0 oy
402 göst.
Aile kategorisinde tarafından
Tam 2 buçuk yaşında bişey soruyorum evet hayır kelimelerini kullanmiyor . 

Mesela aciktin mi diyorum aciktim diyor. Şunu alalım mı diyorum alalım, yapalım mı yapalım, gidelim mi gidelimz yicen mi yicem vs vs . 

Evet hayır kelimelerini kullanmasini istiyorum ama yok :/ 

21 Cevaplar

0 oy
(9,544 puan) tarafından
Konuşuyor ya canım daha ne
tarafından
Yani tam konusmuyor aslında. Çok geri konuşması ya
-Reklam-
0 oy
(7,515 puan) tarafından
Benimkide evet hayir demez 28 aylik ayni dediginiz gibi
tarafından
Ya zaten konuşmuyor oğlum kısıtlı yani dediği şeyler. Ama o kavramları bilmeleri gerekmiyor mu ya
0 oy
(22,070 puan) tarafından
Bendede oyle la yine seninki aciktim diyomus bizde oda yok :D
tarafından
Kız demeezzzzzz. Açlıktan karnı çöküyor gene ben vermezsem acıktım demez. Ben soruyorum acıktın mi diye şaka eder gibi diyor acıktım diye ama yemiyor :D
0 oy
(2,704 puan) tarafından

Kız bebimki de he ve ı ıhh diyor. Oysaki hep evet annecim falan derim :)

tarafından
Yerim ya seninki gene diyormuş bak ☺️ bende çok kullanırım evet hayıri ama yok zaten konuşamıyor daha kısıtlı işte
0 oy
tarafından
 Kız derdini anlata biliyor sa. Evet hayır demese nolur sanki   zaman la söyle. Şuan taklit    zamanları  bence   öğrenir elbet yakında 
tarafından
Öğrenir canım  zaman la. Sen zorladıkca belki inat ediyo dur
tarafından
Olabilir canım inadı meşhurdur oğlanın
tarafından
Ahahah. Çocuk değil mi hepsi aynı inatçı keçiler. Nolur. Deseler. Öğrenseler  dd bizi. Çileden  çıkarmasalar
tarafından
Kız benimki sinirlendiği zaman isiriyor eline geçeni titriyor bide sinirinden isirirken
tarafından
Aboooooo    yok canım benim kızım da yok öyle. Belki kız. Çocuğu diyedir. Bilemedim ama
0 oy
tarafından
Benimkide hayira no no diyor evetede hıhı diyor :D benimkide gec kaldı ama cok şükür yinede iyi
tarafından
Çok şükür canım öyle bizimkide geri konuşmada ya . Aşırı konuşuyor ama anlamsız yani
tarafından
Yegenimden 1 ay büyük ama yeğenim herseyi konuşuyor bülbül gibi benimkide konuşuyor ama onun kadar net degil. Her cocuk bir olmuyor ıste
tarafından
Ya ben doktora da götürdüm 7 8 ay falan oluyor te ozananlar konusmasi geri ağzı dolu ama çıkmıyor kelimeler demişti. Kresi sordum üç yasindan önce önermiyorum dedi. Hatta otizm testi de yaptırdım . Bu ara daha iyi şükür ama ne bileyim ya
tarafından
Evet hatırlıyorum postunu insallah kisa zamanda açılır dilleri bol bol konusurlar :)❤
tarafından
Aminn insallah canım
0 oy
tarafından
Eğer kelime haznesi hakkın da şüphen varsa doktora git cnm ☺️❤️ ilerde çok sıkıntı çekersin yoksa ☺️
tarafından
Götürdüm aslında 7 ay önce falandı. Geri konuşması ağzı dolu ama çıkmıyor kelime dedi. Çok konuşuyor ama anlamsız. Derdini anlatiyor şükür istediği şeyleri falan söylüyor dili dondugunce ama ne bileyim ya geri kaldık çok
tarafından
O zaman eğitici oyuncaklar var onlardan al cnm çok işe yarıyor ☺️
0 oy
(7,272 puan) tarafından
Bnmkide 29  aylık bnmkindede yok tamam kelimesi bile Kom diye yeni yeni söylüyor 
(7,272 puan) tarafından
Takılma cnm bnmki Kom diyor tamamı diyorum Kom anne diyor annca yani ve benden başkası tam anlamıyor ne dediğini çok anlaşılır da deyil bnce normal bide arkadaşı yoksa çok etkiliyor o
tarafından
Yok canım arkadaşı falan . Ben doktora da götürdüm 8 ay önce konuşması geri demişti kadın düşün tee kaç ay önce. Kimse yokki yasiti. Hergun parka çıkarıyorum işte orda da nekadar fayda olacak
(7,272 puan) tarafından
Bnce o çok etki ediyor cnm bnmkininde yok yaşıtı filan bı ben bı babası oynuyoruz konuşuyoruz ne akdar işte o çok etki etiğine inanıyorum ben bence gayet iyi oğlunun konusmasi napsin çocuk tek başına
tarafından
Evet arkadaşlari yok kiyamam.parkta kim var diyorum arkadaşı dio guluo çocuklar hasret kaldı çocuklara ya
(7,272 puan) tarafından
Malesef cnm bnce bunlara rağmen gayet güzel konuşuyor oglun
0 oy
(2,962 puan) tarafından
Iyiymis gene benimki sadece kafa salliyor.
tarafından
Erkek mi canım
(2,962 puan) tarafından
Evet canim
tarafından
Sanırım gercekten erkekler gec konusuyorlar hepsi olmasada geneli öyle. Cok duyuyorum etraftan
tarafından
Öyle diyorlar evet benim erkek kardeşim de geç konuştu
(2,962 puan) tarafından
Benim eşimin kardeşi falanda hep gec konuşmuş. 3 yasindalarmis konustuklarindaa
0 oy
(7,939 puan) tarafından
Benimde 2 buçuk yaşında ne evet hayır nede alalım yiyelim gidelim vs sorduğum sorulari cvpliyi  arada kızınca ayır ayır diyo yani hayır demek sizin yime çok iyi 
tarafından
Yeni yeni açıldı kuzum doktora bile götürdüm ben hem konuşması hem otizm testi için. Kadın 7 8 ay önce konuşması çok geri demişti. Çok konuşuyor aslında ama çoğu anlamsız yani . Bu ara ilerledi biraz . Ya şu uygulamaya girdigimden beri otizm o bu yok dikkat uyaran eksikliği insan kafayı siyiriyor
(7,939 puan) tarafından
Aynen öyle postlarima bakar mısın yazarsqn uzun olur
 ben kafayı yemek üzereyim konuşmuyo diye
tarafından
Bakayım canım
0 oy
(1,154 puan) tarafından

