+1 oy
210 göst.
Kültür-Sanat kategorisinde (299 puan) tarafından

Fitre, kendisine zekat farz olan kimsenin Ramazan bayramının ilk gününe kadar asgari belirlenen ücret üzerinden fakire vermesi gereken sadaka türüdür. Fıtır sadakası da denir. Bir fakirin günlük yemek ihtiyacı üzerinden hesaplanır.

Fidye ise herhangi bir özür sebebiyle oruç tutamayan kimsenin tutamadığı her gün başına bir fakir doyurmak amacıyla verdiği ücrettir. Her sene fitre Diyanet tarafından hesaplandığından fidye de fitre miktarınca hesaplanarak verilir. Bu sene fitre miktarı 40 lira olarak belirlenmiş. Mesela bir kimse Ramazan boyunca oruç tutamapyacak ise 40×Her bir Ramazan günü şeklinde hesaplar. Fidyenin şart olması için kişinin o orucun kazasını dahi tutma ihtimalinin olmaması gerekir. Örneğin hamile bir bayan müsait bir zamanda tutamadığı oruçların kazasını eda edebileceği için fidye gerekmez. Aslolan ibadetin kendisini yerine getirmektir.

Hayırlı Ramazanlar <3

3 Cevaplar

0 oy
(3,249 puan) tarafından

Ben de soru sordun sandım açıklama yapmaya girmiştim :D Allah razı olsun hayırlı Ramazanlar

(3,249 puan) tarafından
Muallime hanım ne muallimesiniz
(299 puan) tarafından
Kuran kursu öğreticisiyim, hafızlık hocasıyım :)
(3,249 puan) tarafından
Aaa çok memnun oldum ben de hafızım oğlum olmadan önce ben de kuran kursu öğreticiliği yaptım. Hangi şehirdesiniz diyanettesiniz galiba
(299 puan) tarafından
Yaa ben de tanıştığıma çok memnun oldum :) evet Diyanet'teyim. Bilecik'in Bozüyük ilçesinde yatılı kız Kuran kursunda çalışıyorum. Şu an ücretsiz izinde olduğum için evdeyim :)
(3,249 puan) tarafından
Ben de memnun oldum muallime hanım
-Reklam-
0 oy
(3,504 puan) tarafından
Allah razı olsun hayırlı ramazanlar ❤️
(299 puan) tarafından
Hayırlı Ramazanlar :)
0 oy
(15,709 puan) tarafından

Thank you muallime hanım :D

(299 puan) tarafından
Rica ederim efendim :D

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 202 göst.
12 Nisan 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
+3 oy
7 cevap 284 göst.
3 Nisan 2024 Diğer kategorisinde Alaska (793 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 119 göst.
3 Nisan 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Mldnz (440 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 143 göst.
11 Nisan 2023 Diğer kategorisinde SAsya (1,794 puan) tarafından soruldu

380,039 soru

11,376,191 cevap

34,862 kullanıcı

...