0 oy
446 göst.
Aile kategorisinde (6 puan) tarafından
Merhaba bebeğim 24 aylık konuşmuyor sadece bir kaç kelimesi var 3/4 ay önce dr götürdüm ismine bakıyor otizm değil dedi konuşmassa 3/5 ay sonra yine getir gerileme varmı bakalım dedi ki dr gitmenin sanırım zamanı geldi ben 3 yaşında konuşmuşum genetik olabilir dedi herşeyi anlıyor yapıyor ama konuşmak için çaba harcamıyor sanki kendince birşeyler söylüyor o da net değil zaten benim ki bebeği olupta konuşan anneler lütfen bilgi verebilir mi ne zaman nasıl ve ne yapmam gerek tv telefonda vermiyorum yaşıtlarını görünce çok üzülüyorum çünkü 

16 Cevaplar

+1 oy
(782 puan) tarafından

Mesela actigin tvdeki karakterler sessiz olmasin tom ve jerry gibi net anlaşılır türkçe olan niloya olabilir  

Mesela bisi istiyor senden diyelim  gösteriyor parmagiyla senin yapman gereken her zaman olmasada aptala yat 
Ne istiyorsun  , tekrar söyle  evet bu mu ?  Hayır  mı  ? 
Onla oyun oynarken de belli seyleri kisa kelimle kullan gel 
Git kalk  vs.

Bir yere gitceksiniz diyelim hadi hadi leyla hadi  cocukla encok kim vakit geciriyorsa onu örnek aliyor yani sen bir kelimeyi ne kadar tekrarlarsan gün  icerisinde henen kapıyor ve zamani geldiginde kullaniyor ama onu daha fazla konusturmak istiyorsan aptala yat ben oyle yapiyorum ne dedin ne anlamadım ne istiyorsun ne yapalim gidelim mi  vs napalim her yolu deniyoruz valla 
(6,683 puan) tarafından
Aynen aradiğim yorum
Kizim 19aylikti her şeyi parmağiyla gosteriyordu hic konuşmuyordu bende daha erken konuşacak falan diye duşunuyordum bir gun kuzenim bizdeydi kizim yine işaretle bir seyii gostermeye calişti kalktim kizim dediyini yapmaya kuzenim asla yapma dedi kuzenim bu arada hem pedogog hemde turkce nasil derler bilmiyorum konuşma geriliyi konuşmasinda sorun olan çocuklarla çalişiyo oğretmen yani o bana asla işaretle gosterdiyi şeyleri yapma dedi yoksa oyle alişacak konuşmayacak dedi bende dediyini yaptim konuşmaya başladi simdi susturamiyorum :D
(782 puan) tarafından
O zaman dogru yoldayız ay niye susmjyor diye yazariz yakinda :-))))
-Reklam-
0 oy
(1,449 puan) tarafından
Canim ben gün içinde çok konuşuyorum oğlumla evde insan varmış gibi tv hep açık tel de çok nadir veriyorum ama genel olarak iletişim halindeyim 18 aylık 
0 oy
(1,856 puan) tarafından
Goz  temasi kuruyor mu 
(6 puan) tarafından
Fazlasıyla var hemde
(1,856 puan) tarafından
Dil bağı vb var mı
0 oy
(8,280 puan) tarafından
Oğlumu anlatmışsın sanki benimkide 30 aylık anca kelimeleri var o kdr üzülüyorum ki ondan kucukleri bülbül gibi oğlum derdini anlatamıyo diye sürekli hırçın sinirli
(3,895 puan) tarafından
Benimki de çok sinirliydi kendini ifade edemiyor diye aglardi simdi 4 yasinda yeni yeni ifade ediyor arada konuşuyor.
(8,280 puan) tarafından
Mislimisli

