0 oy
1,545 göst.
Diğer kategorisinde (104 puan) tarafından
40imin çıkmasına 4 günvar  kanama falan yoktu bir hafta surdu eşim bugün beni dinlemedi ne yaptıysam boş gözü dönmüştü resmen günah dedim yapma dedim ama nafile zorla gibi bisey oldu ve ilişkiye girdik çok günah biliyorum ama ne yapicam şuan kendimi kötü hissediyorum nasıl telafi edebilir zekat veya filtre falan mı versem lütfen on yargılı olmayın isteğim dışında olan biseydi eşimde pişman oldu ama iş işten gecti

33 Cevaplar

+14 oy
tarafından
Allah aşkına kanama yoksa bişey olmaz diyenler peki neden abdest alıp namaz kılmıyoruz 40 gün boyunca yapmayın yaa dini kafanıza göre değiştirmeyin 
(2,769 puan) tarafından
tarafından yeniden gösterildi
Elif hanifi mi şafi mezhebinimi attın mezheplere göre de değişiyor bu durum
(803 puan) tarafından
Günah olduğu nerde yaziyor
(12,512 puan) tarafından
Kanama yoksa günah değil namazını da kılabilir ha sağlık açısından 40 gün beklemeli o ayrı ama günaha girmiyor
(2,887 puan) tarafından
Mantıklı bir yorum şükür++
(1,405 puan) tarafından
Allah sana 40 gün müsaade veriyro 10 gün de daha kanaman bitse lohusaligin bitmiş oluyor ve abdest alman gerekir. yani 40 günü aştığında zaten kazaya giriyor kesin 40 beklemeli diye bisey yok
-Reklam-
+6 oy
(5,491 puan) tarafından

image

için rahat olsun tatlım. Kanama kesildiği an lohuslık biter, burda da ilmihal kanıtı
(7,036 puan) tarafından
Canım hangi kitap bu kapak resminise atarmisin lütfen
(5,491 puan) tarafından
Hanımlara mahsus fıkhi hükümler, Asuman Karamustafaoğlu. Gerçekten çok kıymetli bi hova hanım
(4,887 puan) tarafından
Sondaki cümleye de dikkat edilmeli. Ilk doğum degilse önce ki doğumun muddetine göre hareket edilir
(5,491 puan) tarafından
Sordum ilk doğummuş. Benim mesela ilk doğumum 61 gün kanamam oldu o kadar beklemem lazım 2. Olursa
(4,887 puan) tarafından
Benim de tam 40. Gün sürdü.
+3 oy
tarafından
İlk doğumun mu ikinci doğumun mu bunlari bilip fetva vermek gerekir. Eğer ikinci ise ilk te kanama kaç gün sürdü lohusalık ne zaman bitti bunlar önemli. Şimdi bunları bilmeden kişiye fetva verilmez.

Ama insan vücudu için doğum sonrasında ki 6 hafta ilişki yaşanmaması gerekiyor. Din ve tıp kadınsal durumlarda birbiriyle örtüşmesi gerekiyor. Eğer doktorunuz 40-45 gün ilişki olmamalı diyorsa ki artık doktorlar öyle diyor, o zaman kesinlikle ilişki olmamalı 

Namaz gibi ibadetlerin fetvası başka bu başka onun için bu konuda kişiye has fetvalar gerekiyor. 190 i arayıp yada İsmail Ağa cemaatinin fetva hattını arayarak kesin bilgi alabilirsin 
+1 oy
(1,750 puan) tarafından
Valla canım ben yapmadım buyukde konışmayım yapmamda diyanete sormuşdum alo fetvaya namaz için kanaman bitmişse eminsen ibadetine devam edebilirsin demişdi yani sağlık açısından pek uygun değil ama ibadet yapılabiliyosa ilişkide oluyodur heralde bi sadaka ver adetliyken uapınca veriliyomuş ya ama tabi bilerek yapma değil bilmeden olduysa adet o an başladıysa bilerek zaten günah 
+1 oy
(117 puan) tarafından

Buradaki durum zorlama oldugu icin cok farkli bir konu, bunu ayri tutarak yaziyorum. Lohusaligin alt siniri yoktur, ust siniri 40 gundur. Kirk gun bitmeden kanama biterse abdest alip ibadetlere devam edilebilir. Ayni sekilde iliskiye de girilebilir. Vücudun toparlanmasi icin tibben 6 hafta gereklidir, illa iliskiye girilsin demiyorum ama dinen bu durum kanama olmadikca gunah degildir. Diyanetin sitesinden alinti da yapayim.

