0 oy
565 göst.
Aile kategorisinde (13 puan) tarafından

Mrb kizlar benim gorumcemin bir kizi var 3 yasinda surekli telefon elinde bir seyler izliyor gorumcem diyorki ne yaparsam vazgecmiyor ben cok merak ediyorum internet olan evde oylemi oluyor hep yoksa insanin kendine mi bagli istersem benim bebeyim telefonla vakit kecirmez diyilmi ? Sizde nasil siz nasil dusunuyorsunuz

8 Cevaplar

0 oy
tarafından

Tamamen anne babanin elinde. Alistirmazsan en basindan beri oyle kural koyarsan isteyemez. İstesede yine vermezsin o da alamayacagini bilir. Ama sikistikca verirsen alisir ister istemez. Bu sefer elinden almak guclesir 

(452 puan) tarafından
Aynen katılıyorum cnm sana, biz küçükken internet telefon mu vardı? Tvde ki çizgi filimleri izleyerek büyüdük, ve ayrıca internetin küçük yaştaki çocukşar için çok zararlı olduğunu düşünüyorum şahsen bem.
tarafından
Aynen oyle. Zaten cevreme bakiyorumda en guzel cocukluk bizimkilerdi. Simdi cocuklar hicbiseyden memnun olmuyo anne babayi parmağında oynatiyolar valla. Annelerde deli divane. Bi dediklerini iki etmiyolar. Bence bu saglikli bi yetistirme tarzi degil. Bakalim biz nasil olcaz. Cok merak ediyorum.
(452 puan) tarafından
Valla cnm yanlış anlama bni ama ben biraz nasıl desem katıyımdır, disiplini severim, oğlumada ağlayarak her istediği şeyi elde edemeyeceğini daha küçükten öğretmeyi düşünüyorum, çünkü görümcemin iki yaşında ki oğlu resmen parmağında oynatıyor istediği olmayınca yerden yere atıyor kendini, anneside ağlamasın diye hemen yapıyor istediğini, birde durup dururken vurma huyu var çocuk ne laftan anlıyor ne sözden. İnşallah ben oğlumu terbiyeli bi şekilde büyütebilirim.
(64 puan) tarafından
Ben arkadaşlarımı gözlemliyorum da sonuç olarak bu çocuğu birşeylerle oyalayıp, can sıkıntısını almak lazım değil mi.. Hiiç uğraşmak istemeyen anne kolayına kaçmak için çocuğun eline tablet, telefon veriyor. Merhaba bilinçli anne ayına ve yaşına göre ona etkinlikler yaptırıp odaklanmasını sağlıyor el kaslarını ve motor becerilerini geliştiriyor..
(64 puan) tarafından
Bir de bizim zamanımız da ki TV programları ve çizgi filmlerle şu zamandakiler farklı artık 25. Kare programı uyguluyorlar bilinç altına farklı mesajlar göndererek zamanla çocuğunuz sizin hedeflediğiniz çizgi ve ahlâki özelliklerden dışarı çıkıyor. Öfkeli ve hırçın oluyorlar.. Hatta ergen olma yaşları bile bu programlarla aşağı çekiliyor. O da tablet, telefon İnternet kadar sakıncalı zira hepsi aynı küresel güçlerin elinde..
-Reklam-
0 oy
(545 puan) tarafından

Telefonla cocugunu tanistirmazsan onunla yeterli vakit gecirip ilgisini ceken oyuncaklar alirsan telefon bagimlisi olmaz kuzum. Benim gorumcemde oyle kayinoedere gidioruz heo birlikte mesela cocugu alip oturtuo koseye eline verio telefonu cocuk resmen hipnotize oomus gibi dis dunyayla baglantisi kesilio birden bire. Seslensen bile duymuo. Telefon olmazsa tvdeki trt cocuk minika cocuk gibi kaballari aciyo. Oysaki cok yanlis anaokulu ogretmeniyim ben karismiorum gerci kotu olmamak icin onlara ama  cocuk boyle yetistirilmez kesinlikle. Cocugun 3 6 yas doneminde ilgiye en onemlisi anne babayla vakit gecirmeye ve oyuna ihtiyaci vardir telefona yada cozgi filime degil. Aman diyim sen yapma. Internetten tekerlemeler ogren cocuk sarkilari ogren cocuguna bunlari ogret. Dil gelisiminide desteklemis olursun boylelikle hemde telefona bagimsiz oyundan zevk alan bi cocuk yetişir 

