddi manevi yetişmiyorum okulda zaten kafam davul gibi oluyo  bir eve geliyorum ev curcuna kalabalık :((((
0 oy
(1,610 puan) tarafından
Bencil davranmıyorsun bence. Ablan da öyle yapmak istemez demek ki çok ihtiyacı varki geliyor. Senden destek buluyor eşin neden çalışmıyor. O da çalışsa kendinize gül gibi geçinip gidersiniz 
tarafından
Çok iş arıyor ama yok bir de kızım var 3 yaşında bakacak kimse yok şimdilik bir ofise bakıyor öğleden sonra giriyor eşim bende öğle gibi eve geliyorum dönüşümlü  bakıyoruz kıza ama eşimin ıssi satış yapınca para kazanacak türde ve aylardır tek satış bile yok aslinda aile olmasa biz kendimize yeteriz de annemlere yardım ediyorum her ay para gönderiyorum ablamlar da çok zorluyo bizi:(((
(1,610 puan) tarafından
İş yok değil canım ben her zaman söylüyorum iş var işi beğenen yok çalışmak isteyen yok. bir erkek kadın evime para getiriyor evi geçindiriyor erkek o zaman çalışmaz eve bakan var nasıl olsa der
0 oy
(13,161 puan) tarafından
Bir kaç sefer hiç bir şey alma canım kartlar eksiğe düştü zorlanıyoruz yetmeye de anlar herhalde 
tarafından
Deneyeyim o zaman ama bu gidişle durum gerçekten böyle olacak
(13,161 puan) tarafından
Canım bir çocuk var bir de ikizler olacak ki senin kendine yetecek halin kalmayacak bu kesinlikle bencillik değil insan ilk önce kendi çocuklarını düşünmeli
0 oy
(589 puan) tarafından
Ben olsam ablamla konuşurum isterse küssün her zaman önce kendi ailem ve çocuklarım gelir bir de durumu kötü de 5 çocuk niye kimse kusura bakmasın acımıyorum böyle insanlarahele bu devirde herkes bilinçli korunmak için her türlü imkan var 
tarafından
İnşallah kırmadan kendimi ifade edebilirim :(((
(589 puan) tarafından
Edersiniz ya güzelce anlatın siz de tek maaşlıdınız kolay değil bu devirdd
tarafından
Çok teşekkür ederim güzel düşünceleriniz için
0 oy
(1,361 puan) tarafından
Bi kaç gün eve bişey alma Ay sonunu getiremiyoruz artık falan de. Belki anlar seni.
0 oy
(119,355 puan) tarafından
ablanda farkindadir daa aah yoklugun gozu kor olsun bee
tarafından
:((((
0 oy
tarafından
Esim rahatsiz oluyor de.. baska turlu alinir diye dusunuyorum ama sen haklisin tabiki
tarafından
Teşekkür ederim yorjm için:((
0 oy
(1,580 puan) tarafından
Bence çok vicdanlısınız, elinizden geleni yapıyorsunuz bu belli. Durumu iyi olmayan ablanız keşke 5 çocuk yapmasaydı, böyle başkasının eline bakarak çocuk büyütülmez. 

Yine de Allah yardımcısı olsun tabi ama bu devirde mutfak masrafları belli zaten, ekstra bu kadar kişi ciddi bir gider demek. Gelecekleri bazı akşamlar dışarda işimiz var derseniz belki anlar bir süre sonra.
tarafından
Ah haber verip gelmiyorlar ki kaç kere dedim abla geleceğin zaman ara haber ver kapıda kalmayasin  belki bizim bir işimiz vardır belki evde değiliz ama yok ikinci evleri gibiler :((( çocukların da büyük küçük değil.  Okulda kafam davul gibi oluyo bir eve  geliyorum o kadar kişiye yemek yap o kalabalık tam bir curcunn dinlenmeye vakit kalmıyor:(
(1,580 puan) tarafından
Bir dahaki gelişine biraz kırgınlık var hastayım derseniz bence gelmez, covid de olabilir diye düşünür çocuklarını korumak için gelmez en azından. Bir süre kafanızı dinlersiniz. :/
0 oy
tarafından
Uzağa taşının.
tarafından
Daha yeni taşındım ya Eylül'de :(( onlarda Ekim'de bana yakın taşındılar:(
tarafından
Tekrar taşınırsaniz mesajı alırlar diye düşünüyorum.
0 oy
(13,202 puan) tarafından
Ablanın eşi nerede? 
tarafından
Eşi asgarî ücretle çalışıyor günlük alıyor parayı oda çocukların harçlığınna ancak yetiyo bir kızını ben aldım zaten  ben bakiyorjm ama artık yetmiyorjm yaa
(13,202 puan) tarafından
Tövbe yarabbim haşa 5 çocuk yaparken aklı nerdeymiş asgari ücretle. E şimdi senin de onla beraber 4 beben olacak yazık. Ablan da çalışsın bir zahmet olmaz ki başkasının üstünden geçinmek. Zor gününde yardım edersin eyvallah da bu üstten geçinmeye dönmüş annen ne diyo

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 243 göst.
19 Nisan 2022 Diğer kategorisinde Tugbaank (350 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 306 göst.
1 Mayıs 2023 Diğer kategorisinde Mevah (1,493 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 234 göst.
14 Şubat 2023 Aile kategorisinde 20002003 (196 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 251 göst.