+1 oy
788 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (7,928 puan) tarafından
 Oğlum 3 yaşında konuşmuyo yani kelimelerj baya var ama cümle kısa kısa ve az kendini ifade edemiyor pskologa götür diyecekler için diyim defalarca götürdüm çocuk gelişim uzmanınada götürdüm bana evet dili geride ama akıla ilgili değil OTİZM DEGİL ZEKA GERİLİĞİ DEĞİL DEDİLER bende nörolojiye götürecem 

Asıl sorum şu doktor kafasına bakacak ya eeg emar mi EKG mi neyse adını bilmiyorum neyle bakacak bazıları diyo 12 saat aç olacak uyutacak bazıları hayır normal sadece emar diyo ama oğlum durmaz izin vermez krize girer sinirden bilgisi olan var mı nöroloji nasıl bakacak çok korkuyorum bişey çıkar diye yada aksilik olur bakmaz oğlum ağlar fln diye ne olur oglumada dua edin bir sıkıntı çıkmasın uyuyamıyorum yiyemiyorum banyoya bile  girsem  oğlumun konuşmaması aklımda yani hep aklimda yazarken bile ağlıyorum 

Benim gebelik şekerim vardı oğlum doğdu an şekeri 29 olmuştu 1 hafta kuvezde kaldı sürekli acaba birşey mi oldu bir hasar mi oldu konuşmuyor diyorum nöroloji bulunduğum ilçede ilde yok başka bir şehire gidecem