Kusura bakmasıniz bikac soru sormak istiyorum
oğlunuz 2 buçuk yaşında iken hiç cümlesi var mıydı mesela benim oğlum anne baa ağaç anne bak ağaç yada anne del bur anne gel vur diyo cümle sadece bu anne gel anne neyde aba diti
(3,895 puan) tarafından
Hiç cümlesi yoktu canım 3 buçuktan sonra birden açıldı.
(8,280 puan) tarafından
Anladım teşekkürler cnm
0 oy
(208 puan) tarafından
Bu kadar kafana takma canım benim bebeğim de 24 aylık çok şükür konuşuyo ama bizim de yemek problemimiz var yemek yemeyi bilmiyo üzme kendini elbet konuşur bazı çocuklar geç konuşabiliyo 
(15,948 puan) tarafından
Zorla nasıl yediriyorsun. Bizimki mümkün değil açmıyor ağzını. Kafasını çeviriyor diliyle itiyor. Bir iki kere ağlama numarası yaptım tamam tamam dedi yedi:))))) ama o da mantıklı bı durum değil.  Ne yapcam bilmiyorum valla ben de. İnsanın icind hiç sinmiyor dediğin gibi
(208 puan) tarafından
Çizgi film açıyorum zorla kucağıma oturtup yediriyorum önce direniyo kusturma ya falan çalışıyo kendini bende parka gidicez arabaya binicez diye kandıra kandıra yediriyorum yedirirken kırk takla atıyorum nerdeyse ama en azından karnı doydu diye içim rahat ediyo
(1,455 puan) tarafından
Kızlar yorumlarınızı okudum da arkadaşımın 3 yaşında oğluda öyleydi hiç bişey yemiyodu sofrada kusuyodu doktora götürdüler kreşe gönderin düzelir dedi gerçekten de kreşten sonra yemeye başladı maşallah çok güzel yiyo hemde
(208 puan) tarafından
İnşallah bigün benim oğlumda yer öğünü dört gözle bekliyorum
(15,948 puan) tarafından
Kreşte diğer çocuklarla birlikte yer doğru.
0 oy
tarafından
Benm kiz da 2 yasnda ama henuz tam konusamiyor. Tek kelimeyle Derdini anlatabiliyor. Kurduğu tek cümle "anne yürü" he bide cocuk şarkılarıni biraz soyleyebiliyo.
0 oy
(15,948 puan) tarafından
Valla bilgim yok. İçin rahatlasın diye git istersen. Ama dediğin gibi genetik oluyormuş böyle şeyler. Ben de duymuştum. Muhtemelen size çekti. Ama ben her ihtimale karşı giderdim doktora
0 oy
(413 puan) tarafından
Aynı durumu oğlum 19 aylıkken yaşadım konuşmaya meyilli değildi götürdüm doktora otizim değil dedi bakıyor du çünkü ben ondan korkup gittim zaten şuan 23 aylık olacak ayın 30unda çok fazla ilgi çok fazla sohbet şarkı sosyal ortamda bulunarak şuan kelimeleri çok güzel artış gösterdi cümle kuramasada 
(6 puan) tarafından
Bütün gün konuşuyorum sanki karşımda konuşmayan bir yetişkin var gibi kendini konuşmadan çok güzel ifade ediyor algısıda çok açık bazen diyorum ki acaba işinemi gelmiyor konuşmak sanki konuşmak istiyor ama dili dönmüyor gibi geliyor bana dr dil altı olsa hiç konuşamaz dedi babası elbet konuşacak lal deyil ya diyor konuşmayan birey gördün mü diyor kulakları duyuyor anlıyor anne baba aç hadi gibi kelimeler söylüyor diyor acaba evham mı yapıyorum diye düşünüyorum bazen sonuçta ben de 3 yaşında konuşmuşum
0 oy
(530 puan) tarafından
Bnm kızımda 27 aylık konuşmuyor bir kaç keliem söylüyor işaretlerle anlatıyor hep kitap okuyorum konuşuyoruz oyun oynuyoruz konuşarak ama yok konuşmuyor işaretle anlatmak daha kolay geliyor acaba hangi doktora goturdunuz
(6 puan) tarafından
Çocuk dr götürdüm pedegog bakıyor normalde ama çocuk dr gerek görürse yönlendiriyor zaten bizim ki o zaman gerek görmemişti
(6 puan) tarafından
2,5 yaşına kadar bekleyeceğim olmazsa yine götüreceğim
(530 puan) tarafından
Ben bile doktora götürmüştüm 1,5 yaşında doktor merak etme benim kızımda 2 yaşında konuşmuştu ddi birde ben izin vermemişm her istediğini yaptığım için çaba harcamamis kolayin gelmiş ddi doktor
0 oy
(999 puan) tarafından
20 aylık benim oğlum da hiç kekimesi var söylediği ama ağzının ici lafla dolu anlamsiz şeyler söylüyor sürekli istediğini anlatmak istediğini anlıyorum
0 oy
(3,419 puan) tarafından
Canm benim kızım da 19 aylık hani belli kelimeleri var ne kadar kitap okusam da ilgilensemde yok detaylı konusmuyorlar eşim ve kayinlarim geç konuşmuş annem onlara çekmiş bu çocuk doktordan sağlam demişti :)) doktora ne zman gitsem morelim bozuluyor her gittiğimde kızıma bir kulp buluyor sonra aaa değilmiş diyorlar bende bida goturmuycem illaki konuscak :)))
0 oy
(3,127 puan) tarafından
Evet bizimkisi de biraz geç konuştu 2 2 buçuk yaşında doktora sormuştuk sadece derdini anlatıyordu doktor genetik olabilir dedi benim eşimde geç konuşmuş eğer sizi anliyor acıya tepki veriyorsa 5 yaşına kadar konuşmaması normal dedi. Bizimkisi 3 yaşında bi başladı maşallah o gün bugün hiç susmuyor gece gündüz habire konuşuyor muhabbeti çekiliyor Allah'tan :)) şimdi 5 yaşında :))
0 oy
(3,895 puan) tarafından

