0 oy
1,429 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Öncelikle şöyle söylim her akrabasıyla evlenenin çocuğunun sağlığında bi problem olacak diye bisey yok bunu biliyorum 

Eğer böyle çocuğu olan varsa özür dilerim şimdiden 

Benim kardeşim halamın oğluyla 2 senedir evli çocukları olmadı olmuyor ikisindede problem yok acaba kuzen olmaları etkiliyor mu onu da merak ediyorum 

Amcam dayısının kızıyla evli çocukların ikisinde gözde problem var

Bi kaç akraba daha var malesef engelli çocuğu olanlar da var 

Bir keresinde parkta bi yaşlı kadın görmüştüm yanında 4 tane kız hepsi kısacık boylu birine söylerken duydum akraba evliliği yapmış evde 3 tane sakat oğlu varmış kızlar da 20 ile 28 arasında gelişme engeli ve konuşma engeli varmış 

Allah yardımcıları olsun sadece oranı merak ettim 

Acaba kardeşimin çocuğu olursa hani böyle bi durum yaşar mıyız ıns herkese sağlıklı evlatlar nasip etsin Rabbim 

58 Cevaplar

0 oy
(356 puan) tarafından
Genetik. Hastalıklarda evet çok fazla etkiliyor benim küçük oğlumda genetik rahatsızlık var ilk olarak doktorlar aile tablosu çıkartırken akrabamısınız aynı köylü veya şehirlimisiniz diye soruyorlar taşıyıcı hastalıklarda hasta olma olasılıkları daha yüksek anne ve baba aynı genlerden geldikleri için kısmet bazı şeyler büyük oğlumda taşıyıcılık bile yok ben ve eşim taşıyıcıyız küçük oğlumda hastalığın kendisi var bunu yaşadığımız için kesinlikle oğullarım akraba evliliği yapmalarını istemem 
tarafından
Çok çok geçmiş olsun canım Rabbim şifa versin yavruna
Evet muhtemelen çocuklarında problem olur Allah bilir ama yazık olur yani kimse böyle bisey yaşasın istemez tabi
(356 puan) tarafından
Şuan oğlumun gelecekte birlikte olucağı kişide çok önemli akrabadan olmuyor tanımadığı birisiylede gene olabilir eşimle biz akrabağada değildik ilerde evlenince gen taraması yapılıp tüp bebek yaptırması lazım akrabasıylada evlilik düşünen kişilerin kesinlikle buna ağırlık vermesi gerekiyor gen taramasında herşey çıkıyor
tarafından
Anladım canım inş onların da sağ-salim çocukları olur tekrar geçmiş olsun güzel anne ☺❤
-Reklam-
0 oy
(6,232 puan) tarafından
Halam teyzesinin oğluyla evlenmiş ve 3 çocuğu da sıkıntılı üçünde de böbrek tersliği var bir tanesinde Kalp rahatsızlığı var en küçük olanında ve boyları çok uzun yani küçük oğlu 2.50 boyu ve rahatsızlıktan ötürü öyle Kendisi 22 yaşında çocukluktan beri Şeker hastası Ayriyeten böbrek rahatsızlığı var Diğeri iki Abisi de ameliyat oldu Ayriyeten büyük oğlunun gözlerinde problem var ve bu rahatsızlıklardan dolayı çok hastane Gezdi ve hepsinin de söylediği akraba evliliği özellikle amca ve teyze çocuklarında bu hastalıklar daha fazla çıkıyor Çünkü boşuna dememişler teyze anne amca da babayı arasındır diye Ondan dolayı imiş

