0 oy
1,058 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (7,940 puan) tarafından
Kizlar yarın kurul heyetine gidicez çözger raporu verebilir doktor oğlum 2 buçuk yaşında konusmuyo kelimeleri var ama yaşıtlarına göre geride ama masallah akılı otizmdende şüphem yok ama diyelim ki çözger raporu verdi dili için terapi görsün diye bunun askerlik yapmasını memur olmasını etkiler mi yani tüm hayatını etkiler mi yada diyelim doktor vermek istedi ben istemesem zorla verir mi zorunlu mu ay deli olacam uyuyamıyorum yaa sabah 6 hastaneye gidicez 

14 Cevaplar

0 oy
(7,940 puan) tarafından
Daha önce pskoloğada götürdüm otizim yada zekada gerilik yok demişti beni anliyo 
(1,448 puan) tarafından
Neden veriyor peki canım bu raporu
(7,940 puan) tarafından
Dil gelişimi geride diye 6 ay yada 1 yılık rapor kreşe gider gibi özel okula gidecek terapi alacak yani sorun engelidir diye değil
-Reklam-
0 oy
(4,089 puan) tarafından
Askerlik yapmasını bilemem ama zaten engelliler de memur olabiliyor ve bunları takma bence öenmli olan evladının iyiliği için o rapor sayesinde alacağı eğitim 
(7,940 puan) tarafından
Bilemiyorum çok kötüyüm ne yapsam kimileri diyo tüm hayatını etkiler
(4,089 puan) tarafından
İnşallah raporluk bi durumu yokturdur ama oldu ki rapor verdiler bu rapor durumuna göre yaşam becerisi ve topluma karışma bakımından herkes gibi olacağı eğitimleri alması için veriliyor yani millet tüm hayatını etkiler derken ne demek istiyor anlamıyorum cahil cahil konuşma başka bi şey değil diyelim ki çıkarmadın raporu o zaman normal okula normal sınıfa gitti oradaki arkadaşlarıyla arasında hiçbir fark olmayacak mı bu durum onu o okulda etkilemeyecek mi eğitimleri alıp diğerlerine ulaşmak varken boş boş bi sınıfa gidip oturup gelmesi ne kadar doğru orada silinmesi arkadaşlarına yetişemediğinden daha da geriye gitmesi daha mı iyi olur varsın askere gitmesin herkes gidiyor mu sanki sağlam olsa Bile gitmiyorlar eşim yatırdı parayı 15 gün gitti geldi askerlik mi bu şimdi memur olmasın her okula normal devam eden öğrenci memur mu oluyor ki dediğim gibi engelli KPSS’yle çok memur alınıyor yani bunları takma ne çıkarsa çıksın kabullen ve çocuğunu eğitmeye bak
(7,940 puan) tarafından
Yani diyolar ki tüm hayatı boyunca engeli raporu olur normal insanlar gibi olamaz ama masallah oğlum yürüyor duyuyo ne desem anliyo yapiyo gözlerimin içine bakiyo anne ağaç diyo mesela cümle olarak sadece tek sıkıntı dil gelişimi geride
(7,940 puan) tarafından
Yani tüm hayatı boyunca akranlarindan geri kalacak bir durumu yok sadece dili işte bide amcasida 6 yaşında konuşmuş genetik olabilir mi acaba
(4,089 puan) tarafından
6 yaşında konuşma normal bi durum değil amcası büyük ihtimal aşırı ilgisizlikten ve ya yaşadığı bi travmadan dolayı geç konuşmuş düzeldiği zaman ilerki hayatını etkilemez inşallah gerek kalmaz rapora ama etkilese bile toplum içinde bi sürü kekeme işitme görme engelli insan var ve bu şekilde güzel yerlerde çalışan insanlarda var şükredip en iyi eğitimi alması için yoluna devam edeceksin her türlü kabul edeceksin insanlara kulağını tıkayacaksın
0 oy
(2,366 puan) tarafından
