0 oy
927 göst.
Diğer kategorisinde (30 puan) tarafından
Kızlar TV izliyor asla engel olmuyorum çünkü çocuğumda otizmden hiç şüphe etmedim o yüzden ben nasıl çocukken çizgi film çok seviyorsam onunda sevmesine engel olmadım. Patron bebek diye bir çizgi film var orada bayım kelimesini öğrenmiş yaşlı erkekler gençler kimi görse merhaba bayım nasılsıniz diyor. Benim ebem hala yaşıyor ısımıs kocaya kaçtı baba diyo. Babasınin kulağına eğilip gel dedikodu edelim diyo. Babası sende kocaya git diyo oda olmaz ben okula gitcem Atatürk bayrak oku kalem diyo. Ve kızım kalem hastası kalemle defter neden bilmiyorum geçen babamın amcası para uzattı adam yaşlı yaşlılar gömleğinin cebine kalem takıyor biliyorsunuz ki o kalemi istedi adam parayı bir eline kalemi bir eline aldı kızım gitti kalemi elinden aldı. Yakup amca diyo bu çok büyük yerlere gelecek. Bende öyle hissediyorum evime montaj için kim geldiyse kızımı gördükten sonra 4 5 yaşında var mı abla diyo konuşmasına bakarak. Onuda geçtim evi asla dağıtmiyor mesela oyuncak döküyorum önüne onlarla oynar sonra toplar yerine koyar. Koltuk kirlentlerini düzeltir aynı zamanda aşırı temiz yemek yedikten sonra ellerini silmeden asla dokunmaz bir yere. Bilmediği bir şey var mı diye sorsanız okumayı bilmiyor derim sadece onun dışında her şeyi biliyor her şeyin yerini bile biliyor. 2 yaşında doğum günü yapmıştım salonda onu hala unutmamış salon takımı gördüğü zaman iyiki dobim diyor. 3 yaşına çok az kaldı hediye aldın mı diyor dün bana. Oğlum ise pek bir şey bilmiyor oda 2 yaşına girecek normal bir çocuk kızımın gelişimi bana çok önde geldiği için oğlumu durgun bir çocuk olarak görüyorum sanki gelişimi kızıma göre geride gibi halbuki yaşıtlarıyla normaldir belkide. Kızıma hiç eğitici bir oyuncak almadım eğitici oyuncağı olan arkadaşlarının evine gittiğimiz zaman sanki o oyuncağı senelerdir yapıyor gibi 10 saniyede bitirip ortaya koyuyordu hep. Artık oyuncak almıyorum çünkü bir şeyle bir kez oynadığı zaman bir daha oynamak istemiyor. Farklı arayışları var okumak gibi çok hevesli sizce napmam lazım eşime söyledim tablet almak istiyorum diye günde 1 saat İngilizce eğitici şarkılar falan dinlemesi için eşim düşüncemi tasvip etmiyor. Teknoloji dozunda kullanılırsa bulunmaz bir veli nimet diyorum. Düşünsenize bu kadar algısı açık bir çocuk 1 sene İngilizce eğitici müzikler dinlerse 1 yılın sonunda İngilizce dilini ana dili gibi konuşur bundan çok eminim sadece 1 yıl dinlese 1 senenin sonunda o dili çok iyi konuşur. Biz bir iki kez yes no falan dedik çocuk onu bile unutmamış bazen yes bazen no diyor. Benim İngilizcem hiç yok öğretmek istesem de telaffuzu yanlış yaparsam oda telafuzunu yanlış yapar o yüzden öğretmek istemiyorum. Sizce tablet almalı mıyım 35 aylık 

