+1 oy
631 göst.
Diğer kategorisinde tarafından

Arkadaşlar ben yüksek miyopum, bir gözüm 13 ve bir gözüm 8 bu durumun tıbbı adı Patolojik Miyop ve genetik. 6 numara yukarısında ki herkese bu tanı koyuluyor. Benim anne babamda tanıdığım atalarımda yok hiçbir şekilde ama bende var. 

Bebeğimde de olabilir ve daha yüksek numara olabilir misal bebeğim 10 numara 20 numara miyopla doğabilir. Çocukluk döneminde miyop olan herkesin başına bu gelebilir tanıdığım 2/3 numara miyop insanların bebeği böyle yüksek numaralarda doğdu yada 3/4 yaşında miyop olan çocukların ileride de numaraları ne yazık ki bu şekilde yüksek olucak. Uzun araştırmalarım sonucunda bir genetik merkezle konuştuk, 7000 bin genetik testi tutuyor sonrasında bende genetik olarak olduğu kesinleşince tüp bebek merkezi ile görüşülecek ve PGT denilen yöntem uygulanacak duyan var mı bilmiyorum Yani bana miyop olmayan embriyo transfer edilecek herhalde bilmiyorum. Tüp bebek kaç TL tutar bilmiyorum çünkü hormonsal sıkıntım gebe kalmamama durumum yok sadece bebeğimde bu hastalık olsun istemiyorum. Sizce ne yapmalıyım bir ihtimal için tüp bebek yaptırmalı mıyım pgt denilen yöntemi biliyor musunuz sizce ne kadar tutar :( eşim de diyor ki ilk bebeği normal deneyelim belki olmaz böyle bir şey çünkü eşimde ve ailesinde yok benim ailemde de yok ama çocuğumda olursa vicdan azabından ölürüm ciddi olarak. 

28 Cevaplar

+2 oy
(3,230 puan) tarafından
Bilemiyorum canım tüp bebek olsa da olmicak diye birşey yok normal olsa da olacak diye birşey yok Allah bilir 
tarafından
Tüp bebekle kesin olarak o hastalığa sahip olmayacak ama diğer herkeste olan şeyler olur tabii
-Reklam-
0 oy
tarafından
Cok uzgunum adina bunu kendine bu kadar dert etmene aslinda hayatta herkesin bir sıkıntısı var bu miyopluk seni hayatını cok zorluyor mu.cok zorluyorsa bebeginde bu ,orluklari cekmesin tevekkul etmek once onlem almaktır varsa boyle bir imkanin yaptir tabi fiyati hakkinda bir bilgim yok ama gonlunu ferah tut hayatta bazen hersey olacagina variyor.
tarafından
Eee benim güzelim akıllım hayatini zorlamiyorsa neden merak ediyorsun hersey olacagina varir gonlunu fareh tut eşinin soyledigi mantikli hele bir deneyin bakin nasibi dunyada boyle varsa emin ol tup bebek seklindede oyle olabilir sen biraz yuregini ferahlatmaya bak
tarafından
Canım bende çok iyi göremiyorum ama alıştım artık ve kör olma riskim bile var
Birde ilk çocuğumda olursa ikincide misal tedavi olursam ilki demez mi anne ben neden böyleyim diye :( aklımdan bunun gibi onlarca ihtimal geçiyor
tarafından
Oyy kıyamam cok karmasik bir konu haklisin umarim tedavi ucretleri uygundur ve yaptirabilirsin ama lutfen kendine bu kadar yüklenme bu stresle bebek olmasi bile zorlasir hersey güzel yuregine gore olsun
tarafından
Çok teşekkür ederim sağ ol canım
tarafından
Rica ederim canim
0 oy
(986 puan) tarafından

Bir fikrim yok canım.ama haklısın genetik bir durum.esimde var.cocuklatinda şu an sıkıntı yok şükür.biri on biri sekiz yaşında.ama eşimin yegenlerinde var ve gittikçe ilerleyen Bir durum.:(ama günlük yaşantılarını etkilemiyor..

