+1 oy
158 göst.
Diğer kategorisinde (16,116 puan) tarafından

image

rahmetli dedemle nenem kışı köyden  adanaya bize gelerek geçirirlerdi. Kışın da dedem adanada kendi hasladigi nohutları satardı kağıttan külah yapardı el arabasına koyar adananın her yerini gezer satardı çok meşhurdu dedemin nohutu. Nohutu satıp eve geldiği zaman eli hiç boş gelmez bize hep bu şekerlerden alırdı. Sonra zile basardı aşağıdan da bağırırdı kim açacak bana kapıyı kim açacak bana kapıyı kapıyı acaba sürprizim var diye. Bizde 3 kardeş kavga ederdik hangimiz önce kapıyı açacak diye :D neyse kapıyı açardık dedem gelirdi ben bütün kavun aromalı şekerleri kendime seçerdim o kadar seviyorum ki tadını. Şimdi yine kavunlu şeker yedim o günler geldi gözümün önüne eskiden ne kadar mutluymuşuz kucucuk şeylerle bile mutlu olmayı başarıyorduk. Ahhh ahh nerde o günler :(

10 Cevaplar

0 oy
(316 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Ay nohut bide kimyonlu yerdim mahlemizfe yaşlı bir dede satardı çok imrendim o gunleri
(316 puan) tarafından
En son geçen sene gittim bende hala aynı :) sadece insanları çok değişmiş artık yerlisi yok baya Suriyeliler falan oturyo gerçekten bende çok mutlu oldum böyle aynı mahalleli biriyle tanışmak sevindirdi:)
(316 puan) tarafından
Bilmem denk geldimi sana kışın pişmaniye yazın dondurma diye satış yapan bir dede vardı hala yaşar hala dondurma satar bizimkiler alır ondan:)
(16,116 puan) tarafından
Evet evet pembe ve beyaz pişmaniye satıyor dondurma da limonlu böyle tam dondurma gibi de değil küçük kase gibi külâhlarda satıyordu. Tadi da çok güzeldi bayıla bayıla yerdik.
(316 puan) tarafından
Ay evet yaa o amca hala duruyor hala satiyor bilyomusun :)) ahh eskler ah..
(16,116 puan) tarafından
Evet biliyorum adanaya her gelişimde görürüm alırım.
-Reklam-
+2 oy
tarafından
Sobanın üzerindeki  kestane , portakal kabuğu kokusu, köpük helva,kırık leblebi ,çuvalla alınan yeşil nohut bana dedemi hatırlatır. Mekanı cennet olsun. Dedem ölünce çocukluğum da elimden alinmis gibi hissetmiştim. Keşke daha uzun yaşasaydı. 
(16,116 puan) tarafından
Amin canım keşke dedeler ölmese:(
tarafından
Gerçekten o ölünce dağıldı herkes. Bayramlarda herkes toplanirdi sonradan mal mülk derken herkes birbirine düşman oldu.
(16,116 puan) tarafından
Öyle olur malesef. Bizde en son hepimiz gecen sene kurban bayramında toplandık dedemde bayramdan 1 ay sonra vefaat etti. Bir daha ne zaman bir araya geliriz allah bilir
+1 oy
tarafından
Serin odalarda  soğusun diye bekletilmiş sütlaç 
0 oy
tarafından

Ayyy ağzım sulandı bunları hiç unutmam ahhh :'(

(16,116 puan) tarafından
Bende öyle şimdi şekerlerin hiç biri bunların yerini tutmaz
0 oy
(5,272 puan) tarafından
Bayram sabahı sıcak kekşek yapardi annem butun aile yerdik bayram yemeklerin tatdi hep baska gelir bana
(16,116 puan) tarafından
Evet bende öyle normalde bulgur pilavi ile pek aram yok ama bizde de bayram günü bulgur tavuk yapılır bir oturuşta o bulguru yer bitiririm
0 oy
(119,533 puan) tarafından
nur icinde yatsin
(16,116 puan) tarafından
Amin canım
0 oy
(762 puan) tarafından
Leblebi tozu 

Salçalı ekmek 
(16,116 puan) tarafından
Salçalı ekmeği hala yerim ben çok severim
0 oy
(1,777 puan) tarafından
Salçalı ekmek, ve bayat ekmek israf olmasın diye tereyağlı ekmek yapardı annem sobaya atardı ah ah annem elin ayağın öpülür 
(16,116 puan) tarafından
Salçalı ekmeği hala yerim ben çok severim
0 oy
(803 puan) tarafından
Çocukken  yazın yediğimiz meybuz,sokakta patlattigimiz kiskaciran,torpil,UFO,çatapat:)))
(16,116 puan) tarafından
Meybuzu hala yerim  :)))
0 oy
tarafından
Bankalardan satılan eciş bücüş yer fıstıkları inanılmaz özledim. 

Tekli un kurabiyesi. 

Bide Ülker bon bon vardı dilim şekilde çilekli sütlü şekerler. 

Hey gidi günler

İlgili sorular

0 oy
16 cevap 508 göst.
22 Ağustos 2022 Diğer kategorisinde Nagiş❤️ (10,459 puan) tarafından soruldu

381,497 soru

11,421,790 cevap

34,978 kullanıcı

...