+2 oy
1,209 göst.
Diğer kategorisinde tarafından

Arkadaşlar buraya resmini barakiyorum hoca arkadaşima sordum içiniz rahat bi şekilde guvenin. Fikha cok fazla hakim

image

25 Cevaplar

+4 oy
tarafından
seçilmiş

En İyi Cevap
Doğru fakat eksik bilgi. 

Adet bitimi diye kısa gecilmemeli orası açılmalı.  Hanefî mezhebine mensup olan birisi ise 10 gün doldu adet bitmedi özüre döndü artik imsak vakti de cikti o zaman. Namaz vakti geçmeden gusül alır namazıni kilar zaten o günün orucunu tutmakla mükellef olmuştur. 

Cima oruca mani değildir demek te yanlış.. 

Onu da açmak lazım. İftardan sonra ilişki olur da imsak öncesi gusül alınamazsa, oruca niyet edilir ve sonrasında namaz vakti çıkmadan gusül alır namaz kılınır oruca devam edilir. 

Fetva vermek kolay ama onu acmak gerekiyor.

Diyelim adet bitti ama sen imsak öncesi yikanmadin ve 10 gün dolmadıgı için özür sayılmıyorsun o zaman gusül şart oluyor gusulsuz oruç sahih olmuyor. 10 gün şartı aranıyor. 

Şafi mezhebine sanırım 15 günden sonra devam eden kanama özür sayılıyor. O zaman Şafii ler 15 günü baz alacaklar ... 

Bilgi ne kadar doğru olursa olsun eksik olunca yanlıştır.

Bu konuda emin olmak isteyen Fatih kalender hocanin sohbetlerine bakarak cevap bulabilir . 
tarafından
Cok guzel yazmişsiniz aciklamişsiniz.
tarafından
En iyi cevap olarak seçersen insanlar bu bilgiden faydalanır canım ❤️
-Reklam-
+5 oy
(5,953 puan) tarafından
Daha neler tövbe estağfurullah cunup masaya oturmak yemek yemek günah oyle beklemem bekleyenide anlamam ben odandan cikmam dusa girene kadar basdigin yer titriyor kalmis mutfaha giricem yemek yicem mide bulandırıcı
(3,871 puan) tarafından
cunupken yemek yemenin haram oldugu nerde yaziyor  cok agir konusmussunuz
tarafından
Günah değil ama mekruh yapılmaması gereken bir şey. Allaha şükür hemen hemen herkesin imkanı var cünüplükten çıkınca abdesti hemen almak doğru olanı dinimizde
tarafından
Örnek veriyorum şuan yargılamayı hemen Bı insan çay koyup kaynayana kadar bile hemen duş alıp cikabilir yani . Çok zor değil bı duş almak  ve cunup  şekilde ekmeğe nimete dokunmak bana göre çok çok yanlış zorunlu durumlar hakkında bişey diyemem ama imkanımız var bı cogumuzun çok şükür . Yok yemek yeyim de sonra duş alıp abdest alırım demek yanlış diye düşünüyorum .
tarafından
Merak etmeyin dogru olmayan bir soz beni incitmez
(5,953 puan) tarafından
Mekruh ayrıca suyun olduğu yerde bahane olmaz su yoksa zaten Su bulunmazsa Rabbim teyemmüm alınmasını emretmis siz nasıl zihniyetsiniz yahu allah aşkına demek sabaha çıkacağının garantisi varmı 10 dk snr öleceğini düşün anı yaşama ölüm her an bizimle cünüp öl nereye gidicen öyle ölünce  su var imkan var  hayat kolay  demek annelerimizin eski zamanı soba üstündeki suyla yikanirlarmis  babam yikaninca sicak su kalmazmis annrm diyo siz uyanirsiz ağlarsınız diye abinle  soguk dua alip abdest aldigimi bilirim oyle gezmek nedir  hala gelmis haram gunahmo nerde yazıyor ayy bilmem be  

