0 oy
203 göst.
Diğer kategorisinde (1,007 puan) tarafından
Oglum bugün tam 22 aylık oldu kızlar.

Yapabildikleri 

Bi kıyafeti görüp bize veriyor giydiğimiz birşey ise. Oyuncakları ile oynuyor babasıyla top oynuyor. Alkış var. Aşırı sinirli bu arada. Konuşamıyor önceden baba mama dede derdi onları da demiyor. Zeka kartlarının yüzüne dahi bakmıyor. Telefon ile oynamayı seviyor böyle kaydırma şeyi oluyor ya onu yapıyor. Oyuncakları toplarken yardım ediyor. Kendi kendine uyuyabiliyor uykusu geldiği an. Yemek yemesi cok cok iyi maşallah.

Not: merdiven cıkmıyor deneyimlemedik daha. Parmak ile göstermiyor. 

Bu aylarda neler yapabilir neler yapamaz yardımcı olur musunuz.

8 Cevaplar

0 oy
(1,995 puan) tarafından

Merdiven çıkabilir.

- Zıplayabilir.

- Oyuncaklarını bir yerden bir yere taşıyabilir. 

Yardımla merdiven inebilir.

- Küplerle kule yapabilir.

- Boya kalemleriyle kağıda karalama yapabilir.

- Kaşığını tutarak kendi yemek yiyebilir.

- Ellerini yıkayabilir.

(1,007 puan) tarafından
Merdiven deneyimimiz olmadı hiç
Zıplama yapmadı hiç yani yada ben mi fark edemedim
Oyuncaklarını taşıyor istediği yere
Halkaları diziyor üst üste
Kalemi agzına sokma ihtimali cok yüksek boya denemedim bacı
Kaşık çatal kullanmadı hiç ama eliyle bazı şeyleri yiyebiliyor
Elini yıkamayı denemedim ama denettiricem