Mesela görümcemin kızı da kendi amcasının oğlunu almış onlar da bir sürü rahatsızlık var gözlerinde falan başka rahatsızlıkları da var
tarafından
Aman Allah bi sürü sorunları varmış çok çok geçmiş olsun Rabbim şifa versin hepsine çok üzüldüm:(
(6,232 puan) tarafından
Evet canım oylr
Allah razı olsun
0 oy
tarafından
Eşimin teyzesi ve eşi akraba 2 çocukta sıkıntı yok ama 3. Problemli 30 küsur yaşında küçük bebek gibi hala 
tarafından
Demin instada bi çocuk gördüm daha doğrusu adam ama çocuk suratli çocuk boyunda öyle bisey mi acaba
Çok geçmiş olsun bu arada Rabbim şifa versin hepsine
tarafından
Yok öyle birşey değil normal 30 yaşında yaşını gösteriyor ama konuşamıyor krizleri oluyor birşeyden anlamıyor sadece gülüyor alkışlıyor.
Amin amin
tarafından
Anladım canım:( herkesin sınavı bambaşka
0 oy
(1,796 puan) tarafından
Annem halasının oğlu ile evlenmiş yani babam benim ayaklarım içe dönük doğmuşum almanyada kız kardeşim aynı şekilde kalbi de delik doğdu bir kaç tane delik varmış o 8 ay yaşadı öldü erkek kardeşim de gözlerinde sorun var tabi bunu alman doktorlari akraba evliliğinden olabilir dedi her akraba evliliğin den bu şekilde olurmu bilmem 
tarafından
Ya çok çok geçmiş olsun canım başınız saolsun aynı zamanda kusura bakma üzdüm seni de gece gece
Rabbim şifa versin
(1,796 puan) tarafından
Amin inşallah Allah razı olsun illa engel oluyor benim düşüncem orta okula kadar kalıp kullanmak durumunda kaldım kardeşim yaşamış olsa idi engelli bir birey olarakhayatini devam ettiirecekti erkek kardeşim gözleri ileri derece görmüyor 39 yaşında annem halen şükreder bunada şükür diye rek napsin istemeyerek evlilik yaptırılmış kadın 24 sene sonra boşandı tak etti canına ömür boyu babamla bağı kopmayacak cenaze
Evlerinde düğün evlerinde babamda olacak akraba olduğu için evlilikler çok düşünülmelidir yapılırken
0 oy
(776 puan) tarafından
Canim gebe kalmadan test yapılıyor ve ya hamilelikte yada çocuk doğuncs bir iğne yapılıyor bundan on yıl önce 1500 liraydı sigorta karsilamiyodu
tarafından
Igneyi duymadım ya
0 oy
(5,132 puan) tarafından
Tanıdığım bir kadın var amca oğlu ile evli ikisi acayip benziyor sanki 2 kardeş ki kardeş gibi yani bu yakınlık. 