34 Cevaplar

0 oy
(14,844 puan) tarafından
Artik yeni nesil çocuklarin yaptiği hiçbişeye şaşirmiyorum. Aslinda bize farkli geliyor gibi olsada bu dönemdeki çocuklar için normal bence bunlar. Tablet çocuğu eğitmez. Çocuğu siz eğiteceksiniz. 
-Reklam-
0 oy
tarafından
Maşallah sen kızını uzman bir öğretmene götür işinde ehli olan birine boşver tableti falan
0 oy
(2,533 puan) tarafından
Kızınızda farkı bir şey göremedim ben yani bazı çocuklar daha çabuk öğreniyor hele ki kız çocukları. Eltimin oğlu  2.5 yaşında ben hamileyken mesude yengeciğim o nasıl çıkacak oradan diye sürekli bana soru sorardı uzun uzun cümleler kurabilirdi hatta karnımı bebeğin başı sanıyordu ayakları ve kolları nerede diye sorguluyordu. Görümcemin torunu da 4 yaşında binlere kadar sayabiliyor 3 yaşında okumayı öğrendi İngilizce bir sürü kelimi biliyor bazı isteklerini İngilizce istiyor sizin de dediğiniz gibi bunu tabletten öğrendi annesi bir saat vereyim ne olacak ingilizce öğrensin vs diye ine verdi ama o artık bağımlı oldu siz de öyle olabilirsiniz çocuktan almak kolay değil çok kez şahit olduk ve sonra ne oldu biliyor musunuz erkek yaşta öğrendi her şey onu iletişim kurmaktan alıkoydu tek bildiği ingilizce kelimeler sayılar okumak... bunların hiçbirine öğretmen dışında evde eğitim vermeye gerek yok çocuk zaten vakti geldiğinde bunu arkadaşlarıyla birlikte öğrenecek şimdiden sıkmaya ne gerek var bırakın oyun oynasın. Kaldı ki şimdi ne öğrenirse okula gittiğinde arkadaşları öğrenme heyecanı yaşarken o kendini yalnız hissedecek zaten bildiği için okuldan da keyif almayacak. 
0 oy
(3,552 puan) tarafından
O yaştaki çocuklar sünger gibidir her duyduğunu gördüğünü emer öğrenir. Benim kizimda yakında 3 Yaşına girecek bunların tamamı onda da var. ( dedikodu koca vs bilmez çünkü  bu tarz şeylere maruz bırakmadık. İki çocuğun varmış ilgilenememen normal. Benim kızım televizyondan değil bizden öğrendi her şeyi. Televizyon açsak ordan da ogrenirdi yani bu olağan dışı birsey değil.

