+1 oy
1,198 göst.
Diğer kategorisinde (1,135 puan) tarafından
Merhaba bayanlar fikirlerinizi merak ediyorum. Bir evde illaki bir oturma odası bir de salon olmalı mı? Oturma odası olarak düşünülen odayı çocuk odası olarak kullanan var mı aranızda?

56 Cevaplar

+8 oy
tarafından
Evim 3+1 bizim kültürümüze göre iki salon olmalı biz kadın erkek bir arada oturmuyoruz gelen misafirlerde bazen mutfağı büyük olanlar tercih etmiyor 
-Reklam-
+4 oy
(10,023 puan) tarafından
Evim 3+1 olmasina ragmen evlenirken bir oturma odasi yapmadim. Bana cok gereksiz geliyo. Salonum var spor koltuklarim ve hep icindeyiz. Sonra oglum oldu bi odayi ona yaptik diger odamda ardiye
(799 puan) tarafından
Siz kafanızdan bir kanun çok gereksiz dir..hayır bizim kalblerimiz pırıl pırıl dediğinizde .veya ailedir dediğinizde ...Allahın namahrem dedikleri değişmiyor... Allahın kanunu gereksız olmuyor...Haşa yapılmaması gereken  bir iş de olmuyor...
Allah emretmiş sorgulamak kula düşmez ...

Mr ....siz daha güzel tebliğler yapın bizlere örnek olun... bizde sizden öğrenmiş oluruz ...
Böylece sevabımza ortak olursunuz...

Kordon meseleside şöyle rahatsız bir meselemm var. Kordon bağlama artık çok gelişmiş .banada fetvası çıkmış artık dediler.. Dr falan sorucaktım o durumu araştırmalar yapıyordum bir ara ..
Bende şaşırdım fetva çıkmış dediklerinde çünkü diyanet bile fetva vermiyor ki cemaatlere göre diyanet birazda sıkı deyıl dır...ona ragmen bende şaşırmıştım ama
Çok kalbime sinmedi. Şüpheli tam net bir açıklama okumadım...
(6,859 puan) tarafından
Mahmut efendi cemaatinden bı akrabaam var evet oda bu şekilde çarşaf giyer felan erkeklerle bir oturmaz
(799 puan) tarafından
Çarsaflı olanlara tek farz deyıl ama cnm içi hepimiz mesuluz efendı gibi de otursan sesinde çıkmasa bilmem nede olsa kocan ve mahremlerin dışında kiler ile oturamazsın
Ben oturuyorum dersen bende derim ki ozaman
Müminlerin müslüman lar oturmaz . derim

Yapmayınca musluman olmuyo muyuz . Deseniz
Sen bir kuruma gidiyorsun okul.vs kuralları var dimi biliyorum ama yapmıyorum desen seni kovarlar dimi
Öyle bir şey dünya da yok ahireti sen düşün

Şu şekilde olmalı sözlerimiz .bunlar hakikat dır çok yapmak isterim ama  yapamıyoruz..Allah'ım affetsin dua edin deseniz sorun yok
Ama sizler yapmıyorsak şu şu sebebden yok şundan yok bundan böyle bir açıklama olmaz
(9,575 puan) tarafından
Hepimiz mesuluz doğru söylüyorsun olması gereken  dinimizde o dur ama  hangimiz dinimizi 4 4 lük yaşıyor, bana soracak olursan kimse 4 4 lük değil bunu haram diye yapmıyorsun belki ama başka haram/yasaklar faizler kul hakkı burda yaptığın konuştuğun  en ufak dedikodu günah değil mi
(799 puan) tarafından
4 4 lük yapmaya çalışmalıyız ama
4 4 lük olsak amelimize gene guvenemeyız bırtnm
Neyden Allah'ın razı olduğunu bilemeyiz
Ama müminin sıfatı budur canım içi ne diyor onlar hata ederler ama hemen Tevbe ederler pişman olurlar
Namazını tam kılarlar vs
Allah bizden zaten mükemmel lık beklemiyor

Eğer siz günah işlemeseydiniz, Allah sizi helak eder ve yerinize, günah işleyip, peşinden tövbe eden kullar yaratırdı." (Müslim, Tevbe, 9) Bu bir hadis dir..
O bizim hakiki tevbemizde ..perdelerini kaldırıb lebbeyk kulum ne istersen vereyim demesi tevvab ismi rahım ismi tecceli etmesidir.

