0 oy
315 göst.
Diğer kategorisinde (482 puan) tarafından

Gerçekten  bilmediğim  ve merak ettiğim  icin soruyorum yanlış  anlamayın. Arkadaşlar neden son zamanlarda  iki isim furyası var. Dusunuyorum bizim kucuklugumuzde hic yoktu boyle ahmet asaflar, nisa humeyralar, celal tugralar, cinar eymenler falan hepimiz ayse fatma ozlem meryem ahmet mehmet kaan hakan degil miydik noldu da boyle oldu nerenin adeti bu lutfen yanlis anlamayin beni aydinlatin :)

21 Cevaplar

+1 oy
(118,981 puan) tarafından
hic sevemedim cift isim
-Reklam-
+1 oy
(2,537 puan) tarafından
Çift isim sünnet aslında ama bunu bilerek değil de herkes yaptığı için yapmaya başladı millet. Kii zaten hiçbir zaten iki isim söylenmiyor ve çocuk ayrı ayrı iki isime de alışmak zorunda sürekli farklı şekilde sesleniliyor.
(2,537 puan) tarafından
Zaten kendi ismi birden fazla olduğu için... Ayrıca isim koymak sünnet çift isim koymak da sünnet. Ezberden konuşmak için konuşanlar belli oluyor.
(482 puan) tarafından
Sunnetin kelime anlamı; Efendimizin müslümanlarca uyulması gerekli sayılan davranışlarıyla şu ya da bu konuda söylemiş olduğu sözler, Efendimizin koyduğu kurallar ve Müslümanlara gösterdiği yol. Isim koymak sunnet evet isim koyulmus efendimiz tarafindan cocuklarina ama iki isim konulmamis yani iki isim koymak sunnet degil. Bu inat neden komik
(482 puan) tarafından
Sanki isim koymayin dedik :) isim koymak sunnetmis :D
(2,537 puan) tarafından
Çok biliyorsunuz siz. Sünnetin ne olduğunu gayet iyi biliyorum hanımefendi. Birde kendininve komiklik yapıp isim koymak sünnetmiş yazıp gülüyorsunuz. Çok komik gerçekten.
(482 puan) tarafından
Bence sunnetin ne oldugunu gayet iyi bilmiyosunuz acin en basitinden hem de bizzat bu konuyla ilgili din alimlerinin ne soyledigine bakin
0 oy
tarafından
Ahhhh bilsemmmm bir taraf Ali bir taraf Hüseyin ddiyor sacma
0 oy
tarafından

4 kardeşiz hepimizin iki ismi var kiziminda iki ismi var ben seviyorum seçenek oluyor en azından birde birini eşim birini ben koyduk :D

0 oy
tarafından

Bizde de var :D   

(12,481 puan) tarafından
Diğer adı ne Dicle kuşun ;)
tarafından
Nuket Dicle teyzesi ☺❤
(12,481 puan) tarafından
Adıyla büyüsün canım ❤️
tarafından
Amin canım Allah razı olsun cümlemizin evlatları inşallah ❤
0 oy
tarafından
Anasınıfı ogretmeniyim, bana yazık oluyor. Tek bildiğim bu. :P

Eşimle isim düşünürken "tek şartım tek isim olması" dedim.
(482 puan) tarafından
Ben de anasinif ogretmeniyim bu sene sinifimda 3 tane yusuf var ucunun de iki ismi var. Hakikaten olan bize oluyor :D Yani veysel karani vardi bundan 4 sene once sinif mevcudu 25'se 50 tane isim :D insan deli oluyor her eylül
0 oy
(12,481 puan) tarafından
Bende 2 isim sevmem normalde kaynım kızımın ismini illa yağmur koyun diye tutturdu kaynanam neredeyse yalvaracaktı kaynın yağmur istiyor yağmur olsun diye bende tam tersi nefret ederdim o isimden işte beril düşünüyordum dedim o zaman yağmur beril olsun öyle oldu gel gör ki ben dahil kimse beril demiyor yağmur diyor herkes ;) 
(482 puan) tarafından
Al iste rica minnet koydurduklari isim resmen evladinin ilk ismi olmus kotu bir durum ya :)
(12,481 puan) tarafından
Hiç sorma vallahi hiç sorma
0 oy
(17,558 puan) tarafından
Birisi dede ebe adı diğeri sosyetik isim kaaapiiiş :D
tarafından
Misal benim oğlan akdhdb
tarafından
Bu teoriyi çürütmeye geldim ☺️
(17,558 puan) tarafından
:D benimkilerde yok şükür biz sevmiyoree
(1,414 puan) tarafından
Bende o teoriyi çürütmeye geldim adaşşş :)))
0 oy
(267 puan) tarafından
32 yaşındayız eşimde iki isimli bende hatta kardeşlerimizde yani eskidende vardı ve oğlumda iki isimli ama biz ikisini de kullanıyoruz severek
0 oy
tarafından