24 Cevaplar

0 oy
(3,723 puan) tarafından
İnşallah bişey çıkmaz canım önce nörolojik muayene yapar ben bi kere gitmiştim ellerini uzat zıpla gözünü kapat falan filan birşeyler diyodu hatırlamıyorum tam bana gerek olmadı ama eğer olurda mr isterse anesteziyle çekiliyor zaten uyutuluyor yani onu da hemen çekmezler randevu aldırırlar hiç korkma bakalım bi sakin ol muayane nasıl ilerlicek belki doktor gerek görmücek hiç 
(7,928 puan) tarafından
İnşallah gerek duymaz ya inşallah cnm lütfen benim için dua edin
(3,723 puan) tarafından
Bence birşeyi yok olsaydı psikiyatri anlardı yine de üstünde durman iyi bişey canım inşallah bişey çıkmaz
(7,928 puan) tarafından
Amin inşallah teşekkürler cnm
-Reklam-
0 oy
(329 puan) tarafından
Canım benimkide 3 yaşına giricek martta iki kelime yan yana söylüyor oda her şeyi çeviremiyordu 2 yaşından beri gelişimsel pediatriye gidiyoruz dediğin gibi hiç bir sıkıntısı yok şükür nörolojiui hiç söylemediler bana dil terapistine gönderecekler 3 ay sonra kontrole gittiğimizde gelişme olmaz ise 
(329 puan) tarafından
Nörolojiye onlarmı yönlendirdi ?
(7,928 puan) tarafından
Hayır ben kendim istedim
0 oy
(160 puan) tarafından
bende şeker falan olmadi gebeyken benim oglumda pek konuşmuyo 30 aylik ama endişe etmeyin zamanla konusur bence
(7,928 puan) tarafından
Cnm arkadaşlarıyla oynuyo ama kimse onu anlamıyoru oğlumda kızıp onları dovuyo annelride çocuklarını bizden kaciriyo çok zoruma gidiyor içim gidiyo ogluma
0 oy
(4,431 puan) tarafından
Bacim cocugu o.kadar hirpalama ya zeka geriliği yokmuş gelişim eksikliği yokmus otizm yokms bırak kendi haline bol bol konuş erkek çocuklarının 100de doksanı geç konuşuyor zaten etrafımda gorduklerim hep öyle tamam erken konuşan da var ama nadir büyükleri ne kadar konuşuyor sanki bence sokma boşuna çocuğu oralara
(4,431 puan) tarafından
He ailede varsa git evet o konuda haklısın
(7,928 puan) tarafından
Dua edin oğluma lütfen bişey yok desin çok kötüyüm sürekli aklımda
(4,431 puan) tarafından
Allah'ım korktuğuna ugratmasin canım benim inşallah bisicik yoktur paşada ❤️
(7,928 puan) tarafından
Amin inşallah çok teşekkürler cnm
(4,431 puan) tarafından
Rica ederim canım
0 oy
(7,928 puan) tarafından
Kızlar bilgisi olan yok mu yaa
(426 puan) tarafından
Kızlar kelimesi Cok mu sizin kilerin cümle kurmuyor ama her kelimeyi söylüyor mu mesela nasıl
(262 puan) tarafından
Yok canım benim ki her kelimeyi söyleyemiyor. Ama bu aralar biraz daha çoğalttı kelimeleri hatta bazen 2 kelimelik cümleler kuruyor. Biraz daha çaba göstermeye başladı gibi. Ses filan çalıştırıyorum genelde, dil egzersizleri yapıyoruz evde. Söyleyebildiği her kelimeye benden daha çok seviniyor, öyle olunca daha çok çaba gösteriyor. Biz biraz arttırdık tabi ama hala her kelimeyi söyleyemiyor, söylediği çoğu şey anlaşılmıyor.
(426 puan) tarafından
Benimkide öyle canım kitaplara ilgisi var mı ben yaşına göre hikaye kitapları da okuyorum çok seviyo.3 yaş etkinlik kitapları aldım yapamadıkları da oluyor ama yaptıklarında cok seviyo
(262 puan) tarafından
Çok sever kitabı bütün gün elinde, gece uyumada önce  yatakta illa ki yarım saatlik kitap okuma zamanımız olur uyumaz yoksa. Resimli kitaplardan var genellikle o kitapta ki resimleri kendisinin anlatmasını isterim, kendince anlatır
(426 puan) tarafından
Maşallah canım inşallah kitapların da faydası olurda konuşurlar ya
0 oy
(3,131 puan) tarafından
Kısa kısa cümleler kuruyorsa bence hiç korkma yakın zamanda konuşur inşallah eltimin oğlu da 3 buçuk yaşında konuştu o hiç kısa kısa cümlelerde kurmuyordu
(7,928 puan) tarafından
Oğlumun kısa cümlesi var anne baba neyde anne bak ala yani araba demek istiyo inşallah cnm konuşur artık pskolojim bozuldu
0 oy
(7,376 puan) tarafından
Canım öncekile çocuk doktoruna gidecen o seni nörolojiye yönlendirecek direk çocuk nöroloji sine rendavu verilmiyor bide eğer bir hasar olsaydı kuvez çıkışında sana söyler ve kontrolünü yaptır derlerdi benim kızımda doğum sırasında beyin kanaması geçirdi şimdi konuşmasına bakacaklar çocuk doktoru yönlendirecek şimdi ** bize beyinde yada fiziksel sıkıntı kalabilir dediler şükür kalmadı bir hasar ama kontrolümüz var 2 yaşına girecek şimdi konuşmasına bakacaklar eltimin çocuğu 4 yaşında konuştu hiç bir sıkıntısı yoktu şuan susturamiyorlar
(7,928 puan) tarafından
Biliyorum cnm çocuk doktoru sevk ediyo ztn çocuk doktoru yeşil alan açtı öyle randevu aldım dedi gitmeden 2 gün önce gel sevkini de yapayım sizede geçmiş olsun inşallah ne sizde ne bizde nede hiç kimsede bir sorun bir sıkıntı çıkmaz
(7,376 puan) tarafından
Sagolsin inşallah canısı
0 oy
(324 puan) tarafından
Valla canım benim kızım 2 bucuk yaşinda anne baba dedi 4nyaşina yakındı  cümle kurmaya başladıgında suan 5 bucuk yaşinda maşşallah şakıyo yanı bana neler dediler kimseyi takmadım anne baba diyen cocuksa hıc korkma o bilir nezaman konusacagını ve tek buyuyosa onunda etkısı var mesela oglum 14 aylık anne dede baba bay bay diyo sen düşün 
(7,928 puan) tarafından
İnşallah cnm inşallah konuşur artık tek çocuk değil 6 buçuk yaşında kızım var
(324 puan) tarafından
Canım uzulme konuscak gör bak sende dicen sonra bosuna evham yapmısız diye
(7,928 puan) tarafından
İnşallah cnm
0 oy
tarafından
İnşallah kötü birsey çıkmaz canım.. da benim oğlum da 3 buçuk2019 mayıs doğumlu benim kide yeni yeni iyiyce 3 4 kelimelere atıldı bian da eğer maddi durumun varsa güzel bir kreşe verebilirsin. Çok iyi oluyor bizimki kresle alakalı değil baya kalabalık olmaya başladık son 1 aydır birde hep artık baya baya konuşmaya başladık onunla iste dedesine Tahsin falan öyle öyle baya baya konuşuyor Tahsin değil dede dede değil Tahsin.. benim oğlum hiç konuşmuyordu  ve hala babasına de di diyor baba demiyorum inadına demiyor gibimize geliyor bazen diyemiyor gibimize geliyor. Mesela şey yapıyoruz kalabaliktik mesela iste Pınar teyzen nerede gösteriyor Pınar teyze de bakim falan diyebildiği kadarıyla aferin ooo Pınar teyze dedi falan. Hatta bugün direk teyze demiş kuzenime .. Ne bilim baya baya öyle şey ediyoruz. Her güzel hır şey yaptığında aferin annecim falan diyorum hani tebrikleri falan çok seviyor iste şuraya gidelim parka gidixez diyorum park diyor. 