Benim büyük oğlum da 2 buçuk yaşında acıktın mi diyorum anne acıktı bitti diyor ac değilim demek bu yada anne acıktı geldi diyor :D

tarafından
Ya yiceemmm :D maşallah
(1,154 puan) tarafından
Bazen konuşuyor anlamlı anlıyoruz bazen çok anlamsız konuşuyor hicbir şey anlamıyoruz ama yapacak bir şey yok daha bebekler sonuçta:D
tarafından
Öyle canım canlari sağolsun ya
0 oy
(4,986 puan) tarafından
Benimki ocak dogumlu tam 2 bucuk yasinda 

Benim oglan yapalim gidelim edelimde demiyor ki kuzum ne desem hıhı diyor 

Bizde de konusma yok aslinda var cok sey soyluyor anlatmaya calisiyor ama anlasilir bir sey yok
tarafından
Şükür canım bende otizm için götürmüştüm kendi çocuğuma çok haksızlık yaptım burası yüzünden
(4,986 puan) tarafından
Benimde psikolojim bozulmuştu hic sorma canm
Rabbim canlarını sağ etsin inşallah
Yigenimde 3 bucuk yasinda konustu erkek çocukları bide gec konusuyor diyorlar biraz icim rahat o yuzden
Simdide yeni yeni kelimeler cikaeabiliyor enazindan
tarafından
Öyle canım ya canları sagolsun inşallah. İlerlemeleri var biraz biraz ☺️
(4,986 puan) tarafından
Dahada olur insallah kuzum
Birde konusurlarsa dahada susturamayiz☺️☺️
tarafından
Valla susmazlar ya ☺️
0 oy
(4,089 puan) tarafından
Siz kullanamıyor musunuz acaba 
tarafından
Neyi kız :D çok kullanırım ben evet hayiri.
(4,089 puan) tarafından
:D yani mesela kızım yerinde durmadığından çok kullanırım ben hayır hayır diye o yüzden şuan istemediği bi şey olursa hemen hayıııı diyor ama evet demiyor hiç o anlamda dedim
tarafından
Bizim evde hayır kelimesi özellikle çok kullanılır ya :D belkide inadindan demiyor
(4,089 puan) tarafından
Olabilir çocuklar ilginç ya tepkileri çok farklı oluyor her birinin
0 oy
(565 puan) tarafından
Oglum 19 aylık evet veya hayir diyor söyle mesela süt icecekmisin diye soruyorum eveeet süt içiiim diyor beni seviyor musun diye soruyorum eveeet diyor yada acıktın mi diyorum hayir yada no no no diyor. Balkondan bakmak istiyor balkonn bakıımm diyor bende balkondan mi bakmak istiyorsun diyorum evett diyor. Canim biz cok evet hayir konusuyoruz sürekli mesela sorular soruyorum bu kedi mi eveet bu kedi diyorum nesneleri esyalari gostererek bu ne diyorum mesela bıçak o çatal diyor bende hayirrr bu bıçak diyorum sabahtan akşama kadar konusuyoruz bunun etkisinin cok büyük olduguna eminim. Sende boyle böyle dene zamanla oda senden gördüğünün aynisini yapmaya başlayacaktır 
tarafından
Kız aynısını yapıyorum hatta belki daha fazlasını. Sokağa her Allah'ın günü çıkarız araba renkleri sayarak gideriz. Çok kullanırım evet hayıri aslında.ya işine gelmiyor ya bilmiyorum yani çok çok aşırı nadir söyler hayır yada evet diye
(565 puan) tarafından
Bide her bebegin gelişimi karaktari farklıdır canim kimi bebek erken konusur kimi bebek gec. Nadir olsada söylüyorsa demek ki biliyor fakat işine gelmiyor demekki demek :D
tarafından
Olabilir canım olsun ya şükür konuşuyor ya az da olsa ☺️
0 oy
(2,512 puan) tarafından
Olur olur zamanla buna da şükür 