3 çocuk da malesef özel eğitim alıyor
tarafından
Çok geçmiş olsun tetikliyor bende karşıyım valla birde insan kardeş gibi görüyor beni de başka halam istedi oğluna yok dedim  dayim istedi ona da yok dedim hepsi kardeş abi görürdüm Yani
Kardeşim de hem küçüktü hem halam hep aklına soktu hemde  babam çok istedi evlendiler çok şükür mutlular tek eksikleri bebekleri o da olur umarım sağlıklı sıhhatli
(5,132 puan) tarafından
İnşallah sağlıklı doğar çocukları. Biz hep kardeş gözüyle baktık iyi ki de öyle oldu, ama malesef akraba evliliği de çok
0 oy
(7,376 puan) tarafından
Görümcem halasının oğlumla evli çok şükür iksiide sağlıklı aslında bu her akrabalık ya olmuyor eltim akraba değil ama çocuğu otimzli Allah sağlıklı sıhhatli evlatlar nasip etsin inşallah Rabbimden gelen her şeye razıyız diğer gorumcemde halasının kızımla evli yok sıkıntı kaynanamla kayınpederim akrabaymis teyze oğlu teyze ki,i 12 tane evladı var hepsi sağlıklı 
tarafından
Iyi çok şükür canım Allah herkese can beden sağlığı versin
(7,376 puan) tarafından
Amin inşallah canım
0 oy
(3,095 puan) tarafından
Baba tarafım çoğunluk akraba evliliği hiçbir sıkıntı yok hepsi okumuş mesleğinde ama teyzemin kızıyla dayımın oğlu evli çocukları down sendromlu
0 oy
(12,494 puan) tarafından
Dayımın oğluyla evliyim 2 çocuğum var ikisinde de bir sıkıntı yok şükür 
0 oy
tarafından
Benim babamın babasiyla. Annanem kardes .  Yani babam halasinin kiziyla evli. 6 kardesiz hic bir sikinti yok. Ama akraba evliklerde olasilik var mis
0 oy
(1,125 puan) tarafından
Babamın bütün kardeşleri kuzenleriyle evli bir sorun yok çok şükür hele anne tarafım neredeyse hepsi arkaba evliliği sayısını bilemem o kadar yani ama çok şükür onların da hiç birinde bişey yok sadece bildiğim bı teyze çocuğu vardı onlarınkinde var. 
0 oy
(8,937 puan) tarafından
Eğer çocuk sahibi olmak istiyorlarsa önce gen testine girmeleri gerek daha sonra gen sonucuna göre temiz olsa bile mutlaka tüp bebek yoluyla hamile kalması gerekiyor ki sağlıklı gen transfer edilip sağlıklı çocuk dünyaya getirsinler doğal yolla hamile kalirsa Allah korusun Bi terslik olabilir Haa bu arada kocaman harflerle yaziyorum ki herkes görsün AKRABA EVLILIKLERINDEN DOGAN COCUKLAR SAGLAM OLSA BILE ONLARIN COCUKLARINDA COCUKLARININ COCUKLARINDA MUTLAKA BI PROBLEM OLUR o yüzden tüp bebek şart genetik sorunu olanlar ve akraba evliklerine
0 oy
tarafından
Görümcemin çocuğunda sıkıntı var 
0 oy
(974 puan) tarafından
Abimle yengem amca çocuğu beş çocukları var çok şükür hepsi sağlıklı bir çok kişi kardeş gözüyle bakacaksın demis saygı duyuyorum öyle yetiştirilirmisler dinen tabiki bir sakınca yok ayrıca kocamın tarafında herkes akraba evliliği yapmış bir tek ben yabancıyım hepsi sağlıklı çok şükür Allah şifa versin hasta olan çocuklarımıza 
0 oy
tarafından
Ablam malesef dayı oğluyla evlendi. Yıllarca çocuk olmadı tedaviyle oldu onda da hem otizm hem de işitme ve görme sorunu var malesef. Çok söyledik ama dinlemedi 
0 oy
(15,246 puan) tarafından
Okulda hep öğrendik akraba evliliğinin sakıncalı olduğunu. Ama ne yalan söyleyeyim bu kadar etkili olduğunu bilmiyodum. Cevaplara baktım ve şok.oldum. çok fazla örnek varmis bu konuda. 
0 oy
(448 puan) tarafından
Kuzenim kuzeniyle evlendi  birtanesinde kafa büyümesi parmak bileşikleri kemik anatomisinde bozulmalar var  doktor akraba evliliği sonucu demis
0 oy
(3,883 puan) tarafından
Benim amcamla yengem de haka dayı cocukları. Öyle sükür görünürde bi problem yok ama biraz alık gibiler 
0 oy
(611 puan) tarafından
Genetik tüp bebek denesinler. Her gebelikte genetik hastalık riski var ama akraba evliliğinde olma olasılığı daha yüksek  
0 oy
(770 puan) tarafından
Hepimiz hastalık taşıyoruz esimizde de bu hasstaligi taşıyan genler varsa çocuk hasta ya da engelli oluyor akraba olanlarda tasigimiz genler benzer olduğu için diyelim baba soyunda böbrek hastalığı var bunu taşıma oranı kardeşinin ve kuzenin yuksk oldugu icn bunlar evlendiğinde bu çocukta birleşiyor diyebiliriz o yüzden akraba evliliği sknti 

İlgili sorular

0 oy
21 cevap 218 göst.
28 Kasım 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde sevlev (998 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 173 göst.
16 Ağustos 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Baharyagmuru00 (1,072 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 224 göst.
8 Ekim 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 47 göst.
3 Mayıs 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Zynp54 (1,077 puan) tarafından soruldu

380,381 soru

11,389,192 cevap

34,894 kullanıcı

...