Bende bunu merak ediyorum her kqdada bı ses var eskiden çıkıyormuşyu önüne ama şimdi cozger raporu çıkmış 2 sene sonra siliniyor diyolar hadi 2 seneden önce gelişim gösterdi yine aistemde kalıp 2 senenin sonunda siliniyor diyolar bence arşivde kalır detaylı inceleme yaptıklarında askerlik polislik gibi kalır gibime geliyor ama suda var kimse 2.5 yaşında olan rapora takikipta işini etkiler mi takarlar mi oda saçma geliyor düşününce yani bunun raporu var ay olmaz niye desinler konuşması ve iş geçmişi veya mezun olmuş olduğu okul varsa.. bı yorumda yazmışlar. Yaşıtlarından geri olup okulda dışlanması dan iyidir bu demişler gerçekten sosyal iletiism kadar önemli bişey yok Muş ben onu anladım bizde şuan maddi açıdan sıkıştık rapor cikartirsak mi cikarttrmssak mi diye düşünüyorum kimi diyor özel eğitimcielr pay alıyor rapor çıkınca diyolar ama blmiyorum bı eğitimci bana rapor cikartmmamalarina şaşırdım demişti otizm demişti psikogda uyaran eksikliği gibi  geldi bana dedi dil konuşma terapisti önerdi onun dışında karşılıklı sohbet becerisini gelişmesi ve kuralları sıra beklemeyi öğrenmesi gerekiyor yabancılar bsey sorduğunda bilse de bilmese de cvp vermez ihih bende diyorum ki ben istemiyorum dokunma hayır bırak desin istiyorum savunsun kendini biri elinden bsey aldığında kalıyor benim kızımda 3 yaş sizi iyi anlıyorum yani hakkını savunabilse ..konuşma yada sosyal iletişim bozukglu die alın rapor diyolar .. eşim rapordan yana ama ben istemyrm param gitisn diyorum bide ergoterapi önerdiler onu odemiyolarms 200 eğitim 200 ergo .. 1 senelik 4 binkusur yapıyor bende diyorum çok para değil dayanalim die ama ekonomik açıdan çok zorluyor arabanızla gidip geliyoruz bide uzak ikimizde çalışıyoruz zaten izin alma meseleside sknti 5.gidisimiz bu bakalım .. sohbet etmiyor cümle kuruyor 2li 3lu bazen nadir 4lu soru sorduğunda cvp vermeyip ekolali yapıyor benmki sennkinden neden suphelendilerde rapor dediler ben anlamadım 
(7,940 puan) tarafından
Cnm bundan bir öncekinin önceki postuma bak kadının biri oğlunun hocasını aradı aracı oldu
0 oy
(770 puan) tarafından
Benm yeğenime aldık rapor her yıl sanırım yenileniyor sonuncuda vermiceklerdi yani bu ömür boyu geçerli olmuyor ama sizn durumu bilemem ayrıca eğitim alması şart dmeekki çocuğunuzun bırakın nasıl olması gerekiyorsa öyle olsn
(7,940 puan) tarafından
Cnm eğitimi sadece dili dil gelişimi geride
0 oy
tarafından
Yok cnm bu rapor 1 yıllık veriliyor süre bitiminde kalkıyor sorun olmaz
(7,940 puan) tarafından
Yarın doktora sorarim
0 oy
(1,837 puan) tarafından
Engelli raporu gibi bir şey sanırım dediğiniz şey. Orada belirtilen engel oranı yüzde kaç olacak her şey ona bağlı. Çünkü belli bir oranın üstü askere alınmıyor bacım. Çok geçmiş olsun
(7,940 puan) tarafından
Teşekkürler cnm oğlumun sadece dil gelişimi geride oda genetikte olabilir demişti pskolok amcasida 6 yaşında konuşmuş
0 oy
(2 puan) tarafından
Benim kızım SP ve epilepsi hastası çozger raporu aldık özel eğitim alması için bende çok araştırdım kesinlikle rapor iptal olduktan sonra sağlıklı çocuktan farkları kalmıyor için rahat olsun bende bu yollardan geçtim hatta abimin rehabilitasyon merkezi var Şanlıurfa dayız biz yardımcı oluruz sana
(7,940 puan) tarafından
Teşekkürler cnm ama ben Şırnak'tayim oraya gelemem
(2 puan) tarafından
Çok geçmiş olsun tedirgin olmayın senin gibi binlerce anne böyle olaylarla karşılaşıyoruz rabbim şifa versin
(7,940 puan) tarafından
Amin inşallah teşekkürler
0 oy
(1,272 puan) tarafından
Benimde oğlu iki buçuk yaşında konuşamıyor acaba bende mi doktora göstersem herkes konuşur zamanla daha küçük diyor sen votoe söyleyince korktum
(1,272 puan) tarafından
Haklisin canım ben babasına soyleyeyimde götürelim benim oğlanda sinirli biraz bazen kendi kendini dövüyor belkide konisamadigindan senin ki kaç kelime konuşabiliyor yada cümle kurabiliyor mu
(7,940 puan) tarafından
Benimkide konuşamıyor diye beni dövüyor derdini anlatamıyo bizi ısırıyo ne bulsa fırlatır yada kendinj sıkar

