0 oy
66 göst.
Diğer kategorisinde (1,321 puan) tarafından
Bebekler karşılaştırılmaz hepsinin gelişimi farklıdır tabi bunu biliyorum ama benim bebek normal mi ondan soruyorum. Bugün parkta bebeğinden 1 ay büyük bebekle karşılaştık baya konuşuyor anlıyor. Oğlum anlıyor mu bilmiyorum. Yani genelde söylediklerimi takmıyor.Hadi getir,götür deyince yapmıyor. Yada dışarıda araba geliyor kenara geçelim desem arabaya koşuyor. Dışarıda beni hiç umursamaz başını alıp gider.Dışarı gidelim,balıklara yem verelim deyince anlıyor. Acaba işine geldiği gibi mi davranıyor. Anlayıp anlamamazliktan mi geliyor! Bir buçuk yaşında nasıl oluyor bebeklerin iletişimi acele mi ediyorum acaba? Mesela gelişim kitapları var 16 aylıktan başlıyor ben gösterdiğimde ilgiyle bakıyor ama sorularıma cvp vermiyor hayvanları sayıp arı hangisi desem göstermez. Ama oyun halisindaki inek dikkatini çektiği için inek deyince ona bakar. Sizin bebekleriniz bu aylarda neler biliyor?

Bebek bakıma yazdım kimse cevaplamadı...

2 Cevaplar

0 oy
(3,040 puan) tarafından

Bol bol büyük resimli kitaplara bakın aynı kitabı bir hafta boyunca sürekli aynı şekilde seslendirecek sekilde okuyup resimleri gunluk hayatınıza uyarlayin aynı kelimeyi yeteri kadar duyduktan sonra açiliyorlar Is bankasi kültür yayınları kitapları çok büyük resimli 2 haftada farkı görürsünüz aynı kitabı günde 2 -3 kez birlikte okuyun hatta kelime kelime okumak yerine siz hikaye hakkında bilgi sahibi olduktan sonra daha basit kelimeler ile anlatmaya çalışın. Bol şarkı söyleyin dans edin bakın bakalım neler oluyor benim kizim 17  aylik olmak üzere biz bu sekilde ciddi ilerleme kaydettik.Ornek kitaplar tavsancik ve gece macerası, sarıl bana ,yağmur damlası gibi E bebek de kalın kitaplarinvar karton şeklinde yirtamiyorlarda sevimli köpek bobin,sevimli tavşan bunlarda olabilir.

Şarkılarda sar sar makarayı izletmeyin siz yapın taklit etsin,bebbekler için marakas şarkısı akşama kadar dinleyin neşeli neşeli hareket edin yemek hazırlarken başlayın bitirene kadar :))
(1,321 puan) tarafından
Bende aslında çok gösterip anlatıyorum ama sürekli aynı kitap değil bide çok büyük değil resimleri.
(3,040 puan) tarafından
Sürekli aynı kitap ile ilerleyin daha çok küçük belli bir süre sonra sayfaya gelince kendi işaret ederek yaptığınız hareketler ile anlatıyor yada sorduğunuzda gösteriyor bu arada iş bankası kitapları cok ucuz 14-15 tl hatta kampanya dönemleri 7-8 tl oluyor
(1,321 puan) tarafından
Bakarım canım tavsiyelerin için teşekkürler. O yayından da çok kitap gördüm ama aşırı fazla kitabımız var eşim almak istemiyor artık. Büyük sorular kitabım diye 2 kitap gördüm onlardan almayı düşünüyordum
(3,040 puan) tarafından
Evdeki kitaplarida kullanın sorun yok illa bunlar olsun diye değil anlatma sekli seslendirme evdeki nesneler yiyecekler ne bilim sevgi gösterisi hersey ile ozdesletirin bence
-Reklam-
0 oy
(3,040 puan) tarafından

image

tavsancik ve gece macerasından bir sayfa minik tavsancik bebek tavsancik annesi ile birlikte mama yiyormuş havuc çorbası hmmmm ne kadar da lezzetliymos masada ekmekleri varmış havuç corbalarini kaşık la yemeye başlamışlar hatta yanınıza da bir havuc alın mesela sapır şupur yiyormuş gibi yapin masa sandalye evdekiler ile birlikte gösterin bir kaç güne hepsininsize gosterir gördüğü şeyler ile eleştirin. Bağ kursun

