0 oy
350 göst.
Aile kategorisinde (30 puan) tarafından
Hanımlar evde kaç kişi yaşıyorsunuz? maaş yatınca acil alınması gereken gıdaları malzemeleri alıp kalan paradan haftalara bölüyorum. Sizler nasıl yapıyorsunuz? Haftalık ne kadar bütçe ayırıyorsunuz gıdaya? Aylık eğlence vs için nerelere ne kadar bütçe ayırıyorsunuz? Ve en önemlisi birikim yapıyor musunuz taktik, metot varsa yazar mısınız merak ediyorum  

21 Cevaplar

0 oy
tarafından
Aylık yapmıyoruz alışverişi, ne zaman biterse o zaman yapıyoruz. Mesela yoğurt süt bitti onu alıyoruz o an. Tatil için baya masraf yaptık onun haricinde de aktif bir sosyal hayatımız var çünkü eşim de ben de sosyal insanlarız. Birikim de yapıyoruz canım.
(30 puan) tarafından
Bende öyle yapıyorum ama bakıyorum mesela öyle düzenli idare eden kadınlar varmış ki mesela 1 kg peyniri 1 ay kullanan varmış gibi ay dolmadan almayan bunları okuyunca bende mi sorun var diye düşünüyorum
tarafından
Bir ay peynir mi dayanır ? :) Ayrıca tazeliğini kaybeden şeyleri çocuğuma yediremem. Sen bakma onlara :D
(4,668 puan) tarafından
Kiz muallime, sen ne öğretmeniydin?
tarafından
Türkçe. Niye ki?
(4,668 puan) tarafından
Merak ettim sadece :)
-Reklam-
0 oy
tarafından
Benım eşimin kendi dükkanı var o yüzden maaş almıyoruz günlük kazanıyor evin erzağına aylık 3bin rahat gidiyor 3 kişi yaşıyoruz şuan borçları kapatma derdindeyiz o yüzden bırıkım yapmıyoruz eşim bozuk paralarını evde bırakır onları atarım kenara kızımla gezmeye gidince kızıma yıyecek alırım o şekilde az önce de elektrik faturası geldi 169 tl
tarafından
Arkadaşım 5 litre yağı ayda bır kere alıyormuş mesela yemekleri az yağlı yaparmış kızartma ayda yılda bır yaparmış
tarafından
Kısa süre daha çok elektrik harcar bunu unutma
tarafından
Bizim bir ayı geçiyor valla 5 litre yağ bazen 2 ay bile dayanmış 3 kişiyiz kizim patates kızartması çok seviyor hep yaparım da bunun dışında gelen giden misafir yemek falan yetiyir:)))
(30 puan) tarafından
Porçöz nedir çif mi 2 yıl nasıl gidiyor boşaltıp nasıl tekrar dolduruyorsunuz
tarafından
518☺️Porçöz kreç çözücü canım çaydanlığa döküyorum arada kreçi gidiyor geri şişeye boşaltıyorum
0 oy
(11,279 puan) tarafından
Mutfak ihtiyacını eşim alıyor kuzum yeri geliyor annem yeri geliyor kaynanam bisiler alir yollar o konuda bisi diyemem ama birikim yapamıyoruz maalesef tek maaş yeni bebek oldu derken gider çok  tek eğlencemiz de eve alıp oturup evde yemek dışarı çıkmıyoruz bile 
(30 puan) tarafından
Hayırlı olsun bebeğiniz bereketiyle gelmiştir ❤️
(11,279 puan) tarafından
Allah razı olsun canim şükür çark dönüyor ihtiyclar karşılanıyor ama birikim yapmak imkansız hele bu devirde valla 100 tl 10tl gibi oldu önceden 100 tl nin üstünü atıyordum kenara şimdi nerde 101 tl tutsa o 1 tl yi verecek para bulamiyo insanlar artık
0 oy
tarafından
İki kişiyiz aylık yapariz bereketli oluyor sonra yumurtam peynir falan bittikçe alırız 
0 oy
tarafından
Eşimin maaşı gayet iyi ufak tefek altın birikimimiz var ama bayadır birikim yapmadık biz parayı harcıyoruz genelde en çokta mutfak ve kişisel bakım ürünlerine
(30 puan) tarafından
Trendyol beni çok geriye götürüyor alışveriş yapmak istiyorum sürekli olarak
tarafından
Bende sürekli yapıyorum lazım yada değil beğendiğim ne varsa alıyorum biraz hesapsız harcama yapıyoruz maalesef eşim de bende
(30 puan) tarafından
Aynen öyle bizde bu durumdayız yani aklımda olmayan şeyler sanki çok lazımmış gibi davranıyorum en son uygulamayı silmek istiyorum onuda yapamıyorum
tarafından
Bağımlılık gibi bişey ya gerçekten dışarı çıkınca da mesela evimde olsa bile yine alırım
(30 puan) tarafından
Sadeleştirme yapmak istiyorum şu son günlerde çok görüyorum insanlar evde çok az eşya ile yaşama modası çıkardı  belki bende yapabilirim bunu
0 oy
(339 puan) tarafından
Sabit maaşlı değiliz kendi dükkanımız var her hafta 200 pazara çıkarım onun dışında markete gideriz bi kaç sefer birikim yapamıyoruz şuan araba aldık onun kredisini ödüyoruz 4 kişilik bi ailem var 2 küçük oğlum :)
0 oy
(12,650 puan) tarafından
Eşimin kendi yerı ,maaş olarak girmiyor para

