0 oy
316 göst.
Aile kategorisinde (1,371 puan) tarafından
Kızlar 2. Çocuğum doğana kadar ilk çocuğum 3 buçuk yaşında olacak ve su zamandaki çoğu çocuk gibi aşırı hareketli.. gece 11 gibi uyuyor sabah belli olmuyor uyandığı saat bazen öğlen 12 de uyanıyor bazen sabah 6 da ilk çocuğumu tek başıma büyüttüm kimsem yoktu ikinci çocuğumda da öyle olacak kendime o gücü görüyorum ama ben depresyona girmeye müsait bir tipim 2 senelik çöküş sonrası daha yeni yeni toparladım kendimi. Biraz uzun yazdım ama aslında sormak istediğim şey şu ; doğumdan sonraki ilk aylar nasıl oluyor çok merak ediyorum yani hem çocuk hem bebek eve işe eşe nasıl yetistiniz tavsiyeleriniz nelerdir nasıl daha rahat atlatabilirim. rahattan kastım depresyona bunalıma girmeden yani suanki neşemi kaybetmekten korkuyorum çünkü çok zor yakaladım bu neşeyi

19 Cevaplar

+2 oy
tarafından
Neşemi kaybettigimi düsünmuyorum ama herseyede yetismek imkansız. Belki bebegin huzurlu olursa elinden geleni yaparsın ama hersey dört dörtlük olamaz. 

Cok şükür depresyona girmedim üstelik kizim aşırı hareketli ve uykusuz bir bebek
(4,759 puan) tarafından
Kız sen niye her yerde karşıma çıkıyorsun bu gece ha
-Reklam-
+1 oy
(2,366 puan) tarafından
Canım Vala çökmeye bile vaktin olmaz sıkma kendini iki kızım var biri üç buçuk biri 1 buçuk yasinda üçüncü yolda 
+1 oy
(4,759 puan) tarafından
Kuzu sıkılacak depresyona girecek vakit kalmaz zaten kğçğü zaten ilk zamanlar uyur hep büyüğü de senle gider gelir bir şekilde alışırsın Oz büyüdükçe 
0 oy
(4,430 puan) tarafından
Kolik bi bebek olmazsa havalarda ısındı sorun olmaz benim kizda aynı o yastaydi ama kisti birde kolikti ilk üç ay karnımı doyurup yikandigima şükrettim şimdi daha rahatız Allah kolayını verir canım sıkıntı yapma kendine başta biraz kıskançlık oluyor ama sonra vallahi güldürecem diye ne sebeklikler yapıyor kardeşine suanda
tarafından
Benim oglumda kardeşini guldurmek icin neler yapıyor neler :D
(4,430 puan) tarafından
Minnaklar çok tatlılar işte kiskansalarda seviyorlar kardeş gibi var mı:)
0 oy
tarafından
Bende ikinciyi doğum yaptım. Öncelikle belirteyim depresyona meyilli bir karakterim var anksiyete panik atak ne ararsan var 30 gün boyunca çöküş yasadim baya büyük ama eş desteği cok önemli birde kaynana başında olmasın yeter insallah güzel geçer 
(4,390 puan) tarafından
panik atak varken mi hamilelik yaşadınız
tarafından
Evet.
(4,390 puan) tarafından
nasıl bir süreçti ve normal mi dogum yaptınız
tarafından
Coviddim acil bebegi aldilar gece 3 de. Covid olduğum için bayiltamadilar yarım oldum. Sakinleştirici bile vermediler oyuzden kabus gibiydi sizide korkutmak istemem
(4,390 puan) tarafından
panik atagim ben de. şimdi olurda hamile olursam nasil olur diye düşünüyorum. hani hamilelik süreci de cok zor benim. o yüzden benim gibi bizzat yaşayandan dinlemek istemiştim.  Allah kimseyi çaresiz bırakmasın.
0 oy
tarafından
Tek cocugum var ama bu yazdıkların zAten her annenın 2. Cocugu ısterken ki endıselerı, tabıkı zorlugu olucak, bakman gereken ıkı tane can olucak artık, depresyona gırmek gıbı bır lüksun bıle olmayacak şahsen benım olmaz bılıyorum cunku bakıcak kımsem yok, ev işi falan dedıgın de duzen bozulucak zamanla bu hayata adapte olup herseyı oturucaksın
0 oy
(13,834 puan) tarafından
Benimde oglum 2 5 yasinda inanilmaz zordu hala cok zor bi cocuk hamileligim dogumum sonrasi gaz kolik emmeme disler hepsini zirvede yasadik cok yorulmus ve tukenmistim ikincim surpriz oldu 4 aylik söyle diyeblrmki tam tersi masallah dyim oyuzden hc zorlanmadim diyeblrm 
0 oy
(2,623 puan) tarafından
4 çocuğum.var 