(1,321 puan) tarafından
Açıkçası böyle uzun anlatmama fırsat vermiyor. Kitap okurken birer cümle kurmadan sayfa çeviriyor sıkılıyor ben geri çevirsem kitabı alıp kendi sayfaları karıştırmaya başlıyor
(3,040 puan) tarafından
Ver eline iyice karıştırsın önce ,benimkinin yırtıp yemisligi var korkma sonra aynı odadayken otur yere okumaya canlandırmaya gülmeye başla kendi merak edip gelsin 3 gelmez 4 ünlüye gelir merak kesfetme dönemleri hiç motivasyonunu bozma bence :))
(1,321 puan) tarafından
Elinde zaten kitaplar bizimkiler de hep kemirilmis. İlk aylardan beri kartlarla kitaplarla hemhaliz sırf gelişiminde sıkıntı yaşamayım diye elimden geleni yaptığımı düşünüyorum. Genede böyle olunca üzülmedim değil. Ama benimkinde biraz hiperaktiflik var yerinde tutupta anlayabilene aşk olsun. Vitrinleri dökse ,konsola tirmansa, cam pencere kenarlarına çıksa hep hareket halinde yani
(3,040 puan) tarafından
Cnm tabiki elinden geleni yapıyorsun her bebek ayni yönde hızlı gelişim gösterecek diye birsey yok bak ne güzel tırmanıp inmeyi ,doldurup boşaltmayi ayırt ediyor zaten olması gereken koşacak zıplayarak keşfedecek söyle yaparsam ne olur diyecek yere atacak çıkardığı sesleri dinleyecek normal olan bu ayina göre, dillenip cümleler kurmasını kelimeler saydırmasını kimse beklemiyor bu aylarda biz daha daha neler yapabiliriz onlara bakıyoruz cok hareket halinde oldukları için yavaş yavaş odaklanma sürelerini nasıl uzatabiliriz vs yoksa benim kızda bir kitabi bitirene kadar yerinde durmuyor sonu ben kendi kendime getiriyorum ama gittikçe baktığı takip ettiği sayfa sayısı artıyor işte:)biz elimizden gelenin en iyisini yapalım da artık o noktadan sonra her bebegin kendi gelişim sürecine mizacina göre sekillenecek bazı bebekler bir tık daha hızlı öğreniyor doğru ama bu bizim bebegimiz geri de olduğu anlamında değil benim oyun grubun götürüyorum haftada 1 kez 6 bebek var hepsi kızımdan 1 ay 2 ay 4 ay kadar büyük bir tane erkekle bebek  var kizim dan bir ay büyük resmen konuşuyor diğer beşi bir kaç kelime falan söylüyor ama konuşan hiç kimse ile oynamak istemiyor diğerleri bir arada oyuncak alisverirsi yaparak oynayabiliyor bu arada benim kızımda paylaşmıyordu bu oyun grubunun faydasını gördük.Simdi erkek bebek konusabiliyir ilerde ama kızim dahil digerlerind eoyuncak alisverirsi yapabiliyor birlikte oynayabiliyor o kızlara gelip vuruyor yada zorla almaya çalışıyor yani her gelişim alanı ayni şekilde şekillenmiyor hiç moralini bozma :))
(1,321 puan) tarafından
Doğru söylüyorsunuz. Bizim burası küçük malesef öyle aktiviteler 3 yaşında başlıyor en erken. Benimde aklımda sosyal olsun diye götürmek

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 140 göst.
4 Ocak 2021 Diğer kategorisinde Daisy786 (57 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 39 göst.
19 Nisan 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 175 göst.
13 Ocak 2021 Diğer kategorisinde GizemAsel (492 puan) tarafından soruldu

382,957 soru

11,463,286 cevap