0 oy
274 göst.
Aile kategorisinde tarafından
Kızlar Merhabalar

Doğumda çocuğumun kordon kanını saklatmak istiyorum ama bir sürü firma var. Siz hangisini seçtiniz? Hangisi güvenilir? Konu hakkında fikri olan var mı?

9 Cevaplar

0 oy
tarafından
O ne kız kordon kanı bankasi noluyo ilk defa duyuyom
tarafından
Doğum esnasında plesanta içinden kan alınıyor. Bu kan kök hücre açısından çok yoğun bir kan. Bu kan uygun koşullarda kordon kanı bankalarında saklanıyor. Allah korusun çocukta ya da kardeşinde ilik nakli gerekebilecek gibi hastalıklar çıktığında bu kandaki kök hücreyi kullanarak tedavi ediyorlar.
-Reklam-
0 oy
(6,669 puan) tarafından
O neymiş kız
tarafından
Doğum esnasında plesanta içinden kan alınıyor. Bu kan kök hücre açısından çok yoğun bir kan. Bu kan uygun koşullarda kordon kanı bankalarında saklanıyor. Allah korusun çocukta ya da kardeşinde ilik nakli gerekebilecek gibi hastalıklar çıktığında bu kandaki kök hücreyi kullanarak tedavi ediyorlar.
(6,669 puan) tarafından
Ya ilk kız duydum mantıklı aslında
0 oy
tarafından
Kizz aabah sabah guldu. Gene ya o nsl oluyr bn evde sakliyrm gobek baginida kordon yeni duydm
tarafından
Bu bi kan canım. Ama Kordon bağı da saklanabiliyor. Tabi bir sürü işlemden geçirip öyle saklıyorlar labaratuvar ortamında
0 oy
tarafından
İhtiyaç olan herkesi  kullanımına açık olması gibi bir kabul şartı konuluyor sözleşmeye. Bu sebepten ben yaptırmadım. Çoğu ülkede deneysel konularda da kullanıldığı için. 
tarafından
Konuştuğum firmalar böyle birşeyden bahsetmedi. Hangi firma ile görüştünüz siz?
tarafından
Ya da yurtdışında olabilir misiniz? Bildiğim kadarıyla Amerika'da sistem böyle işliyor sanırım
tarafından
evet avusturyadayım. burada böyle.
0 oy
(2,722 puan) tarafından
Bunu saklamanın fiyatları ne canm aslında imkan olsa hepimiz yapabilsek n güzel olur 
tarafından
Kuzum fiyatlar uygun aslında ama kaç yıl saklatmak istediğine göre değişiyor. Yıllık 700 TL gibi bir rakam. Ama toplu ödeme yaparsan çok daha ucuza geliyor. 12 yıllık falan mesela. 9 bin benim sorduğum yerde 12 bin
(2,722 puan) tarafından
İymiş aslında imkanı olana
0 oy
(385 puan) tarafından
Canım bende perşembe Ankara tıp fakültesinde  doğum yaptım ankarada devlet olarak birtek burada ücretsiz saklanıyor özel firmalar parayla saklıyor dedi doğuma girmeden önce bilgilendirdiler form imzaladım benden genel bilgiler aldılar eşimle ilgili bilgiler aldılar size doğumdan sonra imha yada saklanacak diye haber gelir dediler ben tansiyon hastası olduğum için imha olur dediler bende olsun belki bir ihtimal birine umut oluruz dedim doğumdan çıktım odaya geldikten 1 saat sonra bilgi geldi imha olduğuna dair değerin 10000olmask gerekiyormış benimde 9000çıktı imha diye kağıt imzalattılar yalnız sadece kendi evladın için değilde ihtiyaç halindeki birine bile verebileceklerini söylediler ona göre kağıt imzalıyorsun canım 
tarafından
Ben özel firmada saklatıcam canım.
0 oy
(13,793 puan) tarafından
Bizde istemiştik 3 sene önce ama vazgeçtik. Bu firmalarin çoğu istanbulda. Senin bulunduğun şehre doğumunun olacaği zaman kit gönderiyorlar. Doktorun kani alip koyacak. Siz kiti tekrar firmaya yolluyorsunuz. Doktor yeterli almamişsa kan saklanamiyor. Bize çok riskli ve zahmetli geldi o yüzden vazgeçtik. Doktorumuzda eskiden çok popülerdi ama kan saklatipta kullanan kimse varmidir onu bile bilmiyoruz hiç uğraşmayin demişti. 
tarafından
Ben istatistikleri ve makaleleri inceledim. Pek çok nakil gerçekleştirilmiş ama hangi firma en güvenilir bilemedim.
0 oy
(5,804 puan) tarafından
Formları iyi oku ve iyi araştır bizde bu konu hakkında araştırma yaptık ihtiyaç dahilinde başka insanlarada kullanılabileceği yazıyordu.. 
tarafından
Devletin sakladıkları için canım o. Özel firmalara para ödediğin için senin ailen için saklıyorlar sadece
(5,804 puan) tarafından
Sen verdikleri formları iyi okumadan imzalama yinede devlet veya özel farketmez..
tarafından
Aslında başkasının kök hücresi tedavi için daha iyi. Ben Türkiyede böyle bir sistem olduğunu bilmiyordum.
(5,804 puan) tarafından
Var ama ben ödeme yapıp saklanmasını istiyorsam başkası için en azından o süreçte onayım olmadan sırf form imzaladım diye kullanılmasını isteme
0 oy
(182 puan) tarafından
Ben martta doğum yaptım yaşam bankasında saklatıyorum. Hangi firma ile anlaştınız? Doğum gerçekleşmedi ise kordon dokusu da saklatın mutlaka
tarafından
Biz vazgeçtik canım ya. Şöyle ki işim gereği doktorlarla çok yakınım ben. Bir kaç hematolog prof ile konuştum. Zaten çocuğun kendi saklanılan kanından kendine transfer yapılamıyormuş. Ancak kardeşine yapılabiliyormuş. O da Max çocuk 40 kiloya gelene kadar mümkünmüş. Bunun üzerine makaleler yazılmış. Onaltı okuduk baktık onlar da aynı şeyi söylüyor. Sonrasında kordon bankalarına sorduk. ık ettiler mık ettiler aynı şeyi söylediler. İkinci çocuk yapacak mıyız o bile belli değil. Biz de vazgeçtik
(182 puan) tarafından
Anladım ben yinede ne olur ne olmaz diye saklattım yıllık çok uyguna geliyor ödemesi. En azından elimizin altında bulunsun

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 175 göst.
29 Mart 2022 Diğer kategorisinde Mother of deniz (913 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 170 göst.
1 Eylül 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Esmaa (979 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 117 göst.
27 Eylül 2023 Diğer kategorisinde Nebzelik (5 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 115 göst.
19 Haziran 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde MinnieMouse (592 puan) tarafından soruldu

378,136 soru

11,317,651 cevap

34,763 kullanıcı

...