Burda kimse eğer kimseyi tanımıyor ise telefon no tanışma yok ise arada oda olsa dahi konuştukları kişileri tanımadığın dan tanıma ihtimali de olmadığından DEDİKODU YA GİRMEZ

Dedikodu olabilmesi için birbirlerimizi tanımamız gerekir konuştuklarımızı da tanımamız gerekiyor
Ozaman olanı konuşmak dedikodudur.
Yani ben kötü bir şey demiyorum olanı söylüyorum dese kişi eee zaten olanı konuşmak dedikodudur.. olmayanı konuşsan iftiraya girer
+3 oy
(13,848 puan) tarafından
Zaten mantiken salon yaşama alani olmali diğer 3 oda yatak odasi olmali. Fakat biz Türkler kendimizce böyle icatlar çikarmişiz. Bence oturma odasi olmasa da olur. Heleki 2 çocuk varsa ikisine ayri oda yapilmali salonda yaşama alani olmali. 
0 oy
(7,673 puan) tarafından
Benim oturma odası yok ardiye gibi yaptım odayı fazlalıkları koyuyorum çamaşır filan kurutuyorum
0 oy
(3,826 puan) tarafından
Evim 2+1 zaten oturma odası olma ihtimali yok evde... 1 yatak odası,  1 çocuk odası bir de salonum var ... 3+1 olsaydı evim oturma odası yapardım bir odayı. 
0 oy
(1,103 puan) tarafından
10 odalı da olsa saçma geliyo. Ekstra temizlik ekstra masraf. Salonum var yeterli. 
(799 puan) tarafından
Çok yanlış ne kadar gunah
Fetva deyıl ki
FARZ üstelik Allah ile sizin aranızda olan bir mevzu da deyıl
Hem aleni yapılıb hem gizli olmayan bir gunah
Üstelik kul hakkı, teşvik etme ve zinaya sebeb olma da var
Sandığınız kadar basit bir mesele deyıl
(1,103 puan) tarafından
Sizi ilgilendirmez bnm günahım zinam hanımefendi.
(799 puan) tarafından
Çok ilgilendirir çünkü ahiretde yakamıza yapışcaksın neden söylemedin anlatmadın işde anlatıyoruz ama neyse yanınızda olsak dayak atcan nerdeyse
(1,103 puan) tarafından
Anlatma
(799 puan) tarafından
Ben yanlış gördüğüm yeri anlatırım izin almıyorum teşekkür ler hayırlı pazarlar
0 oy
(162 puan) tarafından
Ay çok gereksiz ya kendi evinde ölü mekan olmamalı insanın benim evim çok geniş mesela yapsam yaparım ama bir odayı kiler yaptım bir odayı hobi odası yaptım çocuk odası yada başka birşeyde olur tabi ama oturma odasının amacı salonun amacı ile aynı yani geçip oturmak bence gerek yok ya yapan yapar yine de 
(162 puan) tarafından
Kalabalık degilsek evet kalabaliksak kadınlar olarak mutfakta oturuyoruz. öyle imkanı olmayan arkadaşlarim da salona koydukları yemek masasında kadınları kanepede erkekleri ağırlıyorlar bir ama ayrı gibi oluyoruz
(799 puan) tarafından
Ama kesinlikle haram çok yanlış o yedikleriniz içtikleriniz kadınlarımıza ateş doluyor maalesef
Ne kadar buyuk bir günah
Yapmayın böyle şeyler
Kadın erkek asla bir yerde Oturub yemek yememeli
(162 puan) tarafından
Bunu yapanlardan bir komşumda hafız hiç öyle birşey duymadım olsa kendiside söylerdi hatta yapan bütün komşularımda eşlerinde dini bütün harama helale çok dikkat eden insanlar ilk kez duydum bilemiyorum ki
(799 puan) tarafından
Tevbeler olsun oda cahil demek ki
Olmaz guzel kardeşim sen nikah düşen namahrem ile Oturub yemek yiyemez sin aynı odada oturamazsın
(383 puan) tarafından
Üstat buraya da gelmiş :) aslsmyr üstadım ışığımız yine göz kamaştırıyor. aydınlatıyorsunuz cümle alemi. bence kadın erkek bırak aynı odada oturmayı yemek yemeyi aynı dünyada yaşamamalı. ama sizin de batının ahlaksızlığı olan şeylere ilgi duyup şu ahir zamanınızı boşa geçirdiğinizi gördükçe içimdeki umut ışığının feri azalıyor. artık bu cevabından sonra gelecek ayet olur bir kıssadan hisse olur merakla bekliyorum.
0 oy
(6,441 puan) tarafından
Yani benim şuan yok ama isterim çat kapı biri gelince yada kalabalık oturulur yani ne güzel annemlerin var müsait değilse oda salona alıyor hemen mis gibi 
0 oy
(1,450 puan) tarafından
Hayir gerek yok aslinda o odalar elalem ne der diye yapilan odalar  hep temiz duzenli dururki elalem kinamasin 
0 oy
(11,217 puan) tarafından
Ikısıde aynı sey dglmi: D
0 oy
(5,108 puan) tarafından
İmkan varsa olmalı kadın erkek bİzde ayrı oturduğu için büyük rahatlık. Temizliği de zor değil bir odam şark odası ötekisi koltuklu. Ancak oğlum büyüdüğünde hala bu evde oturuyor olursa mecburen şark odayı çocuk odası yapacağım çünkü evim 2+1
0 oy
(2,132 puan) tarafından
6 yılık evliyim tek salonumuz var. Evimiz küçük ama büyük olsaydı da fazla odayı çalışma, aktivite odası yapardım. Misafir sürekli gelmiyor ama biz sürekli yaşıyoruz. Öncelik bizim rahatımız olmalı 
(954 puan) tarafından
Katılıyorum
0 oy
(688 puan) tarafından
Ayrı ayrı şuan benim için büyük rahatlık kalabalık geldiği zaman iki ayrı şekilde oturuyorlar erkekler ayrı kadınlar ayrı 
0 oy
tarafından
Eğer oturma odasi büyük ise bı oda yeterli bence 