Ben buğra istedim 

Eşim zeyd istedi 

Kavga edeceğimize iki isim olsun dedik zeyd buğra oldu marul kafanin adı :D

(120 puan) tarafından
Zeyd ne demek acaba çok dikkatimi çekti arapça da yağ demek diye biliyorum da
(833 puan) tarafından
Zeyd peygamber efendimizin azadlı kölesi. Aralarında çok farklı bir bag vardı ö aynı zamanda evlatlık almak ıstemıs fakat ayetle Red olunmuştur. Bənde zeyd ali koymak istiyorum
(1,414 puan) tarafından
Aaa ilk defa oğlumdan başka Zeyd adı taşıyan görüyorum❤  oğlumun adaşı has adamım bundan sonra❤
tarafından
Hasretis6 evet canim aynen öyle çok güzel aciklamissin tesekkür ederim :) rabbim sana zeyd ali ismini taşiyacak bi paşa nasip etsin ❤️

Akkaya çok bilinmeyen ama anlami derin bi isimmiş bende ilk başta eşime karsı cikmistim ama aliştim ve cok seviyorum ismini oğlumun :) ❤️
(1,414 puan) tarafından
Adıyla yaşasın paşa ❤
0 oy
(4,043 puan) tarafından

Karı koca farklı isimler istiyoruz ikimizin dedıgı oluyor ondan iki ısım:D

0 oy
tarafından

Ben 2 isimli oldugum icin iki cocuguma da tek isim koydum :D 

2 isim de sevemiyorum, uzun isimler de sevemiyorum. Tek, kısa, öz isimler benim tarzim :D
0 oy
tarafından
Türk erkeği arketipinde çocuğuna  anne-baba adı koyma baskısı vardır. Bunu boynunun borcu bilir kız tarafı da modern isim isteyince ortaya Necmettin Kaan'lar,Süleyman Pars'lar cikiiyor :))
0 oy
tarafından
Yoooo vardı benim dedemin adı Mehmet salim abime vurmuş ... Ama biz salim diyoz arkadaşı geldi Mehmet nerde diyor bende git burdan burda öyle biri yok diye kendimj paraliyom :) 
0 oy
(3,950 puan) tarafından

3 tane oglum var hic koymadik biz. Ama genelde birini anne birini baba koyuyor ondan oluyor anlaşma saglamak icin:)

0 oy
tarafından
Bana farketmiyor ya ama bende sevmiyorum iki isim
0 oy
(421 puan) tarafından
Gerçekten bana da aşırı saçma  geliyor bu olay yok bide hangisini isterse onu kullansın diyolar ya :)
0 oy
(833 puan) tarafından
İki isim vermek sünnet diye biliyorum. Benım koyma sebebim o
(482 puan) tarafından
Sunnet degil efendimizin cocuklari hep tek isim
(833 puan) tarafından
Ama peygamberimizin birden fazla ismi var
(482 puan) tarafından
Demekki sunnet degilmis :)
0 oy
(1,097 puan) tarafından
Oğlum kimlikte tek isim. Kulağına 2 isim okuduk. Dinen iyi diye. Kızıma da aynısını yapacaktık. Duru yazdırıp diğer ismiyle kulağına okucaktık. Ama diğer ismini o kadar sevdik ki onla beraber yazdırdık. 2. İsmi ben bulmuştum. Eşim çok sevdi ikisiyle yazdıralım dedi bana süpriz :)
0 oy
(22,072 puan) tarafından
Eskidende varmis ama yaygin dglmjs :)

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 331 göst.
2 Aralık 2022 Diğer kategorisinde Saliha22 (652 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 422 göst.
14 Ağustos 2020 Alışveriş-Hediye kategorisinde İyi'kilerim ❤ (114 puan) tarafından soruldu
0 oy
16 cevap 558 göst.
4 Şubat 2020 Diğer kategorisinde Mihrii (253 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 163 göst.

377,144 soru

11,287,048 cevap

34,694 kullanıcı

...