Benim oğlumun 20 kelimesi var cümle olarakta işte anne baa Anna baa ağaç anne çaça yada aba del baba neyde anne bur bur gibi
Yani anne bak demek yada abla gel baba nerde anne bak ağaç yada anne baa aaaa diyo anne bak araba demek istiyo mavi rengini çok seviyo mavi diyince bana mavi bişey verir yeşili bilir 10 kadar karışık yarım yamalak sayar bunlarda yeni yapıyo ben sürekli konuşmaya çalışıyorum masal anlatıyorum herkes banada diyo normal küçük ama neden yaşıtları ondan küçükleri bülbül gibi beni denir hastasi etmiş sürekli.aglayarak bişey istiyor konusmuyo diye
(7,940 puan) tarafından
Çaça çakmak dmek
(1,272 puan) tarafından
A a valla sanki benim oğlumu anlattın benimde baba işte baba gitti dede gitti kardeşine ali gitti bebiş gitti ağız burun göz kulak çene diş nerde diyince hepsini gösteriyor sadece bu kadar mesela emzik biberon ıslak mendil nerde diyince gidip getiriyor buyda diyor sadece bu kadar beni hep çevre bekletti bizimde boyleydide sonra konuştu falan dediler babasına kaç kere söyledim abartıyorsun daha küçük konuşur diyo
(7,940 puan) tarafından
Ztn çevre her kafadan bir ses çıkıyor benimkide oğlumun amcası 6 yaşında konuşmuş kaynanam kayınpederim hep diyo onur amcasina çekmiş konuşur bişey yok bazıları diyo nasıl konuşmaz bizimki daha küçük konuşuyo bazıları diyor daha erken ama oğlum eziyet çekiyor konusamiyo diye derdini iterek döverek isirarak anlatiyo
0 oy
(775 puan) tarafından
Ooy oyyy  diğer cevapları okudum boşver sen onları her rapor engelliye çıkarılmaz ve hayat boyu devam etmez ya genetiktir yada TV tel fazla maruz kalmıştır yada ilgisiz tek kalmistirr büyük kızın tüm ilgiyi emmiş olabilr ablamın oglunda öyle oldu kuzenimin oglunda yine uyaran eksikliğine bağlı çıktı bir buçuk yılda düzeldi yani demek istediğim şimdi yetişen çocukların yüzde atmisinda aynı sorun var engel durumu değil uyaran eksikliği yada fazlalığı iki durumda da gerekli eğitime şimdi çocuğunu sokmazsan okula başlayınca arkadaşlarını asla yakalayamacak cunki dil gelişimi ve öğrenme gelişimi geride kalmış olacak hani memurluk diyon ya o zaman liseyi bile bitiremez bu eğitim ve rapor hayatını etkileyen şekilde çıkmaz karsisina o malları sen susturacaksin etkisinde kalmayacaksin elin dediginin derdine dusmussun evladını dusun
(7,940 puan) tarafından
Ne güzel yazmışsın sonu hariç.. ben elalemin ne dediğinin derdinde değilim benim tek istegim oğlum konuşsun yaşıtları gibi evet tlfun tviye çok maruz kaldı ablası izliyor oda izliyo babası eline tlfun veriyo yada ablasindan zorla tlfunu alıyor aynen buraya sordum herkes farklı bişey dedi 2 saat sonra yola cikicam bakalım saat 8 de randevum var
(7,940 puan) tarafından
Ve evet oğlumun amcasida 6 yaşında konuşmuş belki genetiktir
(775 puan) tarafından
Gittiğinde Dr bunu açık açık şöyle ablamın oğlu aynı olmuştu tvyi tamamen kaldırdı tlf kendide eside asla çocukların yanında kullanmadilar üzerine titredi ama şimdi meyvesini veriyo subistemeyen çocuk sınıf birincisi ve santrancta il birincisi hiç korkma evet cocularin ilgisini cekiyo uzerimizden yük aliyo ama bir hafta on gün içinde alisiyolar rv tlf yokluguna bubsefer oyun kurmaya basliyolar fedakarlık yapman lazım sadece
(7,940 puan) tarafından
Amin inşallah
0 oy
tarafından
Merak etmeyin 1 yıllık veriliyo zaten içini ferah tut.    İptal edersin eģitimini aldıktan sonra... bizimde var 1 yıllık şuan inşallah bizede nasip olur iyileşip iptal etmek
(7,940 puan) tarafından
Amin inşallah sizin ne icin
0 oy
(2,565 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