Benim iki odam var hem salon  hem oturma odası keşke olmasaydı diriyorum
0 oy
(7,236 puan) tarafından
Bana göre olmalı çünkü kadın erkek birarada oturmayiz. Suanki evim 2+1 çocuk odam yok o yüzden 
0 oy
(613 puan) tarafından
Kadın erkek ayrı oturduğumuz için yaptım ama öyle olmayan kişiler için olmasa da olur herhalde 
0 oy
tarafından
Kendi evim olsa bir salon bir oturma odasi olmasini isterim oyle bir sart yok ama bu size bagli misafiriniz fazla oluyorsa iki oda daha rahat olur yoksa da cocuk odasi olarak kullanilabilir ben oturma odasini giyinme odasi yaptim gardropu koydum oraya camasir kurutmalik ütü falan 
0 oy
(12,985 puan) tarafından
Cevap veriyorum hayır 

iki ayrı odayı temizleyemem misafirim benden ayrıcalıklı değil ki ona ayrı salon yapayım,  zaten çok misafirim gelmiyor 2+1 evim bizim odamız oğlumuzun odası ve salon şeklinde. Spor mobilya kullanıyorum misafirim de bir zahmet ona otursun:) 
0 oy
(48,657 puan) tarafından
misafir odasi kadar gereksiz bir oda yok en genis ferah yer misafir odasi oluyo kapısı kapalı hic kullanılmıyor aldigima pişmanım 
0 oy
(4,700 puan) tarafından
Kadın erkek ayrı oturduğumuz için bize gerekiyor ama misafir odasını sadece misafir gelince kullanmıyoruz genelde eşim ordan çıkmıyor derslerini çalışıyor kahvelerimizi orda içeriz genelde oturma odasıni da orayı da kullanıyoruz yani 

İlgili sorular

0 oy
10 cevap 723 göst.
0 oy
4 cevap 222 göst.
4 Aralık 2022 Alışveriş-Hediye kategorisinde Hellomam (4,961 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 571 göst.
18 Mayıs 2021 Diğer kategorisinde Bicirik1 (124 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 158 göst.
9 Aralık 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu

379,457 soru

11,359,125 cevap

34,835 kullanıcı

...