0 oy
394 göst.
Aile kategorisinde (144 puan) tarafından
Merhaba sizden fikir almak istiyorum 

Oğlum üç yaşında yaklaşık altı aydır falan kapılarla ışıklarla oynuyor oyun haline getirdi artık. Biraz konuşması falan da geriydi yoksa tabiri caizse derler ya bilmem ne gibi çocuk diye üç harfli öyle çocuk ismine bakar eder benimle konuşur gayet iyi durumda. Ben çocuk psikiyatrisi ne götürdüm bazı testlerden geçti görsel olarak sonuç olarak bana acil kreşe verin otizm olabilir de olmayabilir de, pandemi çocuğu da olabilir bir ay sonra gene getirin dedi. Biz apar topar yok halimizle kreşe verdik iki aydır gidiyor konuşması ilerledi amenna fakat hala kapı ışıklarla oynar. Kreşe alışamadı pek zatendogru duzgun gidemedi iki ayda toplam bir ay anca gitmiştir sürekli hasta. Bana çok düşkün bir çocuk. Orda da öğretmenine iyice bağlanmış durumda. Etkinlik olarak gönülsüz katiliyormus pek uğraşmak istemiyor. Ogretmende bana diyor ki oturup biseylerle uğraşmak istemiyor hemen sıkılıyor. Evet o huyu var biliyorum biseye baglanmaz hemen sıkılıyor yapmak istemiyor. Doktora goturmedim bir ay sonra getir demişti ama ben çocuğuma o hastalığı yakistrmiyorum. Kresten almayı düşünüyorum evde kendim daha güzel egitiyordum bu ara bide sendromdn kaynaklı mıdır bilmiyorum kısa süreli sinir krizleri bana vurma huyları başladı. 

Başka psikiyatriste götüreceğim icimin rahat etmesi için ama sadece bunlarla bir çocuğa otizm olabilir denilir mi? Kresten almalı mıyım 

11 Cevaplar

0 oy
(583 puan) tarafından
Başka bi doktora daha git canım 3 yaş sendromu flan var diyorlar onunla alakalı olabilir mi
(583 puan) tarafından
Araştırma Hastanesi'ne yada Özel klinik olan çocuk pedagoguna gidin bence farklı görüş her zaman iyidir
(144 puan) tarafından
Pedogog değil de pskiyatri olan yerlere yondendriyirlar . Goturucem ama bidaha içimde kalmasın
(583 puan) tarafından
Tabi canım tek doktorun demesiyle bişey olmaz için rahat etsin kendini üzme canım Allah büyük inşallah birşeyde yoktur
(144 puan) tarafından
Yok çocuğumda bişey eminim ama işte bidaha goturucem için rahat etsin çok teşekkür ederim
(583 puan) tarafından
Yoktur tabi Allah'ın iziniyle yüreğini ferah tut
-Reklam-
0 oy
(6,441 puan) tarafından
Yani kesin bile bilememiş panik olma 3 yaş kızım konuşmuyor kapıyla ışıkla oynar her çocuk gibi takılmıyorum yeğenim de oynar 3 buçuk o da bir güzel konuşur arkadaşım da yeni götürdü pandemi çocukları hep aynı demiş evet benimkide pandemi çoçuğu çok zeki işine gelsin tal tak söyler oynar anlatmam bile oyunu  kendi çözer 
(144 puan) tarafından
Ben haksızlık ettim sanırım çocuğuma sadece takıntısı var diye götürmüştüm artık sıkılmıştım sürekli kapı çarpıyor dan dun ışıkları açar kapar diye pişman oldum gittiğime
(6,441 puan) tarafından
Ebuet bilmiyor bide diğer yorumun altına yazdım o bayanın yazdıkları gibi olması ve inan yğzde seksenide genetik hastalık
0 oy
(8,926 puan) tarafından
Önce cnm o doktor saçmalamış ne demek otizm olabilir yada olmayabilir ***** mi o bunu anlayamamis yada uzak eğitimle mi diploma almış üstelik çocuğun 3 yaşında bunu anlamaması için cidden ***** olması gerek sen doktorunu değiştir ondan Bi halt olmaz öncelikle otizmin en büyük belirtisi göz kontağı kurmamasi çamaşır makinesi araba tekeri bisiklet lastiği gibi dönen şeylere pür dikkat takılması ve gözünü bile ayırmadan izlemesi konuşma geriligi ki her konuşması geri olan cocuk otizm degikdir nesne ve kişilere ilgisizliği seslenildiginde tepki vermemesi bunlar varsa zaten vakit kaybetmeden doktora götürüp otizmin hangi evresi olduğunun kesinleşmesi gerekiyor 
(8,926 puan) tarafından
Cocuk bu elbet hastalanınca mikrop ve bakteriyel tanışıyor vücudu ona göre bağışıklık kazanacak şimdi hastalanmazsa ilkokulda aynisi olcak sinir krizi muhtemelen 3 yaş atağı mutlaka sarılarak göz kontağı kurarak sakinlestirin bu yıl devam etmesinde fayda var çünkü şuan alıştığı ortamdan ayrılıp başka Bi ortama girmesi adaptasyon açısından sıkıntı yaratabilir
(144 puan) tarafından
Canım doğru dion ama kreşe de alismadi ki sürekli ağlayarak gidiyor resimlerde hep surat beş karış. Şimdi bırakınca öğretmenle ayaküstü konuştuk sürekli elimden tutuyor diyor yani orda da mutlu değil istemiyor okula gitmek . Doktor dememiş olsa vermezdim kreşe hem evdeyim hem çok küçük ya kıyamıyorum.
(8,926 puan) tarafından
Kreşe vereli ne kadar oldu
(144 puan) tarafından
İki ay oldu tam
(8,926 puan) tarafından
Adaptasyon sürecinde şuan 3 ay daha devam etsin eğer aynı sorun devam ederse o zaman oyun grubuna verebilirsin cnm
0 oy
(909 puan) tarafından
Canım İstanbul oturuyorsan sana doktor tavsiye edebilirim 
(144 puan) tarafından
Yok canım manisadayim İzmir'e götürmüştüm
(909 puan) tarafından
Canım ozaman başka doktor götür. Benim oğlum ışıkları açma kapama var. Sanmam Otizm değildir.
(144 puan) tarafından
Bende sanmıyorum eminim hatta göz temas vs herşeyi yerinde. Teşekkürler canım goturucem gene
0 oy
(3,259 puan) tarafından
Kapilarla ışıklarla nasıl oynuyor. Ne yapıyor yani benimde 3 yaşına girecek bi dahaki ay. Hırçınlıgı var evet bide üstüne laf dinlememeye başladım yapma dediğimi gözümün içine baka baka yapıyor artık. Göz temasında bir sorun var mı? İsmine bakar mi? Sana durduk yerde sarılıp öper mi? Özellikle sarılır mi? Sen ona bakıp bir kas göz işareti yaptığında komik mimikler anlar güler mi? 
(144 puan) tarafından
Sürekli kapılarla oynuyor açar kapatır sürekli . Mesela şuan oturm odasinda oturuyoruz habire kapisiyla oynuyor açıp kapatiyor arada yanıma geliyor. Yerde boyama puzzle duruyor öyle. O sorduklarınin hepsini yapıyor canım onlrda hiç sorun yok
(3,259 puan) tarafından
Hoşuna gidiyordur o zaman m. Benimki mesela ver akşama kadar kağıt yırtsin günde 1 2 tane kitap öyle gidiyor. Ne bileyim bence cocukta bisey yok.
(144 puan) tarafından
Kresten almayı düşünüyorum ama bilemiyorum evdeyim sonuçta evet biseyi yok bende gözlemliyorum
0 oy
tarafından
Kuzu iyi bir psikologa goturmeni tavsiye ediyorum.

