0 oy
302 göst.
Diğer kategorisinde (2,107 puan) tarafından
Arkadaşlar merhaba ben ve eşim eli açık insanlarız birşeyler köşeye atabiliriz ama hep gezmeye yemeye içmeye harcıyoruz ben artık birikim yapıp adam akıllı bı ev almak istiyorum şimdi şey dedik 20 kusur kadar kredi çekip altına vericez bize 6 binden fazla faiz çıkıyor böyle de olmazsa çok harcama yaparız düzenli şekilde ödeme yaparız aylık 1.100 ve bı bizi zorlamaz sürekli böyle yapalım dedik nasıl birikir bu Allah için şaştım kaldım elde avucta hicbirsey yok şuana kadar eksik giderdik yedik içtik yapacağımızij mantığı nedir sizce fikirlerinizi bekliyorum 

19 Cevaplar

0 oy
(25,224 puan) tarafından
Krediyle birikim mi yapılır canım boş yere 6 bin faiz ödiceksin. Ayda 1100 kredi taksiti verene kadar her ay gram al
(2,107 puan) tarafından
Kocanın aklı mi alıyor sanki benim içinde öyle mantıklı ama yinede peşine düşerim
(2,107 puan) tarafından
Bak şey dedik az önce 2 yıllık ödemeyi 1 yıla çekince 3 bin faiz çıkıyor 1900 aylık ödeme eşim 6 bin alıyor bu şekilde anca yaparız valla yıllardır yapacaz yapacaz diyoruz yine harcıyoruz
(25,224 puan) tarafından
Olur canım nasıl rahat yaparsanız madem elde olunca harcanıyo
-Reklam-
0 oy
(2,366 puan) tarafından
Vala bn öğrendim ki borcsuz bısey yapılmıyor bilseydik başta kredi çekerdik herseyimizin öyle alırdık geç bile kalmisiz
(2,107 puan) tarafından
Degilmi az önce eşinle şunu konuştuk 1 yıla çektiği zaman faiz 3 bin ediyor daha mantıklı6 bin alıyor eşim bencede böyle daha mantıklı aylık 1900 ödeme yapacaz yoksa biz harcıyoruz vallahi
(2,366 puan) tarafından
Eşim evlendiğimizde 2500 alıyodum bısey yapamadık şuan 6500 alıyor yine bısey yapamiyoruz olmuoye ama borç olduğunda mecbursun ödüyorsun oyuzden daha iyi oluykr
0 oy
(2,974 puan) tarafından
Kredi çekip faize vereceginize faize vereceginiz para ile de her ay altın alabilir siniz.. eşimle birikimim ayrı kendi birikimim ayrı mesela eşimden habersiz 2 yılda 8 tane çeyrek yaptım eşimin alışveriş için verdiği paraları kiyafte için vs harcamadim veya yarısını harcadim hep kaynanama gönderdim o da biriktirip bı çeyrek parası geldiğinde gidip çeyrek aldı yani 1 lira da olsa biriktirip tumletip köşeye attım öyle öyle biriktirdim 
(2,107 puan) tarafından
Az önce konuştum 1 yıla çektik ve aylık 1.900 faiz 3 bin daha iyi degilmi böyle 6 bin küsur aliyir eşim birc yapmazsak beceremeyiz biz
0 oy
tarafından
Canim soyle düşün her ay 1500 bi koseye koyun daha mantıklı 20 bin çekip ne alabilirsin sanki altın çok mu ucuz e bide 6 bin faiz vereceksiniz onun yerine 6 bine 1 tam altın gelir yazık bence böyle dusunmeyin her ay bi köşeye koyun birikince alırsınız  
(2,107 puan) tarafından
Kız elde kalsa yapmazmiydik biz beceremiyoruz işte 1 seneye çektiğinizde faiz 3 bine düşüyormuş aylık ödeme 1900 yapıyor öbür türlü beceremiyoruz ki
(2,107 puan) tarafından
Eşim 6 bin alıyor
tarafından
Kumbara alın açılmayan:))) çok iyi maaş alıyor mesela benim eşim 6 bin alsa iki ayda bir bi tam altın alabiliriz :))) biz tutumluyuz ama jste eşimin maaşı az asgari +mesai alıyor ev aldık onun kredisi olmasa yine her ay 500 de olsa birikim yapabilirdik :)) bak şuan birikim yapmak istediğini biliyorsun ev almak jstiyorsun e bunu istiyorsun farkındasın bence birikimini yapabilirsin güven kendine
(2,107 puan) tarafından
Bacım eşim herşeyi elime bırakmıyor biraz karışıyor masraflar en iyisi bu şekilde mantigimiz buna el verdi baslayalimda ilerleyen dönemlerde Allah büyüktür bı tadını alalım bı bakarsın kendimiz düzene bindiririz
0 oy
(1,223 puan) tarafından
