0 oy
242 göst.
Diğer kategorisinde (3,151 puan) tarafından
Hanımlar şimdi bizim bir arabamiz var çok şükür güzel bı araba denebilir yani. 2020 de biz bunu 61 bine aldık sahibinden ama tabi kredi ile 75 bin ödedik. Şuan en son fiyati 200 bin küsürdü. Eşim şuan Iğdır'da şark görevinde. Ben Bursa'da ailemin yanındayım kirada kendi evimde yasiyoum anneme yakın yerde. Evim çok rahat yerde anaokulu evimin yanında, ilkokul 10 dk lik yerde, kuyumcu, fırın eczane çeşitli marketler caddede mevcut evim cadde üstü zaten. Dolmuşlar da evin altından geçiyor hemen kapıdan çıkınca. ben diyorum ki biz arabamızı satıp komple altın alsak az bı kredi borcu var ki kapatıp jeri kalanla altın yapsak. Eşim 4 yıl sonra gelecek yanımıza o gelene kadar da her ay altın birikimi yapsak geldiğinde hepsini bozup bide kredi vs çekip ev almak sizce mantıklı mı zarar eder miyiz riskli gibi duruyor ama uzun vadede altın bence kar ettirir 4 yıl yani.

9 Cevaplar

0 oy
(7,450 puan) tarafından
altın yatırımı ıyı başka yatırım tanımam ben
(3,151 puan) tarafından
Yani mesele aslında arabayı satıp bide her ay kenara altın biriktirip 4 5 yıl sonra ev alabilir miyiz acaba tüm bu altınla
(7,450 puan) tarafından
alınır bızım altın hesabı  var ama bızım az dugunlerden ve maştan kalan yanı oyle alıyoz sızın daha guzel bırıkım olur
(3,151 puan) tarafından
Bizde şuan maaştan kalanla alıyoruz ama araba boş boş yatiyo ihtiyacım yok kullanmıyorum bide boşuna masraf üstüne sigortası muayenesi benzini vs ben de dedim isekie boşa masraf edeceğine bize arabayı da altın yapayim değeri katlasin
-Reklam-
0 oy
(14,036 puan) tarafından
Teyzem ve eşi şuan öyle yapıyor arabalarını sattılar hepsiyle altın aldılar enistemde çalışıp üstüne koymaya çalışıyor. Ama artısı eksisi nedir bilmem tabi iyi düşünmek lazım 
(3,151 puan) tarafından
Ya bakınca aslında diyelim 200 bine altın aldık araba parasıyla ve yılda 100 bin kayda üstüne 4 yılda 600 bin eder. Kendimizde 4 yılda 25 bin TL atsak buda yılda 100 bin eder şuan evler zaten 1 milyon 4 sene sonra bu para yetecek mi acaba eve
(14,036 puan) tarafından
Eğer yaparım dersen güzel Birikim, yetmeyen kısmını belki Kredi çekebilirsiniz
(3,151 puan) tarafından
Evet illaki kredi de lazım olacak ama bence büyük kısmını altınla karşılarız diye düşünüyorum
(14,036 puan) tarafından
İnşallah canım Allah herkesin gönlüne göre versin
(3,151 puan) tarafından
Allah razı olsun her şey çok zor çocuklara bişey bırakmanın derdindeyiz hepimiz rabbim hepimizin yardımcısı olsun
0 oy
(3,669 puan) tarafından
Altına sahip çıkabilecek sen yani evde hırsız durumu var bankada daha güvenilir altın iyi yatirim
(3,151 puan) tarafından
Yok canım öyle bişey olursa direk külçe aldırıp bankaya vadeli koyarız zaten 200-250 milyarlık altın az buz değil nolur nolmas
0 oy
(25,224 puan) tarafından
Altın asla asla asla zarar ettirmez
(3,151 puan) tarafından
Evet ama 4 yıl sonra altınla beraber evler de artacak yine yetmiycek galiba birikimimiz
0 oy
