0 oy
199 göst.
Diğer kategorisinde (1,325 puan) tarafından
Kızım 28 aylık. Kolik bir bebekti önceden. Şimdi de çok haraketli bir çocuk oldu. Sürekli koltuklarda zıplıyor, oyuncaklarıyla çok az oynuyor, sürekli biz otururken tepemize çıkmaya çalışıyor, hayırdan yapmadan kesinlikle anlamıyor, kendine zarar vermesinden çok korkuyorum. Dışarı çıkardığımda da parkta kendi başına oyıncaklara binmiyor. Sürekli yine peşindeyiz. Sürekli koşmak istiyor bizden kaçıyor dışarda. Asla elini tutturmuyor. 3 gün oldu emziği de bıraktırdık, bu anlattıklarımdan da beter oldu. 1 dk oturup dinlenmiyor, sürekli haraket halinde. Emzik varken en azındam biraz uzanırdı koltuğa. Biraz mayışırdı. Şimdi o da kalmadı 3 gündür. Yani kızlar bakın saat kaç oldu daha yeni kendime zaman ayırıyorum. Yani duş alıcm biraz saçımı başımı düzelticem yapamıyorum. Bugün parka çıkarayım dedim,  bir gram enerjim kalmadı çıkaracak. Tüm gün dur yapma, koşma, diye diye bağıra çağıra geçiyor. Normalde bağırmam ama artık bi noktadan sonra insan cidden dayanamıyor. Çocukla bu şekilde vakit geçirmenin ne bana nede ona bir faydası var. Zamanımız oldukça kalitesizleşti. Kreşe de gönderemiyorum. Büyük şehirlerde kreş fiyatları almış başını gitmiş. Bilmiyorum kendimi çok yıpramıış hissediyorum. Yani çocuk olduktan sonra hayat benim açımdan yüzde 1000 değişti. Ne dışarı çıkasım var, ne gezesim. Dışarda da sürekli bir koşturma çünkü. Aynı yaşta çcuğu olan arkadaşlar siz de durumlar nasıl?

