+1 oy
1,980 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Kızlar bugun bizm buranın pazarı vardı malum pazar kalabalık  yerde yüzük buldum yüzük taşlı işlemeli 2 3 taşı düşmüş sadece neyse eve geldim içinde ayar falan yazıyordu ama emn olmadm kuyumcu da yakın bize neyse gidem bi soram dedim altınmış değeri 2750 tl şaştım kaldım şansa bak ama haram öylece duruyor ne yapsam pazarda okdr kalabalıkta sahip bulunmaz kime sorsam altın yüzük sizinmi diye olmasada benm derler 

46 Cevaplar

+8 oy
(1,125 puan) tarafından
 Sma hastası çocuklara bağışla sende sevap kazan kaybeden de kazansın bence kesinlikle yeme ama kaybeden beddua eder falan Allah çıkarır sonra öyle insan çok bulana zehir olsun ağzından burnundan gelsin falan der :)
tarafından
Ay Allah korusun kız aman yok bizm burda kadın var o da kolye bulmştu bi ara takınıyor öyle haram dedim ama dinlemedi
(2,726 puan) tarafından
Ne kadar güzel düşündün ya gerçekten sma hastası çocuklara bağışlayabilirsin sahibini bulamayacağına göre
(1,125 puan) tarafından
Çok yıllar önce 50 TL buldu kayınbabam  harcama camiye ver dedim dinlemedi  iki gün sonra 200 TL kaybetti :))
(765 puan) tarafından
Cok iyi dusunmussun cnm artiladimm
-Reklam-
+5 oy
(121 puan) tarafından
Sorun şu ki bulduğunuz bir lira da olsa bin lira da olsa niyetiniz iyi de olsa elinize alıp çantanıza koymayın yerde mi gördünüz yerde kalsin sonuçta sizin değil,biri mi kaybetmiş kim bulursa bulsun siz çantanıza koydugunuz an sorumluluğu üstünüzde bağış yapayım vs bakıp gecseydiniz bu işlere hiç gerek yoktu 
(739 puan) tarafından
Bence de alınmaması lazım belki kaybeden kaç kez geçti aynı yerden bulmak için. Benim hediye kolyem kaybolmuştu gümüştü ama çok değerliydi benim için yolda kaybettim kaç kez geçtim aynı sokakları bulmak için sonuç bulamamıştım
tarafından
İçimden geçeni yazmışsın.  Ben çok para görürüm yerde elimi uzatıp almam bile. Napim ben niye günaha girim ya da napim napim diye dusunm
(1,572 puan) tarafından
Artıı
+1 oy
tarafından

Yolda veya herhangi bir yerde bulunan para ve diğer kıymetli şeyler ya alınmaz geçilir ya alınıp muhafaza edilerek sahibi aranır. Alınmadan gidilirse hiçbir şey lâzım gelmez. O takdirde hiçbir mesuliyet ve korku yoktur. Ama alınıp da sahibine verilecekse yapılacak işler vardır. Şöyle sıralamak mümkün olur:

- Bulunan şey, bulunduğu yerden uzaklaştırılmadan şahidlendirilir: “Ben şu kadar parayı, yahut şu değerde bir şeyi buldum. Sahibini aramak niyetiyle de aldım. İsmim, evim, adresim şudur, gelsin alsın, sizler şahid olun.” denir ve bir sene kadar bu para ve mal ilân edilir. Bu müddet zarfında sahibi çıkarsa verilir. Çıkmazsa sahibi adına bir hayır yerine yahut da müstehak bir fakire şahit tutularak hibe edilir.

- Şayet muhafaza esnasında bu mal zayi olur, çaldırılırsa bakılır, zayi oluş, alâkasızlıktan mı? Yoksa kendi malı gibi muhafaza ettiği hâlde vaki olan bir kazadan mı? Kendi malı gibi muhafaza titizliği gösterdiği hâlde uğradığı ziyandansa ödetilmez. Eğer buluntu mal diye ilgisizliktense ödetilir. Ödemezse sahibine borçlu kalır.

Bu sorumluluğu bakımından bulunulan mal kolay kolay alınmamalı, alınacaksa sonundaki bu mesuliyet ve mükellefiyetler iyi düşünülerek alınıp, gerekleri yerine getirilmelidir.

Basit buluntular bekletmeyi icabettirmezse de bir değer sayılan buluntular bir sene kadar bekletilir, ilân yapılır, sonra bir fakire veya hayır kurumuna hibe edilir.G ünümüzde, buluntu mallarla ilgili yapılacak şey, bunları polis veya zabıta gibi devletin ilgili kurumlarına teslim etmektir.