Gezin cünüp gezin iftar acin sahur yapın bebek emzirin   pislik bana göre değil

Dusumu ilk ben alirim bebegim olduğu için huzurla yer icer emziririm
+3 oy
tarafından
Bende oruç konusunu bu şekilde biliyorum çünkü abdest gusül namazın farzı orucun farzinda gusül diye birşey yok ayriyeten namaz kılan bı insan bir namaz vakti gusulsuz duruyor yani sanki günlerce öyle oruç tutulabilir denmiyor ayriyeten oruca niyet edip ruyalanan erkek ne olacak gusül alıp oruca devam ediyor guslü bozuldu diye orucuda bozulmuyor yani  
+2 oy
tarafından
Fetfa ne diyor bilmiuorım ama öyle dolanıp oruca niyet eden midesiz pisliktir benim için. 
tarafından
düzenlendi
İlişkiye girmek ile adeti ne diye karıştırıyorsun o biz kadınların özel hali ozmn hiçbir şekilde günaha girmiyoruz öyle gezince melekler lanet okumuyor nasıl onunla bunu kariştira bilirsiniz bunlar nasıl kafalar Allahım yarabbim ya, din sana diyorki vakit geçmeden abdestini al öyle gezme ertesi gün ve hiç abdest almayan insanlar var ilişki sırasında neler yaşandığını sana tek tek anlatmama gerek yoktur biliyorsundur o şekilde zaten pis oluyor insan kirleniyor bunu daha ne kadar aca bilirim dinin söylediğini ben inkar etmiyorum temizlikten bahsediyorum hasbinnallah.....
tarafından
Yahudi ne alaka töbe estağfurullah bi gidin işinize ağzınızdan çıkanı kulağınız duysun boş boş konuşuyorsunuz.,
(261 puan) tarafından
@tarcinlikurabiyem Yahudiler adetli yani cunup olan eslerini pis olarak görürlerdi onlarla ayni odada uyumaz ayni sofrada yemezlerdi.
(5,953 puan) tarafından
Ya sen gez namaza 10 dk ne beklicem yaa kafayimi yedim herseyin bir saati var ramazan ayında uckurumun derdine düşmedim imkan zaman hersey var 4.30 da kocanin koynuna girmem de gece 12  1   2 koskocam.zaman var rahat dusumu almak varken 10 dk ne beklicem dinimiz kolaylik sağlıyor diye kabul oluyor niyet diye neden uygulayım yahuu  pislik baska birsey degil bedenin pis agzima yemek de suda sürmem oglumuda emzirmem hijyen yaa  temizlik imanın yarısıdir..
tarafından
Agzina saglik
+1 oy
(11,217 puan) tarafından

sukur hepsini bilip oyle yasiyorum :) yoksa burda sirf cima etti diye bebesini emzirmeyip emzirdgnde sucluluk duyup buraya sorup linc yiyenlerden olurdum ;)

tarafından
Bunu biliyormuydunuz
(11,217 puan) tarafından
evt hepsini biliyorum. musluman kadinlar cima etti diye necis olmaz. oda bir ibadettir. bu platformda bu konuda o kdr cok linc ve bos vaazlar duydum ki . 2 cocuk emzirdim hic birini ay cunubum diye emzirmemezlik etmedim.
tarafından
Ama göğüsumuzu yikayip yapmamiz gerekir
(11,217 puan) tarafından
evt o sekilde canim.kalkar elimi agzimi gogsumu yikar ve emziririm.
+1 oy
(4,983 puan) tarafından
Yok artık yaa 