Ben toptan alınsın istiyorum ikimiziz diye istemiyor biterse alıyoruz çoğunlukla kaynanama iniyorum gündüzleri. Gezmeye dişarıya kaynanamla bazen görümcem le çok çıkarız benim ayı arada yemeğe canli müziğe göturur 

Birikimi daha önce daha fazla yapardık şimdi kazandığile mal alıyor ben altın borç vermiştim onları öduyo bana haftalık
(30 puan) tarafından
Toptan almak bir yandan iyi oluyor ama bir yandan da insanın canı farklı bir şey çekince evdekini yapmak zorunda kalıyor istemeyin icede yine para harcanıyor evdeki kötü oluyor bu sefer ide
(12,650 puan) tarafından
Benim ailem hep toptan alıyordu oyle görmüşüm alişmişim ama haklısın iki kişi olunca da fazla alınmıyor
0 oy
tarafından
Biz aylık yapıyoruz deterjan vs ne olursa çok çok alırım 2 felan gider bana. Hatta dün gidip alış veriş yaptık. Et süt ürünleri yok 1500 TL tuttu. Sütüm peynirim köyden geliyor.
0 oy
tarafından
Biz ne bitti onu alıyoruz ya öyle aylık yapmıyoruz,zaten mesela yoğurt aldık diyelim 1 ay durmaz ki zaten.

Her pazar gezmeye gidiyoruz yemeği dışarıda yiyoruz, birikim de eşim günlük 200 TL veriyor, harcadiklarimdan hariç:D 
0 oy
tarafından
Şükür eşimin maaşı gayet iyi hiç öyle bolmedik ayda iki kere toplu alışveriş yaparız evde ne ararsam.hersey elimin altında şükür . Fazla fazla alırız.genel olarak 4 bin tutar kısıtlamıyoruz hiç kendimizi. Şükür birikim de yapıyoruz kizimın ayrı hesabı var benim ayrı hesabım var eşim yatırır sürekli . Bende kendi hesabımi borsada değerlendiriliyorum
0 oy
(347 puan) tarafından
Aylık değil bittikce alışveriş yapıyoruz canim haftada 150 pazara gidiyor onun dışında duzenli sosyal hayatimiz var esimle, disari çıkmaktan biseyler yapmaktan hoslaniyoruz hamdolsun rabbim o imkani da veriyor birikim yapamıyoruz çünkü birikim yapacak bi durum yok arabamız var bir evimiz bir arsamiz var bakalim cok şükür bugunlerimize
(347 puan) tarafından
Evimizde biz oturmuyoruz biz kiradayız evde kayinvalide oturuyor yalniz yasadigi ve durumu olmadigi icin
0 oy
tarafından
1 kez toplu yapıyoruz.  Sonra biteni alıyoruz toplu da 2000 felan tutuyor haftada 300-500 arasi da ıvır zıvır yada biteni alıyoruz pazara aylık 500 civarı gidiyor. Sosyallik konusunda fena değiliz disarda yemek gezmek çocuklarla ayda 200 civarı da ona gidiyor 2 küçük bebeğim bezli onların bezi kremi üstü başı hariç. Esimin kendi işi olduğu için birikim de yapabiliyoruz 1 Aya da yurt dışına gidecek temelli. Evim felan kira olmadığı halde giderler dudak uçuklatan halde bende hep diyorum herhalde ben bereketsizim bide ablalarım felan sizin yerinizde olsam evimizi alırdık vs diyorlar iyice canın sıkılıyor 
0 oy
tarafından
Vallahi mutfağa rahat 3 milyar gidiyor hatta bazen aşıyor bile 
0 oy
tarafından
Her ay toplu aldığım şeyler var onun dışında ne biterse alırız ne kadar tutuyor bilmiyorum değişiyor çünkü 
0 oy
(986 puan) tarafından
5kisiyiz. Haftada 200pazar her hafta gideriz.gida masrafı 3.bin civarı.birikim yapamıyoruz.bide deterjan Bebek bezi derken.ay sonu geldi..
0 oy
(2,296 puan) tarafından
Bu birikim olayları yüzünden bolca linç ve olmadık yorumlarda laf sokmaya çalışanlar oldu. Bu konuda baya tecrübeliyim :)) Kızımın masrafı hariç, 2 bin kadar mutfağa harcıyorum bazen o kadarda olmuyor. Genelde Kızımın bezi, mamasını ve ihtiyaçlarını toplu aldığım için onun yanında bende evin eksiklerini alıyorum temel gıda bazında. Onun dışında evde bittikçe alırım, öyle alayım bozulsun atayım yapmam israfa dikkat ederim. Birikim yaparım, bu ay 2 gram aldım. Yıl sonuna kadar hedefim var bakalım. 