Bunlara ek olarak, eşimde bende dilciyiz. Çocuğu 2 yaşından beri belli periyodlarla İngilizce ve Fransızca ya maruz bırakıyoruz. ( İngilizce baskın olacak şekilde,) ve İngilizce sayıları, renkleri, hayvanları, temel cümle ve komutları biliyor. Sayıları tahtaya yazdığımizda okuyor. Mesela asansöre bindigimizde 4 e bas dediğimizde basıyor. Üstün zeka belirtileri daha farklı oluyor araştırmanı öneririm eğer üstün zekalı olduğunu düşünüyorsan da bir uzman görmeli, bunu raporlamali. Ve çocuk ona göre eğitim almalı. Yoksa heba olur. 36 aylik olduğunda kreşe başlayacak. Başlamadan önce ben zeka testi yaptırmayı düşünüyorum mesela. 
(1,248 puan) tarafından
Bizde kendimiz öğretiyoruz mesela herşeyi sorarak öğreniyor benimle birlikte herşeyi yapıyor anne ben yaparım diyor bende ona bırakıyorm gercekten beklemediğim şekilde yapıyor şuan 3,5 yaşında ultrasonda kardeşini görüyor benim canım kardeşim seni sabırsızlıkla bekliyorum gel birlikte oynayalım dedi Allah'ım içim gitti ben bunu duyunca aaa çocuğum nasıl bu cümleyi kurdu demedim :))
Evde TV açık ama oğlum oturup izlemez zorla otur öğren diyemem odasında birlikte legolarla farklı şeyler yapıyoruz birlikte yapıyoruz kısacası sosyal hayatta gördüklerimizden bizde biseyler öğreniyoruz çocuklar daha çok öğreniyor. Ama hanımefendi çocuğumla zamn geçiyorum diye su yorumu yazmış  :))))
(3,552 puan) tarafından
Çocukların çok hızlı öğrendiği bilimsel bi gerçek zaten. 3.5 yaşındaki bi cocuk için normal bunlar
0 oy
tarafından
Ben sana benim kızın yaptıklarıni anlatsam sen deha mi bu çocuk dersin . Bence çocuğun gayet normal bir çocuk . 
(3,636 puan) tarafından
Yok canım ama bizim çocuk şöyle şeyler de yapıyor der, hiçbirini ben öğretmedim hepsini tv den kendi kendine öğrendi tütü maşallah der:D
(30 puan) tarafından
Vallaha kıskan yavrum çok zeki sen önüne oturur saatlerce anlatırsın anlamaz ben hiç anlatmadan her şeyi kapıyor Citipiti sen doktor değilsin değil mi? Doktoru bize çok zeki dedi senin gibi cahil insanların kıskanması umrumda değil hemen kendi çocuğunuzla kıyaslama peşindesiniz benim hadi fizik olacakta kıyaslayalim madem öyle 3 1 ay sonra girecek boy 120 kilo 18? Her şeye kıyas yaparsanız üzerim. Benim çocuğum bana ve çevresine göre zeki bu yazdığım 2 cümle ile bunu söylemeye hakkın yok
(3,636 puan) tarafından
Kıskandım canım sağol :)
tarafından
Maşallah yavruna. Boy kilo hiç önemli değil canım devede de boy var ama essek önde gidiyor derler bizim orada . Sen değil bırak başkası övsün . Bahsettiğin çoğu şey hatta daha fazlası benim evladım da var ama kalkipta bir gün kimseye ovmedim . Annenin babanin nazarı daha çok değer
0 oy
(6,438 puan) tarafından
İmkanın varsa kreş pahalı demişsin bi resim ingilizce bale dans yada ne bileyim başka birşeye yönlendir çok çok ileride çocuğun hemde devam eder böyle tablet almayı sen bilirsin ama bi kursa gönderirsen daha başarılı olur
(30 puan) tarafından
Kuzum burası küçük bir yer 1 kreş var oda senelik 30 bin küsür istiyor kurslarda vardır çünkü burası küçük bir yer
0 oy
(805 puan) tarafından