Mesela benim oğlumda da merak yok sormuyor yani bu ne falan diye bende ona takılıyorum ama buda düzelecek diyorum... 

Biraz konuşmayı deneyin benim dediğim şekilde bence sorun yoktur He bu ara da 4 ayliktan bu yana telefon ve televizyon izliyor. Ama hiç öyle birakipta sabit hır şekilde bırakmadık bir yandan bizimle de ilgilendi oynadı ne bilim konuştuk şimdi yeni yeni iste 3 4 kelime uyiyce toplamaya başladı yoksa hep 1 cümle anne mama dede falan fistan 
(7,928 puan) tarafından
Benimde Ekim 2019 doğumlu pskolokta kreşi önerdi ama imkanım yok ne yazık ki elimden geldiğince konuşuyorum saymayi renkleri hayvanları balkondayiz mesela bal.oglum kırmızı araba geçti siyah araba geldi sürekli konuşuyorum ablasida var
0 oy
(5,954 puan) tarafından
Arkadaşim kizi 3 yasina  kadar konusmadi 1 2 kelime cok gitti geldiler nörolojiyede götürdü dil terapisi aldi 3.5 yasinda birakti  dr korkmayin gec konuscak dedi 4 yasina girdi bi anda bülbül oldu mahsallah senin icin rahat olsun bi anda açılır 
(7,928 puan) tarafından
Nerde o günler bir göreyim o günleri gözüm açık gitmez bazen derdini anlatamiyo sinirleniyo sarılıp ağlıyorum
0 oy
(1,030 puan) tarafından
Benim oğlanın kafası büyüktü hep yaşıtlarından Allah'a şükür herşeyi normal ama doktor içimiz rahat olsun diye emaar istedi oğlumun üstüne eşim yattı kafasını sımsıkı tuttu öyle çektirdik uyuttuk yatırdık kac defa denedik asla durmadı inat yavrum en son çıkarken eşimin el izleri vardı oğlumun yüzünde öyle sımsıkı tuttularda çekti yoksa çok zor 
(7,928 puan) tarafından
Nasıl uyurken olmadida eşiniz tutarken oldu benim gücüm yetmez onu oyle tutamam bide çocukta travma olur
(1,030 puan) tarafından
Bende çok korktum çok ağladı ama mecbur 6-7 kere denedik nafile mecbur kalınca insan herşeyi yapıyor işte . uyurken olmadı çünkü yatirinca hep ağladı yatmak istemedi emzik verdik gene olmadı Allah'a şükür travma da olmadı benimde gücüm yetmezdi valla eşim halletti eğer bu kez de olmasaydi uyutulacakti onuda istemiyorduk doktorumuz da istemiyordu küçük diye 12-15 aylıkken denedik en son 17 aylıkken çektirdik o zaman oldu seninki kac aylık
(7,928 puan) tarafından
Ha anladım sizinkini onlar uyutmamis kendisi uyumuş ondan olmamış benimki 3 yaşında cnm peki neden doktor uyutmak istemedi kötü bir şey mi ki bilgim yok kusura bakmayın eğer iyi değilse bileyim doye
(1,030 puan) tarafından
Yan etkisinden dolayı olabilir . Bak ben özelde doğum yaptım oğlumu her ay o haftaneye doktora gittim oğlumu rutin kontrolleri icin 2. Ayında beyinde su var hidrosefeli olabilir dendi dünyam başıma yıkıldı öldüm öldüm dirildim hemen eğitim ve araştırma Hastanesi'ne gittim doktorumda baktı testlere yaptı işte bu su bende de vardır herkeste vardır bu çok normal bunu söyleyen doktor bilgisiz belli korkmayın dedi  kendi oğluyla Yaşıtmış oğlum onun yerine koydu o yüzden narkozlu birşey yapmak istemedi yan etkisinden dolayı hem erkek çocukları geç konuşurmuş hem illaki bir yere gideceksen eğitim araştırmaya git kesinlikle sen kendin diyorsun otizm değil zeka geriliği yok diye ozaman zamanı vardır  Tv telefon tabletle oynuyorsa al elinden onunla sürekli konuş belki yapıyorsundur bilmiyorum işte zamana bırak eğer için rahat etmek istiyorsa götür
(7,928 puan) tarafından
Cnm götürecem çogu kişi önce bakar direk sokmaz demiş belki gerek duymaz içim rahat olsun istiyorum
0 oy
(1,248 puan) tarafından