Sagol bacım
(1,995 puan) tarafından
birde fotoğraf göster baba nerde de göstersin anne nerde de öyle canım
bence gayet iyi gelişimi
(1,007 puan) tarafından
Cok sagol bacım m
-Reklam-
0 oy
(3,230 puan) tarafından
Konuşması için hergun kitap oku canım resimli kitaplar 
(1,007 puan) tarafından
Gram dinlemiyor bacı ilgisini hemen baska yere cekiyor yada kitabı yırtıyor :/
(3,230 puan) tarafından
Oovv sinirliyiz:D mesela birlikte yaprak toplayın hem sonbahar geldi sonra onu hikayelendir daha sonra ver eline kalemi yaprak çizsin etkinlikleri eğlenceli hale getirmeye çalış.
(1,007 puan) tarafından
Cocuk tam bir sinir beyfendisi cidden. Bunları denicem bacııı cok sağolasın
(3,230 puan) tarafından
Rica ederim canım. Sıkılırsa falan zorlama hiç inatlaşma nasılsa herşeyi öğrenecek
(1,007 puan) tarafından
İnsallah bacımmm valla aklımı yiyo böyle şeyler
0 oy
(473 puan) tarafından
Canım benim oğlum da 15 gün sonra 22 aylık olacak.Senin bebeğinin gösterdiği davranışları gösteriyor.Bu aralar biraz öfkeli benimki de.Merdiven çıkıyor , kaydirakla çok haşır neşir bence oradan öğrendi , eşyaları birbiriyle ilişkilendiriyor mesela anahtarı götürüp kapıya takmaya ugrasiyor ya da bir kutunun kapağını bulup gidip takıyor , çanta taşıyor kendi eşyası olduğunu biliyor , baba -anne -dede-parka-ayran-ekmek-kepce-ayak- semamme-kavun-ucak-ayakkabi-kaykay -bez-cis-dayi fln diyor , çatal kullanimi var ama kısıtlı , elle yiyebiliyor katı besinleri , kendi tam anlamıyla yiyemiyor.Cocuklara ilgisi çok büyük , ama bu sosyalleşmek ile ilgili biraz diye düşünüyorum , mesela ziplamayi trambolinde çocuklarla ogrendi , parkta oynamayı da çocukları taklit ederek öğreniyor.Bence bu aylarda bol bol gezmesi oynaması lazım , park her gün götürüyorum , sanki daha sakin oluyor oynayınca çocuklarla.isaret edebiliyor bir de canım , ilgisini çeken şeyleri gösteriyor , kedi köpek hav falan diyor sesleri taklit ediyor .İşaret etmiyorsa , siz işaret edin abartılı hareketlerle ona gösterin bir şeyleri , belki o da öğrenir , görerek yapıyorlar çünkü tam taklit zamanları.Allah hepimize kolaylık versin.
(1,007 puan) tarafından
Bacı aslında sosyalleşsin diye parka götürdüm ancak ordakilerle cok uyum sağlayamadı ilk olduğı için heralde. Maşallah sizin minnoş iyiymiş. Bende bunlara cok cok dikkat edicem
(473 puan) tarafından
Goturdukce alışır canım sakın pes etme , öyle alisiyorlar ki hatta biz yolda çocuk görünce durdurup cici yapıyoruz , bir iki denemeden sonra kendi oynamak isteyecek.
(1,007 puan) tarafından
Cok sağol bacımmm allah razı olsun
0 oy
(618 puan) tarafından
Kalabalık ortam varsa çocuğu gezdir konuşması olur çok sıkıyorsun ondan sana tuhaf gelebilir biraz serbest bırak serbest bırak diyince arkasında dur alışsın normal yani canını sıkma sadece çok üstünde duruyorsun cnm
(1,007 puan) tarafından
Aslında onu hiç sıkmıyorum aman bunu yapma şunu etme demiyorum. Evin icinde bile düştüğünde tepki vermiyorum ki alışsın buna düşe kalka sonucta. Tabi ciddi haric. Ama etrafımda kalabalık yok malesef. böyle komşudur akrabadır. Evdeyiz o yüzden parka cıkıyorduk ama havalar burda serin olmaya başladı iyiyken götürüyorum ama uyum sağlayamıyor ilkleri olduğu için heralde
(618 puan) tarafından
Cnm bir odayı oyun odası yap bir saat iki saat birlikte konuşup oyun oynayın ona göre cocugunada bakarsın gelişimi nasil diye anlattigin kadarıyla bir sorun yok konuşması oda tek olduğu için
(1,007 puan) tarafından
Küçük odamız ona ait bacı yani gündüz uyku yatağı oyuncakları hep orda aslında biraz ben üstüne düşmüyorum heralde iyice ilgilenmem lazım konuşması cok kafama takılıyor cidden
(618 puan) tarafından
Ondan cnm konustur ilgilen konuşur kendi haline birakinca bildikleri gidiyo
0 oy
(880 puan) tarafından
Merdiven çıkması lazım artık. Beden dilini de kullanıyor olması lazım konuşma yoksa işaret ederek 
(1,007 puan) tarafından
Beden dili 0 bacı. Merdiveni hiç denemedim ama denicem
0 oy
(257 puan) tarafından
Benimkide 22 olcak yakında merdivende elini tutunca inip çıkabiliyo yemekleri kendi yemeye çalışıyo. Zeka kartlarına benimkide bakmıyo. Konuşmasıda daha fazla yok anne baba dede mama alo hadi bunları söylüyo. ****** seslerini taklit ediyo kenince bi sesler cıkartıyo :)
(1,007 puan) tarafından
Aaa bak taklit yeteneğimiz ciddi anlamda iyi. Yani cocuk eğitim almış gibi ya. Ne yaparsak taklit ediyor sesleri davranışları falan
(257 puan) tarafından
Aynen canım bizimkide öyle daha küçükler ya çoçuklardanda birden herşeyi yapmalarını beklemeyelim :) zamanla herşey olur
0 oy
(2,297 puan) tarafından
Sürekli konuş onunla. Merdivenleri sen öğret ona bak söyle git dersen yapar benim kızım merdiven den atıyordu öğrettim şimdi benim gibi yapıyor. Üzülmeni istemem ama kızım herşeyi de konuşuyor hatta kafanız sisiyo..bazi cocukalr öyle geç konuşur..sen sürekli konuş şunu getir deme adını söyle işte ondan biseyler..
0 oy
(3,052 puan) tarafından
10 gün sonra 22 aylık olacak. 

Anni baba dede gel nene mama hayıy hadi gıı:) diyor bide benim anlamadığım ısrarla onun sürekli tekrarladığı kelimeleri var.

Merdiven çıkıyor alkış yapıyor zıplıyor ilk bisikletim var onu sürüyor. Komonda gibi tırmanır. 

Ben bebek şarkısı söylerken haketlerini yapar.

Hayır dediğimde anlar ve sinirlenir. Cagirdimda gelir. Getir götür yapmaz. İşaret etmezdi taki bugün ben ona hayır dedim ağladı babası da noldu oglum dedi parmağıyla beni gösterdi. Parmağını kullandığı ilk şey bu olmasaydı keske:) 

Bizde gördüğü ilgisini çeken şeyleri taklit eder.

Soylediklerimi anlar ama işine geleni yapar. 

Normalde uyku rutielimiz vardi uygularız ve sonra kendisi uyurdu ama 10 gündür azı dişleri çıkıyor baya değişti uykusu. 

Benim çeyrek mafyam da aşırı sinirli:( 

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 76 göst.
31 Ocak 2023 Diğer kategorisinde Umutsuz0034 (457 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 109 göst.
19 Temmuz 2022 Diğer kategorisinde Yigidinannesi (244 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 41 göst.
5 Ekim 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Miracinannesi.34 (745 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 85 göst.
6 Haziran 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Nisan89 (895 puan) tarafından soruldu

381,444 soru

11,419,822 cevap

34,975 kullanıcı

...