İkisi ufak oğlum 3 yaşında kizjm 1 buçuk kendime yeni düzen yapmıştım kızım doğunca ilk önce evimi pratik şekilde temizleyeceğim düzene getirdim ufak bebeğim zaten ilk 3 ay surekli uyuyordu doyur altını temizle uyut evim her zaman toplu yatarım sabah kalkınca oğluma vakit ayirayim kendime vakit ayirayim diye hersey sende bitiyor canim düzenini kendin yarat
0 oy
(154 puan) tarafından
Benimde 8 yaşında ve 4 aylık 2 çocuğum var bende yalnızdım oğlum okula gidiyodu gece doğru düzgün uyuyamazdım , oğlumun beslenmesi kahvaltısı okula götürmesi getirmesi derken mecbur erken kalkardım pestilim çıkardı ayakta uyukluyodum kendimi çok çaresiz hissediyodum oturup agliyodum yapamıyorum diye ama eşim çok yardımcı oldu sağolsun ev islerine yardım etti yemeği bazen o yaptı bazen ben  bazen dışardan söyledi bazen evi hiç ellemediğimiz zamanlar oldu ben uyudum o kızıma baktı derken 2.ayda falan herşey düzene girdi şükür alıştım bu maratona :)
0 oy
tarafından
Neseni kaybetmezsin ama asiri asiri zorlanirsin. 
0 oy
tarafından
Aha ben .... Sana bişey diyeyim mi tam olarak benim ... Benim deprasyonum 3 yıl sürdü ... 2. Yede yanlışlıkla hamile kaldım .... Kız sana tavsiyem 1. Olark çocuğu sallamaaaa bırak kendi kendine uyusun emzir gaz çıkart yatsın çocuğa bağırma sessiz ol deme büyüğüne kıskanır yoksa emin ol dengede tutabilirsin. ... Öncelikle tek başıma yapabilirim yapma ufak tefek şeyleri eşine şöyle benim kızım tuvalete gidiyor ışık yakılacak eşim yakıyordu .... Çocuğun karnı doyunca bebeğin yani ona veriyorum bulaşık yıkayana kadar .... En son ağlama eşiğine kadar ses çıkarsa bile yatağında müdahale ediyorum emzik çok işe yarıyor .... Bir bebeğin ihtiyacı ... Açlık bez gaz uyku ilk 3 unu tamamla zaten kendi kendine uyumaya alışır öyle hiç zor olmuyor emin ol 
(1,371 puan) tarafından
Canım çok teşekkür ederim tavsiyelerin için nedense iyi geldi bana bunları okumak
tarafından
Seni çok iyi anlıyorum çok zor bir kızım vardı emin ol ikinciler hiç üzmüyor ... Bende tektim yanıma kimse gelmedi basaranilirsi ... Sarılık olmasın diye 2 hafta yarım saatte bir kalktım emzirdim kendim sonra düzene bindi 12 uyudu şimdi 3 de emzirirm sonra 5 te kalkar ... O 3 saat o kadar iyi geliyor ki kızımda 10 dakika uyumak için ağlardım artık ... Rabbim kiyamiyor biz ... Biz ise yaramaz insanlar değiliz geleceğe pırıl pırıl evlatlar veriyoruz ve onlar şunu diyecek beni annem yetiştirdi :)
(1,371 puan) tarafından
İlk cocugumda çok tecrübesizdim 6 aylık olana kadar göğsümde uyudu sabaha kadar hemde ben düz yatardim oda benim üstümde uyurdu bunu yatağına alıştırmak istiyorum inşallah tek istediğim desteksiz uyuyabilmesi gerisini hallederim inşallah yalnızim birazda bu korkutuyor beni.. evet o zamanlarda 2-3 saat uyku çok iyi geliyor insana bilirim çok zor.. inşallah sağlıklı hayırlı evlat olurlar
tarafından
Ben ya ben uyumuyor diye başından kalkmadan bir beşikte bir ayağımda bir vesikte bir ayagimda ... Çocuğun 2 ..3 saat uyanık kalma süresi olmalı kendi kendine dursun eliyle koluyla oynasın falan ... Ben 24 saat uyusun diyormusum hahahha ....o hataların hiç birini yapmıyorsun.... Suda bir gerçek şimdi 4 yaşındaki kızımı üstüme alıp yatamam şimdi sarılarak uyur bazen bana ve 13 14 yaşına gelince zaten ben kendim uyuyacağım ben çocuk değilim deyip satılmayacak bile hepsi bir gün bitecek ve bize kalan o güzel anılar olacak
0 oy
(13,092 puan) tarafından