Raporun tam olarak ne olduğunu bilmiyorum ama şu şekilde bi yorum yapmak isterim 

Senin dediğine göre bi dil gelişim geriliği canım ve şunun şurasında 2 senelik bir süreç bence ilerde karşısına çıkmaz canım çünkü anlama gücü komut alması veya göz Teması var ise çokta büyütülecek bi konu değil 

image

(7,940 puan) tarafından
Evet çok şükür göz teması komut alması vs iyi
(2,565 puan) tarafından
Dili sen özel eğitimle 2 seneye kalmaz düzelir canım Merak etme
0 oy
(10,333 puan) tarafından
Kızım kreşe gidiyor akranları içinde konuşan sadece 3 tane kendi dahil bana açıkçası 2.5 yaşta sanki olabilir gibi gelıyo o yüzden konuşma aksaklığı. Yine de uzmanı bilir tabi. Ama bu bir engel değil hoş engel olsa ne olur neden tüm hayatı mahvolsun canım bir sürü engelli birey hayatın içinde aktif rol alıyor
(7,940 puan) tarafından
Engel olmadığını biliyorum sadece hem içim rahatlasın hemde konusmadagi için sürekli bizi dövüyor çok yıprandım artik
0 oy
(535 puan) tarafından
Bende çıkartırdım herkes drdi

dedi etkiler bir çok yerle konuştum doktorlarla konuştum etkilemez dediler. Benimki de r harfi

harfi söyleyemiyor bunun iicn Dr çıkartırdi. Gerek varmiydi bilmiyorum ama 
(7,940 puan) tarafından
Bence sırf bir harf içinse gereksiz benimde kızım 6 yaşında g.s.z.r harflerini diyemiyor
(535 puan) tarafından
İşte genede verdiler sen ne yaptın
(7,940 puan) tarafından
Boşuna gittim çocuk doktoru fizik doktoru genel cerahi doktoru baktı bişey yok diyip pskiyatriye yönlendirdiler pskiyatri doktoru yokmus bayramdan sonra gelecekmis gene gidecem mecbur

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 245 göst.
16 Mart 2023 Diğer kategorisinde filizzz (228 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 43 göst.
13 Nisan 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Gozdeh (5,921 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 134 göst.
28 Temmuz 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 301 göst.
17 Mart 2023 Diğer kategorisinde filizzz (228 puan) tarafından soruldu

379,453 soru

11,358,912 cevap

34,834 kullanıcı

...