+1 oy
934 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Artık birilerine içimi açıp paylaşmak istiyorum bu konuyu. Ben hiç becerikli, hamarat değilim. Annem de öyledir, köyde yaşıyor, hep çobanlık yapmış, kendini idame ettirecek kadar biliyor işte. Ben de 13 yaşımdan sonra hep yurtlarda eğitim aldım, ev hayatı görmedim desem yeridir. Sonra atandım, evlendim, tam anlamıyla evlendikten sonra yemek yapmayı öğrenmeye başladım. Ama becerikli de değilim, kimi vardır geç öğrense de tam öğrenir. Ben onlardan değilim. Ev işlerinden hiçbirini güzel, tam yapamıyorum. Temizlik, ütü, hep yarım yamalak. Öyle olsun istemiyorum ama elimden o kadarı geliyor. Eşimle severek evlendik ve durumumu baştan anlattım, sağ olsun çok alttan aldı. Kötü yapsam da yedi, temizliğe yardım etti, elinden geleni yaptı ama onun da bazen tak ettiğini hissediyorum, zaten bazı sözlerinde de belli ediyor. Instagram'da, sosyal medyada, arkadaşlarımda evleri o kadar güzel döşenmiş, bakımlı oluyor ki yaptıkları ikramlar o kadar güzel oluyor ki utanıyorum. Ben de deniyorum ama öyle güzel olmuyor. Eve misafir davet edeceğim zaman mutlaka dışarıdan bir şeyler alıyorum ama onlar hep kendileri çok güzel sunumlar yapıyorlar, evleri çok güzel görünüyor. Evime gelen misafirlerin arkamdan beni küçük gördüğünü, acıma hissettiğini, eleştirdiğini hissediyorum. O yüzden hiçbir misafirliğe gitmez oldum, eve misafir çağırmak gelmiyor içimden. Eşim de sürekli misafir gelsin, dolu dolu olsun istiyor ama benim derdimi anlamıyor. Ben çok utanıyorum. Şimdi hamileyim, çocuk gelince ne yapacağım içim içimi yiyor. Ya ona da bakmayı beceremezsem? Şimdi bile hiçbir şeye yetemiyorum, o zaman nasıl yeteceğim? Ya çocuğum ileride benden utanirsa? Ya diğer anneler gibi değil diye düşünürse? Bazen keşke evlenmeseydim diyorum, eşim de eli becerikli birini bulur mutlu olurdu, ben de kendi başıma kendime yetecek kadar tek başıma yaşar ölür giderdim diyorum. Bu hisler geçer diye umuyorum ama geçmiyor. Her geçen gün artıyor. 