6 Cevaplar

0 oy
(25,224 puan) tarafından
28 aylık oğlum, dur yapma koşma oraya gitme buraya gitme demiyorum. Çünkü çocuk bunları yapmazsa problem vardır. Pasiftir, özgüvensiz olabilir, çekingen olabilir vs vs. Çocuk koşar, zıplar, yolda herşeye dokunmak ister çünkü keşif severler. Yapma etme demek çocugunu sıkmaktan başka bişeye yaramaz. Çocugun gayet normal. Kendine zarar vermeyeceği şeylere asla müdahale etmem dışarda da evde de. Yol ortasında su içicem diye tutturur bazen, araba geliyor kenarda içebilirsin derim kabul etmez kızar inatlaşır asla uzatmam. Kucagıma alır kenara çekerim eğilirim göz hizasına net bir ses tonuyla suyunu burda içebilirsin çünkü yoldan arabalar geçiyor tehlikeli derim suyunu veririm ve güvenli şekilde yürümesine izin veririm. Hayır burda içemezsin diyerek olumsuzu pekiştirmek değil, kenarda içebilirsin suyunu diyerek olumluya yönlendirmiş olurum. Her konuda buna dikkat ederim tavsiye de ederim çok işe yarıyor. Koşarsan düşersin demem, daha dikkatli koşarsan daha çok eğlenirsin derim, elimi tutmazsan gidemezsin parka demem, elimi tutarsan beraber koş koş yaparak parka gidebiliriz derim. Markette istediği şeye hayır bunu alamayız demem, marketten çubuk kraker mi istersin süt burger mi derim. Bunlar gibi milyon tane örnek verebilirim. Buda seni yıpratmaz ve strese sokmaz... 
(1,325 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim. Aynen bu şekilde artık deneyeceğim. Sanırım benim çocukla iletişimimde bir sıkıntı var. Çünkü ne zaman kalkıp hayır yapma desem çocuk bunu daha çok yapıyor. Bir de bu şekilde yaklaşayım bakalım nasıl olcak.
(774 puan) tarafından
Evet bende bu yöntemi sosyal medyada çok gördüm inşallah işe yarıyordur biz daha 8 aylığız ama bu yollardan bizlerde geçicez blyle bir post görünce mutlaka bakmaya çalışıyorum Rabbim bu yolda bizlere bolca sabır evlatlarımıza hayırlı sağlıklı ömürler versin inşallah
-Reklam-
0 oy
(2,719 puan) tarafından
26 aylık birebir aynı. Ekstradan 26 aydır bitmek bilmeyen ağlamalar mızmızlık... 
(13,834 puan) tarafından
Hep aglakti zaten gaz kolik dış büyüdü hala aglak:⁠-⁠D
(2,719 puan) tarafından
Aynen aynen. Bebekken kolikti 7/24 ağlardı kucaktan inmedi hiç. Dışardayken mutlu ama bu sefer de onun hızına ben yetişemiyorum :D her gün çıkarıyorum yine de. Cadde de oturuyoruz her dükkana giriyor kurcalıyor kendini yerlere atıyor. Dükkanların önüne oturuyor yere bana da otur diyor sjsjsj.
Allah bize kolaylık versin huysuz çocuğu olmayan anlamaz canım.
(13,834 puan) tarafından
Çocuklar aslında sklyor ondan yapıyorlar bak izinde kalabalıkta hiç öyle değildi ağlaması bile yoktu biz dışarı çıkarsak bile ortam istiyorlar arkadaş çevre
(2,719 puan) tarafından
Aynen canım yanında arkadaş oldumu güzel oynuyor. Ben de parka çıkarıyorum o yüzden. Biz de geçen hafta tatile gittik durmaz sanıyordum ama çok güzel geçti. Cocopops ları havuza atmasının dışında sorun yoktu sjsjsjsjjs
(13,834 puan) tarafından
:⁠-⁠D:⁠-⁠Daynen oyle öyle böyle geçiyor işte sağlık olsun♥️
0 oy
(2,192 puan) tarafından
Ara ara bunalman, zor gelmesi gayet normal canim. Çünkü annelerde insan. Birazda yapı meselesi 5 çocuğu olup hiç birseyi fazla takmayanda var 1 cocukla zorlananda. Zaten kaç evlat olursa olsun fedakarlik, emek  ister. Eminim beraber mutlu oldugunuz anlarda bu yorgunluk aklina bile gelmiyordur. Dönem dönem banada oluyor:) Her zorluğa geçicek gözüyle bakmak beni rahatlatiyor ve bence destek almak( anne, kayınvalide, eş, yardımcı) her işi kolaylaştırıyor. Zaman hızlı akiyor seneler sonra gülüp geçeceğimiz yorgunluk bunlar
0 oy
(5,366 puan) tarafından
Ben en çok kocam yüzünden yıprandım çocuğunda zor inat hırçın ama bazı huylar eşim yüzünden oldu 
0 oy
tarafından
Biri 26 aylık biri 13 aylık. Ben karışmıyorum kendilerine yada birbirlerine zarar vermedikleri sürece. Aşırı hiperaktifler elleri kolları herseyin içinde.3 tane odaya oyuncak torbası yaptım. Bi yerdeki oyuncaklardan sıkılınca diğer tarafa ordan mutfağa tava ve tencereye ordan bahçeye...bazen 2 tane oyuncak robot saklıyorum çok durmadiklarinda çıkarıyorum uzun zamandır oynamadiklari için farklı geliyor. 26 aylık kızımla kek yapıyorum, yemek yapacağım zaman soğanları önüne koyuyorum parmağıyla soyuyor hep Aktifiz ama genel olarak iyiyiz.  Kısıtlama daha çok yaparlar. Birde gece sağ elini bingildagina koy ve onunla konuş, uyuduktan 1 saat sonra falan ben gün aşırı ikisine de yapıyorum bunu .
0 oy
(12,713 puan) tarafından
Allah bağışlasın  canım  sağlıcakla buyutun inşallah 

Yaşamadan bilemedim benimki 3 bucuk aylık 

Atak dönemine girmiş 6 gündür miz miz. Sebepsiz ağlıyor, krize giriyor , emmeyi reddediyor . Normalde çok sakin bebek.  Inşallah geçer, ama ben pes etmiyorum yaşamim etkilenmesin istiyorum ev işini bitiriyorum, aşşaya kahve içmeye de iniyorum dün arada derede kışlık da yaptım.  Büyudukçe daha zorlarlar sanırım 
(349 puan) tarafından
Ben şimdi geçmişe bakiyorum da meğer ne kadar kolaymış ilk zamanlar :) allah canlarına sağlık versin gelir geçer

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 69 göst.
0 oy
5 cevap 151 göst.
0 oy
20 cevap 297 göst.
30 Haziran 2021 Aile kategorisinde Pamuk şekeri (1,323 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 362 göst.
23 Temmuz 2021 Diğer kategorisinde Nrgz (771 puan) tarafından soruldu

380,998 soru