0 oy
353 göst.
Aile kategorisinde (16 puan) tarafından
Kızlar merhaba ben namaza başlamak istiyorum ama akıntım oluyor abdestim bozulur diye korkuyorum sürekli güsülmü almalıyım bilenler yardımcı olursanız sevinirim 

7 Cevaplar

0 oy
(88 puan) tarafından
Akıntı gusül gerektirmez çamaşırında avuç içi kadar ıslaklık olsa namaz sahih olmaz yalnız değiştirmek gerek 
-Reklam-
0 oy
(2,564 puan) tarafından
Yok cnm her abdes aldığında altını yıkamam ve altını temiz tutman yeterli her kadın da oluyor akinti
0 oy
(2,484 puan) tarafından
Hayir ic camasirini degistirmen yeterli 

Hatta ben komple namazda giyilmesi icin pijamalar diktirdim namazligimin icinde durur surekli yikarim 
0 oy
tarafından
düzenlendi

image

Bu bi özür sayılır bunun gereği her namaz için taze abdest alandır cnm allah kabul etsin

tarafından
Gebelik akıntısı özür durumuna girmiyor. Her vakit abdest gerektirmez. Adetin 10 günü geçmesi ayrı bir fıkhi mesele. Orada 10 gün durumu da ihtilaflı. Sünnete ve alimlerin çoğuna göre 15 gündür. Hanefi fukahası 10 gün dese de sabit olan deliller 15 günü gösterir.
tarafından
Attığınız yazı da özür olmadığını gösteriyor. Özür durumu farklı bir alan.
tarafından
Özürün tanımını yanlış biliyor olabilir misiniz mazeret demek mazeretim var yapamam özür demek elimde olmadan yani sürekli hastalık durumu gibi
tarafından
Bende yanlış düşüne bilirim en iyisi direk diyanetin sayfasından araştırıp bakmak
tarafından
Özür durumunda her vakit abdest gerekir. Anlatılan vakıada her vakit abdest gerekmez.
0 oy
tarafından
Hayr canm o ozurlu sayilir bunun icin normal abdest alsan yeter
(16 puan) tarafından
Teşekkürler canım
0 oy
tarafından

Vücuttan sadece şehvet hissi ile çıkan sıvılar ve adet görme durumu gusül gerektirir canım.

Gelen akıntı beyaz akıntı ise çamaşırına avuç içi kadar bulaşması durumunda necaset hükmünü alır çamaşırını değiştirmek gerekir 

Ama renksiz ve kokusuz bi akıntı ise burun sıvısı gibi pis olmayan sıvılar kapsamına girer çamaşırına bulaşması da risk teşgil etmez. Fıkıhta bunun hükmü böyledir. Namaza engel bir durumun yok yani :)

(16 puan) tarafından
Tamam canım çok teşekkür ederim
0 oy
(1,169 puan) tarafından
Bu bir özürdür canım gusül abdesti almana gerek yok her namazda abdestini yenile abdest almadan peçete koyabilirsin
(16 puan) tarafından
Teşekkürler canım çok sağol

İlgili bir soru bulunamadı

379,358 soru

11,355,069 cevap

34,829 kullanıcı

...