3T  den kaynakli algi sorunu yaşıyor olabilir .

Sinir ,algılama ve konuşmada gecikme ve bazı obsessif haller otizm belirtileri olabiliyor .

Ama bu dediğim otizm 3T kesildikten sonra ve özel eğitim gördükten sonra erken teşhisle çok güzel toparlanabiliyor .

Otizmin tek bir çeşidi yok bir çok çeşidi var .Doğuştan olan ve sonradan 3T ya da  ilgisizlik yüzünden yaşanan...

Mutlaka git .yakıştıramıyorum diye bir şey olmamalı .Biz onun ailesiyiz en güvendiği insan yani " annesiyiz" peşine düşmek zorundayız .

Benim de bebeğimde rahatsızlık var ve üstüne dustugum için toparlandı ve inşallah daha da toparlanacak .Kimse yakistirmiyordu .onlara uysaydim çözüm bulamayacaktik.Dedigim gibi iyi bir özel egitimciyle görüş❤️
(144 puan) tarafından
Siniri yeni oldu onceden yoktu böyle. Algılama da inan sorunu yok. Konuşması şuan çok iyi diyebilirim bilmiyorum ama goturucem gene doktora
tarafından
Yine de götür kuzu nolur nolmaz tedbir bizden takdir Allah'tan ❤️ bu süreç yıpratıcı olabilir ama şimdiden götürirsen için rahat eder .Keşke dememek adına bı hâl çaresine baktırmak lazım❤️

