0 oy
2,382 göst.
Aile kategorisinde (417 puan) tarafından
Kızlar oğlum dün 1 yaşına girdi. 10 aylıkken ba-ba-ba demeye başladı mam mam (mama) - mem mem (meme) diyor bilinçli bir şekilde bir ara dedi diyordu kedi yani. Şimdi de ded-ded demeye başladı ama artık baba demiyor arada bir söylüyor. Bunların haricinde bir şeyler konuşuyor ama ne dediği anlaşılmıyor. Bir kaç kişiden duydum 1 yaşındayken baba anne demesi onları bilmesi gerekirdi dedi. Kesinlikle kıyaslama yapmıyorum ama baba diyordu önce şimdi niye demiyor acaba yada yeni şeyler öğrendikçe unutuyorlar mı? 

14 Cevaplar

0 oy
(25,225 puan) tarafından
Her cocugun gelişimi konuşması farklıdır bence bu kadar düşünmeyin elbet konuşacak. 
(25,225 puan) tarafından
Daha küçük oldugu için bence etkilemez, herkes bebeğini çıkarmıyor ki sonuçta kalabalık ortama, ama siz onunla eğitici kartlarla falan oyun yapabilirsiniz dil gelişimi için. Basit kelimeleri ona resmini gösterip siz adını söyleyin mesela anlamlı bir şekilde o tekrar etmeye çalışsın, bu tarz şeyler yapılabilir
tarafından
canim teyzemin torunu bes yasinda konustu hemde evde abisi apartmanda uc kuzeni vardı ama cok zor konustu kobusamicak sandik her bebegin gelişimi farklı
(417 puan) tarafından
Aynen öyle canım. Konuşacak gibi zaten konuşmaya çalışıyor kendi dilinde bir şeyler diyor
tarafından
oo sabah kalkiyor biseyler anlatıyor anlatıyor kendince bende onunla konusuyorum kim dedi diyorum öyle mi yapmış diyorum artık ne diyosa :)
(417 puan) tarafından
Aynen aynen öyle:) :)
-Reklam-
0 oy
tarafından
Vlla çevremde var 1 yasında cogubknusmuyo daha anca anca 
(417 puan) tarafından
Bende öyle düşünüyordum aslında ama oğlumla evde tekiz pek fazla kalabalık bir yerlere gitmiyoruz bu konuşmasını etkiler mi
tarafından
Evet etkiliyor  canım  bol bol knus
(417 puan) tarafından
Konuşuyorum sık sık canım zaten oğlumun da konuşma çabası var bakalım;)
0 oy
tarafından
Sana bağlı ne kdr çok konuşup kitap okursan o kdr daha çok ilerler

Bnm oğlum şuan 9 buçuk aylık anne baba dede lütfen gel haydi gidelim diyo elleriyke gel gel diyor

Ligufen diyo yani ltfen

Babasını görünce bba der

Yemeği görünce mama ham ham diyo
tarafından
Aferin yusufuma ❣deme öyle kız nazar değer ☺☺
tarafından
Allah'ım nazardan saklasın yavrum ❤️
(417 puan) tarafından
Ben konuşuyorum ama ne kadar yeterli bilmiyorum canım gün içinde sadece oğlumla ilgileniyorum beraber temizlik falan bile yapıyoruz her zaman yanımda yani
tarafından
Vakti vardır muhakkak canım bol bol kitap oku hayeller kurun onu da dahil et vs
(417 puan) tarafından
Kitap okuyorum kuzum bulmaca falan bile çözüyoruz  :)
0 oy
(2,484 puan) tarafından
Benim oglumda artik baba demeyi kesti suan

Yemek isteyince mama

Su isteyince mamm diyo

Gel git

Hadii 

Buvv diyo yasak bisey gorunce

Dede

Bazende anne diyo
(417 puan) tarafından
Aynen canım daha anne demiyor arada baba diyor acıkınca sofrayı görünce falan mama beni görünce mem mem diyor. Yasak bir şey görünce ciss diyor dede dide diyor sürekli babayi unuttu herhalde önce sürekli onu diyordu
0 oy
(1,397 puan) tarafından
Her çocuk kendine özgüdür canım oğlum 1 yaşında gel mama meme anne  baba yok diyor sen tekrar et devamlı konuş 
0 oy
(4,854 puan) tarafından
Bence o kelimeleri unutuyor ya simdi oglum 9 aylik baba dede mama falan diyor akrabamizin ogluda ayni boyle diyodu simdi 1 bucuk yasinda hic birini soylemiyor
0 oy
(6,360 puan) tarafından
Oglum neredeyse 10 aylık olucak anne baba dede nene gel ayy falan diyo bazen git diyo kedi görünce didi diyo mama diyo memmm diyo her çocuk farklıdır sen elinden geldigince büyük bi insanms gibi onunla konuşmaya calış sürekli konuş yani 
(417 puan) tarafından
Sürekli konuşuyoruz zaten ama ne kadar yeterli bilmiyorum ben konuştukça o susuyor gülüyor ağzıma bakıyor utanıyor falan  :)
0 oy
(1,456 puan) tarafından
Sürekli konuş ona canım. Benim kızım