Maşallah bebise benim oğlumda aynı maşallah diyeyim 1 yaşında tüm hayvanların seslerini biliyordu soruyordum kedi nasıl ses çıkarır ve hepsini biliyordu bütün renkleri biliyordu 1 yaşında soruyordum mesela sarı nerde mavi nerde hiç sasirmazdi 1.5 yaşında bütün şekilleri biliyordu 1.5 yaşında konuşmaya başladı 2 yaşındaydı eşim şehir dışına gidiyor bana anne ben seni korurum diyordu kaynanam benide koru oğlum dediğinde senin kocan var korumam diyordu şok oluyorduk ama ben çok fazla ilgiliydim şimdi 3.5 yaşına girecek maşallah diyeyim yazı yazmaya başladık 1 i yazıyoruz YouTube kendi açıp seçiyor harfleri tanıyor ama birleştirme olayı yok tabiki Rabb'im hepimizin evlatlarını korusun zihin açıklığı versin dua öğrenmeye baslicaz inşallah ezan okununca Allahu Ekber, yemeğe oturunca bismillah , yemek bitince elhamdülillah diyoruz :) 
0 oy
(189 puan) tarafından
Maşallah kızınıza ancak şimdiki çocukların çoğu böyle zamaneler diyorum yetişmemiz çok zor. Siz üstün zekalı olduğunu düşünüyorsanız tablet almak yerine öncelikle RAM' a ve ya bir psikiyatra götürüp emin olun onlar en doğru şekilde yönlendirir zaten  
0 oy
tarafından
Bunları yapabilecek yaşta aslında canım 35 ay bebek değil artık. Bazı çocuklar aktif oluyor kızım 27 aylık oturup konuşuyoruz biz normal.oyundan sonra toplaması,kardeşi var 1 yaş küçük onu yedirip icirmesi oynatmasi,kalem defter boya sevgisi. Bende tablet var ama çok nadiren yarım saat veririm. hareketli kitaplar aldım arada veriyorum bakiyor ben okuyorum. Zaten oyuncağı 1 2 kez oynar çocuk ben kaldırıyorum onu özleyince yeri indiriyorum.cocukakademi eğitim seti aldım ben 2yas. Birçoğunu bitirdi maasallah zor da bir set. Ayrıca İngilizce sayıları renkleri hayvanları biliyor yani tabi turkcesini de.benden bazen tüm gün evde İngilizce konuşmamı istiyor hoşuna gidiyor sanırım ve günlük basit şeyleri İngilizce Türkçe karışık cevap veriyor.  Yazdıkların bana cok çok fazla gelmedi açıkçası.
tarafından
1 yasinda parmak boya etkinliği yapardı şimdi sulu boya kuru boya boyama yapıyor. Yani sana boyadigi bir sayfa atsam bunu o çocuk yapmış olamaz mutlaka yardım etmişsindir dersin halbuki kardeşi izin vermediği için ben kızımı ayrı koyarım.oynar göz, makas,eva,çubuk aldım kitap ayracı yapıyoruz. O yuvarlak kare vs yapıyor oraya oynar  göz yakıştırıyoruz falan. Tabletten ziyade böyle şeyler tavsiye sderim
0 oy
(1,288 puan) tarafından
Okurken biraz güldüm canım :) yani çocuğun normal bence şuan keşfetme merak etme döneminde bu dediklerini yapması çok normal çoğu çocuk yapar ben ekstra bir şey görmedim. TV çok izlemesi normal değil tablet için çok erken. Allah aşkına ingilizce dinlese nasıl ana dili gibi konuşacak çocuk bir sene içinde. Çocuğa eğitim nasıl verilir biraz uzmandan destek al cnm tablet izleyerek öğrenemez farklı şekilde öğrenir çocuk sizden öğrenir. Bnm kızım 16 aylık bu dediklerinin hepsini yapıyor neredeyse konuşma hariç yani çok normal bunlar
0 oy
(3,239 puan) tarafından
Ayy bana çok normal geldi ya komşumun kızı 22 aylık çatır çatır ingilizce konusuyor. Öpebilir miyim diyorum. No diyor ardından sorry diyor renkleri sayıları ingilizce konusuyor annesine mom diyor 
0 oy
(7,793 puan) tarafından
Çocuğun bir ay sonra 3 yaşında gircek 2 yaşında değil ki ve yaptıkları çok normal 
0 oy
(5,317 puan) tarafından
Ben çocukların gerçekten çocuk gibi yaşamasını isterim bilmyrm görüşüne saydım var maşallah kızına ama böyle yaşından büyük konuşmalar yada o yöne eğilimi ileride sıkıntı olabilir biseyleri bastırır sonra sıkıntı 

İlgili sorular

0 oy
13 cevap 286 göst.
5 Ağustos 2024 Diğer kategorisinde ...... (831 puan) tarafından soruldu
0 oy
30 cevap 686 göst.
25 Nisan 2024 Diğer kategorisinde Melek06 (862 puan) tarafından soruldu
+1 oy
58 cevap 2,562 göst.
21 Haziran 2022 Diğer kategorisinde Gurmeanne (614 puan) tarafından soruldu

396,319 soru

11,855,249 cevap