0 oy
840 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (179 puan) tarafından
Kaç gündür aklımı kurcalıyor. Eskiden evde veya tarlada doğum yapan kadınlar. Doğumdan sonra mesela şuan dikiş atılıyor atılmaya da var elbette . Ama atılması gereken durumlarda ne yapıyorlarmış. Enfeksiyon ve iyilesme süreci çok zor yanı nasıl oluyormuş merak ediyorum. Büyüklerinden hiç duymus olan var mı. Evde doğum yapan 

33 Cevaplar

+3 oy
(3,689 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Ve doğumda yitip giden binlerce can. Babaannem 5 canlı 6 7 ye yakın ölü doğum yapmış. Annannemin annesi doğum yaparken ölmüş. TRT belgeselde 9 çocuklu İngiliz çiftçi bir aile var. Kadın anlatıyor gece ağrısı tutmuş, kızını şömine önünde doğurmuş eşini bile uyandırmamış çok gülmüştüm. Aslında doğum zamanını bekleyince yırtık kesik olmadan gerçekleşir. Hemşireyim stajlarda girdiğim doğumlar da ebeler ve anneler sabırlı olmadığı için hemen doğum olsun diye kesiyorlar. Ham meyveyi asılırsın zorlarsın öyle koparırsın olmuş meyveye dokunsan hemen ele gelir. Bence doğum böyle bir şey.
-Reklam-
+6 oy
(3,491 puan) tarafından
Tarlada çalışan insan çok aktif ve zinde oluyor kasları vs güçlü, çömelir vaziyette yapıyorlar bütün işleri, bi ömür squat yapıyolar bi nevi, bizim büyüklerimiz 6-7 doğurmuş, dikiş vs ihtiyacı yok, biz çok hareketsiz ve resmen çürük bedeliyiz, fark bu. 
(179 puan) tarafından
Buda çok güzel bir bakış açısı bunu hiç düşünmemiştim. Çok mantıklı . Hakikaten keşke o kadar güçlü ve doğal olabilsek belki hayat daha güzel olurdu
(7,737 puan) tarafından
tam da yazacaklarımı yazmışsınız
(347 puan) tarafından
Hahaha bunlari yazmaya gelmistim gerek kalmamis hshshsh
(7,737 puan) tarafından
4. Artı benden: )
(6,221 puan) tarafından
Evet bende öyle olduğum için ilk dogumum 4 ikinci dogumum da sıfır dikiş 8 santim açıklık ile doğurdum çünkü heo hareket halindesin ve çok ise yarıyor
+1 oy
(13,068 puan) tarafından
Eskiden anne bebek ölümleri çok oluyormuş bence mu müdahale gerekenleri yok yere kaybediyormuşuz
(179 puan) tarafından
Evet olabilir ama belki başka sebeplere bağlı da olabilir . Sağlık ile ilgili şeylere ulaşmak kısıtlı hatta çoğu zaman imkansızmış . Belki anne hasta ama bilmiyor kendini. Veya enfeksiyon kapmış veya baska şeyler . Vücudun kendini toplayıp toplamadığını merak ediyorum. Elbette dikis gereksiz değildir ama bazı doktorlar da cok gerekli olmadığı halde bazı müdahelelerde bulunabiliyor
(3,244 puan) tarafından
Bu da doğru evet.
Şimdi tıb ilerledi. Herşeyi yapa biliyorlar
0 oy
(938 puan) tarafından

Yok ama bende merak ediyorum ahırda bile doğuran var dinliyorum hikayelerini ama hiç sormadım bu soruyu:ermm:

(938 puan) tarafından
Bulunduğum memlekette bı doktor var kesileri gereksiz buluyor perine masajını doğum anında yapılınca rahim yumuşayıp gerej kalmiyormus ama ona da uğraş gerektirir işlerine geleni yapıyorlar bence öyle düşünüyorum direk kesiyorlar
(179 puan) tarafından
Yani banada öyle geliyor biraz .
(3,244 puan) tarafından
Perine masajımı var? Hiç duymadım.
(9,599 puan) tarafından
Evet YouTube de izlemiştim doğum anında perine masaj yapıyor
(938 puan) tarafından
Evet o kesi attıkları yere masaj yapılıyor sende hamileliğin sonunda yapabiliyorsun yumuşamasına oranın genişlemesine yardımcı oluyormus
0 oy
(3,244 puan) tarafından

Eşimin baba annesi 10 doğum yapmış. Evde, tarlada, ahırda. Kadın 80 yaşındaydı kimi görse doğum hikayelerini anlatırdı . Allah rahmet eylesin.