Muhtemelen ekran izliyor bir süre uzak tut .Yani 1 saatten fazla izledigini düşünüyorum .bir de öyle dene .Siniriı azalacaktır .
(144 puan) tarafından
İzlemiyor TV falan bakma huyu yok kuzum çok nadir kukuli aç Der öyle yani
0 oy
tarafından
Ben bu doktorların şaaaak dıye otızm yapıstırmasından da sıkıldım artık onlara soylemesı kolay gelıyor belkı basıt bırsey ama anneyı mahvedıyor bu dusunce, eger sen kendıne guvenıyorsan kreş ortamj gıbı etkınlık yaparım oyunlar oynarım tv tablet vermem dıyorsan tabıkı al, kreşler zaten hastalık yuvası olmuş cocuk 3 gun gıdıyo 3 hafta hasta oluyor 
(144 puan) tarafından
Evet almayı düşünüyorum ben onu her gün oyun parkı anne grubuna götürüyordum zaten. Üç yıldan beri hasta olmamıştı şimdi iki aydır hasta hep hastanelerdeyiz bir ayda üç antibiyotik içti hep bronşit çok teşekkür ederim
0 oy
(2,097 puan) tarafından
Canım öncelikle geçmiş olsun içini rahat tut. İnşallah Allah korktuğunu karşına çıkarmaz. Algıları göz teması empati yeteneği nasıl? Konuşması şu an ne durumda? Doktorunda dediği gibi pandemi döneminde çok fazla ekrana maruz kaldı ve başka çocuklarla etkileşim kuramadıysa da oluyor böyle pandemi çocuğu diye bir kavram girdi resmen literatüre. Şu an vurma davranışı ve hırçınlıgi kreş kaynaklı büyük ihtimalle kreşte çocuklar çok huy değiştiriyor. Senin yerinde olsaydım haftada 2-3 gün oyun gruplarına götürür onun dışında evde kendim bol bol ilgilenirdim. Sürekli parka çıkar başka çocuklar görmesini sosyalleşmesini sağla. Bol bol kitaplar oku ve bu süreçte ekranı kes. Yine de için rahat etsin eğer bir sorun varsa özel eğitime erken başlamak çok önemli bu yüzden başka bir doktora göstermeyi de ihmal etme tabii.
(144 puan) tarafından
Göz teması empati komutlar çok iyi zaten iyiydi Sor n yok onlarda doktor da dedi zaten onlarda sıkıntı yok diye canım. Konuşması çok iyi ilerledi baya. Evet bende kreşe göndermek yerine oyun grubu buldum oraya götürmeyi düşünüyorum . Kimsemiz yoktu hep ikimiz kaldık üç yıl boyunca eşim esnafti gece gelirdi hep kimseyi görmedi çocuk.
(2,097 puan) tarafından
Tamam canım ondandır o zaman sen oyun grubuna götür konu komşu arkadaş Park derken açılır inşallah:)
0 oy
(7,605 puan) tarafından
Bu saydıklarını hemen hemen her çocuk yapar ne bileyim bana anormal gelmedi .
0 oy
tarafından
Psikatrilik bir sorun olduğunu düşünmüyorum senin çocugun gayet normal tavırlar sergiliyor anlattığına göre benim kızım 3 yaşında aşırı hiperaktif kapıları çarpar ışıklarla oynar mutfak dolaplarının kapılarını bakliyat kutularıma varana kadar boşaltır neredeyse konuşması güzel çok güzel kendini ifade eder ama her çocuk da düzgün konuşacak diye bir şey yok zamanla konuşması da düzelir hareketleri de pandemi çocuğu benim kızımda çoğu zaman oyun oynamaktan sıkılır her Kendi isteği olsun diye kıyamet koparır bana vuruyor canını sıkan herkese vuruyor  doktoruyla da görüştüm yaş sendromuymuş Bir de kardeşi oldu şimdi onun sıkıntısı da var kıskançlık krizlerine giriyor bazen kardeşine bile zarar vermeye çalışıyor doktor hepsi normal geçici bir dönem dedi bence sen de çok evham yapma düzeliyorlar sonra zamanla 
(144 puan) tarafından
Kresten almayı düşünüyorum sence almalı mıyım. Vicdanım rahat etmiyor alsam haksızlık mı ederim diye ama evdeyim çalışmıyorum fazlası ile ilgileniyorum zaten
tarafından
Bence kreş için daha erken ortam tanısın diye gönder diyor herkes ama bence biraz daha zamanı var kreş için ilk zamanlar bana da çok söylediler kreş olayını ama ben kabul etmedim biraz daha ilgiye ihtiyacı var anne baba ilgisine zaten farklı çocuk ortamında huyu suyu her şeyi değişiyor bu sefer daha arsız olabiliyorlar gerçekten anlattığına göre çocuğunun bir şeyi yok evham yapma her çocuk böyle sana attığım linki izledin mi
(144 puan) tarafından
Evet çok küçük alicam ya umarım pişman olmam sonra.  Attığın linki açamadım siyah ekran çıkıyor dönüyor açılmıyor canım
0 oy
(281 puan) tarafından
Merhaba İzmir'de hangi hastaneye ve doktora goturdunuz
(144 puan) tarafından
Tepecik çocuk pskiyatrsine . Alsancak garın orda hastane sadece çocuk psikiyatrisi var tepecik Hastanesi'nin. Doktor adı da goncaydi ama soyadını hatırlamıyorum
(281 puan) tarafından
Teşekkür ederim cevabınız için

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 25 göst.
18 Nisan 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Pembemantoluleyla (69 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 146 göst.
0 oy
0 cevap 39 göst.
12 Ekim 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 60 göst.
18 Nisan 2022 Aile kategorisinde Milaa (8 puan) tarafından soruldu

379,888 soru

11,372,214 cevap

34,855 kullanıcı

...