Bizde cok istiyoruz ev almak ama dusunuyorum kredi faiz kesinlikle cok buyuk bi Haram. Haram yemek istrmiyoruz kredi cekmeden e sadece birikimle yillar sürer cok zor zaten birikim yapmak oyle bi hale getirdiler ki gunluk zam geliyo birikimi birak yapilan alisveris 1 hafta geçmeden bitiyo anlamadim nasil bi sey
(2,107 puan) tarafından
Kız bizde kara kara dusunuyoz işte artık birşeyler yapmamız lazım iki odada ömür geçmiyor çocuğumuz var çok savuruyiruz az önce şey dedik 1 yıla çekelim dedik faizi 3 bine düşüyor bizi zorlmaz eşim 6 bin alıyor
(1,223 puan) tarafından
Valla esim 5 milyar maas aliyo 1cocugum var ve hamileyim inan sana alisverise cikiyoruz 1 milara dolap dolmuyo bile en uygunualmaya calismamiza ragmen kira fatura gider vs derken bidahaki maasi zar zor getiriyoruz. Birikim yapmamiz cok zor faiz isine de hic girmek istemiyorum bilmiyorum ama benm düşüncem soyle 3 günlük dünyada ev sahibi olucam diye haram yiyemem faizin cok buyuk bi haram odlgnu bile bile yapmam diyorum o yuzden vazgectim valla
(2,107 puan) tarafından
Valla bence Allah insanın durumuna göre günah bindirir yavrum hani bu şekilde de günah savuruyiruz resmen bizde birikim yapinca elbet birçok şeyden kismamiz lazım biz kiraz vs odemiyoruz kayanamin evi iki odalı bu şekilde olmazsa olmuyor işte çok denedik ama en dibe cokuyiruz git gide Allah günah yazmasın inşallah ama evladım için bı mücadele içerisine girmek zorundayım burda perişan oluyoruz kayanana kayınbaba elti herkes iç içe dayanamıyorum artik
(1,223 puan) tarafından
Haklisin bisey diyemem zor oluyodur illaki kalabalık ben sahsi düşüncemi soyledim acikcasi o yuzden vazgectm valla
0 oy
(1,170 puan) tarafından
Borçsuz biriktiremiyorsanız bence doğru olur. Sadece faiz haram onun için düşünün. Maddi olarak 3 binlik fazladan ödenecek bir şey değil yıl sonuna altın onun üzerine kar bindirir. Yazda geliyor düğün sezonu da geliyor erkendwn altın almak mantıklı ama haram var işin içinde 
(2,107 puan) tarafından
Yavrum ne yapan başka türlü garibanın eti ne budu ne Allah insanın durumuna gönlüne göre günah bindirir benim çocuğumda var onunda düşünmek zorundayım kaynana kayın baba elti iç içeyiz artık dayanamıyorum
0 oy
(119,345 puan) tarafından
simdi kredi cekme bankaya odiycene her ay gram ve ceyrek al derdim ama oyle olmuyo birc olunca insan mecbur oduyo o yuzden kredi mantikli
(2,107 puan) tarafından
Aynen canım mantigimiz buna el verdi tutumlu değiliz yalan mı diyim
0 oy
(14,033 puan) tarafından
Eline para geçince hemen kuyumcuya git mesela. Elime 250 lira geçsin hemen gidip 0.25 gramlık altın alırım 
(25,224 puan) tarafından
Kız onu ne diyip alıyosun 0.25 gram altın alcam mı diyosun
tarafından
Öyle gramlarda mi var aşko
(14,033 puan) tarafından
Evet valla 0.25 alcam diyorum alıyorum 250 lira da bir şey değil yani. Esroş 0.10 gram bile var :D
tarafından
Bunu bilmiyordum bak öğrendiğim iyi oldu sağol aşkım
(14,033 puan) tarafından
Rica ederim kuşum
0 oy
(558 puan) tarafından
Kredi çekip birikim yapacağına hiç yapma canım faiz insanı bitiriyor
(2,107 puan) tarafından
Kuzum ufak ufak ya büyük mevlalarda değil şimdilik böyle başladık biz çok harcama yapıyoruz bu şekilde mecbur odicez elimiz alissin düzene oturtalim aylık alırız sonra çünkü kendimizi biliyoruz çok savuruyiruz çok denedik olmadı böyle bizim için daha iyi gibi
0 oy
(603 puan) tarafından
Valla geçen yıl 20 bunlira çektim altın aldım bu sene 45 bozdurdum hiç yoksa 22 bunlira karım oldu faiz düşersem bu devirde öyle birşeyler yapmak istiyorsan maalesef faizsiz birşey yok ama çok büyük günah biliyoruz Allah affetsin çevremdeki herkes de krediyle ev araba aldılar yoksa öyle biriktirerek ev alma faln olmuyor çünkü sürekli iki katına çıkıyor fiyetlar en azından çektiğin kredi sabit kalıyor artmıyor yavaş yavaş ödüyorsun malda sana kalıyor insan borçlu olunca zaten ona göre hareket ediyor mecbur kendinden kisip ödüyor öbür türlü valla para yenilip gidiyor hiç elde kalmıyor 