tarafından
Eşin ve yeğenleri kaç numara
(986 puan) tarafından
Eşim 7,numaraya kadar yükseldi.yegenlerinin de biri 3 e 5 birinde tembellik var biride gittikçe ilerliyor 5 sanırım:(.ama bunun Bir engel olduğunu düşünmüyorum.onlarinda anne ve babalarında Yok amca hâlâ da var.dedigim gibi.bir engel değil bu durum.butun işlerinde ve dersleri de hep en başarılilar ..
0 oy
(2,688 puan) tarafından
Benim herhangi genetik rahatsizligim yok ama NGS ile tüp bebek yaptırdım genetik testli embriyo. Dusuklerimden dolayı yaptırmıştım ama onları da kaybettim.yani soylim maliyetli bı işlem kesinliği de yok.hakkinizda hayırlısı olsun
tarafından
Çok sağ ol
0 oy
(1,437 puan) tarafından
Daha doğmamış bir bebek için bu kadar endişelenmen ne kadar güzel bir anne olacağının ispatı canım ama bunun tüp bebek ile olmayacağının garantisi yok ki herşey rabbime bağlı ben 0 negatif eşim AB negatif bu gibi durumda bebek genetiğini babadan alırmış ve doğru kızım ayni babası sizin nedir bilmiyorum ama veren Rabbim öyle dusun
tarafından
Teşekkür ederim her gün ihtimalleri düşünüyorum
0 oy
tarafından
Evet balım biliyorum o yöntemi ben en sağlıklı embriyo seçiliyor çok ileri bir teknoloji yurt dışında saç renginden tut göz rengine kadar bu yöntemle yapılıyor .... Ben riske atma derim kaç TL tutar bilemem onu doktorunla konuşmak gerek ama öyle durumda tamemen sağlıklı bir bebeğin olur 
tarafından
Evet canım düşüneceğim iyice
tarafından
Benim kuzenimin eşinde vardı  çocuğu normal yolla oldu göz kapağı düşüklüğü oldu ameliyat gerek ama 14 yaşında olması gerek ilerde göz yorgunluğuna sebep olurmuş illaki birşey çıkıyor günlerden
0 oy
(1,849 puan) tarafından
Canım bende miyopum üstelik 6 numara ama tabi bana böyle bir tanı koyulmadı tüm ailem miyop. Ama eşimin ailesinse kimsede yok miyop.  Bebeğim 17 aylık 3 kez kontrole götürdüm hepsi normal çıktı onda birşey yok şükür. Ölümcül bir hastalık değil tedavisi de var niye bu kadar stres oluyırsun ne verirse allahtan sen içünü ferah tut iste rabbimden. Anlattığın yönetmi ilk defa duydum ama bana biraz Allahın işine karışmak gibii geliyo  sen gözünü sağlam olsum diye çabalarsın rabbim baska şeyle sınar bilemedim gene hassas bir konu tabi seni kırmak istemem  sakın yanlış  anlama  sadece  fikrimi söylüyorum 
tarafından
Canım inan ki tüm ihtimalleri düşünüyorum Yani miyop tamamen genetik bebeğine geçmesine onun çocuğuna geçiyor ayrıca katlanarak geçiyor :(  ve 6 numaradan sonra retinada gözün diğer kısımlarında çok ciddi hasarlar başlıyor
(1,849 puan) tarafından
Evet ama bir tedavisi var çizdirirsin yani  bilmiyorum eğer imkanın varsa ve sana doğru geliyorsa yaptır tabi
0 oy
(4,220 puan) tarafından
Canim maddi durumun varsa yaptir hatta yoksa bile yaptir, para yerine gelir ama saglik yerine gelmez. Olma ihtimali var gunumuzde ki tibbi gelismelerden dolayi olmama ihtimali de var. Vicdan azabi cekerim diyosun o zaman niye yaptirmadim diyeceksin yillarca icin rahat etmeyecek surekli kafanda keske yaptirsaydim dusuncesi olacak. Cocugunun sagligindan onemli degil, ic sesin ne diyo kalbinden gecen ne onu dinle. 

