0 oy
731 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Elimizde biraz altınımız var eşimin arkadaşı borç istemiş. İsteyen kişi gayet güvenilir bi insan öyle diyo. 

Şimdi biz 5 tam altın 1 gremse 2 yarım 5 çeyrek vericez. 

Ben eşime gremseyi kast ederek böyle verdim böyle isterim dedim o da nasıl verdiysem öyle alıcam dedi.

Asıl sorum şu kızlar bu altınlar ortalama 64 bin falan etse birebir aynısını yapsa da mı olur yoksa ederi kadar yarım ya da tam altın yapsa da mı olur öyle yaparsa birikim açısından zarar etmiş olur muyum altın gremseden yarıma küçülcek ya o kafamı karıstırıyo

35 Cevaplar

0 oy
(157 puan) tarafından
Gramı kadar aynı gramda farklı altınlar verse zarar mı ediliyor?
tarafından
Her altından ettiğin kar oranı farklı
-Reklam-
0 oy
(48,996 puan) tarafından
gremse ne kiz niye o kadar cok veriyosunuz ki umarim geri gelir ne veriyosaniz aynilarini yazin bir kagida ikinizde imzalayın ikinizdede dursun kagit yarin obur gun eksik vermesinler 
tarafından
Yazdık kağıda verildi bile canım. O büyük bi altın ya 16 bin falan ediyo şu anki piyasası.
0 oy
(5,728 puan) tarafından
Ben olsam vermem o kadar borç birde altın borcu bu pahalılık ta ama ne aldıysa aynısını verecek 
tarafından
Allaha emanet artık
(5,728 puan) tarafından
Deme kız öyle
0 oy
(1,246 puan) tarafından
Çıldırmış olmalısın o kadar para verişir mi hadi 2 çeyrek falan neyse. Ne kadar altın verdiysen o kadar altın yapmak zorunda altın düşse de çıksa da 2 çeyrek verdiysen 2 çeyrek getiricek. 
tarafından
Çıldırmadım da karşı tarafta bize yardımı dokundu zamanında o yüzden karsı çıkamadım Allaha amamet artık ben iyi niyetle verdim
0 oy
(2,016 puan) tarafından
Canim altin borc verilirse altin alinir sakin ha turk lirasi soyleme kac gramsa gram kadar odeme yapsin geri.. uzerinden 5 sene gecse bile mesela ben aileme borc vermistim o zaman altin 200 tlydi 550 tl iken bana borclarini odediler yani altin cok pahali gibi dusunme gram hesabi yap zaten o senin elinde gram halinde duracakti 
(2,016 puan) tarafından
Bode ne verdigini yaz altini adini imzani alan kiside yazsin adini imzani ikinizdede ayni kagittan olsun soz ucar yazi kalir islamda  da hukuk budur
tarafından
Kagıda yazık canım altın borcu altınla ödenir onu biliyorum ama ben bilezik vermediğim için gram hesabına bakmamalıyım cins olarak ne verdiysem ona mı bakmalıyım diye sordum aslında. Mesela 2 çeyrekse ödemesi de 2 çeyrek olur. 2 çeyrek ederi kadar gram altınla kapanmaz yani onu demek istedim doğru mu düşünüyorum diye
(2,016 puan) tarafından
Evet 2 ceyrek 3 tam ne verdiysen oyle gelsin canim  onuda not düsun
0 oy
(8,578 puan) tarafından
Yerınde olsam vermezsim dünya hali boşversene altın borcu kolay odenmez 
tarafından
Ben iyi niyetle verdim ve elimde duruyodu vermesem de şöyle bişey duymustum hadis mi bilemem emin değilim de sizden yardım isteyen birine yüz çevirmeyin ki Allah ta size kıyamet günü yüz çevirmesin diye o anlamda bi söz .  Eşimde garanti ediyo nasip bakalım allaha emanet artık iş
(8,578 puan) tarafından
Ya dogru ama olurda ımtıhan edilirsen bagıslayabılme ya da bu durumu tolere edebılmen gerekır canım
0 oy
(222 puan) tarafından
Ne aldıysa onu verecek altın yerinde durmuyor zarar edersin 
tarafından
Aynen haklisiniz
0 oy
(2,343 puan) tarafından
Ablam bana 2 yarım 2 çeyrek verdi ben onu 6 çeyrek yaparak ödedim. Ama gramlık gram olarak verilir. 
tarafından
Teşekkür ederim cevabınız için
0 oy
(328 puan) tarafından
Niyetini güzel tut.

Allah rızası için ver. Sen onun dünyalık sıkıntısını gideriyorsun. Niyetin Allah rızası olursa o borcunu ödeyene kafar sana sadaka sevabı yazılır.
tarafından
Teşekkür ederim yorumun için benşmde niyetim öyleydi bozmak istemedim niyetimi Allaha amanet artık
0 oy
(7,339 puan) tarafından
Ya bu devirde altin borc almak hiç akil kari degil ne verdiysen onu vericek tabide geri gelme şansı düsük git gide yükseliyor hadi tl olarak borç verilirde altin karısık
tarafından
Karşı tarafta dükkan açacagı için sıkışmıs demekki
0 oy
(3,681 puan) tarafından
Ben eşimin teyzesine vermiştim 6 bilezik canım aynı gramdan 6 bilezik 2 sene sonra yapıp verdiler 
tarafından
Teşekkür ederim yorumunuz için bende öyle düşünüyorum
0 oy
(2,802 puan) tarafından
Allah hayrını kabul etsin canım pişman olmazsın inşallah. Neyi kaç tane verdiysen o şekilde isteyeceksin misal 2 çeyrek 5 tam altın mi verdin karşı taraf sana 2 çeyrek 5 tam altın verecek ne kadar zaman geçerse geçsin. 
tarafından
Teşekkür ederim bende iyi bi niyetle verdim. Aşlaha emanet artık
0 oy
(1,170 puan) tarafından
Altın verilen altın olarak alınır yoksa zarar edersiniz. Çok yüklü miktar verdiğiniz bence tekrar düşünün
tarafından
Verildi bile artık
0 oy
(296 puan) tarafından
Allah aşkına babanın oğlumu ki veriyim verme bacım sana ne milleten sakla kalsın colugun çocuğuna giden bir türlü gelmiyor işini riske atma 
tarafından
Haklısınız da o an eşime de bişey diyemedim karsı tarafında zamanında bize yardımı dokunmuştu bu kadar yüksek bi meblağ değildi ama yardım etmişti
0 oy
(5,105 puan) tarafından
Vermeseniz daha sağlıklı bence bu zamanda ve altın 
tarafından
Olan oldu artık

İlgili sorular

0 oy
16 cevap 725 göst.
11 Ağustos 2020 Alışveriş-Hediye kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 834 göst.
19 Ağustos 2020 Diğer kategorisinde Btmrsz (6 puan) tarafından soruldu