Kızım 27 aylik oğlum 45 günlük annem ve kayinvalidem de kalıyorum yapamam dedim ilk ay haftaya evime gideceğim bakalım neler bekliyor beni 

Oğlum uykusuz beşikte sallaniyor uykuya geçemiyor ;)

(1,371 puan) tarafından
Benim kimsem yok herkes uzakta kimse kılını kipirdatmiyor benim icin
0 oy
(197 puan) tarafından
Canım bende 1,5 ay önce yaptım doğum 2. Çocuğum İnan herşey kendiliğinden rayına giriyor Allah bi şekilde yardım ediyor şimdiden düşünüp sıkma canını Sağsalim inşallah al kucağına bebişini 
0 oy
tarafından
Bvalla canım ilk  bebeğim doğdu pandemiydi kimse gelmedi gitmedi  yasaklar yivardı çünkü kızım tam 21Ylık ken. İkinci bebeğim doğdu ikisi dd sezaryan bu arada.... Kim se de gelmedi gitmedi ...  Ben doğum u yaptum ilk gün annem kaldı ertesi gün tek tim.  Eşim kızım  oğlum ev yemek  ben kendi dikişlerimi unuttum yani ...  Eşim  ben bi haftalıkken  taş düşürmeyr başladı aynı zaman da ben. Hasta nazladım.

Kızım a baktım oğluma baktım. Evime baktım yemeğim e baktım  bi kendime  bakamadım  canları sağolsun... Çok zor ama allah sağlık ve sabır versin yokluğu  bu günkü yorgunluğumdan. Daha acı olur....   Büyüsinler. Sağlıkla inşallah 
0 oy
(4,040 puan) tarafından
Ev berbat geceler uykusuz. Ama bunlar değil insanı ne yıpratır biliyor musun herşeye yetiesecem halledecem düşüncesi. Hiçbir şeye yetisemezsin ev dağınık olacak ilk çocuğun sinir krizleri geçirecek bazen kardeşine vuracak. Sen her seferinde o çocuğa sarilacaksin bunu neden yaptın vurmak yerine bana söyleyebilirsin diyeceksin. Mesela benim bebe kardeşi kucagimdayken ikimize birden vuruyordu. "Oğlum vurmak yerine anne beni al diyebilirsin " dedim. İşe yaradı. Ama başka şeylerde vurmaya devam etti. Sinir krizleri geçirdiği bizi umursamadigi günler oldu. Artık kardeşini sevicez onu sevmicez zannetti. Bu algıyı yıkmak için çok sevdik ikisini de sevmeye çalıştık. Şimdi küçüğü 9 aylık biraz biraz düzelme var beraber oynuyorlar. Bazen kardeşine kötü davrandığı oluyor. Bazen karisiyorum bazen abi kardeş diyerek kendi hallerine bırakıyorum. 

Ben de tek büyütüyorum inan tek büyütmek daha iyi. Depresyona girdim bağırdım çağırdım eşim de anlayışla karşıladı. Bagirtilarima sabretti ben de o şekilde stres attım. Benim de bağırmalarim azaldı. Çünkü devam ederse çocuklara zarar. 
0 oy
tarafından
Bebekler ilk zamanlar uyur bebeğin uyuduğunda temizlik, yemek yaparsın bebeğin uyansa bile öbür çocuğunla beraber seversiniz yani iki çocukla o şekilde ilgilenirsin
0 oy
tarafından
Aynn şeyleri yaşadım bnde hep tektim kimsem yoktu hep tek yaptm herşeyi bu güne de çok şükür elhamdülillah öyle gecyrki kizz
0 oy
tarafından
Benimde ikinci yolda hayırlısıyla sağlıkla gelsinler de gerisi hallolur bir şekilde

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 35 göst.
13 Ocak 2024 Aile kategorisinde Kubramustafa (65 puan) tarafından soruldu
0 oy
24 cevap 333 göst.
13 Ocak 2024 Aile kategorisinde Kubramustafa (65 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 68 göst.
24 Ağustos 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Menis (31 puan) tarafından soruldu
0 oy
19 cevap 498 göst.
21 Şubat 2023 Aile kategorisinde Aslsmyr (799 puan) tarafından soruldu

380,883 soru

11,403,556 cevap

34,941 kullanıcı

...