(2,107 puan) tarafından
Ayenn canım Allah bize günah yazmaz inşallah bizim amacimiz belli en azından kafamızı koyacağımız bizim diyebilecegimiz bı yuvamız olsun çok zorlanıyorum kaynana elti herkes iç içe özel alan yok bunaldım artık olmuyor böyle başka türlü asla ama asla birikim yapamayız
0 oy
(2,610 puan) tarafından
Krediyle birikim yapanı ilk defa duydum 
(2,107 puan) tarafından
Kuzum işte mantığın neye el veriyorsa çok harcama yapıyoruz eşim kredi borcuna girmediği sürece birşey sahibi olamayız mantigimiz buna el verdi
0 oy
(1,610 puan) tarafından
Bence faizle hiç uğraşmayın faize bulaşmayın. Her ay 1100veya 1900 krediye vereceğinize çeyrek altın gram altın yapıp kenara atın daha mantıklı en azından öyle faize bulaşmamış olursunuz 
(2,107 puan) tarafından
Kuzum sadece benim elimde değil ki eşim benden beter elinde tutmayı hiç bilmez bu şekilde yapsak yaparız yoksa sürekli mundar edicez mantigimiz buna ek verdi
(1,610 puan) tarafından
Siz bilirsiniz Hakkınızda hayırlısı olsun
(2,107 puan) tarafından
Sağol kuzum cumelimiz için fikrin için teşekkür ederim
0 oy
tarafından
Kredi çekip 6 bin kazık yiyeceginize her ay 1100tl at kenariya gram yap yada 
(2,107 puan) tarafından
Cnm 1 seneye çektik 3500 kusur faiz var bu şekilde olmazsa birşey yapamayız eşim ve ben bunları becerebilen insanlar değiliz bu şekilde ödemek zorunda kalır
0 oy
(1,776 puan) tarafından
Altın gününe gir mecbur vermek zorunda kalırsınız o zaman
(2,107 puan) tarafından
Kim var ki kuzu nerden bulcam o insanları
0 oy
(7,958 puan) tarafından
Valla karnımızı zor doyuruyoruz birikimin b si bile bizim için imkansız
(2,107 puan) tarafından
Allah yardım etsin kuzum simdiye kadar bizde oyleydik 2 3 ay borçsuz kaldık hep savurduk en azından köşeye birşey atarım
0 oy
(866 puan) tarafından
Borçla birikim olmaz ki  ne anladım ben bu birikimden, borç yapacağına gezmendne yemeden kes att köşeye daha karlı 
(2,107 puan) tarafından
Sadece bana kalsa öyle yaparım kuzum ama eşimde çok savurgan mantigimiz buna el verdi bu şekilde ödemek zorunda kalır 1 senelik faiz 3500
0 oy
tarafından
Aylık 1100 taksit vereceğinize her ay 1 2 gram atın kenara bizde öyle yapıyoruz 
(2,107 puan) tarafından
Benim elimde değil sadece canım eşim cayiyor sürekli onu burca koymazsam hicbirsey yapamayız malesef birikimin tadını alsin bı bu bitince öyle yaparız herhalde
0 oy
(9,247 puan) tarafından
Kuzu ben hayalin ıcın karala diye bi kumbara aldım elime geceni atıyorjm arkasında ki tutarı karalıyorjm 10000 TL oluyor bitince anca okadar birikim sayılırmk
(2,107 puan) tarafından
Kuzum eşimi borca koymazsam birşey yapamayız eşim cayiyor sonra böyle bizim için daha mantıklı ödemek zorunda kalır
(9,247 puan) tarafından
Ooo bizim ki tatile çıkmak için kredı cekenlerden
(2,107 puan) tarafından
Hahah bela bunlar
0 oy
(1,014 puan) tarafından
Ben soyle yapıyorum. Kredı kartı var mesela 29 bın cekıyorum ondan. Taksıt yaptırıyorum. 6 ya boluyorum.sonra onu odeyıp bitirip tekrar cekıyorum. Boyle boyle 1 araba aldım. 100 bınde ustune biriktirdim. 
(2,107 puan) tarafından
Maşallah sana işte bakalım bismillah dedik Allah yardımcımiz olsun şimdilik böylesi daha iyi Bizim için

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 61 göst.
+1 oy
6 cevap 92 göst.
15 Nisan 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Bahar_6565 (79 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 110 göst.
2 Nisan 2024 Alışveriş-Hediye kategorisinde Baloncu (13 puan) tarafından soruldu
0 oy
24 cevap 213 göst.

380,253 soru

11,384,779 cevap

34,884 kullanıcı

...