26 Cevaplar

+1 oy
tarafından
Yapmayın Allah aşkına bir yemeği lezzetli yapamadiniz, temizlik on numara değil diye ne bu karamsarlık.bazi insanların eli lezzetlidir, bazıları başka şeylere yatkındır.evinize gelen misafirde yemek ya da temizlik için gelmiyordur,yapa yapa öğrenilir bazı şeyler 
tarafından
+++ ve bence yaptıkça alışır insanın eli. Mesela anne eli deyimi bu bence kaç senelik birikim. 31 yaşındayım vallahi 5 sene önce elimden kör eşek yem yemezdi. Şimdi herkes tarif istiyor.  Bir tarifi yapinca tuttuysa güvenli tarif olarak misafire yapıyorum. Temizliği de yapıyorum ama gram sevmiyorum yapmayı ama elim mecbur.  Hiç de kendimi eksik hissetmiyorum ben ev hanımı olarak çekirdekten yetismedim çünkü
tarafından
Kesinlikle katılıyorum,bende öyle yapiyorum.temizlik en nefret ettiğim şey ama yapıyorum.dort dörtlük olup olmadığı ksiiye göre değişir bana göre dört dörtlük:)
-Reklam-
0 oy
(13,824 puan) tarafından
Neyi beceremiyorsun kendine haksızlık etme temizliğin nesini yapamıyorsun ben de evlenen kadar yemek yapmıyordum öyle vesaire bir çok da insan vardır böyle olan 
(48,491 puan) tarafından
mesela ben evlenince yapmaya basladim ela ek gidaya geçince yoğurt mayaladim ilk kez☺️
(13,824 puan) tarafından
☺️☺️ben de ilk kez mayaladim yani çok insan vardır böyle bence kendi kendine stres yapıyor
0 oy
(2,677 puan) tarafından
Sen bunu kompleks yaptığın için eşin seni bu konuda manipüle eder bı zaman sora. Zayıflığın olsa da asla kendinizi eşiniz vs karşısında küçük görmeyin herşey elbet bı sekilde olur ben 9 yıla yakın evliyim bazen yeni şeyler öğreniyorum hala oturup saatlerce bekarken evde yemek yapmadım çalıştım dolaştım bunun için yeterince fırsatın olmamıştır. Bı kıvamı tadı elbet elin alıştıkça öğrenirsin ama kendini aşağılama bunu karşı tarafa hissettirme yardım iste ama özgüvenini kaybetme. 
0 oy
(5,108 puan) tarafından
Neden böyle düşünüyorsun kimse bir şey dememiş belki sana öyle geliyordur. Ben de yemek yapmayı evlendikten sonra öğrendim temizlik annemin evinde hiç yapmazdım onu da evlendikten sonra öğrendim elimden geldiğince yapıyorum eminim sen de söylediğinin aksine birçok konuda iyisindir 
0 oy
(121 puan) tarafından
Canım bende senin gibiydin evlenince yemek yapmaya başladım evlendim 2 ay sonra hamileydim şimdi bir buçuk yıl evliyiz kızım 5 aylık çok güzel yemekler yapıyorum evime bakıyorum hamur işini bile beceremeye başladım geçen sene neydi öyle hiç birsey yapamazdim bu sene cocuk olduğu halde koyuyorum yanıma yapıyorum oda beni seyrediyor evimi güzelleştiriyorum filan işte gerçekten anne oldum ben diyebiliyorum artık zamanla herseyi öğreniyor insan benim ablalarım vardı ben hiç birsey yapmazdim öğrenmedimde 
0 oy
(6,441 puan) tarafından
Canım yapamıyorum diyip kenara çekilme işten geldikçe yapmaya çalış pişirdikçe birşeyler güzel olur bende öyleyim kek olmaz 2 3 denemede becerebilirim örneğin temizlik hafta içi 2 kere falan yap haftasonu yavaş yavaş yap detaylı yapmaya çalış bugün yarın evladın olacak evi işi yemeği bebeği aynı anda götüremeyebilirsin o zaman eşinle sıkıntı olur bence bende evlenince yemeği öğrendim temizliği detaylı yapa yapa güzel yaptım 3 senedir evliyim bende 