Allah aşkına ilmihalde varmi boyle bisey 

Nasıl cunup bir sekilde oruc tutarsın 
(4,983 puan) tarafından
Serifecim bende ezan okunmadan gusül alınması gerek diye biliyorum kuzucum
Zelalcim tabiki helalimiz ama bu konuda cok hassas olunması gerektigini anlattilar bize
O yuzden bu konuda cok hassasım hic zaman kaybedilmeden abdest alınmalı bence
Banada dogru gelwn bu kuzum
(11,217 puan) tarafından
mucize. herkesn sartlari farkli. ben gece 11.30  ta iftar yaptigimi bilirim. imsak saat 01 de. o arada oldugu oldu ee ne yapcam. zaman yokki. ha yok istemiorum diyim. 1 ay adami red mi edim. oda gunah.ben isvecteyim. iftarla imsak arasi 2 saat . mecbur vakit cikmayana kadar yikaniriz. yani bunu sorduk arastrdik bizde.
(4,983 puan) tarafından
Tamm dediginde mantikli kuzum diyorum ya ben bu sekilde öğrendim hepte bu sekilde uyguladım çok şükür
Islamiyeti saptiran çarpıtarak anlatan okadar cok insan ciktiki ben bekarligimda ne ogrendiysem onla kaldım mantigimada yatan şeylerdi
Bu konularda tartismaya cok girmem çünkü cok ince ve hassas konular
(11,217 puan) tarafından
bende akilla durumuma uyani uyguluyorum. sonucta illa ki bir cikis bulmak icin ortaya cikmis 4 buyuk mezhep ;)
(4,983 puan) tarafından
Bende öyle yapıyorum iste canm ☺️
Rabbim bizleri affetsin
+1 oy
(9,247 puan) tarafından
Çok şükür bildiğim seyler
+1 oy
(265 puan) tarafından
Bunu biliyordum zaten + erkek de de benzer bir durum söz konusu ruyalanan erkek ağzını yüzünü yıkar yemeğini yer oruca niyetlenir sabah namazı vakti bitmeden duşunu  alır 
0 oy
tarafından
Neee yazmış senin arkadaş bişey anlamadım ya 
tarafından
Anlaşılmıyor bacım ne okuyak
tarafından
Anlamişlarki srkadaslar yorum yaptilar bir tek siz anlamamişsiniz
tarafından
Vla anlamadm kız  ne kiziyosn ki
tarafından
Kizmadim
tarafından
Tammm
0 oy
(1,988 puan) tarafından
E bunu sen yazmışsın
(1,988 puan) tarafından
Ben arkadaşa sordum derken mesajı o attı sandım agresifliğin ne önemi var
tarafından
Demi bende ona takıldım
tarafından
Oruclu oldugum icin fazlaca asabi oluyorum kusura bakmayin
(1,988 puan) tarafından
Yani buraya da yazabilirdi direk ya da notlara
tarafından
Arkadasa terar mesaj olarak attim okusun bir eksik yazi varsa uyarsin diye konu mühim olan nereye yazdigim degil
0 oy
tarafından
Allah razı canım biliyorum bende bunları 
tarafından
Cumlemizden canjm
0 oy
tarafından
bende zekat ile ilgili soru sormak istiyorum 
tarafından
Sordum cevap bekliyorum
tarafından
bekliorum
tarafından
Borcu cikarin. Size kalan eger 96 milyar para oluyor ise ve uzerinden bir sene geçmisse zekatini vermeniz gerekir. Kuyumcular hesapliyor
tarafından
sene geçti evet teşekkürler :)
tarafından
Ne demek
0 oy
(1,610 puan) tarafından
Evet bende biliyorum bunu 
0 oy
(513 puan) tarafından
Evet canım bende bılıyorum bu sekılde
0 oy
(161 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

izleyin bunu 

tarafından
Siz olayi yanliş anlamişsiniz. İmsaktan once ilişki olmasindan bahsettik. Orucluyken cima helal demedik. Eger boyle bir durum soz konusu olsaydi 61 gun kefaret tutulurdu
(161 puan) tarafından
Evet ilkin farklı anlamışım ama İmsak girince de cünup li gezmekten bahsedilmiş araştıracağım bu konuyu
tarafından
Araştir ama dogru arastir
tarafından
Gun boyu gezilmeyecek. Namaz vakti icinde
0 oy
(1,448 puan) tarafından
Doğru olan budur belki ama hiç göğsümü yıkayıp vermedim anında gusül aldım
0 oy
(6,258 puan) tarafından
Eğer çok dardaysan gusül alamayacak durumdaysan evet ama keyfi değil kesinlikle cünüp kişi üstüne ezan okunmayacak kadar cünüp kalabilir vakit çıkana kadar değil
0 oy
tarafından
Cünüp ken sahur yemeği yemek bana hiç mantıklı gelmiyo icim almiyo yaaa
0 oy
tarafından
Benim anlamadığım bir gusül almak neden bu kadar zor? Neden herkes bir fetva arama derdinde. Çok afedersiniz özür diliyorum ama beraberlik yapabiliyorsaniz. Bir zahmet 5dk ayırıp duşunuzu da alın. Dini bu kadar basit yerlere çekmeyin. Ya her hoca kendine göre fetva veriyor. Benim de tanıdığım var oda regl iken oruç tutuyor namaz kılıyor ona göre öyle doğruymuş. Herkes kendi doğrusunu kendi yapıyor artık. 

Bana göre beraberlikten dolayı yemek yenmemeli. Ha reglisen niyetini tut sahurunu yap sonra dusunu al ona neyse. 
0 oy
tarafından
Acaba tarikat yada mezhebe göre değisiyormu ki ? 
tarafından
Onu bilmiyorum
tarafından
Kusura bakmayın da güldüm bu yoruma tarikat ile mezheplerin dini farklı mi ki?
tarafından
Din ayni ama inanç dusunculeri farkli olabiliyo bazen atiyorum menzilciler bu boyledir derken baska bi tarikat hayir boyle degil diyo. Yada şafii mezhebinde eşine dokunursan abdest bozulur ama hanefi mezhebinde birsey olmaz..

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 51 göst.
21 Kasım 2023 Diğer kategorisinde Sumeyyeali (1,068 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 49 göst.
4 Eylül 2023 Diğer kategorisinde duygu0404 (351 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 222 göst.
5 Nisan 2023 Aile kategorisinde Aydagul (93 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 134 göst.