Bide laf atardı arada. Derdi ben 1 odalı evde herkes aynı evdeyken 10 çoçuğa gebe kaldım. Şimdikiler akşam olmamış kocasını alır yatak odasına götürür. 2 tanesin anca doğar:D:D:D:D

(3,244 puan) tarafından
En son geliniyle aynı anda gebe kalmış.
Yeğen amca yaşıtlar:)
(3,244 puan) tarafından
Ayşenur anlamadım??
tarafından
Aynı odada gebe kaldım fln demesini kastettim
(3,244 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Tek oda derken o kadarda değil yani.
Köy yeri, küçük evmiş.
Terbiyeli 10 evlat büyütmüş. 10 ununda hepsi sayılır seçilir.
(7,737 puan) tarafından
Allah rahmet eylesin inşallah mekanı cennet olsun
0 oy
tarafından
Benim babannem hep ahirda dogurmus hic dikis nedir bilmem ama iyilesmeyle de iyilesmezdi diyor aylar surermis hatta bi kere enfeksiyon kapmis ölümlerden dönmüş yinede goturmemislee hastaneye
(179 puan) tarafından
Aaaaa bu çok üzücü ve soruma tokat gibi bir cevap :/ niye götürmemişler ki kadıncağızı yaaa ;(
0 oy
tarafından
Kayinnam kocami evde doğurmuş sormadim detayli
0 oy
(1,236 puan) tarafından
Eşimin anneannesi samanlıkta doğurur eve gelirmiş ayıp diye :))) 
(179 puan) tarafından
Bu baya ilginç :D
tarafından
Evet çok ilginç göbek bağını nasıl kesiyolarmis ya
(179 puan) tarafından
İnsanın aklına bir sürü soru geliyor. Şimdi doktorunuzu hastanemizi özenle seçiyoruz . Yani önceden ne kadar farklıymış
(1,236 puan) tarafından
10 tane çocuğu var o kadar alışmışki kendi kesiyor heralde benimkini annem kesmiş
(7,036 puan) tarafından
Jilet yada makasla kesiliyordu göbek bağları
0 oy
(13,866 puan) tarafından
Annem beni evde doğurmuş. Zaten sabahtan akşama kadar çaliştiklari için açilmasi falan hizli olmuştur büyük ihtimalle. Birde önceki doğumlarinda da hiç dikiş falan atilmamiş zaten. Köyde de ebe gibi olan kadinlar oluyordu onlar yardim ediyormuş doğuma. Bebeğin göbeğini onlar kesiyormuş. Enfeksiyon  riski hastanede doğum yapanla aynidir heralde. 
(179 puan) tarafından
Evde doğmuş olmak ne güzel :) çok farklı geliyor şimdi bize . Bizim şimdi ödümüz kopuyor nasıl doğurcaz napcaz diye
(938 puan) tarafından
Ben doktoru görünce iyi oluyorum piskolojikmen evde asla doguramam heralde ya
(179 puan) tarafından
Aynen kesinlikle bende öyle :D  Karnımın içinden haberleri ondan alıyorum :D
(3,244 puan) tarafından
Annem evde 2 doğum yapmış. Ebe kadın bende riskli doğum demiş. Ama şükür sağ salimiz
(179 puan) tarafından
Helal olsun
0 oy
(9,005 puan) tarafından
Anneannem 11 tane doğum yapmış 2 sini tarlada tek başına doğurmuş ben şok :D ama hiç sormadim dikişsiz nasıl oluyo falan diye :D
(179 puan) tarafından
oOoOO baya aşmış
0 oy
(598 puan) tarafından
Ölüyolarmış bebek ölümleri anne ölümleri çok olurmuş eskiden. Ya da çok zor iyileşiyorlar
(179 puan) tarafından
Evet ama sadece dikişe bağlı değildir gibime geliyo
0 oy
(21 puan) tarafından
Benm kayinvalidim şuan 44 yaşında ilk doğumunu 16 yaşında evde yapmış. Çocuk sayılır bünyesi ve doğum da yırtılma olmuş. Öyle iyileşmiş ama yırtık varmış hala. Yani eskilerin ihmalkar ve önemsemezligini çocuk bünyesinde ki insanlar çekmiş. Ve ayrıca evde sancı çekerken diğer odada kayinbabasi varmış. Sesini cikarma ayıp olur ona diye susturmuslar ne kadar saçmalık düşününsene
(179 puan) tarafından
Zaten o stresle doğuramaz ki insan kasılır kalır
0 oy
(2,726 puan) tarafından
Annem 8 tane doğum yapmış hepsini tek başına yapmış Evet yırtılma oluyordu ama birkaç güne kendisi iyileşiyordu diye anlatıyor üstelik annemin anlattığına göre açılması çok geç oluyormuş 24 saat sancı çekiyormuş anneme bu konuda gurur duyuyorum helal olsun
(179 puan) tarafından
Valla iyileşmiş ne kadar güzel . Bencede helal olsun
0 oy
(4,949 puan) tarafından
Kız babaannem anlatırdı diyodiki bir keresinde tarlada çalışıyordum bir baktım düşük yapmışım salvarimin pacasini bağladım ise devam ettim eve gidince yikandim temizlendim diyor bide ben demiştim ki babaanne dikiş işi nasıl oluyordu doğumda oda dediki ne dikişi kızım da orası çuval gibi olmuştu artık;)
(179 puan) tarafından
Aaa :/ bu kötü işte
0 oy
(15,695 puan) tarafından