Sende kendine beceriksizim diyip durma hele eşine ailene başkasına asla deme
0 oy
tarafından
Bence bu senin kendi kuruntun hiç kimse dört dörtlük değildir sen kendine bu şekilde düşünürsen etrafindekilere fırsat vermiş olursun elinden geleni yap  ve birde yaptığın işi severek yapmaya çalış bende birçok şeyi eksik yapıyorum ama bazılarını da çok iyi yaparım bu herkes için geçerlidir yok mesela bende sunum yapmayı beceremem ama ben bunu yapamıyorum diye beceriksiz olmam kendine haksızlık etme önce kendini sev canım 
0 oy
(2,097 puan) tarafından
Canım kendini kimseyle kıyaslama bazıları bu konularda çok maharetli eli yatkın doğuyor evet ama sen kendi kendini idare edecek kadar yapıyorsan o sana yeter ve birçok şey geliştirilebilir bu konularda. Evlendiğim İlk zamanlar yaptığım yemekler gerçekten skandallı ama şimdi bayağı geliştirdim kendime mesela. Ya da ben de ev dekorasyonundan pek anlamam çok özenirdim evi güzel olanlara ama araştıra araştıra tam hayalimdeki gibi çok güzel bir salona kavuştum. Yani canım sen bu konuyu biraz takıntı yapmış kafanda büyütmüşsün anladığım kadarıyla ama bunlar çözümsüz şeyler değil Allah başka dert vermesin 
0 oy
(1,601 puan) tarafından
Becerikli ya da hamarat olmak bence etraftaki insanlar tarafından çok sömürülen bir şey. Öyle olmadığımız daha iyi bana göre. Ben de evlenene kadar yemek yapmadım. Hayatımda hiç tuvalet banyo temizledim. Şu anda da asla çok becerikli çok titiz değilim ve sorun etmiyorum. Erkeklerin hiçbir şekilde bı konuda kendilerini eksik hissedecegini sanmıyorum. İlgi alanınız da değil demek ki, napabiliriz. Ben hiç kafama takmıyorum çünkü mutfakta da zaman geçirmeyi sevmiyorum. Karnınız doyuyor mu tamam. İnsanlar size neden acısın ki? Asla kuruntu yapmayın, kendi kendinize öyle düşünüyorsunuz ve bence bunu da eşinize yansıtmayan. Size karşı kullanır. Eşim de bana pasta börek olsa yesek falan cok diyordu ben de sen de yapabilirsin diyorum. 
0 oy
(11,151 puan) tarafından
Sen istedikten sonra hepsi olur ama pozitif olmalısın yapamıyorum beceremiyorum değil be de yapabilirim demelisin her şeyin en başında kendine guvenmelisin bu işler dene yanila çoğu insan evlendikten sonra öğreniyor veya öğrendikleri eşinin damak zevkine hitam etmiyor ona göre zamanla alışıyor bende evlenene kadar yemek görmedim netten bakıp deniyorum eşimin dediğine göre bi dahaki sefere bi degisik yapıyorum mesela eşim tatlıyı çikolatayı çok sever netten bakıyorum kakaolu şeylere bi fazla şeker koyuyorum degisik yemek deniyorum duruma göre bi sonrakine değiştiriyorum videolu anlatimlar var sakın sakın yap dene bebekle evi karşılaştırma bebek olunca illaki duzen oturana kadar her işe yetisemeyeceksin bak bebem 5 aylık sabah olalı bi çöpü bi yerden bi yere koyamadım durmadı ağlıyor önce kendin sakın olacaksın ozguvenin olacak yemediğim o kadar yemek var ki inan bazen adamın önüne çiğ koyuyorum bana göre tuzu iyi olan ona göre tuzsuz oluyor vs. Vs. Zamanla alışıyor insan hiç canını sıkma esin anlayisliysa deneye yanila yapabilirsin
0 oy
(162 puan) tarafından
Seni çok çok iyi anlıyorum bende aynı anlattığın gibiyim eşime beceremediğimi hiç bir zaman söylemedim ama oda arada laf çarpar şakayla. 3 sene oldu evleneli çocukta var yine beceremiyorum sunum yapmak bir şeyi olması gerektiği gibi yapmak hiç olmuyor deniyorum ama sanki daha da batırıyorum. Aklıma değişik yemek yapmak bile gelmiyor mesela evde değişik biesürü malzeme var ben yine gidiyorum babaanne işi şeyler yapıyorum evdeki malzemeleri de ziyan ediyorum kendimi bu konuda değişmeye zorluyorum ama hiç olmuyor sanki ev hanımlığına ait değilim ve olamayacağımda ne yapacağımı bende bilmiyorum 
0 oy
(162 puan) tarafından
ÖpSeni çok çok iyi anlıyorum bende aynı anlattığın gibiyim eşime beceremediğimi hiç bir zaman söylemedim ama oda arada laf çarpar şakayla. 3 sene oldu evleneli çocukta var yine beceremiyorum sunum yapmak bir şeyi olması gerektiği gibi yapmak hiç olmuyor deniyorum ama sanki daha da batırıyorum. Aklıma değişik yemek yapmak bile gelmiyor mesela evde değişik biesürü malzeme var ben yine gidiyorum babaanne işi şeyler yapıyorum evdeki malzemeleri de ziyan ediyorum kendimi bu konuda değişmeye zorluyorum ama hiç olmuyor sanki ev hanımlığına ait değilim ve olamayacağımda ne yapacağımı bende bilmiyorum 
0 oy
(985 puan) tarafından
Temizlik hakkında şunu söyleyeyim bir rutinin olmalı yoksa içine sinerek yapamazsın.  Yemek olarak da nefis yemek tariflerini öneririm.  Birde temizlik videoları izle çok bilgilendirici oluyor.  Mervlog,  mavice,  velhasıl bu youtuberleri izleyince çok motive oluyorum ben.  Bu arada herseyden önce bir anne olacaksın merak etme sen o minnoşa herkesten daha iyi bakacaksın. 
0 oy
tarafından