Canim seninki 3 yaşına kadar konuşur benim kızım2 yaşında seslendiginde adina da bakmıyordu bir şey diyorduk cok net anlamiyordu bazi istedigimiz seyleri yapiyordu.Şimdi 4 yaşında 4 yasina girmeden 2 ay önce anlamsiz sesler çıkarmaya basladi yani umudu kesmiştim konusmayacak saniyordum onceden 2 buçuk yasindaydi senin gibi üzülüyorum niye konuşmuyor diye takiyordum saldım şimdi 4 buçuk yasina geldi konuşuyor.Yine arada anlamsız kelimeler söylüyor ama  bazen konuşuyor bazen ikili cümle kuruyor ac misin diyorum hayir diyor beni anliyor maşallah bugün disari çıktılar babasının önüne geçmiş arkaya bakiyor baba gel diyor.Sonra nenesini gördü nenesi gidiyordu duuur diye bagiriyor. :D yani arada kendini ifade ediyor daha da gelişecek inşallah :)

0 oy
(3,259 puan) tarafından
Bizde bir kaç kelime bile yok ama her dediğimi yapar 28 aylık oldu Bi ara evet hayır dedi ama sadece Bi kaç kez şimdi o da yok. Otizm olamaz çünkü ortak dikkati göz teması takıntı vs.. gibi sorunlarımız yok hiç olmadı. Doktora da götürdüm daha önce zaten geç yürüdüğü için mr felan çekildi psikiyatri muayene etti sorun yok. 3 yaşına kadar normal kabul ediliyor artık 
0 oy
tarafından
Benimde çok konuşmaz 23 aylık ama işaretle istediğini vermiyorum ne istiyorsun diye ısrar ediyorum şu şu (su) diyor. 

Çizgi film izlerim sık olmasada tekrar ediyor orda duyduğu isimleri. Sadece şimdilik cümle kuramıyor 
0 oy
(10,854 puan) tarafından
Onunla konuşuyor musun önce bunu düşün balım. Her şeyi söylemek lazım çocuğa. Yaptığın her eylemi

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 117 göst.
7 Ekim 2023 Aile kategorisinde Zahide_1995 (48 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 334 göst.
18 Aralık 2021 Diğer kategorisinde Yagmur1265 (3,063 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 171 göst.
28 Mart 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Esmaesma (3 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 84 göst.

385,999 soru

11,540,315 cevap

35,213 kullanıcı

...