Ben olsam kesinlikle yaptirirdim
tarafından
Doğru söylüyorsun eğer yaptırmazsam hamileliğimin hepsinde bu ihtimali düşüneceğim
(4,220 puan) tarafından
Yani bi de hamilelik surecin onla gececek, lohusalik ve sonrasida onla gececek ,aile dinamiklerinizi bilemem ama sen annesisin en iyi sen bilirsin, dogum sonrasi bebekte bi saglik problemi olsa tedavisi olsa yaptirmayacak misiniz oyle dusun esine de oyle soyle, bence ayni sey
tarafından
Bence de hatta doğum sonrası böyle bir durum olsa daha BİLE masraflı
(4,220 puan) tarafından
Tabi canim, hem canli kanli bebek insan kiyamazda, bi kan alinirken bile cok kotu oluyo
0 oy
(291 puan) tarafından
Herşey Allah tan canım olcak oldumu tüp bebek te de olur Bi garantisi var mı? 
tarafından
Canım ama o zaman en azından elimden geleni yaptım derim :(
0 oy
(2,194 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Canım benim eşim kronik rahatsızlığı sebebiyle ,karaciğer nakli oldu ve bu sebebten ben de bebek yapmadan önce , genetik merkeze gittim yani senin gibi neyse eşimin rahatsizliginin gen kodu yokmuş baya araştırdılar ama gen kodu olamayan bir rahatsızlık  kanser gibi sonradan çevresel faktörler ile  olan bir rahatsızlık dediler o yüzden pgt yaptıramadik normal yolla bebek sahibi olduk , neyse benden kan aldılar,genetik olarak gen zincirinde kırılmalar varmı , o hastalığa yatkinligim varmı diye bakıldı ,iki ayda gen sonucu çıktı  yatkınlık olmadığı belirlendi ,bize yüzde on ihtimal dediler düşük bir ihtimal dediler ve biz normal yolla bebek sahibi olduk ama o pgt işleminde eşimin rahatsizliginin gen kodu olmuş olsaydı yüzde yüz tüp bebek tercih ederdim bebeğimi eşimin yaşadığı sıkıntıları çekme ihtimalini bile düşünmek istemem Allahimm esirgesin tüp bebek geçen sene 30-40 bin civarında idi pgt ile bu sene baya artmıştır fiyat olarak ama ömür boyu çocuğunun bir rahatsizla ömrünün geçme ihtimali var ben şimdi gözle ilgili bir sıkıntımız yok sen karar vermelisin canım miyopluk seni ne kadar rahatsız ediyor en iyi sen bileceksin çok rahatsız edici bir durum ise riske atma para herzaman bulunur ,ama hayatı olarak seni çok rahatsız etmeyen bir durum ise bu işlemler hem uzun süren hemde çok masraflı işlemler 
tarafından
Doğru söylüyorsun iyice düşüneceğim
0 oy
(10,880 puan) tarafından
Bende miyop va r ama yuksek degil canım biri 1.75 biri 1.25. Cocuklarımın ikisinde de yok su an. 
0 oy
(1,972 puan) tarafından

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yorum yapacaktır. Ben başka bişey söylemek istiyorum. 