Diğer konu, haftalık liste yaparım. Pazar günleri eksikleri alırım ki haftada bir markete gideyim. Bazen haftada bir gitmem evde malzeme varsa. Hafta içi giderim. 

Bu yıl 6 çeyrek ablama borcumu kapattım, kardeşimin düğünü var 7 gram ona bilezik yaptım. Şuanda 3 gram hesabımda var. Yıl sonuna kadar 15 gram hedefim bakalım nasip :)
(30 puan) tarafından
Maşallah çok severim böyle biriktiren kadınları, peki tasarruf için formülleriniz var mı özellikle faturalarda. Birde sade bir eviniz mi vardır? Netten alışveriş yapar mısınız trendyol vs
(2,296 puan) tarafından
Yani ihtiyaç dışı alışveriş yapmam, kızıma limit yok ama ona herseyi alıyorum. Sade bir evim mi var bilmem, 2 yıllık evliyim. Evlendigimden beri evime bir şey almadım. Bir geçenlerde derin dondurucu aldım oda ihtiyaç. Onun dışında daha tabak bardak aldığımı bilmem:))
(2,296 puan) tarafından
Elektrik bu ay fazla kullandım 150 gelmiş derin dondurucu 20 lira fark etti.

Elektrik 130 150 arasında geliyor
Su 60 70 arasında her gün duş alıyoruz bu arada
İnternet ve telefon faturaları var. Dogalgaz kartlı bizim onu kendimiz yüklüyoruz.
0 oy
tarafından
Biz aylık yapıyoruz marketi 1600 1700 civarı gidiyor

Eşim ben 1 yaşında oğlum var birikimde yapıyoruz da 

Hersek’in evine giren bütçe farklı olduğu için değişir o
0 oy
tarafından
6 kişiyiz eşimin kendi işi günlük kazanıyor çok şükür kendimize yetiyoruz birikim de arada oluyo sürekli bi birikim olamiyo malum 3 tane okula giden çocuk 5 aylikta bebe var
(30 puan) tarafından
Maşallah çok kalabalık aileniz huzurlu mutlu bereketli olsun Yuvanız
tarafından
Allah razı olsun canım sizlerinde
0 oy
(1,186 puan) tarafından
Malsef haftalik.aylik alamıyoruz cnm günlük alıyom evde yemek yapmadim zamn ymek yapmış gbi parayi kumbaraya atıyorum esim wardiyali çalışyo gece evde olmadimi ağır yemek yapmıyorum hafif evde olan yemekleri degerlendyorm 
0 oy
(1,210 puan) tarafından
Maaşı alında direk kira taksitlerimiz var onları ödüyoruz bize de 1000 TL anca kalıyor bebek bezi falan içinde meyve sebze pek nadir alıyoruz tavuk yumurta aylık alıyoruz Birikim mi o da ne rahat yesek şükür ediyoruz halen şükürretmeyi bilmiyorsunuz diyenler var bu ülkede yaşmak hep bir stres

İlgili sorular

0 oy
60 cevap 1,011 göst.
5 Aralık 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
29 cevap 802 göst.
10 Kasım 2022 Diğer kategorisinde ayse.gul (582 puan) tarafından soruldu
0 oy
50 cevap 1,281 göst.
28 Şubat 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
+2 oy
40 cevap 1,882 göst.
11 Ocak 2022 Alışveriş-Hediye kategorisinde Guuness (758 puan) tarafından soruldu

380,080 soru

11,378,025 cevap

34,863 kullanıcı

...