(498 puan) tarafından
Araba alıp satmak daha da kâr getirir.  İşten anlayan biri varsa 200 bin degerindeki arabayı dört yılda ikiye üçe katlar 
(3,151 puan) tarafından
Araba satıp araba alamayiz bence tofaslar omlis 70-80 bin suan arabamızı sattığımız zaman aynı değerde bir arabayı bu fiyata alamayiz yani
(498 puan) tarafından
İşte üstüne katıp model yükselteceksiniz. Altının ne olacağı da malum değil. Eşim 60 gram altın aldı ertesi gün altın değer kaybetti.  Bir gecede on bine yakın zarar etti
(3,151 puan) tarafından
EVet o da doğru ama altın için zaten uzun vadede yatırım yapın diyolar. Mesela gram altına bakıyorum geçen yıl 400-500 di bu yıl 900-1000 olmuş. Tekrar eski fiyatına düşmez sanmam. Bunda da 4 yılda illaki üstüne katar zarar ettirmez bence ama arabada mutlaka ederiz bu bizim 4. Araba ilk defa bunda yüzünüz güldü eşim anlamadığı için hep zarar ettik 15-20 bin en az arabalardan havaya paramız ziyan oldu. İnşallah bu yöntem işe yarar diyorum bakalım
0 oy
tarafından
Arabaya ihtiyaç yoksa satarım borç bitirir altın alırım.herşey ayağının altında merkezi yer araba ihtyscı yok gibi ben olsam satarım.altın zarar ettirmez bir sene de bile iki kat çıktı yani
(3,151 puan) tarafından
Evet başta araba dursun diyordum ama baktım kullanacak durumum olmuyor ki. Her yer elimin altında dolmuşlar taksiler kapımın önünden geçiyor her yere gidiyor.  Ama işte altın arttıkça ev fiyatı da artacak acaba 4 yıl sonra birikimimiz yeter mi eve yine
0 oy
(1,106 puan) tarafından
Olumlu bence
(3,151 puan) tarafından
Dimi 4 yıl boşuna arabaya masraf edeceğimize muayenesi sigortası vs. Altına yatiralim daha iyi
0 oy
(378 puan) tarafından
Canim araba 4 yil bos bos duracaksa satip altin alabilirsin evet, ama krediyi kapatmani tavsiye etmem. Enflasyon cok yuksek oldugu icin krediyi kapatmak degil ay ay odemek daha karlidir. Parayi da altina yatir oyle dursun su an altin yatirimi icin mantikli bir zaman hele uzun vadede paran deger kaybetmez
(3,151 puan) tarafından
Evet eşim de öyle dedi maaşa vs zam geliyo kredi aynı kaliyo taksit ödemek daha karlı diye.  Ama işte arabayla full altın alıp birikim yapcaz 4 yıl sonra altınla beraber ev fiyatı da artacak karşılar mı bilemiyorum işte.
0 oy
(966 puan) tarafından
Arabayı satıp ev alın yoksa altına yatırım yapmayın derim.araba zaten altın gibi karlı.
(3,151 puan) tarafından
Arabayla ev karşılamaz ki araba şuan 200 evler en az 600 baya kredi çekmesi lazım altın uzun vadede çok artıyor diye böyle düşündüm ama tabi o ara ev fiyatı da artacak

İlgili sorular

0 oy
17 cevap 395 göst.
15 Aralık 2021 Alışveriş-Hediye kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 126 göst.
3 gün önce Diğer kategorisinde Hicrannn (1,080 puan) tarafından soruldu
0 oy
21 cevap 192 göst.
18 Nisan 2024 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 110 göst.
2 Nisan 2024 Alışveriş-Hediye kategorisinde Baloncu (13 puan) tarafından soruldu

381,079 soru

11,408,678 cevap

34,945 kullanıcı

...