tarafından
Öyle canım tabi sükur en azından konuşuyor az da olsa
0 oy
tarafından
Benimkide 20 aylık su istemeyi bilmiyor ben gösterince içiyor :/
tarafından
Benimki de yemek istemez :D ben getirip önüne koyarsam :D hiç kendigilinden acıktım demez
tarafından
Benimki mama diyor ama yemek yemiyor memeye geliyor :D
0 oy
(17,700 puan) tarafından
Öğret sende hanife. :D
tarafından
Sus kız :D ogretioz demio napem
(17,700 puan) tarafından
:D der ya aman illaki böylemi kalack
tarafından
He der canım şükür konuşuyor az da olsa ☺️
0 oy
(5,291 puan) tarafından
Benimki maşanın replikleriyle konuşuyor bu ara sanki maşayla yaşıyorum gece uykusunda oo vay canına diyo .ama evet hayır var istemezse hayıır istemiyorum diyo mesela parktan gidelim diyorum hayır diyo dondurma yer misin evet diyo aslında pratikte öğrenir bunu
tarafından
Ah yavrum neler yapıyorum evet hayır kelimesi kadar başka bişey konusmamisimdir ama yok belkide işine gelmiyor :/ maşallah yavrucaga
(5,291 puan) tarafından
Belkide öyle konuşmayı seviyo sonuçta cevap veriyo anlıyo önemli olan bu. Sagol canım
0 oy
tarafından
Benımkıde aynı 20 aylık ıstedıgını kafayı sallar el cırpar bellı eder konusturamıyorum bır turlu 
tarafından
İşlerine gelmiyor sanırım ya
tarafından
Yanı ıstemedıklerı zaman asla bısey dedırtemıyosun
tarafından
Uff inat zaten ya
tarafından
Oyun grubu vs bulmak lazım ama gecen goturdum hıc konusan cocuk yok 3 yasıbdakı bıle yenı yenı konusuyo herkes ıhhh mıhhh mama dıyo
0 oy
(996 puan) tarafından
Benimde kızım 2.5 yaşında konuşması geri Bi şey sorucns evet demez ama eet der v harfini kullanmadan istemediği bisi olunca da ı ıhh der konuşması geri olduğu için krese verdim başlıcak yakında bakalım 
tarafından
Bizimde geri ya :/ bende düşünüyorum kreş ama iş bulmam lazım önce öyle vermek istiyorum kreşe
(996 puan) tarafından
Haklısın valla canım çok pahalı normal de benim vereceğim yer de aylık normalde 5 bin ama verdiğim kreş sahibi kayınvalidemin akrabası aynı zaman da yakın arkadaşı olduğu için bize aylık 400 yoksa bu şartlar da benim de vermem zordu
tarafından
Aaa çok iyiii.. ne güzel ya sevindim sizin adınıza ver canım tabi çok faydası oluyor bizim burda 2binden başlıyor küçük yerde oturduğum için. İş bulsam ben zaten mecbur vericem ama oglanda çok düşkün bana asla ayrılmıyor benden başkasında durmuyor nasıl olur bilmiyorum
(996 puan) tarafından
Allah yardımcın olsun ben konuşmadıgi için pedegoga götürdüm öncelik kreş ama durumun yetmez diyorsan her gün mutlaka iki saat parka çıkar ama her gün çıksın kendi yaş grubu olan çocuklarla oynasin kaynassin dedi cidden çocuklarla Bi araya girince konuşmaya gayet ediyor

İlgili sorular

0 oy
20 cevap 307 göst.
10 Ocak 2023 Diğer kategorisinde Aylaaaaz (966 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 143 göst.
30 Haziran 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
27 cevap 511 göst.
20 Şubat 2021 Diğer kategorisinde halide.111 (1,661 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 559 göst.