Hem tanıdığım hemde sosyal medyada gördüğüm genetik doğuştan rahatsızlığı olan insanların doğal yollarla olan engelli çocukları var. Hatta birkaç tane engelli çocuğu olanlar var. Keşke biraz ya birazcık onlar da düşünceli olsalar. Sapasağlam insanların da genetik engellere sahip çocukları olabiliyor. Kim bilebilir. Ama anne de baba da doğuştan engelli olanların ihtimal çok çok yüksek. Onlardan birinin çocuğu olsam dava ederdim beni dünyaya getirdikleri için. 
tarafından
Çok haklısın benim ki ağır bir hastalık olmamasına rağmen sadece çocuğumun gelecekteki konforu için neler düşünüyorum
0 oy
(2,705 puan) tarafından
Canm benım pgt bılmıyorm ama brnım ablam15yıldır tedavu görüyo tüp bebekte babanın spermi kullanılır yanı hersekılde senın ve babanın dnasını tasıycak diğer türlü ne bıleyım baska bı sperm kullanılması lazm yanı sonucta sen buyutüceksın karnında senın genlerınle ılerleyecek nasl olcakmışkı bilemedim hakkında hayrlısı ne gelırse Allahtan korkma canm mıyop diyede evlat hasretiyle yanıp tutuşma bak aılemde kımsede yok bende var dıyosun bu nasip kısmet işi belkı bebekte olmayacakkk aılenın yada babasının genlerı baskın gelcek bılemezsın
tarafından
Pgt yöntemi ile oluşturulan embriyodan o hastalıklı gen çıkarılıyor canım
(2,705 puan) tarafından
Maddı durumum yok dedın malıyetlı bısey bu yaptırabılcekmısın peki
tarafından
Maddi durumum yok demedim 100 bine kadar bütçe ayırırım
(2,705 puan) tarafından
Yanlış okumusum kusurabakma halkında hayrlısı
0 oy
(9,626 puan) tarafından
Arkadaşım şuan tüp bebek tedavisi görüyo 30 milyar parası çıktı 
0 oy
(2,054 puan) tarafından
Yerinde  olsam  eşimi  dinler  denerdim  Rabbim  istediğine istediğini verir  belki  sana sağlamamız verecek 
0 oy
tarafından
O şekilde miyop olursa çizdiremiyor mu canım

gözlerini?
0 oy
(1,787 puan) tarafından
Canım düşündüklerin mantıklı geldi bana bir sağlıkçı olarak şayet sen ne yapabilirsin ki Allahtan gelmiş neden vicdan azabı duyarsın her şeyin bir tedavisi var şükürler olsun ki tüp bebek zor bir süreç bence vicdan azabı duyman biraz absürt oluyor kendine takımtı yapmış olabilirsin bu konuyu
0 oy
(242 puan) tarafından

O zaman siz tüp bebek deneyebilirsiniz çünkü Allah korusun sıkıntı olursa siz kendinizi yipratirsiniz 

Ama şunu soylim ben akraba evliliğine çok karsiydim
Çocuklar engelli oluyor diye 
Eşim yabancı fakat küçük çocuğum engelli bu yüzden kısmet 

0 oy
(9,247 puan) tarafından
Bu konuyu akdenız anemisi tasıyıcı bırı yapmıştı bebrgınsaglıklınoldı 
0 oy
(634 puan) tarafından
Evet gen tedavisiyle belki miyop olmaz ama yolda yürürken düşer gözüne bsey girer hiç göremez neyin ne zmn geleceğini bilemeyiz herşey Allah tan.Arkadasimin eşi kalp hastası ve sağlık personeli onlarda gitmişti gen taramadi için doktor hiç mi Allah a inancınız yok kalp hastası olmaz başka hastalık olur demişti.arkadasim vazgecmisti

İlgili sorular

0 oy
17 cevap 723 göst.
30 Eylül 2022 Diğer kategorisinde ozgecangursoybursa (10,880 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 108 göst.
8 Eylül 2023 Aile kategorisinde Masel (1,133 puan) tarafından soruldu
0 oy
15 cevap 156 göst.
10 Temmuz 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 154 göst.
10 Ocak 2023 Diğer kategorisinde Pembikmor (1,390 puan) tarafından soruldu

379,285 soru

11,353,055 cevap

34,824 kullanıcı