Benim yeğenim şuan 5 yaşıni geçti yeni yeni konuşuyor oda sinirlenip benim oğlumu ısırıp dövüyordu abisinide öyle şimdi anasınıfına gidiyor maşallah baya açıldı benim ki 3,5 yaşında konuşuyor ama ben TV vs. Hiç izlemedi eşimde yoktu hiç abartısız 7/24 hep her an yanımda is yemek uyku Temizlik aklına ne gelirse hep benim yanımdaydı kendi kendime konuşuyorm demedim hep onunla konuştum beraber yaptık yedik içtik  ben ona bağlıyorm şuandada TV izleyen bir çocuk değil asla odada oturup izlemez bazıları iş yapmak için odaya koyar tek izlerler ya valla ben bazen keşke izlese diyorum çünkü şuanda da aynı yemek yapıyorum sandalyede illa oda bişey yapicak yapmasada eline sünger alır bardak yıkar yada  ocağın yanında küçük yer var oraya oturur karıştırır gibi gibi asla tek otururdugunu görmedim 
(7,928 puan) tarafından
Ne güzel maşallah
İnaninki konuşan konuşur tvi tlfun ben inanmıyorum mesela kızımda bilinçsizdim cahildim hep kızımda tlfun vardı tvi acardik ve nerdeyse saatlerce ama masAllah benim kızım 1 yaşında bayada konusiyordu bazen aklıma geliyo daha bebekti neden tvi o kdr açtım kıza diyorum ama masAllah bayada cümleleri anlaşılırdi
0 oy
(875 puan) tarafından
eltimin oğlu 3 yaşından sonra konuştu kelimeleri vardı ama cümle kuramıyordu herkes eltime kaynıma doktora götürün normal değil dedi bende dahil yani ama eltim hep bir çocuk baba diyorsa illa konuşacak dedi ve gerçekten çocuğun dili bir açıldı maşallah şimdi susturamıyorlar bence çok evham yapmayın kendinize de oğlunuza da yapmayın
(7,928 puan) tarafından
Cnm hep  bu şüphe ile yaşayamam Allah korusun ya birşey vars geç olmadan öğreneyim istiyorum imkanım olsaydı kreşe verirdim önce
0 oy
(996 puan) tarafından
Benim kızım da Bi daha ki ay 3 yaşina giricek bizim de konuşmada sıkıntı var krese başladı baya faydası oldu 1.5 aydır gidiyor önceden çok cümle kurmazdi geçen gün bana durduk yere kerem beni seviyormuş dedi kerem kim kızım dedim şaşırdım kresten arkadaşım dedi net Bi şekilde çocuğun fotoğrafını gösterdi sonra yani bi kreş arastirsan faydası olur belki benim verdiğim aylık 800 TL ödemesi var akşam 9 olunca ben uyucam yarın krese gitcem diyor uyuyor hemen yanı çok faydasını gördük biz 
(7,928 puan) tarafından
Ne yazık ki kreşe imkanim yyok eşimin aldığı maaş 6 bin 500 2 çocuk ev kira
0 oy
(2,119 puan) tarafından
Benim arkadaşın oğlu 4 yaşında başladı konuşmaya o da çat pat. O zaman tek çocuktu tekti ne yaşıtı ne ondan başka çocuk vardı etrafında. Annesi de pimpirillaydı biraz dışarı çıkarmamış hiç. Kreşti oydu buydu açıldı biraz. Sizin öyle bir durum var mı?
(7,928 puan) tarafından
Yok cnm ben çok çıkarıyorum sırf onun için sürekli disardayim ablasida var 6 yaşında
0 oy
(262 puan) tarafından
Oğlum 22aylikti cümle kurmuyordu  15 kelimesi vardı nöroloji gittim gelişim uzmanına yönlendirdi o d gelişim testi yaptı .kalem kağıt verdi çiz dedi küçük cam kavonozun içine üzüm çekirdeği koydu çıkar dedi top oynadı duyu organlarını sordu gibi göz temasına baktı sıkıntı görmedi sadece kelimesi az dedi pisikatriye yönlendirdi pisikatri oyun gurubuna yönlendirdi TV telefonu yasakladı göz temasıyla konuşun bol kitap okuyun dedi ve ergoterapist e yönlendirdi cnm önce değerlendiriyorlar hareketlerine bakıyorlar gerek duyarlarsa test ydpiliyor
(7,928 puan) tarafından
Anladım cnm teşekkürler içim rahatladı yazilan cvplardan tek değilmişiz
(262 puan) tarafından
Rica ederim cnm
0 oy
(281 puan) tarafından
Cnm benim oğlum 28 aylık psikiyatri ve nöroloji olarak devam ediyoruz  sadece baba kelimesi vardı herhangi bişey soylemiyodu nöroloji muayene ediyor fiziksel vücudunda doğum lekesi dışı leke varmı  felan  bizde fiziksel çıkmadı ama eeg istedi örneğin sara hastalığı epilepsi gibi şeyler varsa eeg de çıkar dedi ilk eeg cekememistik 2 eeg çektik ve temiz çıktı şükür. 