"Lohusalık süresi ne kadardır? Bu sürede yapılamayan ibadetlerin durumu nedir?

Lohusalık/nifas hali, doğum veya düşük yapan ya da kürtaj olan bir kadının doğumdan sonra kanamasının devam ettiği haldir. Böyle kadına lohusa denir. Her kadın için farklı nifas süreleri olabilir. Bu, kadınların fiziki bünyelerine, kalıtım ve çevre şartlarına göre değişir.

Lohusalık halinin alt sınırı yoktur. Üst sınır ise, Hanefî mezhebine göre kırk; Şâfiî mezhebine göre altmış gündür. Bu üst sınırlar geçtikten sonra görülen kan, nifas değil, özür kanıdır. Ayrıca lohusalık günlerindeki akıntı bir süre kesilip sonra devam ederse, akıntının kesildiği günler de lohusalık halinden sayılır (Aliyyü’l-kârî, Fethu bâbi’l-’inâye, I, 144-145; Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, I, 185).

Kadınlar nifas hallerinde, cinsel ilişkide bulunamaz; namaz kılmaz, oruç tutmaz (Buhârî, Hayız, 6; Müslim, Hayız, 16, 67-69) ve Kabe’yi tavaf edemezler (Buhârî, Hayız, 1, 7). Kadınlar hayız ve nifas hallerinde kılmadıkları namazları daha sonra kaza etmezler, ancak tutamadıkları farz oruçları kaza ederler (Müslim, Hayz, 67-69). Doğum yapan kadının kanaması kırk gün dolmadan tamamen kesilirse yıkanır ve ibadetlerini yapmaya başlar."

0 oy
(6,672 puan) tarafından
Kanaman devam ediyor muydu 
(104 puan) tarafından
Hayır etmiyor du
(6,672 puan) tarafından
Kanaman bittiyse bişey olmaz ins ama keske beklesetmis 4 güncuk kalmış rahim anca o surede toplanıyor:(cesaret edemez insan ya
(104 puan) tarafından
Keşke benim elimde olsaydı şuan çok kötüyüm baya büyük tartıştık annesine yolladım
tarafından
Elinde değil ne demek o zaman bu adam sana tecavüz etmiş
(6,672 puan) tarafından
Ya nasıl sana kiydi ki sen ordan hasar almışsın vücudun toprlnamsi lazim
0 oy
(15,877 puan) tarafından
İsteğin dışında olan şeye tecavüz denir nasıl isteğin dışı olur ki üstelik kanama sürerken iğrenç eşini kınıyorum Allah sorsun pisliktwn 

Bilgim yok onun dışında 
0 oy
(2,062 puan) tarafından
Dini boyutunu bilmiyorum. Da vücut kan yoksa bile toparlanmış değildir hanfndi maalesef
0 oy
(3,826 puan) tarafından
Günah değil canım 20 günden sonra kanama bittiyse birliktelik olabilirmiş bende burda öğrenmiştim maksimum 40 günmüş
tarafından
Evet,yani bende yine burada çok tartışıldığı için arayıp sormuştum,kırk gün beklenilmesi gerekiyor denildi
(3,826 puan) tarafından
Kanamanın bittiğini söylemiş miydin
tarafından
Evet ,kanama bitse bile diye sordum hem cinsel ilişkiyi,hem ibadetleri
(3,826 puan) tarafından
Bilemiyorum canım bana öyle demedi sitesinde de öyle yazmıyor zaten neyse çok geç oldu herks kendi dinini yaşasın söylücek başka bişey yok iyi geceler
tarafından
İyi geceler ❤️
0 oy
tarafından
Sen istemediğin için TECAVÜZ bu önce sana saygısızlık ve günahı onun boynuna 
(104 puan) tarafından
Bende öyle söyledim günahı senin boynun yaklaşık 4 aydr olmuyor du erken doğum riski falan olduğu için
tarafından
Sen istemediysen bı vebali yok sana asko
(104 puan) tarafından
Yok istemedim nasıl istim kendimi hazır hissetmiyordum sonuçta
0 oy
(13,203 puan) tarafından
Vallahi gözü dönmüş adamın. Sadaka ver birine. Kanaman yokmuş abdestliysen çok da şeetme bence vakit de az kalmış zaten. 
(104 puan) tarafından
Yok kanamam yoktu sezeyan oldum bir hafta sürdu
(13,203 puan) tarafından
Tamam o zaman ama yine de izinsiz tecavüz oluyor tabi. Yine de kırklısın.
(104 puan) tarafından
Biliyorum ama işte telafi etmem için ne yapmam lazm
(13,203 puan) tarafından
Sadaka ver, tövbe edin bolca Allah affedicidir korkma bu kadar.
(104 puan) tarafından
Yarım ilk işim sadaka vermek olucak zaten
0 oy
(6,526 puan) tarafından
İşte bı anlik nefis isteği üzerine girmiş oldugunuz günahın farkındasınız ama iş işten geçmiş 