Anne, baba, dede, hala, dayı, Ayşe, hadi, mamma, su, bZen bumm der suya. :) gitti, geldi, ama en cok abovv der. :)) her çocugun farklıdır tabi. Dönem dönem unutabiliyor söylediklerini 
(417 puan) tarafından
Ne kadarlık canım maşallah:)
(1,456 puan) tarafından
14 aylık olacak ama bu kelimeleri 1 yaşına girmedende söylüyordu :)
(417 puan) tarafından
Hım anladım normal o zaman canim
0 oy
tarafından
değişiyor canım yasinda degilken cok güzel aydın diyordu babasına simdi aydin de diyirum daha yarim soyluyor
(417 puan) tarafından
Anladım canım yeni şeylere daha çok odaklanıyor galiba
tarafından
tabiki canim benim günleri birbirini tutmuyor hic dedigini demiyor yeni bişey çıkarıyor oynadığı oyuncakla oynamiyo bir hafta sonra oynuyo kelimeleri oyle benimki arapça konusur gibi yapiyodu hsdi konus diyoduk bıraktı :)  ela de diyorum Hatice diye halami sayıkliyor bütün gun :)
(417 puan) tarafından
:) :) o daha güzelmiş:)
0 oy
(3,151 puan) tarafından
Unutmaz mesela benim kizim ilk 10 aylikken anne demisti bikac kere sonra hep baba dede mama filan dedi hic anne demedi bir daha ama biliyordu suan 2.5 yasinda tekrar demeye basladi bildigi seyleri soylemiyor bazen niye bende anlamadim. Yeni kelime ogrenince onu kullaniyor devamli eskileri soylemiyor baya bi sure.
(417 puan) tarafından
Hım şimdi daha iyi anladım.canim
tarafından
cok zekiler :) bilipte soylemiyorlar ya nasil tutuyorlar kendilerini bilmem biz olsak pat diye soyleriz :)
(417 puan) tarafından
Aynen canım. Utanıyor birde baba de diyorum gülüyor eliyle yüzünü kapatıyor:)
tarafından
oyy yerim ben onun elini yuzunu utanmasini :))❤️
(417 puan) tarafından
Ye teyzesi  :)
0 oy
(1,169 puan) tarafından
Canim günümüzde çocuklar çok geç konuşuyor özelliklede erkek çocukları motor gelişimi su anda yürümeye odaklıysa  konuşması daha geç olur bu normal birsey fazla televizyon izlettirme yaşıtlarıyla daha çok vakit geçirmesini sağla içinin rahat etmesini istiyorsanda bir doktorla görüş 
(417 puan) tarafından
1 yaş aşısına gidecez onda soracam canım. Şuan da sürekli yürüyor gelişimi falan gayet güzel çok şeyi öğrendi. Anne baba demeyince benim.kafama takıldı önce diyordu da şimdi demiyor dede diyor sürekli cıs mama meme bunları kullanıyor gün içinde ama eşim kıskanıyor baba demiyor diye o çok kafasına takıyor:)
(1,169 puan) tarafından
Hiç kafana takma canım zamanı gelecek o kadar çok soru soracak ki sıkılacaksın bebeğin gayet normal bence :)
(417 puan) tarafından
Inşallah canım saol :) :)
0 oy
(5,938 puan) tarafından
9 buçuk aylik oğlum 

Anne 

Baba

Abla

Mama

Dede

Gel

Tuş( kus) 

Fu (su) 

Bunları diyor 
0 oy
tarafından
Benim oglum da ilk baba demeye başlamıştı ama bi ara bıraktı. Şimdi 13 aylik yeniden başladı demeye. Kendisi konuşmasa bile ben sorduğumda o kişinin yüzüne bakıyor. Mesela anneanne nerde diyince anneme bakıyor baba nerde diyince babasına  bakiyor
(417 puan) tarafından
Anladım canım maşallah :) darısı bize
0 oy
(2,586 puan) tarafından
Cnm benim oglum 8 ayini doldurup 9 a gecmesine 3 gun var benimki sadece dede dedee diyo acaba normal diyimiki burdakiler 9 aylik anne baba mama falan diyo yazmislar bi korktum ben su an yaa
(417 puan) tarafından
Yok kuzum normal korkma yakında başlar sıralamaya
(2,586 puan) tarafından
Insallah cnm yaa bende ogrwtiyim anne de filan diye
(417 puan) tarafından
Aynen canım sırala daha bebeğin küçük zaten öğrenir

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 111 göst.
16 Şubat 2024 Aile kategorisinde Alectemovik (41 puan) tarafından soruldu
0 oy
53 cevap 771 göst.