Şuan kelimeleri yeni artıyor gibi verdiğim komutları eskisine göre daha iyi ismine seslenice bakıyor  nöroloji doktorumuz artık kelime önemli değil ne zmn cümle kurdu kaç kelimeden kurdu kaç yaşında gibi  yani böyle endiselenicek bişey yok  tabi bunlar 1 ay içerisinde oldu psikiyatri tavsiyesiyle çizgi film kesildi ve herşey yoluna girdi şükür 
(7,928 puan) tarafından
Vücudunda hiç leke yok algısı iyi ne desem anliyo efe diyorum hemen hıı diyip yüzüme bakiyo
(281 puan) tarafından
Anldim cnm ama telaslanma Eeg gece 3 uyandırıp randevu saatine kadar uykusuz bırakılıyor ve uykuda cekliyor 20 dakika emar ve EKG bilmiyorum
(7,928 puan) tarafından
Anladım cnm teşekkürler
0 oy
(313 puan) tarafından
Tv telefon tablet izliyor mu izliyorsa ne kadar süre mesela 
(7,928 puan) tarafından
Hiç vermedigim zmnlar bazen 2 ay boyunca vermedim ama şimdi günde 1 saat en fazla 1 buçuk saat oda ablası var o tviyi açıyo
(313 puan) tarafından
Çok fazla izliyorsa ondan da olabilir diye sordum. Ablam yeğenimi dil terapistine getirdiğinde ilk söyledikleri tv telefon yasak ve işitme testi istediler. Bu arada bence önce dil terapistine getirin getirmediyseniz.
(7,928 puan) tarafından
Dil terapisti yok burda amca gitigim yerde baksalar
0 oy
tarafından
canm.bence hic bunlara gerek yok cocugunu bos yere korkutma yazik benim yegenimde oyle genelde erkek cocuklarda oluyor oda tam 3 yasinda sadece bir kac kelime soyluyor baska 12 yasinda olan yegenimde 4 5 yasina kadar duzgun konusmadi simdi kimse susturamiyor okula gidince tam duzeldi  cevremde cok var oyle cok normal, eger ki hic konusamasa kesinlikle sorun vardir goturun derdim ama konusuyormus insallah hicbirseyi yoktur cocugunun uzulmeyin. egitici cocuk konusturma videolarida cok faydali oluyor öneririm..
(7,928 puan) tarafından
İnşallah cnm ya inşallah doktor bana boşuna geldin der bir muayane etsin bakalım belki gerek duymaz eeg cekmesine
tarafından
insallah gerek kalmaz canim icini ferah tut
(7,928 puan) tarafından
Amin inşallah çok teşekkürler cnm
0 oy
tarafından
EKG çekiliyor birşeyler yakılıp kafaya sadexe 10 snye hareket etmmsi lazm bizde cuma cektrdgk 
(7,928 puan) tarafından
Anladım çok teşekkürler

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 111 göst.
17 Temmuz 2023 Diğer kategorisinde ozgecangursoybursa (10,784 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 205 göst.
6 Şubat 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
21 cevap 543 göst.
11 Eylül 2020 Diğer kategorisinde İyi ki anneyim :) (484 puan) tarafından soruldu
0 oy
27 cevap 489 göst.

378,411 soru

11,326,689 cevap

34,780 kullanıcı

...