Annem sadece ilk çocuğum da gittim ve berbat bir şekilde dogurttular karnıma öyle basmışlar ki bir ay acısı geçmedi dedi sonrakileri evde doğurdum ebe gelene kadar ben doğum yapmış oluyordum derdi 9 kardeşiz yedi kız iki erkek ablamı ve son beşik ikizleri saymazsak 6 doğum yapmış evde kolay oluyormuş doğumları :) anama cekeydim keşke iki doğum yaptım ikisinde de yırtıldim :D

(179 puan) tarafından
Çoğul doğumlarda zaten daha da kolaylaşıyormuş bir zamandan sonra
0 oy
tarafından
Kaynanam eşimi evde doğurmuş hatta elektrik de yokmuş çıra ışığında doğurmuş köyde doğum yaptıran bir kadın varmış o yaptırmış 
(179 puan) tarafından
Romantik bir doğum hikâyesi :) şaka bir yana gerçekten ne kadar zormuş şartlar ya
0 oy
(7,036 puan) tarafından
Annem 3 tane evde doğurmuş bende ozleikle 40 gün felç kalmış altından almışlar çok cektimrisin anneme doğumda ama hiç sormadm uyandım vala
(179 puan) tarafından
Hakları ödenmez gerçekten
(7,036 puan) tarafından
Öyle vala
0 oy
tarafından
Doğal yöntem dedikleri o işte dikişsiz doğum eyer yırtılma çok olursa birleşir kendiliğinden heralde 
(179 puan) tarafından
Dikişten ve yırtılmadan korkuyorum da ben :/
0 oy
(507 puan) tarafından
Benim annem beni ve kız kardeşimi evde doğurmuş eskiden tarlada falan iş güç çok olduğu için kolay oluyordu heralde hareketlilikten kaynaklı 
(179 puan) tarafından
O kadar hareketli olup kolay doğum yapmak çok isterdim
0 oy
(6,859 puan) tarafından
Anneannem anlattı bana 9 tane doğurmuş 3 ölmüş. Bebeğin göbek bağını büzerek kesermis koca çarşaf sarardık altınıza derdi ,:(

İlgili sorular

+2 oy
24 cevap 944 göst.
4 Haziran 2023 Diğer kategorisinde Begonvil_. _ (6,221 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 271 göst.
14 Eylül 2022 Aile kategorisinde aymira korkmaz (269 puan) tarafından soruldu
+1 oy
4 cevap 319 göst.
9 Kasım 2021 Diğer kategorisinde Deniz. 01 (2,244 puan) tarafından soruldu
0 oy
17 cevap 231 göst.