0 oy
1,585 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (1,893 puan) tarafından
Evet böyle ciddi bir konuda post açacağım aklıma gelmezdi gerçekten. Arkadaşımın 4 aylık bebeği var hala kafasını tutamıyor kucağına aldığında kolları bacakları yeni doğmuş gibi sallanıyor öyle pek bir elini kolunu oynattığı da yok yattığı yerde duruyor sadece. Aklına getirmek bile istemiyor ama bu durumun normal olmadığını da biliyor benim 2 aylık oğlum ondan büyük duruyor yani olabilir mi böyle bir şey ya da belirtisi ne bu hastalığın 

40 Cevaplar

0 oy
(1,569 puan) tarafından
Korktuğu için doktora gitmemiş ama belki başka bir hastalık vardır erken tanı sayesinde iyleşecektir nasıl bir ihmalsizlik
-Reklam-
0 oy
(564 puan) tarafından
O düşüncelerle nasıl geçiriyor günleri bir anne olarak anlayabilmiş değilim arkadaşını. İçi içi kemirmiyor mu? Allah vermesin hastalık mevcutsa tablo kötüleşmeden kampanyası başlamalı. Konduramamak ne demek kimse konduramaz çocuğuna tabiki böyle bişeyi. İnşallah hasta değildir ama arkadaşının yaptığı yanlış yani
0 oy
(8,328 puan) tarafından
Korkuyla olacak sey değil canım gitsinler bir an önce bakılsın caresıne 
0 oy
tarafından
Allahım korusun ama bir an önce gitmeli doktora. Korkmak çözüm değil. Erken tanı çok önemli sonuçta. 
0 oy
(912 puan) tarafından
Buraya sorma daha çok korkmaktan başka işe yaramaz Dr götürün 
0 oy
(274 puan) tarafından
Belki de emes hastalığıdır. Oda kaslarda güçsüzlük belirtisi. Ama ölümcül değil bileğime göre. En iyi tedaviyi doktor söyler 
0 oy
(3,713 puan) tarafından
Yenidoğan topuk kanında çıkıyor. Sma değilse kas hastalığı veya beyinsel bir anomali olabilir. Çocuk nöroloji polikliniğine başvurması gerekir.
0 oy
(2,405 puan) tarafından
Hem doğduğun da hemde doğduktan sonra alınan topuk kanında bir şey çıkmamış mi genelde o testler de anlaşılır diyorlar varsa bir hastalığı felan 
0 oy
(1,928 puan) tarafından
Başını hiç mi tutamıyor. Ve elleri nasıl içe dönük mü 
0 oy
(274 puan) tarafından
Merak ettim arkadaşınıza söylediniz mi götürdü mü acaba aklıma geldi bugün ne yaptılar diye. Bebeğin durumu nasıl 
0 oy
(7,254 puan) tarafından
Arkadaşınıza söyleyin erken teşhis çok önemli. Benim tanıdığım bir çocuk var sma hastası kardeşi doğdu hemen onada test yaptılar oda sma hastası çıktı. Kampanya vardı para toplaniyordu ikisinede topladılar tadaviye başladılar yurt dışında küçük olan emeklemeye başladı muhtemelen pekte yaşıtlarıyla fark olmayacak aralarında fazla
0 oy
(274 puan) tarafından
Canım arkadaşın götürdümü merak ediyorum doktor ne demiş 
(1,893 puan) tarafından
Götürdük canım beraber doktor muayne etti gelişim geriliği olduğunu söyledi kan testi istedi testlerde bir sorun çıkmadı. Çocuğu daha doğduğundan beri doğru düzgün kucaklarına bile almamışlar sağdan soldan alma alışır dedikleri için. O yüzden de çocuk sürekli yata yata kasları güçsüz kalmış. Şimdi hem fizik tedavi hem ilaç tedavisi görüyorlar. Toparlayacak inşallah
0 oy
tarafından
ona soyle yaklas bence illa sma olmaya bilir ama baska bir hastalik durumu olabilir belki bekledigi bu donemde onun tedavisi varken yok hale getiriyor olabilir yanii illa kotu olani dusunmesin ama icin rahat etsin goturelim vs tabi eminum hepsini denemissindir.. Allah yardim etsin
0 oy
(14 puan) tarafından
Sma li olsa doğumda alınan topuk kanından çıkıyor diye biliyorum.bazi çocuklar öyle olabiliyor benim arkadaşımın ogluda öyleydi bacaklarını falan basamazdi zeytin yağıyla masaj filan yapıyordum şükür şimdi 9 yaşında yani 1yasina gelmeden guclenmisti
0 oy
(2,562 puan) tarafından
Götürmüşmu atkadasiniz
(1,893 puan) tarafından
Götürdük canım doktor muayene etti kan testi istedi testlerde bir sorun yoktu. Daha doğdundan beri çocuğu doğru düzgün kucaklarına bile almamışlar sağdan soldan alma alışır dedikleri için. Sürekli yata yata kasları güçsüz kalmış çocuğun şimdi hem fizik tedavi hem ilaç tedavisi görüyorlar. İnşallah toparlayacak
(12,856 puan) tarafından
Nasıl yani bebeği kucağına almadığı için hasta olmasına mı sebep olmuşlar yazık o bebeğe ebeveynleri başkasının aklına bakarak yaşıyorlar
0 oy
(365 puan) tarafından
Erken tanı önemli 2 aylık  bı alp bebek vardı çok sıkı bir kampanya başlatıp 6aylik olduğunda kampanyayi tamamlayıp tedavisi başlamıştı  umarım hastalığı yoktur ama varsa zaman kaybı çok tehlikeli 
0 oy
(383 puan) tarafından
SMA lı bir çocuğa sahip arkadaşım var. tanısı 3 yaşındayken kondu. sebebi ise anne ve babanın konduramaması. sma nın da tipleri var. en hafifi tip 3 ve 4.sma tanısını çocuğa yapmak çok zorlu bir süreç olduğu için genellikle anne ve babadan kan alınıyor ve Gen testi yapılıyor. sonuç 3 haftada çıkıyor. eğer anne ve baba taşıyıcı ise çocuğa test yapmaya pek gerek kalmıyor 
0 oy
(353 puan) tarafından
Canım merak ettim arkadaşının bebeği nasıl 
0 oy
(1,313 puan) tarafından
Canım aşılara götürmüyor mu orda zaten muayne ediliyor ellerini kollarını ayrıca ebe soruyor kafasını tutuyor mu yada oturyorum diye en azından biizm ebe A dan Z ye herşeyi soruyor
0 oy
(7,197 puan) tarafından
Çocuk sağlıklı mı merak ettim 
(1,893 puan) tarafından
Evet canım gelişimi geriden geliyor 1 yaşında ilk dişini daha yeni çıkardı hala sadece sürünüyor ama sağlık sorunu yok dediler
(7,197 puan) tarafından
Çok şükür sma olmasın da

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 95 göst.
25 Şubat 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Elifelaemir (288 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 298 göst.
24 Ağustos 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Yaprak-13 (10 puan) tarafından soruldu
0 oy
16 cevap 345 göst.
24 Ağustos 2022 Diğer kategorisinde Miniminnaķ (2,902 puan) tarafından soruldu
+1 oy
6 cevap 203 göst.
19 Ağustos 2021 Yemek-Tarifler kategorisinde Beden dili (4,698 puan) tarafından soruldu

380,202 soru

11,382,900 cevap

34,882 kullanıcı

...