0 oy
147 göst.
Diğer kategorisinde (159 puan) tarafından
Arkadaşlar oğlum iki hafta sonra iki buçuk yaşına giriyor 30 kelimesi var internette uzmanlarin sitelerinden araştırma yapıyorum iki yaşına girmiş bir bebek 200 kelimesi olması gerekiyor diyor. 50 den aşağı olursa da uzmanla görünüşün diyor 

Gelişimi iyi gibi geliyor bana söylediklerimizin çoğunu anlıyor. Kendini anlatıyor. Otizmi arastirdim onla ilgili belirtiler yok beklemeli miyim sizce yoksa görünmeli miyim bir uzmana 

9 Cevaplar

+1 oy
(12,494 puan) tarafından
Yani şöyle bişi var benim kızım  da 2.5 yaşını 2 ay geçti baya konuşuyor şarkı falan söylüyor aynı aydaki komşumun oğlu anne baba dışında konuşmuyor ama herşeyi anlıyor maşallah kızıma göre anlama kapasitesi daha açık yani demem o ki olabilir böyle şeyler her çocuğun gelişimi farklı 
(1,246 puan) tarafından
++ aynen katılıyorum sana zaten beyin gelişimi olarakta kızlar genelde daha erken konuşurmuş erkeklere göre. Tamamen fizyolojik bişey aslında. Ama tabi hep kontrol ve gözlem altında tutmakta fayda var.
-Reklam-
0 oy
(2,097 puan) tarafından
30 bana biraz az geldi.
(159 puan) tarafından
Aslında o kadar konuşuyoruz sohbet ediyoruz ama kelime sayısıni arttirmiyor başka şekillerde anlatıyor derdini gerek duymuyor başka kelimeye
0 oy
tarafından
Canım ikili kelime söyleyebiliyor mu ? Otizm den korkma Allahin izniyle. Telefon TV çok izliyorsa o da konuşmasına engel olur. Kızım 26 aylık ben akademicocuk eğitim seti aldım hem çok eğlenceli hemde birçok şeyi öğreniyor.  
(159 puan) tarafından
Yok canım daha söyleyemiyor başlamadı
tarafından
Bi götür istersen için rahat etsin.  Bana oldukça az geldi açıkçası
0 oy
(504 puan) tarafından
Vallahi benim oğlum iki buçuk yaşına kadar nerdeyse hiç cümle kurmadı 5-6 ay içinde bülbül gibi şakıyor şuan 
(159 puan) tarafından
3 yaşına doğru mu konuşmaya basladi
(504 puan) tarafından
Tabiki iki buçuk yaşından sonra konuştu benim ki ama tabiki kelime öğretiyorduk renkleri meslekleri sadece cümle kuramıyordu dediğimizi anlıyordu iki buçuk yaşından sonra cümle kurmaya başladı
(504 puan) tarafından
Yani şu şekilde çok telefona bakan bir bebek değildi ne emzik ne biberon tutmadı kelimeleri tek tek söylüyordu ikili cümle kuruyordu anne ver anne al gibi daha sonra toparladı kendini
0 oy
(48 puan) tarafından
Dil gelişimi ekrana fazla maruz kalan çocuklarda biraz geri oluyor tabi bazen genetik ya da farklı faktörler de olabilir. Kitap okuyarak bol bol konuşarak gelişir 
(159 puan) tarafından
Bir ara ekrana bayağı maruz kaldı o da etkilemiş olabilir
0 oy
(13,823 puan) tarafından
İki yaşında anne mama al baba mama al gibi cumleler kurdu birkaç ay sonra bir akşam babası uyudun mu oğlum diye sorunca hayır uyumadım dedi biz sok olduk Ekim'de üç yaşına girecek şimdi her şeyi soluuor ama bizimde kelimeleriniz net değil doktor cümle kuruyor konuşuyor açılır dedi bakalım ne olacak çok kitap baktık her şeyi söylerdim parmağıyla sorardı konuşmaya başlayınca hepsini söyledi şimdi bir şeyler söylüyor bir mimikler şaşırıyoruz☺️için rahat etsin yine doktorunuzla gorus istersen 
(159 puan) tarafından
İnşallah canım ya bende bir anda acilmasinj bekliyorum genelde öyle oluyormuş
(13,823 puan) tarafından
Evet gerçekten oyle
0 oy
(782 puan) tarafından
Benim kiz da emzik yüzünden konusmasi etkin degil ama herseyi anliyor ifade ediyor tepki veriyor  bence akısina birak 
(159 puan) tarafından
Aslında bir süredir akışına bırakmıştım ama komşumun da bir oğlu var aynı yaş çocuk bayağı konuşuyor benimkinin de fazla kelimesi yok bu beni biraz endiselendirdi sahsen
(782 puan) tarafından
Anladim canim ama mesela benim kizim evde benle vakit geçiriyor cocul gormuyor binde bir parka cikarim havalar bozdu birde salgin cok az cikariyorum ee cocuk nasil dili etkin olamiyor emzikde var amautlaka konusucak yani 3 yasinda veya ileri evrede  bazi cocuklar fazla disari cikiyor yada abisi ablasi oldugu icin evde dialog cok dönüyor cocukda etkin konusuyor yani etken de onemli hersey
0 oy
(269 puan) tarafından
ben goturdum canm her turlu doktora gittik normal dedler hani 3 yasa kadar bekleyin dediler ama.bizim cevrede cok var geckonusan
(159 puan) tarafından
Aynen 3 yâşa kadar açılmazsa konuşması kesinlikle gitmesi gerekiyor
0 oy
tarafından
Kizim 2 buçuk.yasinda oldukça konuşuyor. Mesela bugün bulaşık mi yıkıyorsun dedi yada ayakkabısını verip ipleri bağla diyor ama korkma her çocuğun gelişimi farklı. Kimisinin motor becerisi iyi olur kimisinin dili. Bazı çocuklar tembel olur ama özellikle erkekler sanırım siz yine sık sık konuşun herseyi kelimelendirin mesela evet şuan çorba içiyoruz diğer kaşıkla çok güzel çorbası oğlumun diyin o da nesneler ve cümle kavramını öğrenir 

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 120 göst.
5 Mart 2022 Aile kategorisinde Deriniko (51 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 258 göst.
19 Aralık 2021 Diğer kategorisinde Kizlarimmmm21 (1,313 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 240 göst.
28 Kasım 2021 Diğer kategorisinde Kedimekimm (604 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 115 göst.
16 Kasım 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Mihra (385 puan) tarafından soruldu

380,102 soru

11,378,941 cevap

34,864 kullanıcı

...