Canim vallahi aynı benim yaşamımı anlatmışsın  sadece kendine güven hersey zamanla düzeliyor ben kendime güvenim ile aştım bu sorunu mu :)

0 oy
(12,728 puan) tarafından
Bende çok becerikli değilim misafir sofraları sunumlar falan bana göre değil orta düzeyde yapıyorum anlattığın gibiyim  evlenince öğrendim ama bence hamilelik etkisi ile öyle düşünüyorsun. Her şey mükemmel olmak zorunda değil. Ayrıca çocuğun damak zevki anneden geçer benim annem de çok kek börek yapabilen biri değildi köy hayatı normal yemekleri ancak yapabiliyordu. Ama ben onun yaptığı yemeyi hiç kimseninkine değişmem 
0 oy
(357 puan) tarafından
Aaa bende aynı sizin gibiydim taki çocuk olana kadar bende hiç bir iş yapmadım sürekli dışardaydım ve evde olduğum zamanlar annem asla yaptırmazdı ve yengemde bizimle yaşadığı için o yapardı sağolsun oda asla koca kızın işini neden ben yapıyorum demezdi odamı kıyafetlerimi hep ben hallederdim yengem ütüyü yapardı asla elimden gelmezdi inan ama asla kocama ben şöyleyim böyleyim demem yemek yiyiynce çok güzel yapmışım derdim evi süpürdüm mü evim mis kokuyo derdimm yani asla kötü olduğum yönümü göstermedim o da gördüğü halde hiç dillendirmedi üç ay oldu çocuğum var ve ben kendime şaşırıyorum çocuk yokken hiç bir şeye yetişemeyen ben   Bütün işlerimi halledebiliyor cocuğuma çok güzel de bakıyorum sakın öyle düşünme sende yetersin herşeye anne olduktan sonra insana bir güç geliyor kendine inanamıyorsun eminim sende de öyle olacak dua edin severek yapın her şeyi yeterli Allah yardım ediyor 
0 oy
(192 puan) tarafından
Bende temizlik te iyiyim yemekte 1 senedir aktif yapiyorm yeri geldi arkdslarima benimde mahçup olduğum oldu esiminde kötü yemegimi yediği ama böyle kendimi yetersiz hissetmiyorum zamanla öğrenilir ve tecrübeyle daha güzeli olur eşine de ben yapamadım deme bu konu hakkında da üzülme dedgim gbi zamanla asarsin bunları .bilmediğim tarifleri internetten arastr birkaç tarife bak ney nasıl olur dye .ev isindede sistematik yap bir güne sığdırma işlerini ki daha iyi olsun özenli olsn
0 oy
(1,569 puan) tarafından
Kız şurada iki kürek kaz kendini göm:)nasıl böyle yazarak kendini gömmussun :) sen bence kendine güven bune güvensizlik böyle 
0 oy
(14,980 puan) tarafından
Kız neden öyle düşünüyorsun. Herkes dünyaya geldikten sonra öğreniyor bu işleri. YouTube senin ilacın. YouTube da bol bol temizlik videoları izle. Hem sevk gelir. Hem de öğrenirsin. Yemek videoları da izle. Mesela önce belli bir yemek veya tatlıya yogunlas. Onu sık sık yap. Onu güzel yapana kadar. Sonra başka bişey dene. Belli tariflerin olsun . Hep onları yap. Böylece kendine güvenin gelir. Ayrıca beğenmeyen de gelmesin evine. Boşver. 
0 oy
(802 puan) tarafından
Sen gel benim eve kendini cok rahat hissedersin eminim :D benden beterler de varmis deyip sevinirsin herkes dort dortluk degil bunu kabul et yeter 

İlgili sorular

0 oy
10 cevap 264 göst.
27 Mart 2023 Aile kategorisinde hasibeeeee (1 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 43 göst.
27 Mart 2023 Aile kategorisinde hasibeeeee (1 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 118 göst.
23 Şubat 2024 Diğer kategorisinde Es25 (3,754 puan) tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 494 göst.