Tevbe et aklına her geldiğinde 
0 oy
tarafından
Herşeyin geçtim bu resmen tecavüz esım pısman falan filan geç Allah askına ne kadar igrenc birisi o oyle ya umarım tepkı vermıssındır
(104 puan) tarafından
Tabikide gösterdim tepkimi bende biliyorum çok günah kuran okuyan namaz kılan biriyim ama gerçekten elimde degildi agladm resmen
tarafından
Yani eşinin bu derece gözu donmusse ılıskı olmadan da bu konuyu halledebılırdınız gunaha girmeye can atar gıbı ustelık sana boylesıne saygısızlık bılemedım ya aklına geldıkce tövbe et yapacak bısey yok artık
(104 puan) tarafından
Her türlü giderdim öyle bıkmadığım halde ilişki olamdan da yardımcı oldum ona ama işte
tarafından
Ona ragmen boyle bısey yaptı yanı ne dıyeyım canım Allah ıslah etsin yazık
0 oy
(473 puan) tarafından
Senin adına çok üzüldüm , ağladım falan yazmışsın , o kocan olacak adama söyleyecek bir şey bulamıyorum.Kanama olmasa bile rahim kendini 40 günden sonra toparlamaya başlıyor , sonraki günlerde çok iyi bir şekilde takibini yap , 40 dolduktan sonra kontrolüne mutlaka git , enfeksiyona açık şuan vücut , bir baktır kendine canım.
(104 puan) tarafından
Tamam teşekkür ederim
0 oy
(7,446 puan) tarafından
Kocan olmuş ama adam olamamış ne yazık ki..
0 oy
tarafından
Ya isteğin dısı yapmasi ne demek terbiyesiz adam dini boyutunu bilmiyorum ama doktorum norm dogumda 40 gun sezeryanda 60 gun yasak demisti iliski 
0 oy
(8,218 puan) tarafından
Kusura bakma istem dışı güldüm gözü dönmüştü demene bende kanama yoksa günah değil ama rahim için iyi değil diye biliyorum aynısını bende yaşadım 3 yıl önce daha 40 min dolmasına birkaç gün vardı ama kanaman sadece 20.gun sürmüştü 
(104 puan) tarafından
Benim 1 hafta sürdü kanamam
0 oy
tarafından
E resmen tecavuz bu evlı olmanız neyı degıstırır sen ıstemeden zorla oldu dıyosun, bu sıtede aklımı yıtırıcem adam cocugunu dogurmus kadına musade bıle etmıyor gozu donmus gozu yerınden cıksın
0 oy
(1,210 puan) tarafından
Tam bilmiyorum ama günah olduğunu düşünmüyorum kanama bittiyse benimde erken bitmişti namazı kiliyordum yani namaz kılabiliyorsan sorun yok bence sağlık dışında 
0 oy
(1,918 puan) tarafından
Bu bisey olmaz diyenler neyin kafasini yasiyor acaba 40 gün bosuna denmemiş lohusasin sen kanaman olsun veya olmasın iliski olamaz dinimizde bu yaziyor gunah 

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 93 göst.
30 Kasım 2023 Diğer kategorisinde Eso9090 (190 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 265 göst.
25 Aralık 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde denizanne (514 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 421 göst.
20 Temmuz 2023 Aile kategorisinde Birdilektut (1,277 puan) tarafından soruldu
0 oy
69 cevap 2,311 göst.
12 Şubat 2023 Aile kategorisinde Duru2121 (413 puan) tarafından soruldu

384,925 soru

11,512,975 cevap

35,174 kullanıcı

...