(13 puan) tarafından
Ay ayni benim gorumcemde oyle ya ayni anlatdiqin gibi bende cok yalnis olduqunu dusunuyorum henuz erken ama ben hic vermem cocukma telefon falan
(545 puan) tarafından
Yani bencede verilmemesi gerekiyo buyuyunce eninde sonunda alincak zaten telefon neden durduk yere  kucucuk bedenlere radyasyon verilsin ki ama tabi ilgilenmekten sıkılmamak lazim bazi anneler cocukca seyler konusup oyun oynamaktan skildiklari icinde dayiyor cocuklara telefonu buda yanlis mesela o aradaki denge onemli iste. Bence sen vermesen bile disardan vermek isteyenler olsa bile onlari engellemen lazim. Bikerr verilince cocuk hep ister cunku.
0 oy
tarafından

canim cocuklar anne babadan ne gorurse onu yapiyor ilk basta yemegini yemedi bak telefondan ne acicam dersen aman ses yapmasin yaramazlik yapmasin eline telefonu vereyim dersen yaninda surekli sende telefonla oynarsan oda bagimli olur. esimin kuzeninin uc yasinda kizi vsr eline hic telefon almiyor kuzeni diyor onun yaninda tleefonu elime almiyorum diye. benim arkadaşımn oglu vsr mesela yemek yesin diye video aciyorlar gozlerini sabitliyor telefona o arada agzina tikistiriyorlar ne yedigini yemek yedigini anlamiyor cocuk. insallah bizim bebislerimiz oyle olmaz

0 oy
tarafından

Malesef gunumuzde cogu anne baba aman rahat oturayim pesine dolanmiyim diye kolaya kacip telefon ve tabletle cocuklari zehirliyor koreltiyor. Bence mesele kesinlikle bilincli anne baba olmakta. 

0 oy
tarafından

Tamamen anne babanın elinde bir durum bu internet konusunda belirli kısıtlamalar ve kurallar olmalı bizim elimizde çocuğun bağımlı olması açıkçası...

0 oy
(242 puan) tarafından

Benim esimin yigenleri var biri ilkokula yeni basladi digeri 5 yaşında ama ikiside telefon manyagi telefondan kâfasini kaldirip yemek yemiyor cocuklar . Nasil alistirirsan oyle gidiyor canim. Basin sikistikca telefon verme onun yerin beyin guclendirici egitici oyuncaklar var onlardan al her gittigin yerede götür rahat sohbet etmek icin onlari önüne koy oynasin telefonun yasak oldugunu söyler ve o kurali kendin cignemezsen bic bir sorun olmaz allahin izniyle. Bizim zamanimizda telefon mu vardi sanki bilgisayar yeni yeni yayginlasmisti odevlerinizi dogru yaparsak annem yarim saatlik oyun oynananiza izin verirdi. Hersey disiplinli olmaktan geciyor tabi disiplin derken cok aşırı degil sıkmamak lazım. Sende onun oyna öğret göster. Telefon yerine daha farkli ve bir sürü aktivite yaparsiniz hem cocugun telefonla korlesmemis olur hemde sen sıkılmazsın:))) sağlıkla kal ♡ 

0 oy
(355 puan) tarafından

Cocuklar hamur qibidir nasil sekillendirirsen o sekli alir. Anneden babadan ne alirsa onu yapar. Eltimin cocuqu 2 bucuk yasinda cok asiri uysal bi cocuk masallah telefon qorduqunde sadece alir sahibine werir. Cizqi film telefon wermez annesi eline cocuk daraldqinda tutar elinden asaqi indirir yola 1 2 saat oyun oynar cocuk enerjisini atar anneside basinda bekler masallah cok quzel yetistiriyor cocuqu. Cocuk henuz cok konusmayi bilmiyor ama annesi cocukla sohbet eder mesela kiyafet qiydirdqinde nasil beqendinmi guzel olmusmu beqenmediysen hanqisini qiymek istersin yada aksama ne yemek yapayim canin ne istiyor birde cocuqa qorew wermis ewin icerisinde mesela kirli camasirlari sepete atmak cocuqun isi ekmeqi sofraya qetirmek onun isi derken cocuk internetten twden uzak bi sekilde buyuyor. Onu cok ornek aliyorum bende oglumu onun qibi yetistircem insallah Allah saqlikla dogmayi nasip ederse

(13 puan) tarafından
Inw allah canim sende oyle yaparsin ne gozel hayranim boyle annelere benimde oglum olacaq esime hep soyluyorum sakin aman oglan cocukdur diyibde onuneni geleni anlatma inw bende yazdiklarni hep aklimda tutacam oyle yapacam
0 oy
tarafından
bebim.oglum.3 yasinda ama telefonla birseyler izlemeyi cok seviyor bende engel olmaya calisiyorum ama bu sefer de vakit gecirecek birsey bulamiyor hic cok sıkılıyor beni de bunaltiyor simdiki.nesil.telefona duakun cunku eskiden disarda cocuklar rahat oynayabiliyordu simdi ben cikartiyorum biraz parkta oynuyo gozumun onunde geri getiriyorum eve kisin zaten hic cikamiyoruz hasta oluyor hemen birde hamileyim.simdi cok oynayamiyorum onunla evde de mecburen vermek zorunda kaliyorum biraz buyuk.olsa kitap okur baska seylere takilir belki ama oyuncaktanda sikiliyor oynamiyor arkadasi yok cunku en iyisi pes pese cocuk yapmak birbirlerine arkadas olurlar bunlar hep yanlizliktan cunku simdi ikinciye hamileyim insallah arkadas olurlar 

İlgili bir soru bulunamadı

374,649 soru

11,206,193 cevap

34,507 kullanıcı

...