tarafından
Vallaha kuzum böylesi uygun senin için hususi araştırdım
tarafından
Teşekkür ederim kuzum bilgi için
tarafından
Rica ederim canım :)
+1 oy
(10,411 puan) tarafından
Haftaya git Bi kaç pazarciya de değerli Bi eşyasını kaybeden size sorarsa eşinin numarasını ver kaybeden insan bilir yüzüğünü hsngi taşının düştüğünü kaç ayar olduğunu eşinin telefon numarasından ver böyle bulursun heralde ben dediğim gibi yaptım  yerden bulduğum  tek taş yüzüğün sahibini buldum  
(3,086 puan) tarafından
Çok mantıklı ve ayrıca seni tebrik ederim dürüstlüğün için
(189 puan) tarafından
Artiladim senii tebrik ederim en doğrusu bu bence bulan pek sahibini bulmaya niyeti yok gibime geldi hemen alıp kuyumcuya götürüp sormak bence şey bekliyor sahibi yoksa yapacak bir şey yok demelerini bekliyor du niyeti sahibini bulmak olsa her şekilde bulurdu
+1 oy
tarafından
Pazara yakin karakol varsa oraya git bi soyle bence belki karakola gitmiş olabilir bnde telefonumu kaybetmistim karakola gidip soledim kayıt actilar ve bulan kişi getirmiş helal para geldi sonuçta bnce öyle yap.Bagislamani tavsiye etmem senin olmayan seyi 
0 oy
(355 puan) tarafından
Sahibi çok üzülmüştür ya ama nasıl bulucan ki bulamazsın..
tarafından
İşte kimdir ne zmn düşürdü okdr kalabalık bilmiyorum
0 oy
(4,661 puan) tarafından
O parayı hayır olark verebilirsin sahibi niyetine 
tarafından
Öyle oluyomu
(4,661 puan) tarafından
Hayrına senin bogazindan geçmişin kişi adına niyetlen durumu olmayan 7 kişiyi doyur yada 2 3 böl camiyede bagislaya bilirsin
tarafından
Sağol kuzum ozaman kesinlikle öyle yapayım
(6,441 puan) tarafından
Bende 5tl bile bulsam öyle yaparım canım düşürenin hayrına derim
0 oy
(157 puan) tarafından
Pazarda zabıtalar oluyor canım onlara verseydin keşke
tarafından
Bizim burdaki pazarda hiç zabıta görmedim valla kuzum
0 oy
tarafından

Bulamazsın bence canım sahibini yazık belki durumu kötü falansa:(

tarafından
Bilmiyorum ki yaa
0 oy
(469 puan) tarafından
Ben cocugum olduktan sonra haram yedirmekten cok korktum. Bes lirada olsa bulduysam gittim kaybedenin hayrına nıyetlenıp sokak hayvanlarına mama aldım hep hayır yaptım. O kadar cok para buldum ki bi lirası geçmedi boğazımdan cok şükür. Siz de hayır yapın camiye verebilirsiniz bir kısmını bir kısmıyla cocuklara bi seyler alıp da gidebilirsiniz yetim sevindirebilirsiniz. 
tarafından
Haram para diye hiç öyle hayır etmekte düşünmedim kuzum ne yalan söylim ondan yazdım ama öyle oluyorsa niyet kötü değil sonuçta öyle yaparım
0 oy
(7,768 puan) tarafından
Zabıtaya ver canım yaşadığın şehrinde faceden fln sitelerine yaz yüzük buldum zabıtaya verdm diye 
0 oy
tarafından
Canım dinimizde belli günü var eğer o süreçte sahibi gelmezse beklet sonra sma hastası çocuklara bagisla
0 oy
(5,363 puan) tarafından
Benim de eşimin alyans avm nin otoparkında kayboldu baktık bulamadık avm ye sorduk gtti alyans içimize oturdu bide yeni evli sayılırdık 
0 oy
(2,097 puan) tarafından
E tabi ki haram belirtmen bile garip yani. Belediyeye götür kayıp ilanı verilsin. Foto ile vs kanıtlaması istenir heralde direk ilk benim diyene vermiyolardir.
0 oy
(2,097 puan) tarafından
Önce sahibini bulmaya çalış. Belki o da yüzüğünü arıyor. Hemen bozdurup hayır işlenmez ilk amaç sahibini bulmak olmalı.
(3,086 puan) tarafından
Bencede
0 oy
(2,701 puan) tarafından
Yerde bulduğum hiçbirşeyi almam, alsam bile gidip te o parayla da kimsenin karnını doyurmam kimseye de  vermem , bence sizde nerden bulmuşsanız gidin geri yerine bırakın nerden biliyorsunuz siz aldıktan sonra tekrar oraya gelip bakmadı?? Üzülüyorm böyle şeylere ya yazık olmuş 
0 oy
(13,181 puan) tarafından
Zabitaya ya da polise bırakabilirsin bence gerçekten sahipsiz mal bana kısmetmiş diye düşünmüyorsan tabi. Ben geçen benim için çok kıymetli bir şey kaybettim maddi değeri olan ama bulanın işine yaramayacağı, bulunmadı o sıra öğrendim kayıp eşyaları zabitaya bırakıyorlar belediye hem anons geçiyor hem de kaybeden kişiler öyle yerlere soruyor eşyalarını. Gerçekten sahibine geri ulaşsın dersen bu şekilde davran ayrıca tek sorun fiyatı değil bence belki de birinin evlilik teklifi aldığı yüzüktür veya annesinden kalan son hatırasıdır bilemeyiz. Bize düşen sahibine ulaştırmak 
0 oy
(1,741 puan) tarafından
Cnm zor bulursun bence bozdurup parasını sahibi kimse onun niyetine bağışta bulun bak diğer arkadaş güzel düşünmüş sma hstasi çocuklara verebilirsin 2 bin 750 tl az bi para değil eşimle bizde alyans bulmuştuk yıllar önce ben ilkten sahte sandim sonra sarrafa götürdük 350 tl tutmuştu yıllar önce bozdurduk durumu kötü olan biri vardı yakınımızda kızın babası da yoktu bayram için düşüren kişi niyetine ona verdik netice de kimin olduğunu rabbim biliyor ve niyetimizi de bilip görüyor biz öyle yapmıştık tek kuruşuna dokunmadan verdik
0 oy
(1,265 puan) tarafından
Bozdurup hayır kurumlarına ver , yada bozdur sokak hayvanlarına mama al , sma lı bebeklere de bağışlayabilirsin
0 oy
(119,379 puan) tarafından
camii imamiyla konus annons yaptir

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 75 göst.
16 Nisan 2024 Diğer kategorisinde Neslihannn (60 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 139 göst.
1 Kasım 2023 Diğer kategorisinde Kedili9 (275 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 110 göst.